PALUBA
April 25, 2024, 10:30:57 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Четници Великог рата  (Read 9571 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« on: June 16, 2014, 07:42:26 am »

Четници Великог рата

Пише Слађана Зарић
Izvor: http://www.rts.rs/


Четнички добровољачки одреди били су под командом Врховног штаба српске војске. Биле су то специјалне јединице које су изводиле високоризичне акције. После битке на Кајмакчалану четнички одреди престају да постоје и на позорницу ступа Југословенски доборвољачки одред. Многи сматрају да су четници жртвовани у сукобу Црнорукаца и престолоанследника Александра.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Мајор српске војске и четнички војвода Војислав Танкосић са саборцима

Jезгро четничких одреда на почетку рата чинили су искусни четници из Балканских ратова и из четовања на просторима Македоније. У четничке одреде пријављују се и сви они који нису обухваћени мобилизацијом (млађи од 20 година, страни држављани...).

Четничке јединице у великом броју чине Срби са подручја Аустроугарске а долазе и Срби печалбари из Америке. У каснијим годинама четнички добровољачки одреди ће се све више попуњавати из редова аустроугарских ратних заробљеника, Срба пречана који су најпре били мобилисани од стране Монархије а потом у борбама заробљени у Русији.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Припадници четничког одреда на путу ка фронту 1914. године

На почетку су била формирана четири четничка одреда која су током 1914. године бројала око 5.000 припадника. Министар војни Душан Стефановић издао је 4. августа наређење о формирању четничких одреда - прича за документарни филм „Србија у Великом рату" историчар Милан Мицић.

На челу одреда налазили су се српски официри, најчешће истакнути четници Блакански ратова, припадници Народне одбране и организације Црна рука. Добровољачки покрет у 1914, 1915, и 1916. години је под контролом Црне руке и официра црнорукаца - истиче историчар Мицић.

Тако је Рудничким одредом командовао мајор Војислав Танкосић (одеред је формирао Јован Стојковић Бабунски јер се Танкосић као оптужен за учешће у убиству Франца Фердинанда по захтеву Аустроугарске тада налазио у притвору), на челу Златиборског одреда био је мајор Коста Тодоровића, Јадарским одредом командовао је мајор Војин Поповић (чувени војвода Вук) док је мајор Велимир Вемић био командант Горњачког четничког добровољачког одреда.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Потпуковник српске војске и четнички војвода Војин Поповић Вук са саборцима


Четници су били најдисциплинованији војници српске војске који се по данашњим мерилима могу сврстати у неку врсту командоса, били су једна од најелитнијих јединица- каже историчар Милић Милићевић из Историјског института Београд. То су биле специјалне јединице намењене за дејство у позадини непријатеља. Њихов задатак је био да се притаје, да пропусте аустроугарске јединице, а онда да крену са дезорганизацијом позадине, да организују атентате на команданте, да уништавају страже или етапне станице - прича историчар Далибор Денда са Института за стратегисјка истраживања.

Четници су предузимали и офанзивну акцију преласка на територију Аустроугарске. Тако Горњачки четнички одред по нареди врховне команде 1914. године прелази у Босну и стиже до Пала, Сокоца, а поједини припадници овог одреда силазили су у Сарајево.


Четници су пролазили кроз врло захтевну обуку.  Није свако могао да буде четник. Гаврило Прицип се за време Балканских ратова пријавио у одред Војислава Танкосића али је одбијен јер је био превише млад и сматрало се да није могао физички да поднесе оно што очекује једну четничку јединицу - каже Милан Мицић. Четници су морали да буду издржљиви и храбри. Полагали су четничку заклетву на верност отаџбини, српству и јединици. У случају да се заклетва прекрши били би сурово кажњавани, неретко и смрћу - истиче Мицић.

У четничким јединицима био је велики број младих људи, ђака и студената. То су били млади идеалисти спремни да се боре за српску националну идеју, али и људи који су поред патриотизма имали и одређену врсту авантуристичког духа. Историчар Милић Милићевић наглашава да су четници из времена Балканских ратова, Првог светског и Другог светског рата три потпуно различите категорије и три различита појаве.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Војвода Јован Стојковић Бабунски



Четнички одреди су били тамо где је било најтеже. Због специфичности њихових акција (напади из позадине, ризичне акције) смртност у јединицама је била веома велика.
Губици по акцијама износили и до 62 одсто људства - каже историчар Милан Мицић. Зато су одреди чето расформирани, попњавани новим припадницима и формирани нови. Таком 1915. године на територији краљевине Србије дејствује Сремски доборвољчки одред (којим је комадовао Немац Игњат Кирхнер), Бантаски одред, одред Летеће жандармерије војводе Бабунског, Добровољачки одред војводе Вука (који је бројао око 3.000 људи), Други добровољачки батаљон под командом мајора Војислава Танкосића.

Четници су увек слати тамо где је било најтеже. Учествовали су у свим важним биткама. Били су на Гучеву, Колубари, у одбрани Београда 1915. године, чинили су одступницу српској војсци приликом повлачења преко Албаније, први су дошли на Солунски фронт и учествовали у Горничевској бици. Четници војводе Вука су на крају освојили и добро утврђени и брањени Кајмакчалан (Дринска дивизија је прва освојила врх Ниџе али су их Бугари у контранападу поразили да би у новом нападу четници однели победу).

После Кајмакчалана четнички одреди наставили су да се боре и за освајње околних висова. Велике битке водиле су се на Сивој стени, у луку Црне реке, Грунишком вису. После тих битки четнички одреди су толико десетковани да престају да постоје. Од 2.250 четника колико је одред војводе Вука бројао по долску на Солунски фронт, преживело их је само 450. Тих дана (29. новембра 1916. године) гине и чувени војвода Вук. Многи сматрају да су четници тада намерно жртвовани, да је њихов „нестанак" последица сукоба Црнорукаца и престолонаследника Александра.

Историчар Милан Мицић наводи да је разговарао са потомцима четника добровољачког одреда Војина Поповића који су тврдили да је Војвода Вук два-три пута одбијао наређење да се јуриша на Сиву стену, да је схватао да се његови војници жртвују, али да је на крају као војник морао да прихвати наређење које је његовој јединици донело неповратне губитке.

После битке на Кајмакчалану четнички одреди више не постоје. Њих замењује нови добровољачки одред који сада у политичком контексту добија назив Југословеснки добровољачки одред, иако у његов састав улази чак 95 одсто Срба (било су то аустроугарски заробљеници из Русије и добровољци из Америке).

Занимњиво је и да после Кајмакчалана не постоји више ни утицај Црне руке на добовољачке одреде. Уследили су Солунски процес, смртна пресуда Драгутину Димитријевићу Апису и смене официрског кадра војске Краљевине Србије. Преживели четници, њих 450, постали су саставни део 4. пука Дринске дивизије. Тако је завршена славна историја четничких одреда Великог рата.

Четник, комита, андарт
Назив четник потиче од речи чета, четовање и представља герилског борца који је у малобројној јединици, чети.
Термин се првенствено коритстио за припаднике српских добровољачких снага које су се бориле територији Македоније са циљем слабљења Отомаснке царевине на Балкану.
Такве специјалне јединице имали су и Бугари и Грци. У Бугарској су их звали комите у грчкој андарти.
Српски борци у Македонији називани су и комитама, мада је овај израз првенствено био везан за оснивање ВМОК-а и ВМРО-а и за њихове борце.


Четничка заклетва
Во имја Оца и Сина и Свјатаго Духа, Амин!
Ја _____  заклињем се у Господа Бога у Господа Сина Исуса Христа и Господа Духа Светога:
Заклињем се у хлеб овај,
заклињем се у крст овај,
заклињем се на нож овај и револвер,
да ћу тачно и свесно, безусловно
испуњавати све наредбе Комитета
које ми се буду дале,
а које иду у корист нашег ослобођења
и уједињења са Мајком Србијом,
а под управом Комитета.
Ако би се намерно огрешио о дату заклетву,
да ме Бог, Крст, Име, Слава и хлеб казне,
а нож и револвер казну изврше. Амин!
Четничка заклетва први пут је изговорена у Београду 28.04.1904. године.
Комитет у заклетви односи се на Српски револуционарни комитет који је основан 1903. године.


Стручни консултант: др Александар Животић, Филозофски факултет, Београд.

Интервјуи су део документарно - играног филма „Србија у Великом рату" који Радио телевизија Србије реализује у сарадњи са Министарством одбране Републике Србије.


* Veliki rat - Vojvoda Tankosic sa saborcima.jpg (69.41 KB, 527x361 - viewed 260 times.)

* Veliki rat - Cetnici krecu na front 1914.jpg (43.29 KB, 527x281 - viewed 198 times.)

* Veliki rat - Vojvoda Vuk sa svojim cetnicima.jpg (54.88 KB, 527x257 - viewed 275 times.)

* Veliki rat - Vojvoda Jovan Babunski.jpg (27.88 KB, 250x346 - viewed 178 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #1 on: June 16, 2014, 04:07:39 pm »

Quote
Тако је завршена славна историја четничких одреда Великог рата.

Priča se odnosi uglavnom na WWI, kasnije je ponovo aktivirana ova vrsta jedinica ali ni one nisu bile dugog vijeka.

https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,18581.msg219346.html#msg219346

poz.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #2 on: April 22, 2015, 07:23:22 pm »

U Beogradu, u centru grada, na Topličinom vencu (u praku prekoputa zgrade TANJUG-a) nalazi se spomenik Vojvodi Vuku, odnosno majoru (negde se navodi da je potpukovnik) Vojinu Popoviću (http://sh.wikipedia.org/wiki/Vojin_Popovi%C4%87 ). Sigruno jedan od najznamenitijih četničkih komandanta i jedna od istinskih heroja Prvog svetskog rata u sastavu Srpske vojske. O njemu je na ovom forumu već bilo reči. Pominjao ga je Jason u priči o Prokuplju s obzirom da se tamo nalazio neka vrsta centra za selekciju i obuku dobrovoljaca za četničke jedinice. Spominje ga i pisac Stevan Jakovljević u svom delu "Srpska trilogija" u opisu bitke za Kajmakčalan.

Ovom prilikom evo par slika spomenika na Topličinom vencu:

Spomenik je delo vajara Đorđa Jovanovića (on je autor još nekoliko znamenitih spomenika: Josifu Pančiću u Beogradu, Vuku Karadžiću koji je postao jedan od simbola Beograda, Kosovskim junacima u Kruševcu, spomenik vojvodi Živojinu Mišiću na Novom Gorblju i dr.)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U istom parku se nalazi "Banatska česma" koja se nekako uklapa u vizuru Vojvode Vuka pa sam je tako uslikao:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Banatska česma je poklon Beogradu od  Banatskih ooština autora Miše Berbakova

Na kraju evo i fotografije spomenika na grobu još jednog četničkog vojvode - Vojislava Voje Tankosića - na Novom groblju u Beogradu gde su njegovi posmrtni ostaci sahranjeni 1922, a preneti su iz Trstenika gde je prvobitno sahranjen (poginuo je 2.novembra 1915.godine):

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Image00010.jpg (945.86 KB, 1359x900 - viewed 185 times.)

* Image00003.jpg (432.36 KB, 597x900 - viewed 179 times.)

* Image00005.jpg (387.39 KB, 598x900 - viewed 165 times.)

* Image00008.jpg (445.01 KB, 1414x900 - viewed 186 times.)

* Image00009.jpg (415.21 KB, 584x900 - viewed 179 times.)

* Image00016.jpg (339.96 KB, 594x900 - viewed 177 times.)

* Image00012.jpg (884.34 KB, 1361x900 - viewed 182 times.)

* DSCN4056 Tanosic.JPG (411.7 KB, 900x1200 - viewed 177 times.)

* DSCN4057rs tankosic.jpg (411.66 KB, 1200x900 - viewed 236 times.)
« Last Edit: December 27, 2015, 06:29:14 pm by dzumba » Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 142



« Reply #3 on: December 24, 2015, 05:35:13 pm »

Капетан/мајор Војислав Танкосић рођен је 1881. године у Ужицу. Био је учесник завере 1903.г. против краља Александра Обреновића. Учествовао је у атентату на краља и краљицу 29. маја. Прочуо се кад су војници под његовом командом, непосредно после атентата, убили оба брата краљице Драге, Николу и Никодија Луњевицу. Овај злочин је правдан тиме да је краљица планирала да млађег Никодија прогласи престолонаследником. После преврата, завереници су извршили чистку у официрском кору и удаљили из војске све оне који нису подржали њихово дело.
За Танкосића се поново чуло кад је обелодањено да је у војсци формирано тајно удружење Уједињење или смрт, 9. маја 1911. године, које је од самог оснивања настојало да утиче на Владу како у спољној тако и унутрашњој политици. Иако се радило о тајном удружењу, за њега се врло брзо сазнало у јавности. Удружење је прозвано Црна рука по немачком криминалном роману истог имена, који је у подлиску једних београдских новина излазио у наставцима годину и по дана и био врло популаран.
Црна рука je настојала не само да узме сва главна места у војсци него и да овлада државом. Није искључено да је управо по тој основи Воја Танкосић послан у Прокупље, да обучава четнике. Црнорукцима је било важно да ставе под своју команду људе који су били спремни да гину за Српство. Капетан Воја Танкосић је био прави човек за тај потхват.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Војвода Воја Танкосић у униформи капетана српске војске, као командант Лапског четничког одреда.


* Воја Танкосић.jpg (62.72 KB, 260x702 - viewed 208 times.)
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #4 on: December 24, 2015, 05:44:26 pm »

Logged
kozhedub
desetar
*
Offline Offline

Posts: 122


Thar she blows!


« Reply #5 on: December 24, 2015, 07:48:07 pm »

ВОЈВОДА ВУК

Зашто гавран загракта и прхну
Поврх виса код села Груништа?
- Биће крви, биће разбојишта,
Јер се спусти по Камену Црну
Страшна рука у Војводе Вука.

Ту настаде врисак од пушака,
Ту полеже четник до четника,
Ту тисућа паде насилника,
Ту погибе јунак до јунака
Силног пука у Војводе Вука.
Три јуриша бише и одбише,
Кад четврти бити започеше,
Кад бомбама душмана разнеше,
Кад соколи каме повадише...
Клону рука у Војводе Вука.

Весели се, Бугаријо љута,
Нема више онога јунака,
Ни његова шлема, ни миздрака...
Спасена си по стотину пута
Силних мука од Војводе Вука.

Милисав Јелић

Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #6 on: December 25, 2015, 09:05:44 pm »

оригинал

Спремте се спремте, четници.

Српска ми труба затруби
Во това село Дреново,
''Спремте се спремте четници,
Силна ће борба да буде!''

Најнапред иде пред четом
Јован Бабунски војвода,
По њега иде пред четом
Васил Велешки војвода.

Извика Јован Бабунски:
''Држ'те го село оздола,
Држ'те го село оздола,
Тува је Стеван Димитров!''

Извика Јован Бабунски,
''Предај се, предај Стеване!''
''Не се предавам Јоване,
Аз с'м б'лгарски војвода!''

Повика Васил Велешки:
''Фрлајте бомбе четници!''
Почна ми кућа да гори,
Из куће Стеван говори:

''Пуштај ме, пуштај Јоване,
Чета ће да ми изгоре!''
Српска ми труба трубеше,
Дреново село гореше!

Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 142



« Reply #7 on: December 27, 2015, 09:53:33 am »

Популарна четничка песма 'Српска ми труба затруби'... спевана је поводом битке у селу Дренову 27. маја 1907. године. У том сукобу четници Јована Бабунског уништили су бугарску комитску чету војводе Стевана Димитрова.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Велешко село Дреново у коме се водила чувена четничка битка.


* Дреново.jpg (353.17 KB, 1474x638 - viewed 151 times.)
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 608


« Reply #8 on: December 27, 2015, 01:21:45 pm »

U Beogradu, u centru grada, na Topličinom vencu (u praku prekoputa zgrade TANJUG-a) nalazi se spomenik Vojvodi Vuku, odnosno majoru (negde se navodi da je potpukovnik) Vojinu Tankosiću (http://sh.wikipedia.org/wiki/Vojin_Popovi%C4%87 ). Sigruno jedan od najznamenitijih četničkih komandanta i jedna od istinskih heroja Prvog svetskog rata u sastavu Srpske vojske. O njemu je na ovom forumu već bilo reči. Pominjao ga je Jason u priči o Prokuplju s obzirom da se tamo nalazio neka vrsta centra za selekciju i obuku dobrovoljaca za četničke jedinice. Spominje ga i pisac Stevan Jakovljević u svom delu "Srpska trilogija" u opisu bitke za Kajmakčalan.

Ovom prilikom evo par slika spomenika na Topličinom vencu:

Spomenik je delo vajara Đorđa Jovanovića (on je autor još nekoliko znamenitih spomenika: Josifu Pančiću u Beogradu, Vuku Karadžiću koji je postao jedan od simbola Beograda, Kosovskim junacima u Kruševcu, spomenik vojvodi Živojinu Mišiću na Novom Gorblju i dr.)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U istom parku se nalazi "Banatska česma" koja se nekako uklapa u vizuru Vojvode Vuka pa sam je tako uslikao:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Banatska česma je poklon Beogradu od  Banatskih ooština autora Miše Berbakova

Na kraju evo i fotografije spomenika na grobu Vojina Tankosića na Novom groblju u Beogradu gde su njegovi posmrtni ostaci sahranjeni 1923,a preneti su iz Zejtinluka gde je prvobitno sahranjen:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Džumba, izgleda da si ovde pomešao Vojina Popovića (Vojvoda Vuk) i Vojislava Tankosića.

Vojin Popović - "vojvoda Vuk" je poginuo 1916. na Kajmakčalanu, sahranjen na Zejtilniku, posle rata telo je preneto na beogradsko Novo groblje. Spomenik na Topličinom vencu je posvećenj njemu, ne Vojislavu Tankosiću.

Vojislav Tankosić je poginuo tokom povlačenja 1915. kod Velikog Popovića (o. Despotovac). Pošto su ga smatrali za jednog od organizatora atentata u Sarajevu, Autrougari su čak otkopali i slikali njegovo telo za novine. Telo je posle rata takođe preneto na Novo groblje.

https://sr.wikipedia.org/sr/%D0%92%D0%BE%D1%98%D0%B8%D0%BD_%D0%9F%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9B

https://sr.wikipedia.org/sr/%D0%92%D0%BE%D1%98%D0%B8%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2_%D0%A2%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%BE%D1%81%D0%B8%D1%9B
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #9 on: December 27, 2015, 06:21:24 pm »

О, да управу си! Чак сам и дао линк на чланак у Википедији и Војину Поповићу Embarrassed. Исправићу то.
« Last Edit: December 27, 2015, 06:29:42 pm by dzumba » Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 142



« Reply #10 on: December 27, 2015, 08:37:05 pm »

Весели се, Бугаријо љута,
Нема више онога јунака,
Ни његова шлема, ни миздрака...
Спасена си по стотину пута
Силних мука од Војводе Вука.

Милисав Јелић
У најтежој борби на Кајмакчалану, на Црном камену више Груништа, кад је победа већ била извојевана и бугарске трупе разбијене, Војводу Вука погодио је један метак тачно у срце. О његовој погибији су после рата ширене гласине да је убијен с леђа, како би његовим нестанком био омогућен Солунски процес. Милосав Јелић је у свом дневнику забележио да је Војвода слат тамо где мора да погине и да би Солунски процес био би незамислив да четници нису изгинули на Кајмакчалану. И сам Коста Пећанац, после рата, причао је тако нешто у Топлици.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Војвода Вук после погибије на Груништу 16/29 новембра 1916. године, опкољен својим четницима.


* погибија војводе Вука.jpg (235.74 KB, 568x786 - viewed 190 times.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 142



« Reply #11 on: December 28, 2015, 11:44:53 am »

Некад се певало:

Не ли ти је жалба за твојата кућа, војводо бре, Бабунски бре?
Моја је кућа Бабуна планина, дружино бре, комите бре...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Учитељ Јован Стојковић - Бабунски. У Солуну 1918. године.


* Јован Бабунски.jpg (101.44 KB, 339x563 - viewed 245 times.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 142



« Reply #12 on: December 28, 2015, 11:52:20 am »

Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #13 on: December 28, 2015, 08:52:32 pm »

леле...  (кад нема смајли који ломи чаше   Grin)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 142



« Reply #14 on: May 31, 2017, 10:30:58 am »

Војвода Ванђел Димитријевић Скопљанче са својом четом.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Слика представља чету војводе Ванђела, која је дејствовала под управом мајора Војина Поповића.
У првом реду у средини је војвода Ванђел, њему с десне стране су Миланче барјактар и Димитрије - Мита Вукановић. Лево од војводе су Ташко Михаиловић и четник Никола. У горњем реду с лева на десно: Ташко Сотировић, Тома Николић, Миша Станковић, четник Анђелко и Пера Симић.

С ношчи вечер чета ће ни дојде,
Као звезда кад по горе појде:
Ће тропна оро големо,
ја и ти ће се волемо.
Хеј, душманче,
Моме Марушанче!
Стражи ни, стражи, див-чето;
Свири ни чалгаџивчето!
Ој, горо темна, ој водо,
Скопљанче, српски војводо!

У борби са Бугарима, бранећи одступницу српској војсци, чета војводе Ванђела изгинула је код Битоља, децембра 1915. године.


* војвода Ванђел Скопљанче.jpg (539.93 KB, 1094x770 - viewed 273 times.)
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 22 queries.