Prve žene piloti u Kraljevini Jugoslaviji

(1/2) > >>

kosta1961:
Prve žene piloti u Kraljevini Jugoslaviji


Jedan od najvećih uspeha Aerokluba Naša Krila je bilo otvaranje pilotske škole. U ovu akciju se uključila i Komanda vazduhoplovstva i Društvo rezervnih vojnih pilota. Komanda je ustupila 18 starih školskih aviona (6 Anrio, 8 malih Branderburga i 4 srednja Branderburga). Odelenja su otvorena u Beogradu, Zagrebu, Ljubljani i Skoplju. Medjutim, prijem aviona, nastavnika letenja i aviomehaničara je išao sporije od očekivanog pa su škole počele sa radom tek 1933g.
 
Kako su se trudili da prate moderne trendove iz svetske avijacije odlučili su da je potrebno obučiti i žene za pilote. Pored Aerokluba i Društvo rezervnih vojnih pilota objavilo konkurs u listu Politika da se otvara civilna pilotska škola za momke i devojke. Studenti su po sticanju dozvole sportskog pilota polagali ispite za rezevni oficiri vazduhoplovstva. Na kraju su morali da ostave i neko mesto za one koji bi sami plaćali obuku. Ipak iako je primano 55 kandidata prijavilo se njih 100, medju njima i devojke. Posle zdravstvenih pregleda i test vožnje avionom sa akrobacijama, izabrano i nekoliko devojaka. Kristina Gorišek Novaković i Danica Tomić.

Kristina Gorišek je rodjena u Sloveniji u mestu Stična, a posle škole je otišla za Beograd. Tu je radila kao telefoniskinja u Pošti. Kada je pošla na obuku za pilota prešla je u Zemun. U izučavanju letenja imala je pomoć od svog zemljaka pilota Milo Jakliča.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Danica Tomić je iz Beograda, i ona je bila žena majora Miodraga Tomića jednog od prvih srpskih pilota. U to vreme je bio komandant 6.lovačkog puka. Ona je sa svojim mužem često bila na aerodromima i na nagovor supruga krenula na obuku.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Škola je počela sa radom 14 jula 1933g., a nastava se i sastojala se od teoriske i praktične. Kristina se pokazala kao najtalentovanija pa je prva izvela samostalni let. Tako je ona postala prva žena pilot u Kraljevini Jugoslaviji i na Balkanu. Kasnije je za ovo dobila od Vojnog ministarstva, medalju za hrabrost.

Ipak bilo je problema sa starim avionima , koji su se kvarili. Popravke su vršene u radionici Središne uprave u aneksu vojnog hangara na zemunskom aerodromu. Ipak se osećalo nedostatak aviona. Sredstava za rad su dobijena od Ministarstva vojske i mornarice na izrazitu želju kneza Pavla.

Nakon polaganja teoriskog dela, bile su spremne za polaganje pilotaže. Prva je položila Danica Tomić 23 VIII 1933g. pred komisijom: major Sergije Šebeljin, kapetan prve klase Siniša Nikolić, poručnik Dragomir Simović i zastupnik državnog delegata na aerodromu u Zemunu, Zvonimir Magler. Komisija je ocenila da kandidatkinja" leti vrlo mirno, staloženo i sa retkim samopouzdanjem". Tako je Danica postala prva žena sa dozvolom sportskog pilota u Kraljevini Jugoslaviji.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nakon nje Kristina gorišek je položila 14 septembra 1933g.

Iako su ove dve bile prve sa dozvolom pilota, prva žena koja je letela avionom na ovim prostorima je bila izvesna gospodja M.Živković, koja je letela sa ruskim pilotom Maslenikovim još pre prvog svetskog rata.

Medju starim pilotima,koji su leteli pre 2S.R. vlada mišljenje da je prva žena  pilot bila ipak Kristina Gorišek.Ona je prva savladala letenje i samostalno letela.Medjutim ,kada je ona bila odsutna iz Beograda,major Miodrag Tomić je to iskoristio ,na brzinu sastavio komisiju,i kao komandant aerodroma organizovao polaganje svoje supruge  Danice. I iz Slovenije su dolazile promedbe da je prva morala biti Kristina, da  je Danica bila favorizovana kao žena gos.Tomića. O ovome je razgovarano na godišnjoj skupštini Aerokluba. Tada je postavljeno pitanje zašto nije javno obelodanjeno da je prva Kristina Gorišek samostalno letela, pa je prema tome trebala prva da dobije dozvolu.

Bilo kako bilo, Danica je uspešno letela, a pažnju novinara je privukla kada je na jednom od aeromitinga na aerodormu u Zemunu, letela na visini od 2500m. Nakon toga je izvodila neke akrobacije, koje su oduševile posetioce. Nisam našao više podataka o njoj, ali je izgleda letela do 1941g. kada su njenog muža Nemci zarobili i sproveli u zarobljenički logor u Nemačku. On je tamo ostao do 1945g. Danica je za to vreme bila u Srbiji, gde je dočekala oslobodjenje. Njen muž je nakon rata otišao za SAD, a ubrzo i Danica za njim.

Kristina Gorišek je posle dobijanja dozvole postala slavna pa su o njoj pisale novine, naročito u Sloveniji. Tamo je učestvovala u aeromitinzima i uvek se trudila da bude bar malo bolja od drugih. Htela je da joj to bude poziv ,ali nije uspela. Da bi imala novca za svoju strast, letela je u propagandne svrhe. Preselila se 1936g u Zagreb gde je radila u pošti na aerodromu. Tamo se i udala pa je posle radila u muževljevoj trgovini.

Za vreme rata je bila u Zagrebu i letela kao sportski pilot. Njen muž je 1945g krenuo sa izbeglicama ka Austriji, ali je verovatno stradao. Ona je ostala još neku godinu pa je i ona pobegla u Austriju, gde je neko vreme bila u izbegličkom logoru. Odatle se iselila u Veliku Britaniju gde je ostala do kraja života. (Na slovenačkim sajtovima piše da je ona sa mužem otišla u Veliku Britaniju 1940g)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
 
Nakon što su uspele u svom poduhvatu i mnoge druge devojke su se odlučile za obuku. Mnoge su postale jedriličarke, neke piloti motornog aviona. Navodno je do 2 S.R. izškolovano na desetine žena pilota. One su kao i drugi sportski piloti 1939g prošle i vojnu obuku na aerodromu u Smederevskoj Palanci.
 
Neke od njih su: Olga Andasura Šnajder (pogledaj ), Jelena Stefanović Križaj (žena Josipa Križaja pilota u Španiji, Kraljevini Jugoslaviji i posleratni pilot lovac), Milka Blaćanin Hamza, Milinka Amidžić Stefanović, Mila Matejić (ćerka industijalca iz Vršca, jedriličar, obešena 1942g ), Viktorija Čadež, Vera Milovanović, Marija Draženović Djordjević (postala pilot sa 15 godina a 1944g postaje pilot JAK-9).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Dreadnought:
Danica Tomić, snimljena dana 15.05.1928 godine na zemunskom aerodromu.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Dreadnought:
Marija Draženović, rođena u Borovu, završila je pilotsku obuku sa nepunih petnaest godina vešto letevši Zlinom XII.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kada je počeo Drugi svetski rat, Marija je sa roditeljima prebegla u Šabac, i tamo ostala do oktobra 1944. Odazvavši se vrhovnoj komandi NOVJ, prošla je kratku obuku u Pančevu, a onda raspoređena u 113. lovački puk u Rumi. Letela je na Polikarpovu Po – 2i Jakovljevu Jak – 9, prevozivši poštu i lekove. U želji da se direktno bori protiv okupatora, jednom prilikom je ukrala avion Iljušin Il – 2 Šturmovik i dejstvovala po prvim linijama fronta. Pilotski velikan i komandant 113. lovačkog puka, Arsenije Arsa Boljević od tada je Mariju uvek vodio u paru, čak i tokom bombardovanja nemačkog voza kod Vinkovaca. To je bio prvi borbeni let jedne žene na Balkanu, nakon čega je učestvovala u još 60 borbi i zadataka. Posle rata, njen puk je prebačen u Skoplje, gde je letela ravnopravno i uz poštovanje muških kolega sve do 1947. godine, kada je napustila vojnu karijeru i orijentisala se na porodicu.


Marija pored svog "polikarca" u proleće 1945. (foto: Muzej Jug. ratnog vazduhoplovstva)
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izvor: www.srbinside.rs

Dreadnought:
Mila Matejić


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Nemačke vlasti obesile su 21. juna 1942. godine 25 rodoljuba u Pančevu. Među njima je bila i Mila Matejić, studentkinja prava iz Vršca, član KPJ.
 
Kad su je vodili na vešala, izvikivala je parole i pevala. Jedan nemački oficir hteo je da je "ućutka" revolverom. Ipak se predomislio, a 22-godišnja Mila Matejić je odgurnula dželata, zabacila svoju dugu plavu kosu i sama stavila sebi omču oko vrata.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Dreadnought:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Jelena Stefanović Križaj, Milka Blaćanin Hamza i Olga Andasura Šnajder (foto: srbinside)

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page