http://www.advance.hr/vijesti/sukobi-u-nagorno-karabahu-sve-vise-eskaliraju-u-erevanu-diplomatske-tenzije-izmedu-rusije-i-sad-a-predsjednik-azerbejdzana-pristao-na-razgovor-s-armenskom-stranom-u-ruskom-sociju/Oružani sukobi između Armenije i Azerbejdžana eskaliraju iz sata u sat. Jučer je azerbejdžansko Ministartsvo obrane potvrdilo da je točna informacija kako premještaju oklopno-mehanizirane postrojbe na liniju razdvajanja s armenskom enklavom Nagorno-Karabah, gdje je u protekla tri dana zabilježen najveći prekid primirja od kraja rata 1994.
Voditelj ureda za odnose s javnošću azerskog Ministarstva obrane, Vagif Dargyahly, rekao je "kako Azerbajdžan ima pravo da premješta vojnu opremu na svom teritoriju u bilo kojem smjeru".
"Mi nećemo tražiti dopuštenje, niti za premještanje naših postrojbi odgovarati bilo kome", rekao je Dargyahly.
Isto tako je azerbejdžansko Ministarstvo obrane potvrdilo da su njihove snage granatirale armensko selo Barekamavan, na sjeveroistočnom dijelu granice s Azerbejdžanom. To samo vodi u eskalaciju sukoba na bojišnici, ali znači i da se borbe iz Nagorno-Karabakha šire na granici između Armenije i Azerbajdžana.
Glasnogovonik Ministarstva obrane Armenije je jučer poslijepodne priopćio "kako su azerbajdžanske snage otvorile vatru iz oružja velikog kalibra oružja na armensko selo Barekamavan, koji se nalazi u blizini azerskog pograničnog naselja Kemerli u sjeveroistočnom dijelu granice, ali da je napad odbijen i da su armenski vojnici uzvratili vatru u smjeru položaja azerske vojske".
Azerbajdžanski mediji javljaju da su azerbajdžanske snage podigle borbene zrakoplove koji su cijeli dan letjeli iznad linije bojišnice.
Armenski izvori prema posljednjim podacima govore o 9 poginulih i 11 ranjenih, čime se broj ubijenih na obje strane popeo na više desetaka boraca, koliko nije poginulo tijelom cijele 2013. godine.
Armenia Today piše kako je Ministarstvo obrane Nagorno-Karabaha, armenske enklave koja je dio Azerbejdžana, ali od 1994. de facto samostalni politički entitet u sklopu Armenije, navodi "kako je, prema operativnim podacima vojske Nagorno-Karabaha, u razdoblju od 27. srpnja do 2. kolovoza azerska vojska na liniji razdvajanja prema armenskih položajima kontinuirano kršila primirje i pokušavala upasti s diverzantskim postrojbama, što je na vrijeme otkriveno i spriječeno".
Noćas oko ponoći je u pokušaju upada na armenski teritorij ubijen još jedan azerbejdžanski vojnik, a incident se dogodio u zoni sukoba u blizini mjesta Askeran. Naime, sinoć kasno su oružane snage Azerbejdžana, prema izvješću Ministarstva obrane Nagorno-Karabaha, "pokušale još jedan pokušaj upada sa svojom izviđačko-diverzantskom skupinom".
Prema ministru obrane Nagorno-Karabaha, "azerbejdžanski specijalci su naišli na organizirani otpor armenskih jedinica, a neprijatelj je odbijen na početne položaje, ostavljajući na bojištu jednog mrtvog vojnika".
Službeni Erevan poziva na hitnu uspostavu primirja, a glasnogovornik azerbajdžanskog Ministarstva vanjskih poslova, Elman Abdullayev, komentirao je izjavu američkog specijalnog izaslanika za Nagorno-Karabah, Jamesa Warlicka.
Naime, američki dužnosnik izrazio je "ozbiljnu zabrinutost zbog eskalacije nasilja na prvoj crti bojišnice", a Washington je pozvao svoje građane da se ne približavaju armensko-azerskoj granici i da budu u kontaktu s veleposlanstvom, kako bi u slučaju nužde bili evakuirani".
"S povećanjem napetosti između Armenije i Azerbajdžana, američko veleposlanstvo u Erevanu savjetuje američkim građanima da izbjegavaju putovanje u pogranično područje. Ovo područje također uključuje i dio autoceste između Erevana i Tbilisija", navodi se u priopćenju američkog veleposlanstva u Armeniji.
Glasnogovornik azerbajdžanskog Ministarstva vanjskih poslova, Elman Abdullayev, kritizira Washington "što nije pozvao Armeniju da povuče svoje oružane snage iz okupiranih teritorija Azerbajdžana i što stalno treba podsjećati da je status quo Nagorno-Karabaha neprihvatljiv i vrlo opasan".
Prema njegovim riječima, Azerbajdžan treba pošteno posredovanje.
"Činjenice su svima poznate. Zašto su međunarodni posrednici tako pasivni? Što armenske snage traže u našoj zemlji? Ne bi li one trebale biti u Armeniji? Ako posrednici u pregovorima misle na mir u svijetu, koji je razlog takvog njihovog stava", rekao je azerbajdžanski glasnogovornik Elman Abdullayev, referirajući se na zamrznuti sukob u Nagorno-Karabahu, kojeg, nakon 20 godina relativnog primirja, Baku – slučajno ili ne - želi riješiti baš u ovom trenutku.
OESS je pozvao Erevan i Baku na istovremeni prekid sukoba, a armenski premijer Høvik Abrahamyan je rekao da će se najvjerojatnije 8. ili 9. kolovoza armenski i azerbajdžanski predsjednici Serzh Sargsyan i Ilham Aliyev sastati u ruskom gadu Sočiju i pregovarati o eskalaciji sukoba u Nagorno-Karabahu.
Radio Slobodna Europa piše kako su Sjedinjene Američke Države i Rusija izrazili ozbiljnu zabrinutost zbog najnovije eskalacije sukoba i kršenja primirja između Armenije i Azerbajdžana, te pozvali zaraćene strane da traže mirno rješenje za sukob u Nagorno-Karabahu.
"Ne može biti vojnog rješenje sukoba. Odmazda i daljnje nasilje će samo otežati mirno rješenje. Sjedinjene Države pozivaju predsjednike Armenije i Azerbajdžana na susret što je prije moguće, kako bi se nastavio dijalog o ključnim pitanjima. SAD su obećale da će i dalje aktivno sudjelovali u međunarodnim naporima za konačnu nagodbu po pitanju Karabaha", rekla je Marie Harf, glasnogovornica američkog State Departmenta.Rusko ministarstvo vanjskih poslova je također reagiralo na eskalaciju nasilja.
"Mi događaje posljednjih dana vidimo kao ozbiljnu povredu ugovora o primirju i ugrožavanje napora za postizanje političkog rješenja. Vjerujemo da je daljnja eskalacija nedopustiva. Pozivamo sve sukobljene strane da se odreknu uporabe sile i poduzmu hitne mjere kako bi se situacija stabilizirala", rekla je glasnogovornica ministarstva ruskog Ministarstva vanjskih poslova, M. V. Zaharova.
Ruski veleposlanik u Armeniji, Ivan Volynkin, u izjavama za armenski tisak je ponovio zabrinutost Moskve. Volynkin je rekao "kako smrtonosne borbe duž linije razdvajanja u Karabahu, posebno na armensko-azerbajdžanskoj granici lako mogu prerasti u sukob širih razmjera".
Optužbe o tome tko je prvi prekinuo primirje su uzajamne optužbe , a armenski premijer poziva Azerbajdžan da odluke koje donosi budu vođene "zdravim razumom".
Premijer Høvik Abrahamyan je pozvao Azerbajdžan za ublažavanje napetosti na liniji razdvajanja s Karabahom i duž armensko-azerbajdžanske granice.
"Pozivam Azerbajdžan za ublažavanje napetosti, jer je Armenija u mogućnosti odbiti neprijatelja. Mi ćemo odgovoriti na ubijanje naših vojnika. Dao Bog da naš neprijatelj nije vođen petrodolarima, nego zdravim razumom, ali kada netko ima više novca od razuma, tada stvari postaju puno opasnije", rekao je armenski premijer.
Isto tako treba vidjeti kontekst u kojem se nakon 20 godina "zamrznutog sukoba" događa ova nova eskalacija nasilja, koja prijeti da preraste u oružani sukob u cijeloj regiji. Sinoć kasno je, komentirajući poziv američkog State Departmenta da Armenija također nametne sankcije Rusiji, armenski ministar vanjskih poslova Edward Nalbandian poručio "kako armensko članstvo u Euroazijskoj ekonomskoj uniji nije nešto o čemu se može raspravljati i da Erevan ne razmišlja o sankcijama".
Naime, tijekom razgovora o krizi u Nagorno-Karabahu, američko veleposlanstvo u Armeniji je obavjestilo armensku vladu i poslovnu zajednicu o "strukturi rizika u suradnji s ruskim tvrtkama i pojedincima koji su na popisu sankcija Washingtona zbog ukrajinske krize".
Rusija je odmah priopćila kako Washington prijeti Armeniji i optužila američku vladu da provodi "prikrivene prijetnje toj zemlji".
"Izražavamo zabrinutost zbog američkih pokušaja da se komplicira rad ruskog poslovanja u Republici Armeniji. Sve ruske tvrtke prisutne u Armeniji, uključujući i VTB Armenija i Areksimbank banku, su pod njezinom jurisdikcijom, djeluju u okviru zakonodavstva u zemlji, zarađuju i plaćaju porez u Armeniji, te zapošljavaju znatan dio stanovništva. Pozivi na prekid kontakata s ruskim tvrtkama su licemjerne izjave američkih dužnosnika i Washingtona koji žele ugroziti razvoj armenskog gospodarstva", navodi se u priopćenju.
Međutim, armenski ministar vanjskih poslova Edward Nalbandian, je izjavio:
"Armensko članstvo u Euroazijskoj ekonomskoj uniji se temelji na interesu ekonomskog razvoja i strateških interesa države, što je nesumnjivo. Armenija će sigurno nastojati okončati proces članstva u Euroazijskoj ekonomskoj uniji i zasluženo preuzeti svoj dio odgovornosti unutar mehanizama za donošenje odluka u toj zajednici zemalja. To će Armeniji pružiti nove mogućnosti za poboljšanje konkurentnosti na glavnim izvoznim tržištima i povećati, produbiti i proširiti gospodarske veze s EEU, kao i potaknuti izravna ulaganja iz tih zemalja u armensko gospodarstvo."
Istog dana je ruska kompanija Rosneft najavila da će uložiti oko 400 milijuna dolara kako bi ponovno pokrenula armensku kemijsku industriju "Nairit".
Azerbajdžansko Ministarstvo vanjskih poslova također vrši pritisak na Armeniju i zatražilo je od međunarodne zajednice "da zbog prekida primirja i napada na azerbajdžansku vojsku nametne ekonomske sankcije agresoru Armeniji".
"Azerbajdžansko Ministarstvo vanjskih poslova navodi da je ignoriranje od strane Armenije rezolucije Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda kojom se osuđuje provedba politike etničkog čišćenja, protjerivanje više od milijun ljudi iz njihovih domova i počinjenje provokativnih akcija koje štete mirovnom procesu, osnova za međunarodnu zajednicu da agresoru Armeniji nametne ozbiljne sankcije. Najveća prijetnja mirovnom procesu je raspoređivanje oružanih snaga Armenije na okupiranim područjima Azerbajdžana. Dakle, oružane snage Armenije, prije svega, moraju napustiti okupirane teritorije Azerbajdžana. Što prije armenska strana bude svjesna toga, prije će se regija oporaviti i zavladati će mir, stabilnost i sigurnost", navodi se u priopćenju.
U svakom slučaju, pregovora između dvije strane će ipak biti, a armenski premijer Høvik Abrahamyan je potvrdio vijest da će se predsjednici Ilham Aliyev i Serzh Sargsyan sastati u Sočiju 8. ili 9. kolovoza, te dodao "kako se nada se da će na sastanku biti postignuti vrlo važni sporazumi".
Ovdje treba naglasiti da azerbajdžanski predsjednik Aliyev dobro zna da SAD i u njegovoj zemlji ima razgranatu mrežu prozapadnih nevladinih udruga, koje dugi niz godina pokušavaju potaknuti Obojenu revoluciju, što nije nikakva tajna. 2005. se na tome intenzivno radilo, uz svesrdnu pomoć američkog veleposlanstva u Bakuu, a tada su "oporbeni" aktivisti unaprijed prijetili kako će se u slučaju nepravilnosti na izborima Aliyev suočiti s revolucijom".
Iako desnica u Azerbajdžanu poziva na "svenarodni ustanak protiv armenskog okupatora", te optužuje predsjednika Aliyeva i vladu da "vode besmislene pregovore s Armencima", a mladež "kako ih više zanimaju mobiteli, društvene mreže i izlasci, umjesto da se pridruže vojsci i konačno oslobode okupirane teritorije", izgleda da Ilham Aliyev, osim poslovnih interesa, ipak jedino vjeruje turskom premijeru Erdoganu. Unatoč svim naporima Washingtona da destabilizira regiju, trebalo bi više pažnje posvetiti odnosima na relaciji Moskva-Ankara, jer u njemu leži ključ za rješenje vrlo neugodne krize u ovoj podijeljenoj regiji.