PALUBA
April 27, 2024, 11:39:08 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 124   Go Down
  Print  
Author Topic: Građanski rat u Ukrajini  (Read 354551 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #135 on: July 15, 2014, 05:01:52 pm »

Ti Hjuii su fotomontaža.

Ma jok, ošišali su se na "čirokeze". Shocked
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #136 on: July 15, 2014, 05:25:51 pm »

An-26 oboren 14-og

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Ukraine-An-26-crash2.jpg (141.77 KB, 1242x828 - viewed 69 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #137 on: July 15, 2014, 05:48:03 pm »

Ne da nije definitivno nego uopšte nije zastava Konfederacije već zastava Novorosije.

Pa koliko oni to zastava imaju?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* flag-of-the-self-proclaimed-donetsk-peoples-republic.jpg (161.51 KB, 744x478 - viewed 50 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #138 on: July 15, 2014, 06:13:44 pm »

Meni ovo i dalje liči na prepad a ne na plotun iz VBR-a.

И мени. Па људи зар је могуће да погодак ракете из ВБР-а онако "отвори" тенк?! А која је тек вјероватноћа да се то догоди два пута у једном нападу.
Ти тенкови су највероватније прво запаљени, и касније експлодирали.
Можда је неки гелер улетео у мотор, гориво се просуло из буради позади, или се ватра пренела са другог возила итд. Ако је толико возила било на гомили, можда је ту била и нека цистерна са горивом.

Meni i dalje lici na holiwood. Kao i ovi helikopterici.

poz.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 883



« Reply #139 on: July 15, 2014, 07:00:03 pm »

У Лавову, мајке траже синове назад...

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/AWi0Daf228M?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #140 on: July 15, 2014, 07:06:04 pm »

Ne da nije definitivno nego uopšte nije zastava Konfederacije već zastava Novorosije.

Pa koliko oni to zastava imaju?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

To je zastava Donjecke narodne republike, liči na rusku, s tim što je gornje polje crno, valjda zbog rudara. Ne mešati ovu i zastavu Novorosije, koja je širi pojam.
Logged
anton-pecerski
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 412


« Reply #141 on: July 15, 2014, 07:07:52 pm »

Motorista, Konfederacija Novorusije ima jednu zastavu, i svaka od 8 predvidjenih republika ima svoju posebnu. Sada Novorusija ukljucuje 2 republike (LNR i DNR), u buducnosti moraju biti jos sest (istok-centar danasnje Ukrajine po rub rijeke Dnjepr i cijelu obalu Crnog mora). Na pocetku konflikta kijevska vlada stigla ugusiti masovne pobune u Harjkovu i Dnjepropetrovsku (imali su i poginulih), izvela (rukama uvedenih iz drugih regija desničara) poznati pokolj u Odessi. Ukrajina dijeli se na dva izrazito suprotnih stana: "proruski" i "antiruski" (ne kazem "proeuropski" jer ima na celu ultradesnicara i uopste neadekvatnih ljudi). E to, gledamo kako iskustvena drzava stvorena k'o "stit zapada od Rusa" raspada se, nazalost uz krv, suze, blato. Ali dalje potrebno objasnjati osnove nemozlivosti i protivprirodnosti postojanja Ukrajine u njenom bivsem izgledu... Idem daleko van aktuelne teme
« Last Edit: July 15, 2014, 07:13:45 pm by Рашо » Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #142 on: July 15, 2014, 07:09:16 pm »

Добар доказ шта тачан плотун СВЛР/ВБР може урадити.

Meni ovo i dalje liči na prepad a ne na plotun iz VBR-a.

И мени. Па људи зар је могуће да погодак ракете из ВБР-а онако "отвори" тенк?! А која је тек вјероватноћа да се то догоди два пута у једном нападу.

Ekplodirala municija u punjaču, pa odletela kupola. Nema šanse da ga ovako razvali fugasna raketa za Grad. Osim toga nigde kratera, a fugasne imaju punjenje od 18 do 25 kg.

18-25 kg je masa bojne glave kod dugačkih raketa za Grad, Oganj, Firos, itd. Masa b/g Plamena je 8kg. Količina samog eksploziva u b/g je višestruko manja, ne više od 5kg TNT ekvivalenta.
« Last Edit: July 15, 2014, 07:14:45 pm by kumbor » Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #143 on: July 15, 2014, 07:11:07 pm »

У Лавову, мајке траже синове назад...

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/AWi0Daf228M?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Е ако им "жене у црном" не доакају, нико неће. Покрет "солдатские матери" у Русији постоји одавно, а сад ето и у Украјини.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 883



« Reply #144 on: July 15, 2014, 07:24:05 pm »

Пајтоновци би рекли "бивша хаубица"...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* bivša haubica.jpg (107.64 KB, 600x800 - viewed 72 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #145 on: July 15, 2014, 08:13:53 pm »

Nešto slušam malopre engleskog ex. Ministra spoljnih poslova Vilijama Hejga, koji se pre ravno godinu dana zdušno zalagao za intervenciju u Siriji. Reče da sirijska regularna armija primenjuje prekomernu silu u borbi protiv pobunjenika, da neselektivno koristi avione, tešku artiljeriju, kasetne bombe, da bombe i granate padaju često i na stambena naselja, ubijaju civile, itd. Sirija je tada za dlaku izbegla intervenciju. Danas je u Ukrajini veoma slična situacija, posledice su vrlo uporedive, a za Ukrajinu uglavnom samo reči hvale. Porošenka niko i ne pomišlja da bombarduje za ovo što radi, on je "zvezda demokratije" koja se bori protiv ruske agresije. A posle nekome i smeta što sam npr. ja "nakačen na ruske kanale".
He`s sonofabitch!? Yes, he is, but he is our sonofabitch.
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #146 on: July 15, 2014, 08:24:41 pm »

Slušajući Hejga et al., mali čovek može doveka kukati kao Kalimero i vikati "to je nepravda". Zašto?

Umesto tretiranja toga kao "nepravde", treba to tretirati kao činjenicu (takvi su kakvi su, furaju svoju agendu bez obzira i skrupula, i prilično su uspešni u tome) i manje se nervirati. Štaviše, ne bi bilo loše ponešto i naučiti. Čojstvo i junaštvo su relikti nekog prošlog, vrlo romanticiziranog perioda, i krajnje neadekvatni u realpolitiku. Ako postoji viša sila, biće kažnjeni na onom svetu, ako ne, opet dobro, nećemo se ni mi nervirati tamo.

Svet je ipak lep. Sunce sija. Treba popiti pivo, čalabrcnuti kakvo mesište sa roštilja i ići u 'ladovinu.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #147 on: July 15, 2014, 08:45:34 pm »

У Лавову, мајке траже синове назад...

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/AWi0Daf228M?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Knedla u grlu. 
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #148 on: July 15, 2014, 08:59:45 pm »

Slušajući Hejga et al., mali čovek može doveka kukati kao Kalimero i vikati "to je nepravda". Zašto?

Umesto tretiranja toga kao "nepravde", treba to tretirati kao činjenicu (takvi su kakvi su, furaju svoju agendu bez obzira i skrupula, i prilično su uspešni u tome) i manje se nervirati. Štaviše, ne bi bilo loše ponešto i naučiti. Čojstvo i junaštvo su relikti nekog prošlog, vrlo romanticiziranog perioda, i krajnje neadekvatni u realpolitiku. Ako postoji viša sila, biće kažnjeni na onom svetu, ako ne, opet dobro, nećemo se ni mi nervirati tamo.

Svet je ipak lep. Sunce sija. Treba popiti pivo, čalabrcnuti kakvo mesište sa roštilja i ići u 'ladovinu.

Валахи да је тако.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #149 on: July 15, 2014, 09:13:13 pm »

Prvo jedna ispravka kako je ja vidim. Neko je postavio ovu kartu pri čemu je po mojoj oceni prikazan pogrešan aerodrom. Taj označeni aerodorm (ja sam ga precrtao) nije aktivan, na njemu je muzej vazduhoplovtsva. U pitanju je ovaj donji ,aktivni aerodorm. To se ustalom vidi i iz slike u istom postu gde je ucrtan proder ukrajinskih snaga jer on vodi baš do njega.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Koliko sam pratio današnje vesti spominje se da i pored uspeha Porošenko najavljuje preispitivanje dosadašnje taktike, odnosn unošenje nekih promena. Pre par dana i sam sam ukazao na neke probleme dejstva ukrajinskih snaga. Da malo analizirma njihovu osnovnu ideju dejstva, iz orgadu da nemam prave podatke, da ih izimam iz sredstava informisanja, a ti uma dosta pretereivanja, netačnosti i obmanjivanja, pa i moja pretpostavka može biti delimično pogrešna. Zato ću se ograičiti na operativni novo (nivo operatike,a ne taktike).

Pokušaću da nacrtam (uprošćeno) osnovnu zamisao ("ideju manevra") ukrajinskih snaga, onako ka kao ja cenim da je bila, odnosno trebala biti i da je objasnim.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Dakle pretpostavljam da je ideja bila da se udarom duž granice odseku pobunjenici od Rusije, a jednovremenim prodorom duž glavane komunikacije (Harkov- Slavjansk - Debalcev- granica sa Rusijom u rejonu Sverdlovska)  doslovce preseče pobunjenička teritorija na pola (izbegavajući borbe u većim mestima osim Slavjanska) a potom pobunjenici počesno (po delovima) eliminišu, odnosno osvoje glavna uporišta dejstvom sa kružne osnovice koja bi se formirala ovim presecanjem.

Pokušao sam na gornjoj karti da debljim, tamnijim strelicama prikažen glavne pravce prodora u 1. etapi operacija koja se morala završiti za najviše 10-15 dana. Druga faza (narednih 10-15 dana) bi bila dejstvo sa tako stvorene kružne osnovice prema Donjecku i Lugansku (tanje i svetlije linije). Eventualno je moguća i treća etapu, od 15-20 dana za čišćenje džepova otpora i konsolidaciju vlasti.

Realni putni pravci na terenu, posebno ovaj centralni, koji od Harkova preko Slavjanska praktično vodi sve do granice i izvan je većih gradova, ukazuju da taj pravac mora biti glavna osa udara. Na njemu je trebalo grupisati dovoljno snaga da probuju odbranu pobunjnika i duž tog pravca je "iscepa".  Na par kilometara (severeno i južno) od te ose dejstva ima većih naselja, ali bi ih ja obišao, odnosno predvideo snage za blokiranje, ali se ne bih bavio sa njima sve do izbijanja na granicu. Da su se grupisale dovoljne snage, otprilike jačine 3-4 brigade sa oklopnim vozilima prodor bi bilo moguće napraviti za 3-5 dana. Potrebno je bilo predvideti snage za blokadu naselja i zaštitu probijenog koridora (to bi bio posao za policiju i Nacionalnu gardu).

Dejstva duž granice su objektivno znatno teža jer putevi ne prate granici već vijugaju između gradova i sela i lošeg su kvaliteta. Ipak, teren je prilično ravan, tenkoprohodan i omogućava manevar i izvan puteva. Na tim pravcima se moglo očekivati da će biti više problema, ali bi po dve brigade (dve sa severa, od Luganska i dve sa Juga) mogle rešiti problem takođe za 5-10 dana. Potrebno je predvideti policijske snage za zaštiti bokova, prema teritoriji koju kontrolišu pobunjenici.

E, sad gde je možda zapelo. Posle pada Slavjanska glavne snage su se zaputile u Kramatorsk, a potom komunikacijom koja južnije od glavnog puta vodi ka Gorlovki i Donjecku. To je pravac "pun" većih i manjih naselja. Izgleda da su zapostavili glavni pravac. Dakle, ukrajinske snage su se rasprinule, zaustavile oko naseljenih mesta (umesto da ih obiđu) pa zato napreduju frontalno, sporo, pokušavajući da postepeno potiskuju pobunjenike. To je možda manje rizičan ali vrlo spor način dejstva. Teren se sporo osvaja, gubi se vreme, trpe se gubici a vreme nije saveznik Ukrajincima. Izgleda da nisu doveli (grupisali)dovoljno snaga, barem ne na vreme (pre početka operacije). Takođe, slabo ili malo ubacuju svoje snage u dubinu raspored apobunjenika, a to bi im, uz dejstvo izbaranim pravcima trebao biti značajan činilac uspeha. Umesto da padobrance koriste za takve stavri, oni izigravaju glavnu udranu pesnicu napada. Očigledno je da je opšta pripremlejnost jedinica da kao celine dejstvuju vrlo, vrlo slaba. Nacionalna garda iako možda poletna (dobrog morala) je loše uvežbana, prilično nedisciplinovana. Verovatno, ima dosta problema u komandovanju operacijom gde vođe raznih dobrovoljačkih bataljona slušaju samo sebe. Takođe, ozbiljan problem je i logistika, dotur municije, opreme, izvlačenje oštećene i pokvarene tehnike, ali i ishrana ljudstva. Ne rpimećujem delovanje senaiteta, kao da nemaju gubitke, ranjene i povređene.

Prodor napravljen kod Luganska  (deblokada aerodroma) i pored gubitaka je primer da se tako (koncentrično, na izabranom pravcu, uz ubiacivanje-desant snaga u dubinu) može nešto uraditi, ali sva je prilika da će taj prodor teško održati ako nastave na dosadašnji način.

Dakle, moraju se vratiti na osu glavnog udara, preseći pobunjeničku teritoriju i konačno odseći granicu. Takođe, moraju biti aktivniji, smeliji i po cenu gubitaka, inače će to uraditi pobunjenici.


* Luansk 1.jpg_thumb dopun.png (295.43 KB, 450x259 - viewed 129 times.)

* Prostor dejstva Ukrajina opste.jpg (332.13 KB, 1524x953 - viewed 52 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 124   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.