PALUBA
April 27, 2024, 11:31:07 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... 124   Go Down
  Print  
Author Topic: Građanski rat u Ukrajini  (Read 354549 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #165 on: July 16, 2014, 03:19:55 pm »

Nedovoljna vojna snaga, nedovoljno pripremljena snaga, manjak rezervi, dvojna i trojna paralelna linija komandovanja, pritisak politicara da se nesto uradi, i stim u zurbi su cinjene greske i mozda nagore za provladine snage, pobunjenici su tacno procenili sta i kako se desava i izigrali po svim pravilima odbranbenog gerilskog ratovanja. Izbegli borbe koje bi vezivale glavninu u urbanim sredinama i udarali po opasno izduzenim bokovima protivnika uz ubacivanje izvidjacko-diverzantskih grupa na protivnickoj teritoriji.

Interesantno da se Kijevske snage ponasaju kao da imaju dvije ljeve noge, dok samoobrambene snage rade bolje od hezbolaha.
Uz to, nekako mislim da glavna Ukrainska komanda i nema najbolju komunikaciju sa ovim krakovima prodora, vjerovatno im se u vezama javlja cudan i tesko objasnjiv sum u vezi.  Cool

Svejedno, da su i najbolje snage u igri sa strane Kijeva nebi se priblizili onoj granici na istoku pa makar direktno iz Moskve ispaljivali rakete.

poz.
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #166 on: July 16, 2014, 03:41:43 pm »

Mislim da je ovo ključna tačka u operaciji. Ukoliko ukrajinski generalštab ne pokuša masivni proboj da probaju da izvuku te momke iz 72., moral u ostalim snagama će pasti do te mere da će bataljoni i brigade jednostavno ili da dezertiraju, ili da se predaju ili da čak štaviše priključe pobunjenicima, kao 25. vd. brigada pre par meseci. A to znači potpuni raspad fronta, i pakovanje kofera za Evromajdanovce. Komandne strukture ukrajinske vojske su do te mere izbušene da nije čak ni smešno... Čeka se samo taj trenutak da vojnici krenu da bacaju oružje.

Visok moral u američkim silama je vezan na činjenicu da se niko ne ostavlja neprijatelju, a ne kao ovde, da jednostavno ostave pola brigade da gine.

Moral ukrajinske vojske polako prelazi u negativne vrednosti... čak ni bataljoni nacionalne garde ne čine ništa. Logistika je isto nikakva - sve i da Rusi sada izvrše invaziju, ne bi imao ko ni da ih dočeka, kamoli zaustavi.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #167 on: July 16, 2014, 03:50:08 pm »

12:10  Породице војника протестују испред администрације Порошенка - Породице војника који учествују у специјалној операцији на југоистоку Украјине протестују испред администрације председника Петра Порошенка у Кијеву, јавља украјинска информативна агенција УНИАН.

„Неки траже да се врате војници који су у првим борбеним редовима од почетка конфликта, други тврде да њихови рођаци немају елементарне услове за живот, пију воду из бара“, каже се у саопштењу.

„Окупљени су посебно забринути јер у првим борбеним редовима ратују искључиво обични грађани. Тамо нема државних чиновника нити њихове деце“, јавља УНИАН.





Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #168 on: July 16, 2014, 03:51:27 pm »

Nedovoljna vojna snaga, nedovoljno pripremljena snaga, manjak rezervi, dvojna i trojna paralelna linija komandovanja, pritisak politicara da se nesto uradi, i stim u zurbi su cinjene greske i mozda nagore za provladine snage, pobunjenici su tacno procenili sta i kako se desava i izigrali po svim pravilima odbranbenog gerilskog ratovanja. Izbegli borbe koje bi vezivale glavninu u urbanim sredinama i udarali po opasno izduzenim bokovima protivnika uz ubacivanje izvidjacko-diverzantskih grupa na protivnickoj teritoriji.

Interesantno da se Kijevske snage ponasaju kao da imaju dvije ljeve noge, dok samoobrambene snage rade bolje od hezbolaha.
Uz to, nekako mislim da glavna Ukrainska komanda i nema najbolju komunikaciju sa ovim krakovima prodora, vjerovatno im se u vezama javlja cudan i tesko objasnjiv sum u vezi.  Cool

Svejedno, da su i najbolje snage u igri sa strane Kijeva nebi se priblizili onoj granici na istoku pa makar direktno iz Moskve ispaljivali rakete.

poz.

  Uopste me ne bi cudilo,cak sam i uveren da pobunjenike ustvari vode ruski oficiri,mozda ne direktno na terenu,ali na sirem planu zasigurno. Razumem te jadne ukrajince, ugovorce koji nisu imali izbora i sada tamo ginu zbog nekog idiota....pitam se...daleko bilo.
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #169 on: July 16, 2014, 04:05:05 pm »

Evidentno da imaju odlično vođstvo-taktičare.

Po meni postoje još dva scenarija:

1.Pokušaj izvlačenja 72. nekom masivnom akcijom bi mogao da bude potpuni fijasko trupa koje bi pokušale da izvedu oslobađanje.
Snage donbasa bi mogle da ih propuste a zatim pocepaju u nekoliko džepova i tu dotuku.

2. Scenarijo je manje verovatan, ali zašto da ne, Ukrainske snage napadaju, bivaju propuštene a zatim Rusija vrši masivan desant i direktno se meša.
Put do Kijeva bi im bio otvoren.
Ruske snage se povlače i velikodušno nude pregovore.
Ukraina i evropa sa amerikom su nemoćne.
Da vidim kakva bi se vlast instalirala tada u Kijevu.
Putin postaje novo Ra božanstvo u Rusiji i ima odrešene ruke za kreiranje realne mape kako tog regiona tako i evrope koja je ruku na srce prirodna interesna zona Rusije odvajkada.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #170 on: July 16, 2014, 04:05:41 pm »

Quote
Uopste me ne bi cudilo,cak sam i uveren da pobunjenike ustvari vode ruski oficiri,mozda ne direktno na terenu,ali na sirem planu zasigurno.

Savjetnici tihi, nikakvi oficiri.  Wink

poz.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #171 on: July 16, 2014, 04:08:35 pm »



  Nije sija nego vrat jel...Smiley
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #172 on: July 16, 2014, 04:14:12 pm »

Instruktori  Grin
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #173 on: July 16, 2014, 04:27:29 pm »

Evidentno da imaju odlično vođstvo-taktičare.

Po meni postoje još dva scenarija:

1.Pokušaj izvlačenja 72. nekom masivnom akcijom bi mogao da bude potpuni fijasko trupa koje bi pokušale da izvedu oslobađanje.
Snage donbasa bi mogle da ih propuste a zatim pocepaju u nekoliko džepova i tu dotuku.

2. Scenarijo je manje verovatan, ali zašto da ne, Ukrainske snage napadaju, bivaju propuštene a zatim Rusija vrši masivan desant i direktno se meša.
Put do Kijeva bi im bio otvoren.
Ruske snage se povlače i velikodušno nude pregovore.
Ukraina i evropa sa amerikom su nemoćne.
Da vidim kakva bi se vlast instalirala tada u Kijevu.
Putin postaje novo Ra božanstvo u Rusiji i ima odrešene ruke za kreiranje realne mape kako tog regiona tako i evrope koja je ruku na srce prirodna interesna zona Rusije odvajkada.

Ja bi opisao potencijalno izvlačenje 72. s onom narodnom: ko udje kajaće se, ko ne udje kajaće se. Šteta tih momaka... podjoše da brane domovinu, a domovina tako do njih...
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #174 on: July 16, 2014, 04:29:26 pm »

Mene zanima, ako Rusija pomaže pobunjenicima u Ukrajini logistikom, oružjem, "savjetnicima" itd, zašto Ameri/NATO na isti način ne pomognu Ukrajinskoj vojsci ? Ameri su zemljama koje podržavaju i svojim saveznicima često puta pomagali oružjem, instruktorima itd. Na neki način ovaj se rat ipak tiče i Europe.

Neki će reći sada "pa kako nema Amera na terenu, ima ima", međutim, moje osobno mišljenje nakon svega viđenog je da teorije zavjere kako zapad pomaže Ukrajinskoj vojsci padaju u vodu. Uvjeren sam da bi organizacija i ponašanje Ukrajinske vojske na terenu bilo mnogo bolje i profesionalnije u slučaju da se tamo nalaze zapadni instruktori koji neposredno rukovode borbama kao što je to sasvim vjerovatno u slučaju pobunjenika. Ne bi sigurno radili razne i katastrofalne taktičke poteze na ovakav način na koji to rade, Ameri su već ipak ispekli zanat za ovakve situacije i vjerujem da bi se Ukrajinci bolje ponašali na terenu uz pomoć njihovih "instruktora".

Ukoliko Ameri vojno ne pomognu Ukrajini, Ukrajincima bi bilo bolje da se zapitaju kakve to saveznike imaju i trebaju li im uopće takvi saveznici i prijatelji. Ako im ti prijatelji vojno ne pomognu da lakše riješe ove probleme na terenu, da se organiziraju i pokrenu ozbiljnije i profesionalnije vojne akcije bolje im je da onda prestanu sva ratna djelovanja. Ovakvo suludo gubljenje vrijedne i teške vojne tehnike i ljudstva si ne bi dopustila ni vojska Džibutija, ako nastave ovako sami će sebe pobijedit.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #175 on: July 16, 2014, 04:38:38 pm »

Mene zanima, ako Rusija pomaže pobunjenicima u Ukrajini logistikom, oružjem, "savjetnicima" itd, zašto Ameri/NATO na isti način ne pomognu Ukrajinskoj vojsci ? Ameri su zemljama koje podržavaju i svojim saveznicima često puta pomagali oružjem, instruktorima itd. Na neki način ovaj se rat ipak tiče i Europe.

Neki će reći sada "pa kako nema Amera na terenu, ima ima", međutim, moje osobno mišljenje nakon svega viđenog je da teorije zavjere kako zapad pomaže Ukrajinskoj vojsci padaju u vodu. Uvjeren sam da bi organizacija i ponašanje Ukrajinske vojske na terenu bilo mnogo bolje i profesionalnije u slučaju da se tamo nalaze zapadni instruktori koji neposredno rukovode borbama kao što je to sasvim vjerovatno u slučaju pobunjenika. Ne bi sigurno radili razne i katastrofalne taktičke poteze na ovakav način na koji to rade, Ameri su već ipak ispekli zanat za ovakve situacije i vjerujem da bi se Ukrajinci bolje ponašali na terenu uz pomoć njihovih "instruktora".

Ukoliko Ameri vojno ne pomognu Ukrajini, Ukrajincima bi bilo bolje da se zapitaju kakve to saveznike imaju i trebaju li im uopće takvi saveznici i prijatelji. Ako im ti prijatelji vojno ne pomognu da lakše riješe ove probleme na terenu, da se organiziraju i pokrenu ozbiljnije i profesionalnije vojne akcije bolje im je da onda prestanu sva ratna djelovanja. Ovakvo suludo gubljenje vrijedne i teške vojne tehnike i ljudstva si ne bi dopustila ni vojska Džibutija, ako nastave ovako sami će sebe pobijedit.

Bilo bi ti pametnije "Bojniče", da sve pozoveš za zeleni sto. A ti još prizivaši Amere. Ima tamo koga i treba i netreba.
Treba to zaustaviti i pod hitno pregovarati.

PS: Evo neka opet "ekipa" pod hitno obriše ovu moju slobodnu interpretaciju. Sve živo što dosad priložim
odma se moje briše, mislim na slobodni oblik teksta.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #176 on: July 16, 2014, 04:46:32 pm »

Bojnik k'o Bojnik...
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #177 on: July 16, 2014, 04:53:31 pm »

Mene zanima, ako Rusija pomaže pobunjenicima u Ukrajini logistikom, oružjem, "savjetnicima" itd, zašto Ameri/NATO na isti način ne pomognu Ukrajinskoj vojsci ? Ameri su zemljama koje podržavaju i svojim saveznicima često puta pomagali oružjem, instruktorima itd. Na neki način ovaj se rat ipak tiče i Europe.

Neki će reći sada "pa kako nema Amera na terenu, ima ima", međutim, moje osobno mišljenje nakon svega viđenog je da teorije zavjere kako zapad pomaže Ukrajinskoj vojsci padaju u vodu. Uvjeren sam da bi organizacija i ponašanje Ukrajinske vojske na terenu bilo mnogo bolje i profesionalnije u slučaju da se tamo nalaze zapadni instruktori koji neposredno rukovode borbama kao što je to sasvim vjerovatno u slučaju pobunjenika. Ne bi sigurno radili razne i katastrofalne taktičke poteze na ovakav način na koji to rade, Ameri su već ipak ispekli zanat za ovakve situacije i vjerujem da bi se Ukrajinci bolje ponašali na terenu uz pomoć njihovih "instruktora".

Ukoliko Ameri vojno ne pomognu Ukrajini, Ukrajincima bi bilo bolje da se zapitaju kakve to saveznike imaju i trebaju li im uopće takvi saveznici i prijatelji. Ako im ti prijatelji vojno ne pomognu da lakše riješe ove probleme na terenu, da se organiziraju i pokrenu ozbiljnije i profesionalnije vojne akcije bolje im je da onda prestanu sva ratna djelovanja. Ovakvo suludo gubljenje vrijedne i teške vojne tehnike i ljudstva si ne bi dopustila ni vojska Džibutija, ako nastave ovako sami će sebe pobijedit.

Bilo bi ti pametnije "Bojniče", da sve pozoveš za zeleni sto. A ti još prizivaši Amere. Ima tamo koga i treba i netreba.
Treba to zaustaviti i pod hitno pregovarati.

PS: Evo neka opet "ekipa" pod hitno obriše ovu moju slobodnu interpretaciju. Sve živo što dosad priložim
odma se moje briše, mislim na slobodni oblik teksta.

Pa tako bi trebalo biti, ali po onome što sam ja čitao posljednih dana pobunjenicima baš i nije do pregovora, što se Amera tiče, pa ako je jedna strana pristrana jednoj zaraćenoj strani u sukobi , a to je odnos Rusija-pobunjenici, onda ne vidim razlog da druga strana u ovom slučaju, odnosno oni koji podržavaju Ukrajinu budu pristrani. Teško je ovdje vidjeti zeleni stol dok god Rusija otvoreno podržava pobunjenike u svakom smislu te riječi. U svakom slučaju, Ukrajinci bi trebali prihvatit bilo koje riješenje izuzev odcijepljenja te teritorije ili nekog proglašenja nezavisnost, ako pobunjenici budu inzistirali samo na tome bez da prihvate druga riješenja kao što su široka autonomija i sve što dolazi u paketu sa tim, onda Ukrajina ima pravo da brani svoj teritorij. Nitko na forumu ne bi smio/trebao podržavati bilo koju vrstu težnje da se jednoglasno cijepa teritorija neke međunarodno priznate zemlje, pogotovo ne oružjem. Treba biti realan, Rusi se do sad nisu baš pretrgli u diplomaciji i želji za pregovorima, tu pogotovo mislim na Ukrajinske Ruse. Svojevremeno je čak bio i sukob i neslaganje između njih i Kremlja po tom pitanju. Reko bi da je jedini i konačni cilj pobunjenika nekakav nezavisan Donbas, odnosno aneksija tog dijela Ukrajine. Jesu li do sad izašli van sa kojim političkim riješenjem i ponudom pregovora u kojem bi se pričalo o širokoj autonomiji i pravima Rusa u tom dijelu Ukrajine ? kolko ja znam nisu, očito da oružje neće položiti dok god Ukrajina ne prihvati odcijepljenje te teritorije.
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #178 on: July 16, 2014, 04:56:30 pm »

Mene zanima, ako Rusija pomaže pobunjenicima u Ukrajini logistikom, oružjem, "savjetnicima" itd, zašto Ameri/NATO na isti način ne pomognu Ukrajinskoj vojsci ? Ameri su zemljama koje podržavaju i svojim saveznicima često puta pomagali oružjem, instruktorima itd.

Neki će reći sada "pa kako nema Amera na terenu, ima ima", međutim, moje osobno mišljenje nakon svega viđenog je da teorije zavjere kako zapad pomaže Ukrajinskoj vojsci padaju u vodu. Uvjeren sam da bi organizacija i ponašanje Ukrajinske vojske na terenu bilo mnogo bolje i profesionalnije u slučaju da se tamo nalaze zapadni instruktori koji neposredno rukovode borbama kao što je to sasvim vjerovatno u slučaju pobunjenika. Ne bi sigurno radili razne i katastrofalne taktičke poteze na ovakav način na koji to rade, Ameri su već ipak ispekli zanat za ovakve situacije i vjerujem da bi se Ukrajinci bolje ponašali na terenu uz pomoć njihovih "instruktora".

Ukoliko Ameri vojno ne pomognu Ukrajini, Ukrajincima bi bilo bolje da se zapitaju kakve to saveznike imaju i trebaju li im uopće takvi saveznici i prijatelji. Ako im ti prijatelji vojno ne pomognu da lakše riješe ove probleme na terenu, da se organiziraju i pokrenu ozbiljnije i profesionalnije vojne akcije bolje im je da onda prestanu sva ratna djelovanja. Ovakvo suludo gubljenje vrijedne i teške vojne tehnike i ljudstva si ne bi dopustila ni vojska Džibutija, ako nastave ovako sami će sebi pobijedit.

Ameri i Evropa pomažu Ukrajini, Ukrajina ne bi uradila ni ovo malo jada što je do sad bez da Amerikanci dopremaju par aviona Meal, Ready to Eat na dan. Američkih (i drugih) plaćenika ima koliko hoćeš, a "savetnici" su isto sigurno tu. Amerikanci su im isto tako dopremili brda sanitetske opreme (automatski tourniqueti (esmarh), autoinjektori morfijuma), vojne opreme (nacionalna garda nosi MICH slemove i američke pancire i rančeve), radio opreme (neke jedinice imaju zapadnu komunikacijsku opremu). Da im Ameri daju oružje... e to bi već bilo glupo, imaju Ukrajinci oružja više nego što im treba, pre je manjak obučen kadar koji bi ih koristio i ispravnost istih sistema.

Kako ti misliš da im Ameri pomognu? Da zaista pošalju koju veću vojnu jedinicu? Nemam razloga da te hejtujem, iako nam se stavovi razlikuju... Ali da Amerikanci zaista pošalju trupe u borbu? Au, Kubanska kriza ne bi bila ništa u poredjenju s tim.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #179 on: July 16, 2014, 04:57:13 pm »

Украјинци су помислили да су јак шраф у комбинацији Запада за подхебавање Русије. Очекивали су и добру подршку, како политичку тако и војну. Зато су и истрчали понако са оним законом који овде не смем да назовем фашистичким а што јесте. Е када је кренула раја да се жари и пали, савезници су окренули леђа (и комшилук од леђа) Украјини и оставили је на цедилу. И нормално је да буду хебани од стране Руса. За сада су изгубили Крим, мислим да су Руси за сада задовољни добијеним. Али, ако се пружи прилика да јефтино добију још мало земље – зашто да не.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... 124   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.