PALUBA
April 27, 2024, 09:04:05 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... 124   Go Down
  Print  
Author Topic: Građanski rat u Ukrajini  (Read 354537 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #180 on: July 16, 2014, 05:01:22 pm »

Pa tako bi trebalo biti, ali po onome što sam ja čitao posljednih dana pobunjenicima baš i nije do pregovora, što se Amera tiče, pa ako je jedna strana pristrana jednoj zaraćenoj strani u sukobi , a to je odnos Rusija-pobunjenici, onda ne vidim razlog da druga strana u ovom slučaju, odnosno oni koji podržavaju Ukrajinu budu pristrani. Teško je ovdje vidjeti zeleni stol dok god Rusija otvoreno podržava pobunjenike u svakom smislu te riječi. U svakom slučaju, Ukrajinci bi trebali prihvatit bilo koje riješenje izuzev odcijepljenja te teritorije ili nekog proglašenja nezavisnost, ako pobunjenici budu inzistirali samo na tome bez da prihvate druga riješenja kao što su široka autonomija i sve što dolazi u paketu sa tim, onda Ukrajina ima pravo da brani svoj teritorij. Nitko na forumu ne bi smio/trebao podržavati bilo koju vrstu težnje da se jednoglasno cijepa teritorija neke međunarodno priznate zemlje, pogotovo ne oružjem. Treba biti realan, Rusi se do sad nisu baš pretrgli u diplomaciji i želji za pregovorima, tu pogotovo mislim na Ukrajinske Ruse. Svojevremeno je čak bio i sukob i neslaganje između njih i Kremlja po tom pitanju. Reko bi da je jedini i konačni cilj pobunjenika nekakav nezavisan Donbas, odnosno aneksija tog dijela Ukrajine. Jesu li do sad izašli van sa kojim političkim riješenjem i ponudom pregovora u kojem bi se pričalo o širokoj autonomiji i pravima Rusa u tom dijelu Ukrajine ? kolko ja znam nisu, očito da oružje neće položiti dok god Ukrajina ne prihvati odcijepljenje te teritorije.

Niko ne osporava pravo Ukrajini da brani svoju teritoriju, štaviše, čudno bi bilo i da ne brani. Stvar je više u tome što Ukrajina jednostavno _ne može_ da vojno slomi pobunjenike. Zato se a) ili ide za zeleni sto ili b) ukopava u rovove i ratuje pozicijski 3-4 godine k'o pre 100 godina na Zapadnom frontu. A i Zapadni front se je na kraju zatvorio na zelenom stolu.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #181 on: July 16, 2014, 05:02:15 pm »

Што пре седну, боље ће позиције имати.
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #182 on: July 16, 2014, 05:14:21 pm »

Prenebregava se da su "pobunjenici" stanovnici Ukraine kojima su realno uskraćena građanska prava i ugroženi životi.

Oni neće da idu "ko stoka na klanje".

Znači govorimo o realnom, utemeljenom strahu od pogroma, da ne koristim ozbiljniji termin.

Ovde nema ni govora o predhodnoj bahatosti "pobunjenika" niti se može pomisliti da je Rusija proizvela i režirala šovinističke "ispade".

Ko neće da prihvati, usvoji i razume genezu događaja u Ukraini (kao refleksiju na događaje sa drugih lokacija u svetu) ima veoma opasne namere ili je prirodno niskog IQ.

U prvom slučaju pomoći ima, ali u drugom teško da i lekovi mogu da pomognu.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #183 on: July 16, 2014, 05:14:58 pm »


Kroz noge.  Grin

poz.
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #184 on: July 16, 2014, 05:17:03 pm »

Pa tako bi trebalo biti, ali po onome što sam ja čitao posljednih dana pobunjenicima baš i nije do pregovora, što se Amera tiče, pa ako je jedna strana pristrana jednoj zaraćenoj strani u sukobi , a to je odnos Rusija-pobunjenici, onda ne vidim razlog da druga strana u ovom slučaju, odnosno oni koji podržavaju Ukrajinu budu pristrani. Teško je ovdje vidjeti zeleni stol dok god Rusija otvoreno podržava pobunjenike u svakom smislu te riječi. U svakom slučaju, Ukrajinci bi trebali prihvatit bilo koje riješenje izuzev odcijepljenja te teritorije ili nekog proglašenja nezavisnost, ako pobunjenici budu inzistirali samo na tome bez da prihvate druga riješenja kao što su široka autonomija i sve što dolazi u paketu sa tim, onda Ukrajina ima pravo da brani svoj teritorij. Nitko na forumu ne bi smio/trebao podržavati bilo koju vrstu težnje da se jednoglasno cijepa teritorija neke međunarodno priznate zemlje, pogotovo ne oružjem. Treba biti realan, Rusi se do sad nisu baš pretrgli u diplomaciji i želji za pregovorima, tu pogotovo mislim na Ukrajinske Ruse. Svojevremeno je čak bio i sukob i neslaganje između njih i Kremlja po tom pitanju. Reko bi da je jedini i konačni cilj pobunjenika nekakav nezavisan Donbas, odnosno aneksija tog dijela Ukrajine. Jesu li do sad izašli van sa kojim političkim riješenjem i ponudom pregovora u kojem bi se pričalo o širokoj autonomiji i pravima Rusa u tom dijelu Ukrajine ? kolko ja znam nisu, očito da oružje neće položiti dok god Ukrajina ne prihvati odcijepljenje te teritorije.

Niko ne osporava pravo Ukrajini da brani svoju teritoriju, štaviše, čudno bi bilo i da ne brani. Stvar je više u tome što Ukrajina jednostavno _ne može_ da vojno slomi pobunjenike. Zato se a) ili ide za zeleni sto ili b) ukopava u rovove i ratuje pozicijski 3-4 godine k'o pre 100 godina na Zapadnom frontu. A i Zapadni front se je na kraju zatvorio na zelenom stolu.

Trebaju sjest za stol, dati svoj plan široke autonomije Ruskoj manjini u Ukrajini. Ako Rusi to ne prihvate i budu inzistirali isključivo i samo na aneksiji te teritorije, onda će Ukrajina kao država biti pravno pokrivenija da to pitanje riješi silom na ovaj ili onaj način, jer će onda i svi u svijetu drugačije gledati na ovaj sukob. Ovako bez vođenja ikakvih pregovara ispada da Ukrajinci tamane vlastiti narod bez da su im ponudili ikakvu konkretnu ponudu kao što je autonomija i ostala prava, u slučaju da im to sve ponude, a ovi to odbiju , onda su Ukrajinci u boljoj poziciji , ako ništa drugo barem pred očima svijeta i međunarodne politike. Tu su Ukrajinci napravili najveću grešku, trebali su im na početku ponuditi veća prava i široku autonomiju i onda vidjeti šta će ovi napraviti. Hoće li ko Hamas svaku ponudu odbiti, ili će se nagoditi i privatiti autonomiju. Ako ne, onda bi se barem znalo kakvo je čije lice i kakva su tu namjere. Ovako, Ukrajinci su se zaletili pred rudu i čak pred očima jednog dijela svijeta od sebe napravili negativce. Što se tiče pitanje pobjednika u ovom ratu, ja ne bi reko da su Ukrajinci izgubili ili da gube taj rat. To je normalan ishod rata kada se sukobljava regularna, ali tehničko prilično zastarijela vojska sa modernom gerilom koja koristi specifični način ratovanja, često puta koristeći civilna mjesta kao zaklon. S vojnog aspekta Ukrajinska vojska bi trebala imati taktiku, postupanje i organizirani komandni lanac kao Izraelska , ali ona za to nema tehnološke ni ljudske kapacitete i rezultat toga je ovakav kakav je, nisu oni prvi koji ovako prolaze u borbi potiv gerile. Toga je bilo i bit će još puno puta u budućnosti.
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #185 on: July 16, 2014, 05:24:59 pm »

@Solaris,

lijepo je što se pokušavaš našalit na moj račun i na taj način skrenut pažnju s teme, samo čemu dvostruki standardi ? zašto meni ne bi bilo dopušteno dati nomalno viđenje stvari u kojem se čak za razliku od nekih drugih postova ne favorizira ni jedna ni druga strana, već se realno sagledava stanje ? što je krivog u moje posljednje 2 poruke ?

Zašto se meni brani pisanje, a ovakvima se dopušta

Evidentno da imaju odlično vođstvo-taktičare.

Po meni postoje još dva scenarija:

1.Pokušaj izvlačenja 72. nekom masivnom akcijom bi mogao da bude potpuni fijasko trupa koje bi pokušale da izvedu oslobađanje.
Snage donbasa bi mogle da ih propuste a zatim pocepaju u nekoliko džepova i tu dotuku.

2. Scenarijo je manje verovatan, ali zašto da ne, Ukrainske snage napadaju, bivaju propuštene a zatim Rusija vrši masivan desant i direktno se meša.
Put do Kijeva bi im bio otvoren.
Ruske snage se povlače i velikodušno nude pregovore.
Ukraina i evropa sa amerikom su nemoćne.
Da vidim kakva bi se vlast instalirala tada u Kijevu.
Putin postaje novo Ra božanstvo u Rusiji i ima odrešene ruke za kreiranje realne mape kako tog regiona tako i evrope koja je ruku na srce prirodna interesna zona Rusije odvajkada.

Prijavio sam ovaj post, pa se nitko nije pobunio ili potrudio da ga izbriše. Da sam ja reko da je Rusija prirodna zona interesa Europe , vjerovatno bi mi post bio izbrisan.

Kuda to onda vodi forum i diskusiji ako se samo jednoj strani dopušta govor ? zaista sam pažljivo odmjerio što ću reći u svoje posljednje 2 poruke na ovoj temi , i ne vidim zašto to ne bih smio.

Znači li to da na ovoj temi ne smije pisat nitko ko Putina i njegovu Rusiju ne naziva "božanstvom" ?
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 883



« Reply #186 on: July 16, 2014, 05:28:51 pm »

На фотографији су наводно напуштени украјински тенкови код Краснодона...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* tenkovi.jpg (836.72 KB, 1596x1059 - viewed 96 times.)
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #187 on: July 16, 2014, 05:32:00 pm »

@Solaris,

lijepo je što se pokušavaš našalit na moj račun i na taj način skrenut pažnju s teme, samo čemu dvostruki standardi ? zašto meni ne bi bilo dopušteno dati nomalno viđenje stvari u kojem se čak za razliku od nekih drugih postova ne favorizira ni jedna ni druga strana, već se realno sagledava stanje ? što je krivog u moje posljednje 2 poruke ?

Zašto se meni brani pisanje, a ovakvima se dopušta

Evidentno da imaju odlično vođstvo-taktičare.

Po meni postoje još dva scenarija:

1.Pokušaj izvlačenja 72. nekom masivnom akcijom bi mogao da bude potpuni fijasko trupa koje bi pokušale da izvedu oslobađanje.
Snage donbasa bi mogle da ih propuste a zatim pocepaju u nekoliko džepova i tu dotuku.

2. Scenarijo je manje verovatan, ali zašto da ne, Ukrainske snage napadaju, bivaju propuštene a zatim Rusija vrši masivan desant i direktno se meša.
Put do Kijeva bi im bio otvoren.
Ruske snage se povlače i velikodušno nude pregovore.
Ukraina i evropa sa amerikom su nemoćne.
Da vidim kakva bi se vlast instalirala tada u Kijevu.
Putin postaje novo Ra božanstvo u Rusiji i ima odrešene ruke za kreiranje realne mape kako tog regiona tako i evrope koja je ruku na srce prirodna interesna zona Rusije odvajkada.

Prijavio sam ovaj post, pa se nitko nije pobunio ili potrudio da ga izbriše. Da sam ja reko da je Rusija prirodna zona interesa Europe , vjerovatno bi mi post bio izbrisan.

Kuda to onda vodi forum i diskusiji ako se samo jednoj strani dopušta govor ? zaista sam pažljivo odmjerio što ću reći u svoje posljednje 2 poruke na ovoj temi , i ne vidim zašto to ne bih smio.

Znači li to da na ovoj temi ne smije pisat nitko ko Putina i njegovu Rusiju ne naziva "božanstvom" ?

Ево ја не називам Путина божанством - па пишем. И никада нећу опростити Русима инертност 1999- године када су нас, као браћа - јел, пустили низ воду.

Е ссад, што се не слажем са тобом око побуњеника - да ли су им угрожена људска права или не, то је друга ствар.

Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 883



« Reply #188 on: July 16, 2014, 05:35:47 pm »





Putin postaje novo Ra božanstvo u Rusiji i ima odrešene ruke za kreiranje realne mape kako tog regiona tako i evrope koja je ruku na srce prirodna interesna zona Rusije odvajkada.

Prijavio sam ovaj post, pa se nitko nije pobunio ili potrudio da ga izbriše. Da sam ja reko da je Rusija prirodna zona interesa Europe , vjerovatno bi mi post bio izbrisan.

Kuda to onda vodi forum i diskusiji ako se samo jednoj strani dopušta govor ? zaista sam pažljivo odmjerio što ću reći u svoje posljednje 2 poruke na ovoj temi , i ne vidim zašto to ne bih smio.

Znači li to da na ovoj temi ne smije pisat nitko ko Putina i njegovu Rusiju ne naziva "božanstvom" ?

Ех, не мора се сад тјерати мак на конац и претјеривати. "Бојниче", мислим да заиста није било потребе за пријављивањем овог поста. Тремин "божанство" је употребљен као метафора којом би се описао висок рејтинг који би Путин имао у том сценарију.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #189 on: July 16, 2014, 06:42:46 pm »

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #190 on: July 16, 2014, 06:44:23 pm »

Ko neće da prihvati, usvoji i razume genezu događaja u Ukraini (kao refleksiju na događaje sa drugih lokacija u svetu) ima veoma opasne namere ili je prirodno niskog IQ.

U prvom slučaju pomoći ima, ali u drugom teško da i lekovi mogu da pomognu.

Sledeće ovakvo vređanje onih koji ne dele tvoje mišljenje povlači za sobom ban!
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #191 on: July 16, 2014, 06:49:07 pm »

Grin

Na tvom mestu bih malo prikočio, dobio si "žuti" karton, a aoko nastaviš ovako vrlo brzo možeš da dobiješ i crveni.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #192 on: July 16, 2014, 07:12:31 pm »

  Ukrajna ima NATO savetnike, redovnu pomoc u opremi i sledovanjima, medjutim neopotizam je uzeo maha pa im je komandni kadar mahom nesposoban , a gladna vojska niskog morala. Novorusi se brane,pa im je samim time i laksi posao u odnosu na onoga koj napada. Dvostruki standardi,licemerije velikih sila doveli su do toga da vise nisu jasne granice medjunarodnog prava, vec uvek ima neko "tumacenje" koje dozvoljava svakom separatistickom pokretu da se pronadje, a krajna je tu jednostavno zrtva neke velike igre, isto kao sto je bila Srbija. Mi i Ukrajinci, iako smo bili aktivni igraci ,mogli smo jako malo promeniti konacan ishod. Tako ce biti i ovde.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #193 on: July 16, 2014, 07:13:37 pm »

На фотографији су наводно напуштени украјински тенкови код Краснодона...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U tolikoj su žurbi ih napustil da su ovaj prvi ostavili u leru da radi zadimio je pola fotografije Cheesy
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #194 on: July 16, 2014, 08:11:24 pm »

 Ukrajna ima NATO savetnike, redovnu pomoc u opremi i sledovanjima, medjutim neopotizam je uzeo maha pa im je komandni kadar mahom nesposoban , a gladna vojska niskog morala. Novorusi se brane,pa im je samim time i laksi posao u odnosu na onoga koj napada. Dvostruki standardi,licemerije velikih sila doveli su do toga da vise nisu jasne granice medjunarodnog prava, vec uvek ima neko "tumacenje" koje dozvoljava svakom separatistickom pokretu da se pronadje, a krajna je tu jednostavno zrtva neke velike igre, isto kao sto je bila Srbija. Mi i Ukrajinci, iako smo bili aktivni igraci ,mogli smo jako malo promeniti konacan ishod. Tako ce biti i ovde.

Ovo je mišljenje koje i ja dijelim sa tobom, odnosno to je moje konačno mišljenje od početka, samo si ti to malo bolje formulirao od mene. Ukrajina je kao i Srbija žrtva geopolitičkog šahovskog polja i nadmetavanja (zbog toga ih od početka nisam osuđivao). Mislim da bi se sve ovo prije ili poslije desilo i bez EuroMajdana i da građanska prava nisu bila presudna za pokretanje ovog šta se sada tamo dešava kao što neki tvrde, odnosno ugroženost Ruske manjine kojoj bi da se nije odpurijela prijetio pokolj (moje mišljenje je da je to propaganda koja je namjerno stvorena radi stvaranja konfuzije). Ako ćemo realno u skraćenoj verziji opisat stvari, Donbas je od raspada SSSR-a živio u miru i čak je bio jedan od najrazvijenijih dijelova Ukrajine, od raspada SSSR-a nitko Rusku manjinu nije ni proganjao ni terorizirao, živjeli su normalno kao građani Ukrajine neovisno o tome što su im prava istina bila manja nego što bi zapravo ustavom trebala biti. Donjeck je bio jedan veliki miran, razvijen , moderan i lijep grad i ne vjerujem da bi i nakon EuroMajdana njihovu manjinu tamo netko klao i protjerivao, život bi išao normalno kao što je i išao, ma neću više da dužim, ali sve je namješteno. U suštini najviše će nadrpat civilno stanovništvo i jedne i druge strane, i jedni i drugi su žrtve svojih vođa koji su ista bagra i taj Porošenko i onaj FSB-ov obavještajac i plaćenik Strelkov i njegova ekipa. Klasičan primjer sukoba 2 sile i njihovih interesa nad malom i slabom žrtvom , a to je u ovom slučaju Republika Ukrajina. Rusi i Ukrajinci su do sad živjeli u miru i prosperitetu, vjerujem da tako mogu i dalje unutar jedne zajedničke države Ukrajine, samo moraju odbaciti svoje vođe i zaustaviti rat koji su im oni nametnuli. Na Ukrajinskoj strani su već započeli protesti civila protiv rata, nadam se da će uskoro i na Ruskoj, vjerujem da tamo većina naroda ne podržava te ustanike i taj rat koji oni vode , već da kao i većina običnih Ukrajinaca samo želi mir i zajednički život u zajedničkoj državi. To je najveća istina koja se krija zamazana propagandom kojoj je cilj širenje mržnje i destabilizacije.
« Last Edit: July 16, 2014, 08:16:36 pm by Bojnik » Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... 124   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.