PALUBA
April 26, 2024, 12:36:27 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Američke nevidljive letjelice F -35 vide se na kineskim radarima  (Read 1527 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« on: July 17, 2014, 07:46:36 am »


Američke nevidljive letjelice F -35 vide se na kineskim radarima


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Авион-стелс F-35, најновији изум америчких конструктора није „невидљив“ за кинеске радаре. Радиолокационе станице (РЛС), које су уграђене на нове кинеске разараче с 90-процентном вероватноћом идентификују овај скупи нови изум на удаљености од 350 километара. То су признали амерички и британски извори.

Овај пројекат је Пентагон коштао око 2 милијарде долара. Не зна се колико средстава је Кина уложила како би сломила овај амерички орах. Међутим, директор центра за друштвено-политичка истраживања Владимир Јевсејев је убеђен – кинески војници су научили да користе шири дијапазон радиоелектронског посматрања објекта него што су Американци рачунали. Ово је очигледан кинески корак напред, убеђен је стручњак:

Кина је имала врло озбиљне проблеме с РЛС. Између осталог, још увек нема систем за упозоравање на ракетни напад. Између осталог, због тога што Кина нема аналог руске станице „Вороњеж“. Овај задатак се може решавати уз помоћ Русије. И то што је Кина научила да одлично запажа „стелс“ F-35 сведочи о томе да се неки проблеми у овом правцу решавају. Односно, Кина се труди да створи потпуно радиолокационо поље. У сваком случају, ово говори о томе да се Кина озбиљно бави питањима радиолокационог посматрања.

Откривање F-35 није изум Кине, већ пре умеће да иде укорак са светским достигнућима у војној области, сматра потпредседник Академије за геополитичке проблеме, поморски официр у пензији Константин Сивков:

То је нормалан развој Кине. Он на своје нове разараче поставља РЛС с фазном антенском решетком. Ове станице које откривају „стелсе“ налазе се на руским разарачима, између осталог, на великом противподморничком броду „Адмирал Кузњецов“. Американци овакве РЛС користе већ пола века. Односно, то није технолошки продор Кине. Једноставно, Кинези су научили да користе дијапазоне ниске фреквенције за откривање авиона „стелс“. Плус, природно, постојање савремених технологија које омогућава добро и прецизно дефинисање циљева ради њиховог гађања.

Открити „стелс“ уз помоћ радара је само пола успеха, истиче заменик директора Института за САД и Канаду РАН Павел Золотарјов:

Ниједан „невидљиви“ авион, наравно, не може бити стопостотно невидљив. Он обавезно нешто рефлектује. Друга је ствар то што треба имати модерну експерименталну базу како би се ове карактеристике откриле. И да би апаратура на основу ових експерименталних података прилично тачно могла да одреди какав је објекат у питању. Очигледно, Кина је у овоме успела. Али, ово нема директног утицаја на однос снага међу странама. Изванредно је то што су научили да препознају „стелс“. Али, још се не зна како функционишу кинеске РЛС кад се против њих користе средства за радиоелектронско сузбијање с истог овог „невидљивог“ авиона F-35. Умеће отклањања електронских сметњи које ствара евентуални противник је важан део савремене борбе.

Павел Золотарјов је навео недавни пример кад је ненаоружани руски ловац-бомбардер Су-24 надлетао амерички разарач у Црном мору. Руски ловац је на својим крилима носио уређај који је успео да у потпуности „заслепи“ амерички систем „иџис“. Зато је Су-24 шокирао посаду америчког разарача која ништа није могла да супротстави вишекратном надлетању на критично малој висини.


Izvor


* Avion F-35.jpg (59.47 KB, 860x501 - viewed 41 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #1 on: July 17, 2014, 11:17:55 am »

Павел Золотарјов је навео недавни пример кад је ненаоружани руски ловац-бомбардер Су-24 надлетао амерички разарач у Црном мору. Руски ловац је на својим крилима носио уређај који је успео да у потпуности „заслепи“ амерички систем „иџис“. Зато је Су-24 шокирао посаду америчког разарача која ништа није могла да супротстави вишекратном надлетању на критично малој висини.

Opet ona bajka, dobro se ukorijenila, jos malo pa ce postati istinita.  Cheesy

poz.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #2 on: July 17, 2014, 01:27:53 pm »


Ćiro, kažeš da je program koštao dve milijarde dolara. Imaj u vidu da je u pripremi teksta za evropsku publiku neko pokušao da prevede američke bilione u evropske bilione. U Evropi je bilion - hiljadu milijardi, a  u SAD bilion je milijarda. Prevod broja je pogrešan, jer program nije do sada koštao dve hiljade milijardi već se planira da u celosti, sa planiranim proizvedenim letelicama za ceo "lifespan" aviona, njih nekoliko hiljada, košta od dvesta do četrsto milijardi $. Nije malo, cifra je nepojmljiva, ali baš da je pet do deset puta veća od planirane, nije.

Nijedan avion nije nevidljiv, a ako se koristi radar odgovarajuće talasne dužine može biti sasvim vidljiv i to nadaleko.

A incident sa sistemom EB/PEB Hibini i američkim razaračem je već prežvakan na "Palubi". Ako je i korišćen sistem Hibini, on nije mogao zaslepiti Aegis, mada mu je mogao smanjiti efikasnost. Za to je i napravljen.
Logged
jeremijaljesina
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 868


« Reply #3 on: July 17, 2014, 02:33:29 pm »

Ajmo malo ozbiljnosti na Palubi, por favor...
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.027 seconds with 22 queries.