PALUBA
April 27, 2024, 09:50:04 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8   Go Down
  Print  
Author Topic: 40. godina od završetka školovanja XXI klase MSTVŠ  (Read 67757 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #60 on: July 15, 2015, 12:35:12 pm »

Moj komandir čete kap. Čedo Hristovski nije davao preko noći ali zato komandir voda zastavnik, Lazo Ratković, kad god je bio
dežurni nije bilo problema. Doduše i mnogi ostali oficiri koji su bili dežurni su imali razumevanja pogotovu ako je uvek
dolazila ista devojka. a uspomene su stvarno lepe, valjda je i mladost sama po sebi takva da ti u sećanju ne ostaju ružne stvari.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #61 on: July 23, 2015, 11:50:58 am »

Na današnji dan, prije 40 godina, završili smo MSTVŠ u Puli. Svim klasičima želim sve najbolje - ma gdje bili! Smiley

Prije tri dana prošla je i 41. godišnjica događaja. Bio sam na istom mjestu gdje i tada prije 41 godinu (malčice stariji nego tada) i probao
se prisjetiti tog dana. Ali danas su na istom mjestu umjesto pitomaca "postrojeni" - parkirani automobili. Nisam ništa slikao jer sam i tako
postavio od prije slike i neke video isječke. Jedino šteta što se Vi ne uspijevate okupiti kao što to uspijevaju Vaši stariji kolege iz XIV kl.

Ipak sa tri dana zakašnjenja sretan vam bio dan proizvođenja u aktivne mlađe oficire JRM.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #62 on: July 23, 2015, 12:33:34 pm »

Na današnji dan, prije 40 godina, završili smo MSTVŠ u Puli. Svim klasičima želim sve najbolje - ma gdje bili! Smiley

Prije tri dana prošla je i 41. godišnjica događaja. Bio sam na istom mjestu gdje i tada prije 41 godinu (malčice stariji nego tada) i probao
se prisjetiti tog dana. Ali danas su na istom mjestu umjesto pitomaca "postrojeni" - parkirani automobili. Nisam ništa slikao jer sam i tako
postavio od prije slike i neke video isječke. Jedino šteta što se Vi ne uspijevate okupiti kao što to uspijevaju Vaši stariji kolege iz XIV kl.

Ipak sa tri dana zakašnjenja sretan vam bio dan proizvođenja u aktivne mlađe oficire JRM.

Hvala na čestitki. A šta čemo vrijeme prolazi.....
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #63 on: July 23, 2015, 12:34:00 pm »

Moj komandir čete kap. Čedo Hristovski nije davao preko noći ali zato komandir voda zastavnik, Lazo Ratković, kad god je bio
dežurni nije bilo problema. Doduše i mnogi ostali oficiri koji su bili dežurni su imali razumevanja pogotovu ako je uvek
dolazila ista devojka. a uspomene su stvarno lepe, valjda je i mladost sama po sebi takva da ti u sećanju ne ostaju ružne stvari.
Лазо Ратковић,стари подморничарски вук.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #64 on: September 10, 2015, 06:02:14 am »

Današnji dan ste nekada svečano dočekivali kao dan JRM uz postrojavanja dodjelu nagrada ponekad i unapređenja. Danas su ostala sjećanja
ali ipak bih svim pripadnicima bivše XXI klase koji još drže do njega čestitao Dan Mornarice.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #65 on: September 10, 2015, 06:05:17 am »

Današnji dan ste nekada svečano dočekivali kao dan JRM uz postrojavanja dodjelu nagrada ponekad i unapređenja. Danas su ostala sjećanja
ali ipak bih svim pripadnicima bivše XXI klase koji još drže do njega čestitao Dan Mornarice.

Hvala na čestitki!
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #66 on: September 30, 2015, 07:45:43 pm »

Postavio bih i na stranice Vaše XXI klase ovu staru sliku zgrade kasarne Vaše bivše Mašinske ali snimljenu daleke 1918. godine za vrijeme
Austro-Ugarske.
Kako primjećujete nema jednog kata i nema niti stražnje nadogradnje gdje kasnije bila i Akademija, koja je imala pet katova. Iskreno rečeno
nisam nigdje uspio pronaći baš detaljne informacije o godinama kada su zgradu nadograđivali. Sjećam se da mi je pokojni otac pričao da su
njima govorili da su je nadograđivali Talijani, ali točno kada mi nije znao reči.


* Pula Mašinska negdje 1918..jpg (135.72 KB, 848x548 - viewed 135 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #67 on: October 08, 2015, 07:12:13 am »

Postavio bih i na stranice Vaše XXI klase ovu staru sliku zgrade kasarne Vaše bivše Mašinske ali snimljenu daleke 1918. godine za vrijeme
Austro-Ugarske.
Kako primjećujete nema jednog kata i nema niti stražnje nadogradnje gdje kasnije bila i Akademija, koja je imala pet katova. Iskreno rečeno
nisam nigdje uspio pronaći baš detaljne informacije o godinama kada su zgradu nadograđivali. Sjećam se da mi je pokojni otac pričao da su
njima govorili da su je nadograđivali Talijani, ali točno kada mi nije znao reči.

A ovako je izgledala za vrijeme Italije nakon što je kasarna nadograđena. Više manje je to kasarna kako ste je i vi viđali. Nisam još nigdje
uspio pronaći točana datum kada su dogradnje izvršene. Ovo je sa fotografije-razglednice iz cca 1930.


* Pula cca 1930. dograđena zgrada Mašinske.jpg (368.62 KB, 1137x709 - viewed 129 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #68 on: October 08, 2015, 11:21:41 am »

Postavio bih i na stranice Vaše XXI klase ovu staru sliku zgrade kasarne Vaše bivše Mašinske ali snimljenu daleke 1918. godine za vrijeme
Austro-Ugarske.
Kako primjećujete nema jednog kata i nema niti stražnje nadogradnje gdje kasnije bila i Akademija, koja je imala pet katova. Iskreno rečeno
nisam nigdje uspio pronaći baš detaljne informacije o godinama kada su zgradu nadograđivali. Sjećam se da mi je pokojni otac pričao da su
njima govorili da su je nadograđivali Talijani, ali točno kada mi nije znao reči.

A ovako je izgledala za vrijeme Italije nakon što je kasarna nadograđena. Više manje je to kasarna kako ste je i vi viđali. Nisam još nigdje
uspio pronaći točana datum kada su dogradnje izvršene. Ovo je sa fotografije-razglednice iz cca 1930.

Još nema ograde oko kasarne.....
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #69 on: October 08, 2015, 03:59:21 pm »

Postavio bih i na stranice Vaše XXI klase ovu staru sliku zgrade kasarne Vaše bivše Mašinske ali snimljenu daleke 1918. godine za vrijeme
Austro-Ugarske.
Kako primjećujete nema jednog kata i nema niti stražnje nadogradnje gdje kasnije bila i Akademija, koja je imala pet katova. Iskreno rečeno
nisam nigdje uspio pronaći baš detaljne informacije o godinama kada su zgradu nadograđivali. Sjećam se da mi je pokojni otac pričao da su
njima govorili da su je nadograđivali Talijani, ali točno kada mi nije znao reči.

A ovako je izgledala za vrijeme Italije nakon što je kasarna nadograđena. Više manje je to kasarna kako ste je i vi viđali. Nisam još nigdje
uspio pronaći točana datum kada su dogradnje izvršene. Ovo je sa fotografije-razglednice iz cca 1930.

Još nema ograde oko kasarne.....

Nema ograde i "egzercirplatz" je praktički u razini s prilazom kasarni, isto je bio i otvoren pristup prema mornaričkoj kasarni znanoj kao IGK
za vrijeme JRM.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #70 on: October 16, 2015, 09:10:00 am »

Evo da i na Vašoj stranici XXI klase postavim ove dvije sličice-razglednice kako je Mašinska izgledala prije nadogradnje stražnjeg višeg dijela.
Mornari su se postrojavali i vježbali razne vojničke radnje, vjerovatno kao i vi, na prostoru ispred kasarne.


* Pula 1901. Mašinska1.jpg (350.73 KB, 1106x748 - viewed 111 times.)

* Pula 1909. Mašinska.jpg (389.33 KB, 1129x715 - viewed 124 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #71 on: October 25, 2015, 07:08:26 pm »

Evo da postavim još po neku od fotografija iz vaših pitomačkih dana.

Jedna iz zaista prvih dana, svi ste još u bijelim mornarskim uniformama s jednim od Vaših starješina, mislim da je to bio st. vodnik Ristić.


* Pitomci XXI klase MSTVŠ Pula.jpg (349.24 KB, 1316x740 - viewed 125 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #72 on: October 25, 2015, 07:10:51 pm »

Evo da postavim još po neku od fotografija iz vaših pitomačkih dana.

Jedna iz zaista prvih dana, svi ste još u bijelim mornarskim uniformama s jednim od Vaših starješina, mislim da je to bio st. vodnik Ristić.

Ova druga je isto iz ranih dana, snimljena u Areni s Vašim drugim starješinom st. vodnikom Savićem. Fotografiju je vjerovatno snimio i
izradio pokojni otac, rekao bih to i po tipu "ozubljenja" na rubovima jer je on koristio neku ručnu napravu za "obrezivanje" fotografija
koja je ostavljala takav trag.

Vjerovatno ćete se mnogi prepoznati.


* Pitomci XXI klase MTSVŠ u Pulskoj Areni.jpg (317.86 KB, 1245x873 - viewed 123 times.)
« Last Edit: October 25, 2015, 07:21:15 pm by zpetrov9 » Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #73 on: October 25, 2015, 07:13:17 pm »

Evo da postavim još po neku od fotografija iz vaših pitomačkih dana.

Jedna iz zaista prvih dana, svi ste još u bijelim mornarskim uniformama s jednim od Vaših starješina, mislim da je to bio st. vodnik Ristić.

Ova druga je isto iz ranih dana, snimljena u Areni s Vašim drugim starješinom st. vodnikom Savićem. Fotografiju je vjerovatno snimio i
izradio pokojni otac, rekao bih to i po tipu "ozubljenja" na rubovima jer je on koristio neku ručnu napravu za "obrezivanje" fotografija
koja je ostavljala takav trag.

I treća je snimljena na logorovanju kod Premanture ljeti 1972. U pozadini iza pitomca-stražara se vidi dio šatora za "logistiku" glavne
baze mog pokojnog oca, a u kojem sam i ja par noći prenočio. E kako smo svi onda bili mladi i usudio bih se reči bezbrižni. Pa bilo je to
prije davne 43 godine.


* Logorovanje XXI klase MTSVŠ kod Premanture 1972.jpg (235.15 KB, 540x960 - viewed 115 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #74 on: October 26, 2015, 06:55:18 am »

Evo da postavim još po neku od fotografija iz vaših pitomačkih dana.

Jedna iz zaista prvih dana, svi ste još u bijelim mornarskim uniformama s jednim od Vaših starješina, mislim da je to bio st. vodnik Ristić.

To je treći vod, a na izletu smo po Istri. Godina 1970, septembar.
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.