PALUBA
March 28, 2024, 10:39:54 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Marenda u vojsci  (Read 16566 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 446


« Reply #15 on: July 26, 2014, 10:58:34 am »

U SV jednom, dok bili u rezervi dobili za marendu brezalkoholno pivo i jogurt..  Pa uzmi oboje ako smeš..



Što da ne, to je odlično sredstvo za čišćenje stomaka.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #16 on: July 27, 2014, 06:08:27 pm »

Соларис, у ЈНА се маренда почела делити још крајем 70-тих. У почетку је она била "слана", односно садржавала је комад саламе, сира и сл. са хлебом и обично јогуртом или млеком. Повремено је била и "слатка", односно сок (чоколадно млеко) и неки колач. Негде 1982-3. године неко је схватио да војска не воли ону "слану" маренду (пола војника ју је бацало), али да обожава (увек поједе) ону "слатку". Из тог разлога је као правило уведена "слатка" маренда, за све "обичне" војнике у ЈНА (као и дежурне у касарнама. Она је садржавали обично неки сок и мањи колач, бисквит или еурокрем или локални еквивалент тога (у разним крајевима Југославије су били различити снабдевачи). Колико знам тако је остало све до краја функционисања ЈНА.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #17 on: July 27, 2014, 06:11:22 pm »

Ne znam za KoV, ali u RM je marenda bila slatka ukoliko je doručak bio slan, ako smo za doručak imali mazalice ( male džemiće) onda je marenda bila slana...niko ništa nije bacao, jelo se sve u 16.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #18 on: July 27, 2014, 06:14:48 pm »


Na obuci u Nisu je prvih dana nije bilo, kasnije je krenulo, u prekomandi je vise nikad nisam vidio, neznam zasto.

poz.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #19 on: July 27, 2014, 06:16:13 pm »

Ne znam za KoV, ali u RM je marenda bila slatka ukoliko je doručak bio slan, ako smo za doručak imali mazalice ( male džemiće) onda je marenda bila slana...niko ništa nije bacao, jelo se sve u 16.

Upravo tako, a na brodovima kao dopuna dobijlo se i tetrapak mlijeko - jedno po članu posade...
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #20 on: July 28, 2014, 05:07:00 pm »

Posto kod nas opcenito nema kulture dorucka, marenda je jedan od glavnijih obroka.
Zna li netko dali je postojao neki pravilnik vezano za ovaj obrok u vojsci ?

poz.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #21 on: July 28, 2014, 05:14:25 pm »

Sigurno je postojao neki Pravilnik o ishrani ili sličan dokument koji je definisao obroke, dopune 1, 2, 3, 4 i ostale.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #22 on: July 28, 2014, 05:22:02 pm »

Posto kod nas opcenito nema kulture dorucka, marenda je jedan od glavnijih obroka.
Zna li netko dali je postojao neki pravilnik vezano za ovaj obrok u vojsci ?

poz.
To bi trebali znati ovi iz intendantske službe, koji su bili ili su i sada usko vezani za ishranu u vojsci.
Sigurno je postojao Pravilnik, nema dvojbe, inače kako bi se to uvelo u proceduru.
Logged
alfa
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 510



« Reply #23 on: July 28, 2014, 06:15:44 pm »

U moje vreme(88-89) je bilo normalno, da je vojska kupovala takvu robu koja nije išla, samo da napomenem, fructalov sok od hruške....mislim da sam popio godišnju proizvodnju tih sokova  Grin...oni kolačiči koje smo dobivali, bolje da nisi gledao datum pakovanja, ponekad su bili tako tvrdi, da mu je samo kundak dao lijek protiv tvrdoče!Inače kad si gladan, barem sam ja bio skoro pola godine, onda ne gledaš datume i rokove, samo da ima šta za pojest, da prebrodiš glad do ručka....
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #24 on: July 28, 2014, 07:48:11 pm »

Pitomacka marenda u SVS KoV u Sarajevu:

- parce hleba, parce alpske salame ( tzv. CD ili podrigusa), jogurt
- eurokrem, sok
- napolitanke sa limunom i sok
- biskvit TAKO (sa prelivom od cokolad ili bez) i sok
- u jednom trenutku su bili i oni stapici roleri ili tako nekako i naravno sok
- bilo je jos nekih slanih marendi ali se ne secam sta su sadrzale osim jogurta

Naravno bilo je jos nekih marendi ali ovo sto sam pomenuo su bile najcesce pa su zato i ostale u secanju.
Logged
jovokraken
desetar
*
Offline Offline

Posts: 132


« Reply #25 on: September 25, 2016, 10:45:51 pm »

У Пули, током обуке, добијали смо слатку маренду, а најбоља је била кремипан и сок, мада ни на остале нисмо били гадљиви.

На Паниковцу смо сваког радног дана добијали литар млека и месни нарезак на два морнара. Викендом није било потребе јер су поткопи били затворени.

На Минерској није било таквих ствари.

Свака маренда је била потпуно исправна и никада нисам налетео на нешто бајато. Можда и јесам, само не знам.
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.027 seconds with 22 queries.