PALUBA
April 27, 2024, 02:46:03 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6   Go Down
  Print  
Author Topic: Srušio se MiG-21bisD (121) HRZ i PZO  (Read 25217 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #15 on: August 05, 2014, 05:34:03 pm »

Možda zbog toga što je urađen remont 2003 godine kojim se produžio resurs od deset godina ili određenim brojem radnih sati, mada ni sam ne znam pretpostavljam  Roll Eyes

Pa o tome i govorim. Kako to da u HRZ remont produžava tj. obnavlja resurs za 10 godina, a u SRV 5 godina? Produženje veka upotrebe (ako ga je bilo) nema neposredne veze sa tim, jer resurs je uvek isti (može se produžiti ali samo za određeni procenat).
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #16 on: August 05, 2014, 05:58:20 pm »

Pilot Stanko Hrženjak?!

Pukovnik Stanko Hrženjak je danas dvaput bio u pogibeljnoj situaciji. Prvo je prilikom slijetanja na Zemunik sa remontiranim "135" imao problema sa izvlačenjem stajnog trapa, točnije lijevog kotača, ima i slika na kojoj se to vidi. Potom je letio "121" sa Zemunika na Pleso i pritom je došlo do pada. Postoji i snimka razgovora pilota sa kontrolnim tornjem. Nisam je još poslušao, no navodno je opet bilo problema sa izvlačenjem stajnog trapa.
« Last Edit: August 06, 2014, 03:46:22 pm by leut » Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #17 on: August 05, 2014, 05:59:45 pm »

Link?!
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #18 on: August 05, 2014, 06:02:39 pm »

Pilot se katapultirao sa visine od 200 m: Avion je bio neupravljiv. Jedino sam gledao da izbjegnem kuće!

- Nakon događanja u zračnoj luci u Zadru krenuli smo na rutinski let u Zagrebu. Prilikom polijetanja avion je bio sasvim ispravan, a onda mu je otkazao najprije jedan hidraulični, a onda i drugi hidraulični sustav nakon čega se zapalio i motor. U kabini je nastao dim i jedino što sam mogao je katapultirati se van - rekao je pilot Stanko Hrženjak na konferenciji za novinare na Plesu.

- Avion je bio posve neupravljiv. Bio sam na 500 metara sa brzinom od 400 kilometara i nedostajalo mi je 15 sekundi da sletim. Kad sam shvatio da je avion potpuno neupravljiv jedino na što sam gledao da izbjegnem kuće - rekao je pilot Stanko Hrženjak koji je upravljao srušenim MIG-om 21. Riječ je o pilotu sa 25 godišnjim iskustvom vožnje na ovom tipu aviona. - Rizik letenja na ovom avionu svjesno sam prihvatio, držao sam se svih pravila - rekao je pilot. Kako doznajemo, riječ o čiji je vremenski resurs svome kraju trebao doći 15. kolovoza, a kako su poručili, letio je zato jer su kasnili avioni sa remonta u Ukrajini.

Srušeni MIG nije bio predviđen za remont, a kako potvrđuju, bio je potpuno ispravan za svog polijetanja iz Zadra. Avion se srušio u 14.47 sati, a pilot se, kako je sam rekao, katapultirao sa visine od 200 metara. Ciljano je iznad Velike Gorice napravio što više krugova kako bi potrošio što više goriva kako bi posljedice bile što manje. Koliko je točno star avion iz HRZ-a nije znali reći  tek navode da je riječ o MIG-u iz generacije '78 -'81.

Formirana su dva povjerenstva koja su zadužena za otkrivanje uzorka ove nesreće. Jedno povjerenstvo tražit će isključivo uzroke požara i otkazivanja hidrauličnog sustava, a drugo da li je bilo pogrešaka u zapovjednom lancu. Nakon zavšetka tog istraživanja izvještaj će biti javno objavljen, rekao je zapovjednik HRZ-a i PZO-a Dražen Šćuri.

Izvor : VL
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #19 on: August 05, 2014, 06:04:52 pm »

Pa ima i fotografija 135 na kome jedna noga stajnog trapa nije izvučena. I na snimku radio-veze 135 ima problem sa ST, a 121 potvrđuje da je sa ST u redu.

Nego, ovaj incident otvara i pitanje uputnosti da je glavna (jedina) baza borbene avijacije uz civilni aerodrom i još da dele PSS. Koliko sam razumeo ovo je izazvalo i zatvaranje civilnog aerodroma, sa sve putnicima u busevima na stajanci ispred aviona.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #20 on: August 05, 2014, 06:05:43 pm »

Link?!

Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 883



« Reply #21 on: August 05, 2014, 06:11:10 pm »

Kad sam shvatio da je avion potpuno neupravljiv jedino na što sam gledao da izbjegnem kuće - rekao je pilot Stanko Hrženjak koji je upravljao srušenim MIG-om 21.

Како?!

Држаћемо да је човјек још под стресом, тек што се спасио из авиона па прича помало контрадикторно. Само нек је жива глава. Smiley
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #22 on: August 05, 2014, 06:13:58 pm »

Avion jeste bio neupravljiv, ali je on ipak uspeo da upravlja... šta ti nije jasno? Grin
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #23 on: August 05, 2014, 07:10:53 pm »


Snimka bez pauza:
http://vocaroo.com/i/s1OHG80BqLFh
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #24 on: August 05, 2014, 07:12:45 pm »

Управљао је, управљао, а кад је потпуно изгубио контролу, катапултирао се. Мени је то јасно. Иначе, авион се враћао са pobjednoga preleta Knina.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #25 on: August 05, 2014, 07:18:32 pm »

Управљао је, управљао, а кад је потпуно изгубио контролу, катапултирао се. Мени је то јасно. Иначе, авион се враћао са pobjednoga preleta Knina.

- Nakon događanja u zračnoj luci u Zadru krenuli smo na rutinski let u Zagrebu

Kumbore čitaj prijašne postove!
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #26 on: August 05, 2014, 07:22:24 pm »

Pilot je reagirao najbolje sto je mogao. Kuce su odmah iza aerodromske ograde u smjeru istoka. Treba dobiti nagradu! (od onoga tko je dao nalog da se produzi resurs na papiru - da ih bude 5).
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #27 on: August 05, 2014, 07:53:55 pm »

Snimka poslijednjeg polijetanja i preleta ovog aviona iz Zemunika, sami polazak za Zagreb je trebao biti ranije no bio je odgođen zbog loših meteo uvjeta ;


« Last Edit: August 05, 2014, 07:59:41 pm by Jester » Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #28 on: August 05, 2014, 08:17:52 pm »

MINISTAR OBRANE O NEMOGUĆNOSTI NABAVKE NOVIH AVIONA

Kotromanović prije pada MIG-a: Do 2016. moramo odlučiti o sudbini vojnog zrakoplovstva

http://www.novilist.hr

"Sada je operativno sposobno pet komada (MIG-ova), a druge testiramo", rekao je Kotromanović u Kninu prije no što se kod Velike Gorice srušio MiG 21

KNIN - Ministar obrane Ante Kotromanović izjavio je danas kako Hrvatska trenutno posjeduje pet operativno sposobnih borbenih zrakoplova MiG te poručio kako se do 2016. godine mora donijeti konačna odluka o sudbini vojnog zrakoplovstva.

"Sada je operativno sposobno pet komada (MIG-ova), a druge testiramo", rekao je Kotromanović u Kninu prije no što se kod Velike Gorice srušio MiG 21, odgovarajući novinarima na pitanja kakvo je stanje s MiG-ovima koji su nad hrvatskim nebom i danas su nadlijetali Knin tijekom podizanja državne zastave na tvrđavi u sklopu obilježavanja Dana pobjede i domovinske zahvalnosti.

Naglasio je kako Hrvatsko ratno zrakoplovstvo može održavati operativne zrakoplove, s obzirom da su to "strojevi koji nisu čak ni za nas zahtjevni". "Mi smo u dugoročnom planu razvoja Oružanih snaga predvidjeli da se do 2016. godine mora donijeti konačna odluka što ćemo napraviti s budućim zrakoplovstvom - hoćemo li ići u nekom drugom smjeru ili ćemo donijeti odluku o gašenju", kazao je Kotromanović.

Želja mu je, istaknuo je, da svi u Hrvatskoj, i vlast i oporba, budu svjesni da se odluka mora donijeti do 2016., izrazivši žaljenje što je "netko oklijevao sedam godina donijeti odluku i stavili su me u 'cajtnot' s vremenom te smo napravili ono što smo mogli". "Do sada imamo ono što imamo, mi smo zadovoljni - idemo očuvati to što možemo očuvati", poručio je ministar.

Upitan može li Hrvatska sebi priuštiti nabavku novih vojnih zrakoplova, Kotromanović je rekao kako se to neće moći se s obzirom na stanje u državnom proračunu. "Ako se odlučimo za neki drugi tip zrakoplova, moraju se osigurati proračunska sredstva, ali to će biti odluka Vlade", kazao je Kotromanović.

Izrazio je žaljenje što se i danas zviždalo u Kninu tijekom obraćanja najviših državnih dužnosnika, ali i nadu da će se do proslave iduće godine "nečije glave više ohladiti i da će proslava biti dostojanstvena".
« Last Edit: August 06, 2014, 03:49:24 pm by leut » Logged
jeremijaljesina
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 868


« Reply #29 on: August 05, 2014, 08:31:17 pm »

evo slike [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMG_31833572162918.jpeg (28.08 KB, 960x636 - viewed 135 times.)
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 24 queries.