PALUBA
April 16, 2024, 03:33:28 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Tunel na Kablu (Hvar)  (Read 18494 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
phiberoptik
mornar
*
Offline Offline

Posts: 20


« Reply #15 on: July 05, 2016, 01:34:32 pm »

Pogled iz zraka otkriva i mali polozaj pvo na rtu do.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Baterija.



To je privatno zemljište koje nikad nije služilo u vojne svrhe. Uskoro ću napisati na Željava forumu što sam sve saznao
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #16 on: July 09, 2016, 03:39:22 pm »

Cekamo, ok, nisam ni ja vise nesto vrijedan.  Tongue
Imam jedan lijepi nepoznati detalj u uvali Tatinja ali nikako da se mrdnem.  Sad

poz.
Logged
phiberoptik
mornar
*
Offline Offline

Posts: 20


« Reply #17 on: July 31, 2016, 04:10:26 pm »

Uskoro je došlo, samo nakon 25 dana.

Krenuo sam jedan dan pronaći istražiti bateriju na rtu Kabal, povodeći se baš ovom temom.
To jutro sam uspio doći samo dokle vodi staza koja se vidi i na Google Earth. Okolo šikara, neki mali put koji mi je više izgledao da ga koriste i prave koze nego da je za ljude i to je bilo to. Malo sam se zavlačio po šikari u nadi da ću nešto naći ali nula bodova. Probao sam i po šumi iznad samog tunela ali također ništa.

Pomalo razočaran, krenuo sam barem istražiti mogući PZO položaj kojeg je spomenuo Solaris. Ako već nisam došao do baterije za koju imamo slike, idem barem poslikati PZO položaj.

Na samom kraju ceste je bio parkiran auto i mala, uređena kućica. Počnem pričati s čovjekom koji je tamo tucao kamen. Razgovor je tekao otprilike ovako:

-> tražim put za tunel
<- trebaš ići do kraja, skroz se spustiti stazom do uvale
-> otišao skroz do kraja i vidio mali prolaz ali sam mislio da je za koze
<- ma ne, to je put do uvale, 10-15m je usko a onda dalje normalni put. Dođi sutra pa ću te odvesti do pred tunel i onda me nazovi pa ću doći po tebe. Nemoj opet autom da ne zaglaviš, preko ljeta 2-3 puta tjedno moram nekoga izvlačiti
-> očito ću morati doći još jedan dan. Nego, da li tu dolazi struja na Hvar, netko mi je rekao da je ovo bio PZO položaj zbog struje.
<- ma ne, struja dolazi istočnije, u uvalu Smočiguzica (malo objašnjava kako do tamo doći). Ovo ti je privatno zemljište oduvijek, i nikad nije bilo PZO položaja na poluotoku. Bio je taj tunel na rt-u kojeg su radili 70ih godina za topove 85mm, ali topovi nikad nisu bili na položaju. Imaš uz cestu kojom si došao objekt koji je dužila TO i to je bila jedina "vojna" jedinica koja je bila aktivna na poluotoku. Zadnjih godina se vodi sudski proces između nasljednika čije je zemljište bilo i države pa nitko ne zna što će biti s time.

Po njegovim riječima, pričalo se da su se zajebali što se tiče položaja jer je plovni put prema Splitu udaljen od te lokacije. Heh.

Tako da nisam ni PZO položaj slikao , ali sam na kraju slikao objekte koje je dužila TO. Dva dana kasnije sam uspio doći do tunela, ali o njemu ću malo kasnije, kako obradim slike.

Lokacija: https://www.google.hr/maps

Ovo je taj objekt


Donji dio je zaključan, netko ga koristi očito. U sve ostalo se može ući.

Bočno


Iza




Na zadnjoj slici se vidi neki dozidani objekt u kojem je bila možda neka sala, radna soba, ....





Iza tog objekta vode stepenice na kat istoga, na kojem nema ništa spektakularno





osim možda lijep pogled prema Staro gradskoj luci



Stepenice sa druge slike vode u nekakve objekte, rekao bih sraonu i spavaonu



Ostale su im novine od 24.04.1990  Grin


Desno od tog objekta (geografski istočno) ima još neka otvorena prizemnica, koja je u povremenoj funkciji ali nisam dokučio kakvoj.





Sjeverno od prvog objekta se nalaze neki zidovi koji me podsjećaju na kamenolom. Nemam pojma što je to moglo biti, a iz kojeg god kuta slikao, nisam uspio ništa uloviti jer je dosta žbunja naraslo.

Ono što se vidilo, i što mi je još čudnije od tog "kamenoloma", je set ravnih betonskih podloga, sjevero-istočno od ta dva objekta


Ovdje se vidi krovovi objekta


Ima li neko ideju čemu bi to moglo služiti?

Na samom kraju obilaska, nailazim na neke sanduke, i klupu koju si je netko postavio van u hlad Grin





Toliko s Kabla za sada ...

Logged
phiberoptik
mornar
*
Offline Offline

Posts: 20


« Reply #18 on: August 16, 2016, 11:20:02 am »

Evo ostatka slika, iz samg tunela. Obišao sam prvi, betonirani dio, i došao do dijela gdje se odvaja soba iz koje vode stepenice do osmatračnice. Dalje nisam išao, šišmiši su mi stvorili psihički zid  pilot







































Logged
phiberoptik
mornar
*
Offline Offline

Posts: 20


« Reply #19 on: August 16, 2016, 11:29:42 am »

Još jedna stvar, pošto ne mogu odgovoriti u originalnom topicu jer je zaključan (https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,25900.0.html).
Baterija se nalazi na rt Kabal. Na rtu Pelegrin se nalaze kamene formacije koje je napravila HV dok se na Visu nalazio JNA. To su samo suhozidi u obliku slova U koji su služili za zaštitu topova. Nakon što je JNA napustila Vis, i ova formacija je raspuštena.


Lokacija Kabla i Pelegrina

Toliko od mene
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #20 on: August 16, 2016, 09:52:26 pm »

Postoji orginalni topic, pokrenut davno prije mog.

Obalne baterije

Ja sam moju temu zamislio kao popis, koji će (možda), biti na korist budućim istraživačima ili avanturistima.
Ključ je više zbog preglednosti, jer ako trolovi krenu raditi to se sve na kraju pogubi.
Ako imaš neku svoju kartu ili raspored, slobodno postuj, valjda će ti neki mod izaći u susret.
Jedino bi moilio da ona tema ostane zaključana. Eventualno samo neki edit sa novim podatcima.

Hvala poz.

Ps: ovaj forum ima neka interna pravila vezana za fotke, pokušaj (čisto korektnosti radi) malo se toga pridržavati.
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 23 queries.