PALUBA
October 04, 2024, 09:40:12 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije unesite tačno Vašu e-mail adresu i obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 [77]   Go Down
  Print  
Author Topic: Odnosi na relaciji Kina-SAD-e  (Read 222080 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 09:07:23 pm
Location: Obrenovac - selo Mislođin
Posts: 15 809


« Reply #1140 on: November 24, 2023, 03:49:45 pm »

Pentagon uznemiren: Kina gradi veliku seriju bešumnih atomskih podmornica

SAD decenijama nisu morale ozbiljno da brinu o kineskim podmornicama jer su bile „bučne i lako ih je bilo otkriti”. Istovremeno, kineska vojska je morala da ulaže ogromne napore da pronađe „supertihe“ američke podmornice, objavio je The Wall Street Journal.

Ali sada, priznaje uticajni i dobro obavešteni američki dnevni list, Peking zatvara jednu od najvećih praznina koja je decenijama razdvajala američku i kinesku vojsku. Pravi veliki prodor u razvoju podvodnih tehnologija, što će imati ozbiljne posledice u potencijalnom sukobu oko Tajvana.

Sudeći po satelitskim snimcima, Kina je početkom godine uvela u upotrebu jurišnu podmornicu na nuklearni pogon koju – umesto propelera – pokreće sistem pumpi na mlazni pogon. Pored toga, Kina doživljava ekspanziju u proizvodnji nuklearnih podmornica, naglašava se u članku.

Kako navodi The Wall Street Journal, zapadni Pacifik postaje sve opasnije mesto za američku flotu. Jer, Kina postavlja senzorske mreže duž svojih obala, poznate kao „Veliki podmornički zid“, koje će joj omogućiti da mnogo bolje detektuje neprijateljske podmornice.

Kina je letos izvela velike vežbe potrage za podmornicama u Južnom kineskom moru, koje su trajale više od 40 sati. Pored toga, mornarice Kine i Rusije izvele su zajedničke protivpodmorničke manevre ispred obala Aljaske.

The Wall Street Journal naglašava: „Svi ovo ukazuje da se era bezuslovne američke dominacije u morima oko Kine bliži kraju“.

Penzionisani oficir američke mornarice Kristofer Karlson veruje da je američkoj mornarici potrebna nova strategija za borbu protiv sve moćnijih podvodnih protivnika. On smatra da će Vašingtonu biti potrebno mnogo više resursa da otkrije, prati i potencijalno napadne novu generaciju bešumnih kineskih podmornica.

On je uveren: „Posledice po Sjedinjene Države i naše pacifičke saveznike biće dalekosežne“.

Simulacije bitke za Tajvan američkih vojnih analitičara po pravilu uključuju upotrebu podmornica protiv kineskih brodova. Ali, povećana pretnja američkoj podmorničkoj floti će iskomplikovati taj zadatak.

Čak bi i prosto približavanje Tajvanskom moreuzu moglo postati opasnije.

Brent Sadler, bivši podmornički oficir i viši istraživač u vašingtonskom istraživačkom centru Heritidž fondacije, upozorava Pentagon i Belu kuću:

„Kineske nuklearne podmornice bi mogle da počnu da love naše, a i podmornice naših saveznika, istočno od Tajvana“.

Američki vojni analitičari navode da će nove kineske podmornice biti nečujne kao ruske nuklearne podmornice projekta 971 Šćuka-B.

„Biće ih veoma teško otkrivati“, priznaje Karlson.

Nova generacija kineskih nuklearnih podmornica pojaviće se tek za nekoliko godina.

The Wall Street Journal procenjuje da će Kina teško uspeti da potpuno sustigne Sjedinjene Države u podvodnim tehnologijama.

Ali, i opominje: „Kina uopšte ne mora da potpuno anulira zaostajanje. Izgradnjom podmornica koje je mnogo teže otkriti, mogla bi da natera Pentagon da rasprši resurse koji se koriste za njihovo praćenje. Osim toga, svaki potencijalni rat će se najverovatnije voditi u akvatorijama koje su Kinezima domaće i veoma poznate“.

Američka vojna mornarica, koja prebacuje resurse u azijsko-pacifički region, smatra da joj je potrebno 66 jurišnih podmornica za izvršavanje globalnih misija.

Međutim, prema prognozama, do 2030. godine broj američkih podmornica te klase biće smanjen na 46, pošto će najstarije biti povučene iz upotrebe.

Prema najoptimističnijem scenariju, američka mornarica će 2049. imati ukupno 66 jurišnih nuklearnih podmornica.

Kina trenutno ima šest nuklearnih podmornica. Karlson predviđa da će, kada se Kina opredeli o novom dizajnu, moći da ih godišnje proizvodi tri puta više od SAD.

Sadler, inače, smatra da smanjenje tehnološkog jaza između dva rivala povećava verovatnoću njihove vojne konfrontacije u ovoj deceniji.

Izvor
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 08:03:01 pm
Location: iz grada Kraljeva
Posts: 20 158

Gde je sloga tu je i pobeda!


WWW
« Reply #1141 on: May 24, 2024, 12:45:32 pm »

Opasna odluka Kine "Tražili ste rat, sad gledajte"

20.05.2024.

Kinesko ministarstvo trgovine saopštilo je da će zabraniti nekim američkim kompanijama uvozne i izvozne aktivnosti vezane za Kinu, uključujući prodaju oružja Tajvanu, i zabraniti im nove investicije u Kini.

Ministarstvo je stavilo General Atomics Aeronautical Sistems na svoju listu nepouzdanih subjekata jer je kompanija prodavala oružje Tajvanu, navodi se u saopštenju. Uključena je i kompanija General Dinamics Land Sistems.

Prema državnim medijima, Boeing Defence, Space & Securiti je takođe na crnoj listi. Višim menadžerima sve tri kompanije zabranjen je ulazak u Kinu, dok će im biti ukinute radne dozvole, status posetioca i boravka, a zahtevi koje podnose neće biti odobreni, navodi se u saopštenju ministarstva, a prenosi državna novinska agencija Sinhua.

Kina je takođe pokrenula antidampinšku istragu protiv određenih proizvođača hemikalija iz Evropske unije, Sjedinjenih Država, Japana i Tajvana, saopštilo je u nedelju Ministarstvo trgovine.

Hemikalije u pitanju su "kopolimerizovani paraformaldehid", koji može "delimično da zameni bakar, cink, kalaj, olovo i druge metalne materijale", a koristi se u automobilskim delovima, električnim uređajima i industrijskim mašinama.

Eksperti vide mere kineske vlade kao reakciju na nedavna dešavanja u trgovinskom sporu sa Zapadom. Između ostalog, predsednik SAD Džo Bajden je prošle nedelje uveo posebne stope carine na uvoz električnih automobila iz Kine.

Izvor
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 08:03:01 pm
Location: iz grada Kraljeva
Posts: 20 158

Gde je sloga tu je i pobeda!


WWW
« Reply #1142 on: July 06, 2024, 12:36:03 pm »

Satelitski snimci vojne vežbe u Kini izazivaju nelagodu u SAD: Simuliraju uništavanje lovaca F-22 i F-35

06.07.2024.
 
Najnovija kineska vojna vežba, otkrivena putem satelitskih snimaka, pokazuje da se Peking priprema za ratni scenario sa Sjedinjenim Državama i da izvodi vežbe u kojima bombarduje makete identične američkim lovačkim avionima.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Satelitski snimci otkrili su zabrinjavajuću vežbu kineske vojske, prenose američki mediji.

Satelitski snimci napravljeni 29. maja otkrili su za SAD nelagodnu kinesku vojnu vežbu, u kojoj je, kao demonstracija vojne moći, simulirano uništavanje američkih lovačke aviona, svaki vredan oko 90 hiljada evra, prenosi britansko izdanje Ekspres.

Špijunske slike su snimili Airbus i Google Earth i prikazuju makete američkih lovaca F-35 i F-22 u udaljenoj pustinjskoj oblasti na severozapadu Kine.

Mnogi od ovih replika američkih aviona su dignuti u vazduh, a eksplozije pokazuju tragove zgarišta i kratere od upotrebljenih bombi.

Satelitski snimci, koji prikazuju modele aviona i posledice očiglednih eksplozija, svedoče o ozbiljnim pripremama Kine dok svoje vežbe fokusira na suzbijanje najnovije američke vojne tehnologije.

Slike pokazuju različite tipove aviona i nekoliko hangara i radarskih tornjeva, što ukazuje na sveobuhvatno i realistično okruženje za obuku kineskih snaga.

Ovi zapisi, kako piše Ekonomik Tajms, pokazuju da Kina ozbiljno shvata mogući ratni scenario i da je spremna da gađa i uništi američke borbene avione u slučaju realne situacije.

Taktika koju su kineski vojnici vežbali neodoljivo podseća na davno završenu sličnu vežbu kada su uključeni bili koji repliciraju američki nosač aviona i dva razarača, koje su Kinezi izgradili usred pustinje.

Nosač aviona i dva američka razarača u pustinji

Kina je još 2021. godine izgradila modele američkog nosača aviona i dva razarača klase Arleigh Burke u pustinji u provinciji Sinđang.

Modeli su se tada koristili kao brodovi mete za Narodnooslobodilačku vojsku i testiranje protivbrodskih balističkih raketa DF-21.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Američki analitičari su tada istakli da satelitski snimci pokazuju da Peking ubrzava razvoj svojih pomorskih sposobnosti za borbu protiv nosača aviona i razarača usred rastućih tenzija sa SAD u kontekst tajvanskog pitanja i “kineskih pretenzija u Južnom kineskom moru”.

Podsetimo, Kinezi nisu prvi koji prave modele američkih brodova i letelica. Već dugo godina za redom Iranci drže ubedljivo prvo mesto u ovoj praksi.

Dva dana ranije Severna Koreja lanisrala nove rakete

Snimak dolazi nakon što je Severna Koreja testirala dve balističke rakete u ponedeljak, ali jedna od njih je verovatno zakazala, saopštila je vojska Južne Koreje bez ikakvih konkretnih dokaza, dan nakon što je Pjongjang najavio „ofanzivne i snažne“ odgovore na novu američku vojnu vežbu sa Južnom Korejom i Japanom.

Rakete su lansirane u razmaku od samo 10 minuta u severoistočnom pravcu iz jugoistočnog severnokorejskog grada Jangona. Prva raketa je letela 600 kilometara, a druga 120 kilometara, ali nije precizirano gde su pale.

Severna Koreja rutinski testira rakete prema svojim istočnim vodama, ali je daljina leta druge rakete bila suviše kratka da bi ih vodila.

Južnokorejski mediji javili su da postoji velika verovatnoća da je druga raketa pala na severnokorejsko kopno. Izveštaji kažu da je prva raketa pala u vode istočno od grada Čongđina.

Naravno, južnokorejske vlasti pojma nemaju koji su zadati ciljevi raketa bili, a podatak da je raketa završila na severnokorejskom tlu verovatno smatraju “neuspelim testom”.

Izvor

Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 08:03:01 pm
Location: iz grada Kraljeva
Posts: 20 158

Gde je sloga tu je i pobeda!


WWW
« Reply #1143 on: July 27, 2024, 11:56:33 am »

Suprotno tvrdnjama, Kina uspostavlja pomorsku bazu u Kambodži

27.07.2024

Već neko vreme, i Kambodža i Kina su poricale bilo kakvu predstavu o vojnoj mornarici kineske narodnooslobodilačke vojske [PLAN] koja je trajno razmeštala ratne brodove u Kambodži. Međutim, zapadni posmatrači i analitičari su se pokazali u pravu, i čini se da su poricanja bila samo dimna zavesa vlasti u Pekingu i Pnom Penu.

Prema italijanskom izdanju RID, kineska mornarica sada zvanično ima pomorsku bazu u Reamu. Ream se nalazi u južnoj Kambodži, pružajući pristup Tajlandskom zalivu, koji je deo Južnog kineskog mora. Ova strateška lokacija omogućava kineskoj mornarici da brzo pristupi Južnom kineskom moru, pozicionirajući ih povoljno u blizini američkih saveznika, posebno Filipina i Tajvana. RID izveštava da je objekat sada u potpunosti operativan, a kambodžanske vlasti opravdavaju kinesko prisustvo opisujući ga kao „bazu za obuku kambodžanskih mornara i testiranje novog pristaništa“.

Nova kineska pomorska baza u Reamu, u Kambodži, jača svoje strateško pozicioniranje, posebno usred potencijalnih sukoba sa Tajvanom i SAD. Smeštena u Tajlandskom zalivu, baza pruža Kini značajno uporište u jugoistočnoj Aziji, poboljšavajući njene mogućnosti projekcije snage u Južnom kineskom moru i okolnim regionima.

Blizina baze vitalnim pomorskim putevima je još jedan značajan faktor. Južno kinesko more je kritični koridor za globalnu trgovinu, sa značajnim delom svetskog brodarstva koji prolazi kroz ovaj region. Kontrola i uticaj na ovu oblast mogu da poremete ili obezbede ove rute, u zavisnosti od strateških ciljeva Kine.

U slučaju sukoba koji uključuje Tajvan, baza Ream bi mogla da posluži kao logističko i operativno čvorište za kineske pomorske snage. To bi omogućilo brže raspoređivanje sredstava i obezbedilo polaznu osnovu za operacije, čime bi se proširio domet i operativne sposobnosti Kine u regionu.

Baza takođe služi kao protivteža američkom vojnom prisustvu u azijsko-pacifičkom regionu. Sjedinjene Države imaju nekoliko baza u regionu, uključujući Japan, Južnu Koreju i Guam. Uspostavljanjem baze u Kambodži, Kina može bolje nadgledati i potencijalno se suprotstavljati morskim aktivnostima SAD, povećavajući svoje strateško odvraćanje.

Pored toga, baza Ream jača uticaj Kine na Kambodžu i, samim tim, njen uticaj na ASEAN [Asocijacija nacija jugoistočne Azije]. Ovo može dovesti do povećanog političkog i vojnog uticaja u regionalnim poslovima, dodatno učvršćujući poziciju Kine kao dominantne sile u jugoistočnoj Aziji.

Priča o tajnom sporazumu između Kambodže i Kine za renoviranje pomorske baze Ream počinje odbijanjem Kambodže da ponudi američku pomoć za finansiranje renoviranja iste baze. Sjedinjene Države su 2019. izrazile zabrinutost zbog strateških implikacija kineskog učešća u kambodžanskoj vojnoj infrastrukturi. SAD su ponudile finansijsku pomoć za renoviranje pomorske baze Ream, koja se strateški nalazi u Tajlandskom zalivu.

Kambodža je odbila ponudu SAD, navodeći kao razlog nacionalni suverenitet i želju da zadrži kontrolu nad svojim vojnim objektima. Ubrzo nakon toga, pojavili su se izveštaji o tajnom sporazumu između Kambodže i Kine. Ovaj sporazum je navodno omogućio Kini da finansira i izvrši renoviranje pomorske baze Ream. Sporazum je izazvao uzbunu u Vašingtonu i među regionalnim akterima, koji su strahovali da bi to moglo dovesti do kineskog vojnog prisustva u Kambodži.

Kambodžanska vlada je prvobitno negirala postojanje bilo kakvog takvog sporazuma sa Kinom. Međutim, satelitski snimci i kasniji izveštaji ukazali su na značajne građevinske aktivnosti u bazi Ream, u skladu sa vrstom nadogradnje koja bi podržala veća pomorska plovila. Ovo je podstaklo spekulacije da je renoviranje deo šire strategije Kine da proširi svoj uticaj i vojni domet u jugoistočnoj Aziji.

Tajna priroda sporazuma i kasniji razvoj događaja u bazi Ream povećali su tenzije između SAD i Kambodže. Američki zvaničnici su u više navrata izražavali zabrinutost da bi bazu mogla da koristi kineska vojska, potencijalno menjajući ravnotežu snaga u regionu. Kambodžanska vlada je nastavila da tvrdi da će baza ostati pod kambodžanskom kontrolom i da je neće koristiti strane vojne snage.

Ova situacija je deo šireg obrasca kineskih investicija i uticaja u Kambodži, koji su značajno porasli tokom protekle decenije. Kineska inicijativa „Pojas i put“ dovela je do značajnih ulaganja u infrastrukturu u Kambodži, uključujući puteve, mostove i luke. Mnogi smatraju da je sporazum o mornaričkoj bazi Ream strateški proširenje ovog šireg ekonomskog i geopolitičkog odnosa.

Kontroverza oko pomorske baze Ream naglašava složenu dinamiku regionalne bezbednosti i strateško takmičenje između Sjedinjenih Država i Kine. On naglašava izazove sa kojima se suočavaju manje nacije poput Kambodže, koje moraju da vode interese većih sila istovremeno pokušavajući da održe sopstveni suverenitet i bezbednost.

Izvor
Logged
Pages:  1 ... 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 [77]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.022 seconds with 22 queries.