PALUBA
February 17, 2026, 06:33:13 am *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Donirajmo Palubu!  ⇦⇦⇦⇦⇦  link do teme ⇨⇨⇨⇨⇨   Donirajmo Palubu!  ⇦⇦⇦⇦⇦  link do teme  ⇨⇨⇨⇨⇨   Donirajmo Palubu! ⇦⇦⇦⇦⇦  link do teme  ⇨⇨⇨⇨⇨  Donirajmo Palubu!  ⇦⇦⇦⇦⇦  link do teme  ⇨⇨⇨⇨⇨  Donirajmo Palubu!
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 [50] 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 ... 117   Go Down
  Print  
Author Topic: Odnosi na relaciji Kina-SAD-e  (Read 245825 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 467



« Reply #490 on: June 09, 2020, 07:45:06 am »



Tramp planira zakonski akt za sankcije kineskim zvaničnicima



Američki predsednik Donald Tramp planira da potpiše zakonski akt kojim se traže sankcije kineskim zvaničnicima odgovornim za ugnjetavanje ujgurskih muslimana.

Izvor upoznat sa tim pitanjem nije precizirao kada bi se Tramp mogao da potpiše zakon, javlja Rojters.

Predlog zakona, koji je prošlog meseca usvojen američkom Domu i Senatu uz dvostranačku podršku, poziva na sankcije protiv odgovornih za represiju nad Ujgurima i drugim muslimanskim grupama u kineskoj provinciji Sinđijang, gde Ujedinjene nacije procenjuju da se više od milion muslimana nalazi u kampovima.

Kineska ambasada u Vašingtonu nije komentarisala ove navode.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 467



« Reply #491 on: June 11, 2020, 08:32:19 am »



Novi front Kine i Amerike


Novi front otvoren je u sukobu Kine i Amerike. Naime, dve velike sile bore se za čelno mesto u Svetskoj trgovinskoj organizaciji (STO)

Time se bore i za postavljanje novih međunarodnih trgovinskih pravila, koja mogu da promene svetske tokove novca.

Amerikanci i Kinezi sučelili su se i u izboru novog generalnog direktora Svetske trgovinske organizacije (STO). Ne samo da je to borba za čelno mesto ove organizacije, već i za postavljanje novih međunarodnih trgovinskih pravila, piše "Ejža nikei rivju“, engleska verzija najvećeg svetskog ekonomskog časopisa iz Japana.

Kako navodi ovaj list, zvanični Peking podržava Aminu Mohamed, bivšu ministarku spoljnih poslova Kenija, zemlje u kojoj Kina uveliko investira.

Sa druge strane, Amerikanci podržavaju Tima Grosera, bivšeg novozelandskog ministra trgovine, koji želi da reformiše trgovinska pravila po željama Vašingtona.

Dosadašnji direktor STO Roberto Azevedo iznenada je dao ostavku, a procedura izbora novog čelnika počela je u ponedeljak 8. juna.

Amina Mohamed, ukoliko bude izabrana, bila bi prva žena, ali i prvi kadar iz Afrike na čelu STO.

Kroz državne banke i preduzeća, Kina je investirala velike sume novca u Keniju, ali i druge zemlje Afrike, preko infrastrukturnih i projekata okrenutih prirodnim bogatstvima. Kina se u STO pozicionirala kao predstavnik zemalja u razvoju.

Pojedini stručnjaci, piše japanski list, smatraju da bi Kina preko Amine Mohamed, favorizovala nova trgovinska pravila u korist upravo zemalja u razvoju.

Sa druge strane, Groser, koji je bio novozelandski ambasador u SAD i izrazio je zabrinutost zbog uspona Kine, važi za čoveka koji je blizak namerama SAD i mogao bi da pokrene reformu svetskih trgovinskih pravila u korist Vašingtona.

STO je do sada imala šest generalnih direktora i na toj poziciji smenjivali su se predstavnici razvijenih i zemalja u razvoju.

Budući da je Azevedo iz Brazila, velike su šanse da njegov naslednik bude iz neke od razvijenih zemalja.

U to se uklapa Groser, ali Evropska unija ima na umu drugog kandidata, budući da nije pristalica reformi kakve zamišlja Vašington.

EU želi da kandiduje evropskog komesara za trgovinu Fila Hogana, a mediji iz Irske, odakle on dolazi, navode da je voljan da prihvati kandidaturu.

STO važi za organizaciju koja brani slobodu trgovine, ali je njen sistem za žalbe paralizovan od kada su SAD blokirale imenovanje apelacionih sudija, piše Sputnjik. Takođe, blokirani su i razgovori u Dohi, gde su članice raspravljale o reformi međunarodnog trgovinskog sistema i smanjivanju trgovinskih barijera. Zapelo je oko pitanja u vezi sa digitalnom ekonomijom i trendovima naredne generacije u trgovini.

Kina bi kroz izbor svog kadra u STO mogla da dobije međunarodnu podršku u trgovinskom sukobu sa SAD. Sa druge strane, iako administracija američkog predsednika Donalda Trampa favorizuje bilateralne trgovinske sporazume, Bela kuća ne može da ignoriše međunarodni okvir niti da dopusti Kini da širi svoj uticaj u STO.

Sukob Kine i Amerike već se preslikao na neke međunarodne organizacije. Tako je Amerika blokirala kineskog kandidata za direktora Svetske organizacije za intelektualnu svojinu Ujedinjenih nacija. Takođe, Donald Tramp je ušao u sukob sa Svetskom zdravstvenom organizacijom zbog pandemije virusa korona, optužujući njenog direktora Tedrosa Gebrejesusa za bliskost sa Kinom.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 467



« Reply #492 on: June 11, 2020, 05:28:27 pm »




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 467



« Reply #493 on: June 13, 2020, 08:55:26 am »



Tviter ugasio skoro 200.000 kineskih provladinih naloga


Društvena mreža Tviter ugasila je 173.750 naloga za koje kaže da su povezani sa kineskom vladom i plasirali su lažne informacije u njenu korist

Zvanični Peking negirao je optužbe i ocenio da bi ta kompanija trebalo da ugasi naloge koji kompromituju Kinu.

Američka kompanija je ugasila 23.750 naloga koji su objavljivali poruke koje pogoduju vladi i još 150.000 naloga koji su retvitovali te poruke i na taj način još više širili njihov uticaj.

Nalozi su korišćeni za manipulaciju, plasiranjem poruka pretežno na kineskom jeziku, u kojima se hvali odgovor Kine na pandemiju koronavirusa i "lažnih priča" u vezi s prodemokratskim protestima u Hongkongu, objavila je ta kompanija.

Sa naloga je "tvitovano" i o Tajvanu, kao i o kineskom milijarderu izbeglom u Sjedinjene Države Guo Venguiu, koji vodi kampanju iz Njujorka protiv kineskog predsednika i lidera Komunističke partije Si Đinpinga i njegove administracije.

Većina naloga nije imalo pratioce i nisu uspeli da privuku mnogo pažnje. Nalozi su ugašeni u skladu sa Tviterovim pravilima manipulacije, koja zabranjuju veštačko širenje i suzbijanje informacija.

Tviter i druge društvene mreže poput Fejsbuka i Jutjuba su zabranjeni u Kini.

Zvanični Peking je negirao optužbe.

"Nema baš nikakve naznake da se kineski odgovor na epidemiju može izjednačiti sa dezinformacijama", rekla je portparolka Ministarstva spoljnih poslova Hua Čunjing na današnjoj konferenciji za novinare u Pekingu.

Rekla je da ne razume i ne zna razloge zbog kojih je Tviter ugasio naloge.

"Ako Tviter želi da napravi razliku, trebalo bi da ugasi one naloge sa kojih se organizovano i koordinisano napada i diskredituje Kina", rekla je ona i dodala da je Kina "najveća žrtva lažnih informacija".

Tviter je takođe ugasio više od 1.000 naloga povezanih sa ruskim veb-sajtovima koji učestvuju u državnoj političkoj propagandi na ruskom jeziku, kao i 7.340 lažnih naloga koji se koriste za "navijanje" u korist vladajuće stranke u Turskoj.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 467



« Reply #494 on: June 16, 2020, 12:52:28 pm »



Quote
The US State Department approved a sale of $2.2 billion in weapons to Taiwan, including over 100 tanks, despite protests from Beijing. The move still needs to be endorsed by the US Congress.



Logged
BrankoBananko
vodnik I klase
*
Offline Offline

Last Login:October 18, 2021, 12:36:35 am
Posts: 555



« Reply #495 on: June 16, 2020, 01:19:38 pm »

Imao sam priliku da dva puta da posetim Tajvan. Jako tezak prostor za tenkove. Pogotovo ovi od 70 tona. Autoputevi su okruzeni posumljenim brdima, ispresecani malim uvalama i recicama. Okolo Taipei mnostvo nadvoznjaka i mostova. Sume su kao dzungle tesko peske da prodjes. Veoma uzak prostor za bilo kakav manevar. Idealan teren za skrivanje i odbranu.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 467



« Reply #496 on: June 18, 2020, 07:57:41 am »



Tramp: Sankcije Kini zbog represije nad Ujgurima


Američki predsednik Donald Tramp potpisao je zakonski predlog za uvođenje sankcija Kini zbog navodne represije Pekinga nad kineskom manjinom Ujgurima.

Istovremeno, u kontroverznoj knjizi bivšeg Trampovog savetnika za nacionalnu bezbednost Džona Boltona, koja je podigla prašinu u Vašingtonu, objavljena su svedočenja o tome kako je Tramp navodno ohrabrivao Kinu da ne zatvara prinudne logore za manjinske grupe.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 467



« Reply #497 on: June 20, 2020, 06:15:07 am »



Tramp ponovo preti: Srušiti sve mostove sa Kinom


Američki predsednik Donald Trump zapretio je u četvrtak prekidom veza s Kinom, ukazujući na izjavu trgovinskog predstavnika Roberta Lighthizera.

Lighthizer je, na saslušanju u sredu u Kongresu, rekao da je prekid veza "komplikovano pitanje"."To je bila opcije pre dosta godina, ali ne mislim da bi u ovom trenutku bila razumna politička odluka", rekao je.

Prekinuti sve veze s Kinom jedna je od opcija za SAD, rekao je Trump. "SAD zadržavaju naravno političku opciju, pod različitim uslovim, srušiti mostove s Kinom", napisao je na Twitteru, prenosi SEEbiz.

Napetosti su ponovno narasle između SAD-a i Kine, delimično zbog koronavirusa jer Tramp uporno govori poslednjih meseci da Peking nije bio transparentan u počecima širenja epidemije.

Članovi njegove administracije govorili su da veruju da je virus došao iz kineske laboratorije, a sam Tramp je za Wall Street Journal u četvrtak rekao kako je moguće da je Kina namerno proširila virus kako bi destabilizovala svetsku ekonomiju.

Odnosi su se pogoršali ove godine i zbog trgovine, kineskog Huaweija, te zakona koji Peking nameće u Hong Kongu.

Tramp je prošli mesec signalizovao dalje pogoršanje odnosa, rekavši da ga ne zanima da razgovara sa predsednikom Si Đinpingom i navodećo da bi mogao i prekinuti veze s Kinom.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:April 10, 2022, 04:18:25 pm
Location: BGD
Posts: 62 036



« Reply #498 on: June 28, 2020, 06:08:26 am »

Тања Вујић субота, 27.06.2020.
Трговински рат Америке и Кине стиже у Африку

Апелациони суд у Најробију прогласио је кинеску пругу између Момбасе и Најробија „незаконитим пројектом”, уочи почетка трговинских преговора са САД

У трговинском сукобу Америке и Кине, Африка је у опасности да се нађе између две ватре, упозорио је недавно Ухуру Кенијата, председник Кеније, уочи неуобичајено напетог гласања за место несталног члана Савета безбедности УН са Црног континента. Наиме, иако је Афричка унија званично подржала кандидатуру Кеније, суседни Џибути – у којем и Америка и Кина имају војне базе – одлучио је да се и он препоручи као погоднији представник Црног континента на Ист риверу од 2021. године. Након невиђеног лобирања два афричка суседа једног против другог, Кенија се у другом кругу изјашњавања чланица Генералне скупштине, и онда тесном већином (Најроби је добио два гласа више од неопходних 127) изборила за фотељу у СБ УН.

„Хајде да (Африка) не буде усисана у некакав изолационизам. Истовремено, нећемо дозволити да (Африкa) буде терен за истресање туђе робе”, поручио је Кенијата у интервјуу за лондонски „Фајненшел тајмс”, уприличеном у канцеларији Атлантског савета за Африку у Најробију. Како ће се Кенија на прагу билатералних трговинских преговора с Америком (мимо Афричке уније), и од почетка миленијума пословно умрежена с Кином, изборити за „средњи пут” између Вашингтона и Пекинга, за сада је загонетка. У међувремену, Кенија – земља на стратешкој локацији на западном ободу Индијског океана, у којем Лондон и Вашингтон одавно имају солидна војна вежбалишта – високо је на радару званичног Пекинга.

„Честитамо влади председника Ухуруа Кенијате што је обезбедио да се железничком пругом између луке Момбаса и престонице Најроби кроз источну Африку током епидемије вируса корона несметано одвија ток роба”, поручио је кинески лидер Си Ђинпинг током виртуелног кинеско-афричког самита, одржаног средином јуна. Два дана након Сијеве похвале пруге Момбаса–Најроби, Апелациони суд у главном граду Кеније прогласио је управо ту 472 километра дугу пружну везу између Момбасе и Најробија (пуштену у рад 2017) – „незаконитим пројектом”. Елемент потенцијалне драме у тој пресуди јесте чињеница да су ту пругу подигли кинески градитељи, средствима из кредита који је Кенија узела код кинеских банака под јавно необјављеним условима отплате. Противници кинеске пруге Момбаса–Најроби и додатног крака Најроби–Наиваша близу западне границе Кеније и Танзаније (за који се држава задужила у Кини додатних 1,5 милијарди долара) нису крили усхићење због пресуде Апелационог суда.

„Кинески империјалистички планови доживели су велики удар у кенијском суду”, коментарисала је регионална штампа, одавно скептична према силовитом нововековном продору друге највеће економије света у Африку.

Од почетка 21. века до 2017. године Кина је усмерила више од 143 милијарде долара ка 49 држава Африке, тврде подаци Факултета за међународне студије Универзитета „Џонс Хопкинс” у Вашингтону. У случају нововековне пруге Момбаса–Најроби (уместо ускотрачне британске колонијалне линије из 19. века), Пекинг је средином прошле деценије најавио велике регионалне трговинске амбиције у источној Африци. На свечаном отварању радова, 2014. године, кинески премијер Ли Кећијанг истакао је да ће пруга у будућности повезивати Кенију, Уганду, Руанду, Бурунди и Јужни Судан, обезбеђујући далеко бржи и јевтини превоз робе и људи. „Овај пројекат демонстрира на делу сарадњу равноправних, а потврђује корисност међусобне сарадње између Кине и источне Африке”, нагласио је Ли.

Противници кинеског железничког искорака у источну Африку – преко Кеније – од тог времена не штеде напоре да зауставе тај мегаинфраструктурни пројекат. Према званично непотврђеним информацијама, уговор кинеских и кенијских партнера у изградњи пруге Момбаса–Најроби азијским протагонистима даје баснословну стратешку предност над локалним саиграчима. На пример, спекулише се да у уговору „Момбаса–Најроби” стоји да је у случају било каквог правног спора или кашњења у отплати рата кредита надлежан једино суд у Кини. Званични Пекинг и званични Најроби нису се ни раније оглашавали против сличних притужби које су лане стигле до Врховног суда у Најробију. Дотични суд одбацио је тужбу противника пруге и наложио да се њихови „рекла-казала” докази избаце из судских списа. По одбијеници, парничари су се жалбом обратили Апелационом суду. А тамо – судије су закључиле да је држава, мимо законске процедуре и без тендера, посао изградње пројекта од националног значаја нетранспарентним каналима и без конкурса за јавне набавке доделила једном извођачу и дугорочно се везала за један финансијски извор под сумњивим условима.

Шта сада бива с пругом којом је од 2017. године кроз Кенију превезено 13.000 возова крцатих робом и људима? Шта ће се десити с плановима за продужење железничке мреже до границе с Угандом и даље ка екватору? И то у тренутку када домаћин кинеском оператеру тих трачница дугује више од 380 милиона долара неисплаћених обавеза.

Амерички трговински преговори с Кенијом и судска сенка над мегакинеском пругом могу утицати на односе Најробија с Вашингтоном и Пекингом у Савету безбедности УН.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 467



« Reply #499 on: June 29, 2020, 09:49:44 am »



Rat vizama Kine i SAD


Kinisko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo da će uvesti vizna ograničenja za američke državljane, koji se "neprimereno ponašaju" u vezi za Hongkongom.

Takva mera Kine je odgovor Vašingtonu koji je isto to najavio za pojedine kineske zvaničnike.

Portparol ministarstva Džao Lijan rekao je da Kina poziva SAD da prestanu da se mešaju u unutrašnja pitanja u vezi sa Hongkongom i upozorio da će Peking reagovati oštrim kontramerama ako Vašington nastavi svoje akcije, prenosi Rojters.

SAD su u petak najavile vizne restrikcije sadašnjim i bivšim zvaničnicima Komunističke partije Kine (KPK) za koje se veruje da su odgovorni ili saučesnici u navodnom podrivanju visokog stepena autonomije Hongkonga ili ljudskih prava.

izvor
Logged
Pages:  1 ... 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 [50] 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 ... 117   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 22 queries.