PALUBA
April 28, 2024, 10:44:56 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 [47] 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 ... 77   Go Down
  Print  
Author Topic: Odnosi na relaciji Kina-SAD-e  (Read 197703 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #690 on: February 11, 2021, 08:56:07 am »



Si Đinping u razgovoru sa Bajdenom: Sukob Kine i Amerike bi bio katastrofalan za ceo svet


Predsednik Kine Si Đinping, u razgovoru sa američkim liderom Džozefom Bajdenom, izjavio je da bi sukob dve države predstavljao katastrofu za ceo svet.

Prema rečima Sija, saradnja je jedini izbor u bilateralnim odnosima Pekinga i Vašingtona.

„Kinesko-američka saradnja odgovara kako SAD, Kini, tako i celom svetu. Sukob Kine i SAD bi sigurno bio katastrofalan za obe zemlje i za ceo svet“, prenosi Centralna televizija Kine reči Sija.

On je naglasio da, bez obzira na različite poglede na neka pitanja, strane treba da rešavaju nesuglasice na bazi uzajamnog poštovanja i da teže da izbegavaju pogrešne kalkulacije i osude.

Predsednik Kine je ukazao da Peking i Vašington treba da sarađuju u globalnoj borbi protiv pandemije, u oporavku svetske ekonomije, da podržavaju regionalni mir i stabilnost.

„U sadašnjoj situaciji, Kina i SAD, kao stalne članice SB UN imaju posebnu međunarodnu odgovornost i obavezu. Države treba da prate trendove, zajedno obezbeđuju mir i stabilnost u Azijsko-pacifičkom regionu, daju istorijski doprinos u osiguranju mira i stabilnosti u celom svetu“, zaključio je on.

Si je pozvao Vašington da poštuje ključne interese Kine i pokaže uzdržanost kada se tiče pitanja Tajvana, autonomne oblasti Sinđang i Hongkonga.

Ovo je bio prvi razgovor dva predsednika, nakon što je Bajden zvanično postao predsednik SAD.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #691 on: February 15, 2021, 07:13:51 am »



Kineska ambasada: SAD ne bi smele da upiru prstom u Kinu


Nakon što je Bela kuća pozvala Kinu da stavi na raspolaganje podatke iz prvih dana izbijanja epidemije virusa korona, kineska ambasada u Vašingtonu saopštila je da SAD ne bi smele da `upiru prstom` u Kinu i druge države koje su podržale Svetsku zdravstvenu organizaciju (SZO) tokom pandemije.

„SAD su nanele štetu multilateralnoj saradnji i SZO poslednjih godina i ne bi smele da `upiru prstom` u Kinu i druge zemlje koje su SZO podržale tokom pandemije kovida 19“, navela je ambasada, prenosi Rojters.

Portparol kineske ambasade je, reagujući na izjavu američkog savetnika za nacionalnu bezbednost Džeka Salivena, rekao da je Kina pozdravila odluku Vašingtona da se ponovo uključi u SZO, ali da bi trebalo da se drži "najviših standarda" umesto da ukazuje na druge zemlje.

Bela kuća pozvala je u subotu Kinu da stavi na raspolaganje podatke iz prvih dana izbijanja epidemije virusa korona i navela da je „duboko zabrinuta“ zbog načina na koji su prezentovani prvi nalazi Svetske zdravstvene organizacije o poreklu kovida 19, preneo je Tanjug.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #692 on: February 17, 2021, 04:39:33 pm »

Bajden: Kina će snositi posledice zbog kršenja ljudskih prava
SVET Autor: Beta 17. feb. 2021

Kina će platiti cenu zbog kršenja ljudskih prava, rekao je američki predsednik Džozef Bajden, odgovarajući na pitanje o odnosu te zemlje prema muslimanskim manjinama u zapadnom regionu Sinkjang, preneo je Radio slobodna Evropa.

„Biće posledica po Kinu i on to zna“, rekao je Bajden, misleći na kineskog predsednika Si Đinpinga, na događaju koji je prenosila američka televizijska mreža CNN. Si Đinping je kritikovan u svetu zbog pritvaranja muslimanske manjine Ujgura i ostalih kršenja ljudskih prava. SAD će, naveo je Bajden, ponovo preuzeti globalnu ulogu u oblasti ljudskih prava i dodao da će raditi sa međunarodnom zajednicom da bi ih i Kina poštovala.

„Kina se veoma trudi da postane svetski lider, a da bi stekla takav status i mogla to biti mora zadobiti poverenje drugih zemalja“, rekao je američki predsednik i dodao da Kina to ne može postići sve dok je uključena u aktivnosti koje su protivne ljudskim pravima. Bajden je u telefonskom razgovoru sa Sijem prošlog meseca, koji je trajao dva sata, naglasio prioritet za SAD da indijsko-pacifički region ostane slobodan i otvoren. Predsednik SAD izrazio je i zabrinutost zbog problematične prakse u trgovini i stanja ljudskih prava u Kini.

Izvor: www.n1info.com
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #693 on: February 22, 2021, 01:07:37 pm »

Kineski šef diplomatije: SAD da nam ukinu sankcije
Tanjug 22.02.2021.

Kineski šef diplomatije Vang Ji uputio je danas apel novom predsedniku SAD Džou Bajdenu da ukine trgovinske snakcije prema Kini, omogući direktne kontakte i prestane da se meša u unutrašnja pitanje Kine na Tajvanu, Hongkongu, Siđijangu i Tibetu.

Vang, kineski državni savetnik i ministar spoljnih poslova, rekao je da je Peking spreman da ponovo otvori konstruktivni dijalog sa Vašingtonom nakon što su odnosi dve zemlje potonuli na najniži nivo u poslednjih nekoliko decenija pod bivšim predsednikom Donaldom Trampom. Odlukama bivšeg predsednika SAD 2017. godine povećane su tarife na uvoz kineske robe, nametnute restriktivne mere kineskim haj-tek kompanijama i zabranjena akademska razmena, a Kina optužena za krađu američke tehnologije, prenosi AP. Pored toga, Tramp je intenzivirao vojnu i diplomatsku saradnju sa Tajvanom koji Kina smatra svojom teritorijom i sankcionisao kineske zvaničnike koje je optužio za kršenja ljudskih prava muslimanske manjine Ujgura i gušenje sloboda u Hongkongu.

"Nadamo se da će donosioci političkih odluka u SAD držati korak sa vremenom, sagledati svetske trendove, prestati da budu pristrasni i vratiti svoju politiku prema Kini u razumne okvire kako bi se osigurao zdrav i postojan razvoj kinesko-američkih odnosa", poručio je Vang.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #694 on: February 23, 2021, 09:13:57 am »



Američki nedeljnik vidi samo jednu opciju kojom bismo izbegli kataklizmu!


Odnosi između Kine i Sjedinjenih Država već dugo nisu na nižem nivou nego što su u poslednjih nekoliko godina. U autorskom članku za magazin Forin Afers, autor Kevin Rad analizira mogućnosti kako sprečiti da dve supersile padnu u nepovratan sukob.

"Zvaničnici u Vašingtonu i Pekingu se danas mnogo ne slažu, ali i jednima i drugima je jasno da konkurencija između Kine i Sjedinjenih Država ulazi u odlučujuću fazu u ovoj deceniji. Bez obzira kakve strategije imaju dve supersile, tenzije će rasti i konkurencija će se intenzivirati, neizbežno, s druge strane, rat nije. Dve države i dalje mogu sprečiti katastrofu: zajednički okvir za ono što ja nazivam "kontrolisanom strateškom konkurencijom" smanjio bi rizik od prerastanja konkurencije u otvoreni sukob ", rekao je Rudd.

Komunistička partija Kine uverena je da će do kraja decenije moći ekonomski da nadmaši snagu Sjedinjenih Država, što će neizbežno povećati samopouzdanje i političku moć u nadmetanju sa Amerikancima. Kineski novi politički plan ima za cilj postizanje dominacije na polju tehnološkog razvoja, uključujući veštačku inteligenciju do 2035. godine i modernizaciju vojske do 2027. godine, što bi joj dalo prednost u svim scenarijima sukoba sa Sjedinjenim Državama u vezi sa Tajvanom.

"Pobeda u takvom sukobu omogućila bi predsedniku Si Đinpingu da izvrši prinudno ponovno ujedinjenje sa Tajvanom pre napuštanja vlasti - postignuće koje će ga dovesti na isti nivo u panteonu Kineske komunističke partije kao Mao Cetunga", piše Rad.

Ako Vašington odluči da uđe u potpuno ekonomsko razdvajanje i konfrontaciju, svaka država na svetu biće primorana da odabere stranu, a mogućnost eskalacije bi porasla do nivoa bez presedana.

"Kontrolisana strateška konkurencija podrazumevala bi uspostavljanje određenih ograničenja za bezbednosnu politiku i delovanje obe države, ali bi omogućila punu i otvorenu konkurenciju na diplomatskom, ekonomskom i ideološkom polju", naglašava autor, dodajući da bi to takođe omogućilo Vašingtonu i Pekingu da sarađuje u određenim oblastima, putem bilateralnih aranžmana. Iako bi takav okvir bilo teško izgraditi, to je i dalje moguće, međutim alternativa je put do katastrofe.

Čini se da je mogućnost mirne i postepene transformacije svetskog poretka koja danas odgovara kineskom rukovodstvu mnogo dalje nego pre nekoliko godina. Uprkos svim neuspesima Trampove administracije, njena odluka da Kinu proglasi strateškim konkurentom, formalno zaokruži doktrinu strateškog angažovanja i započne trgovinski rat sa Pekingom, svima je stavila do znanja da je Vašington spreman za ozbiljnu borbu.

Doktrina "strateškog angažovanja" bila je politika, aktivirana šezdesetih godina prošlog veka, zbližavanja stavova i jačanja diplomatskih i ekonomskih veza između dve zemlje, koja je, očigledno, prišla kraju.

Autor veruje da plan Bajdenove administracije za obnavljanje američke nacionalne moći kod kuće, obnavljanje američkih saveza u inostranstvu i odbacivanje pojednostavljenog povratka ranijim oblicima strateškog angažovanja sa Kinom signalizira da će se konkurencija nastaviti, iako kontrolisana saradnjom u brojnim definisanim oblastima.

Pitanje je da li Peking i Vašington mogu da vode tako visok nivo kontrolisane strateške konkurencije u okviru dogovorenih parametara koji bi smanjili rizik od krize, sukoba i rata. U teoriji je to moguće, međutim, u praksi potpuni gubitak poverenja između dve zemlje znatno otežava primenu takvog sporazuma. U tom kontekstu, da bi SAD pristale na takav plan, on mora da sadrži odredbu da su sva dodatna pravila zasnovana na međusobnoj praksi provere i kontrole postupaka druge strane, bez obzira na stepen poverenja.

"Sama ideja zasniva se na realnom pogledu na svetski poredak, jer prihvata da će države i dalje nastojati da stvore odnos snaga u svoju korist, istovremeno stvarajući sigurnosne dileme za druge države. U ovom slučaju, izlaz je da se smanji rizik od "obe strane zajedničkim definisanjem pravila puta kako bi se sprečilo ratovanje. Takva pravila će omogućiti poštenu konkurenciju u svim političkim i regionalnim oblastima. U slučaju kršenja pravila to je povratak u neizvesnost i zakon džungle ", piše Rad.

"Obe strane bi trebale da se suzdrže od sajber napada koji ciljaju kritičnu infrastrukturu. Vašington mora izbjegavati provokativne i nepotrebne posjete najviših zvaničnika bivše tajvanske administracije. S druge strane, Peking mora prestati s provokativnim vojnim vežbama, raspoređivanjem i manevrima u Tajvanskom tesnacu," rekao je autor i dodao da u Južnom kineskom moru Peking ne sme militarizovati više ostrva i mora se obavezati na poštovanje slobodne plovidbe i kretanja vazduhoplova. Slično tome, Kina i Japan mogli bi vremenom da smanje svoje vojne snage u Istočnokineskom moru.

Ipak, Vašington i Peking nastavili bi da se takmiče za strateški i ekonomski uticaj u različitim regionima sveta. Oni bi nastavili da se takmiče oko stranih investicija tržišta, kao i tržišta tehnologije, kapitala i valuta. Oni bi se borili za "srca i umove" ljudi širom sveta, ostavljajući svoje pozicije dijametralno suprotnim.

"Biće mnogo onih koji će kritikovati ovaj pristup kao naivan, ali u tom slučaju je njihova odgovornost da smisle nešto bolje. Sjedinjene Države i Kina trenutno traže formulu kako da regulišu svoje odnose u opasnoj deceniji koja predstoji," zaključio je Kevin Rad.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #695 on: February 26, 2021, 06:12:32 am »

Kina primoravala američke diplomate da rade analne testove na koronu
Jutarnji list 25.02.2021.

Kineska vlada obećala je da će prestati da koristi analne testove na američkim diplomatama nakon što se Stejt Department požalio da se radi o ponižavajućoj praksi.

Skandal je izbio kad je nekolicina američkih diplomata priznala da su ih kineske vlasti terale na analne briseve u sklopu testiranja na covid-19.

"Stejt Department nikada nije pristao na takvu vrstu testiranja i protestovali smo direktno ministarstvu spoljnih poslova kad smo saznali da je deo osoblja bio izložen tome", stoji u izjavi portparola Stejt Departmenta za Vajs njuz.

Dodao je kako su ubrzo dobili odgovor iz Pekinga u kojem su ih uveravali da su testovi bili "greška" te da je diplomatsko osoblje izuzeto od analnog testiranja.

"Dali smo uput osoblju da odbije taj test ako se od njih to zatraži, kao što je to učinjeno u prošlosti", dodaje portparol.

Kina sada, ipak, okreće priču i tvrdi da nikada nije testirala američke diplomate.

"Proverio sam sa svojim kolegama te navode. Koliko mi je poznato, Kina nikada nije zahtevala od američkog diplomatskog osoblja analne testove", rekao je ranije danas na novinarskoj konferenciji portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova, Žao Lijan.

U Stejt Departmentu ne odustaju od svoje početne tvrdnje te kažu da su predani "očuvanju dostojanstva američkih diplomata i njihovih porodica", u skladu s Bečkom konvencijom o diplomatskim odnosima i drugim odredbama diplomatskog zakona. Vajs još piše kako nije poznato koliko je američkih diplomata i članova njihove porodica bilo podvrgnuto ovakvom tipu testiranja na korona virus.

Ranije ovog meseca, društvene mreže su se uzburkale nakon što se saznalo da neke kineske regije koriste analne testove na osobama koje su u karantinu, uključujući one koji su došli iz inostranstva. Kineska državna zdravstvena komisija opravdavala je ovu praksu tvrdeći kako se korona virus može lakše otkriti u analnim uzorcima nego u uzorcima nosa ili grla. Prema uputama koje su naveli, analni uzorci se prikupljaju umetanjem štapića s pamučnom vatom tri do pet centimetara u rektum i nežnim okretanjem. Međutim, iako kineski naučnici tvrde da su rektalni testovi precizniji u otkrivanju korona virusa, priznaju da su nepraktični za masovnu upotrebu.

Jedan putnik koji je putovao iz Australije u Kinu rekao je da je bio podvrgnut analnom testiranju i opisao je taj postupak rečima "osećao sam kao da imam dijareju".

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #696 on: February 26, 2021, 11:46:51 am »



Kina traži ukidanje Trampovih sankcija


Američki predsednik još nije razjasnio politiku prema zemlji za koju i demokrate i republikanci smatraju da je najveći spoljnopolitički izazov za Vašington


Kina je pozvala novog američkog predsednika da joj ukine tarife i sankcije iz Trampove ere, navodeći da je to uslov za normalizaciju odnosa između dve zemlje.

Kako je ove nedelje istakao kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji, Peking je zainteresovan da poboljša saradnju s Amerikom ako šef Bele kuće Džo Bajden ukine carine na kinesku robu i prestane da „suzbija napredak kineske tehnologije”, prenosi Si-En-Bi-Si.

Donedavni predsednik SAD Donald Tramp sankcionisao je više kineskih tehnoloških kompanija, tvrdeći da kineski IT džinovi predstavljaju pretnju po američku nacionalnu bezbednost. Na crnoj listi našao se i „Huavej”, koji je platio visoku cenu i od najvećeg prodavca pametnih telefona na planeti prošle godine spao na šesto mesto. Bivša administracija u Vašingtonu tvrdila je da „Huavej” prisluškuje američke građane i zvaničnike za račun Komunističke partije, čiji zvaničnici primoravaju američke kompanije da predaju najnapredniju tehnologiju ako žele da posluju u Kini. Korporacije sa crne liste ne mogu da kupuju američku tehnologiju, što u velikoj meri šteti njihovom razvoju, a Amerikancima nije dozvoljeno ni da tamo investiraju. Među pogođenim brendovima su i najsnažniji kineski proizvođač čipova i najveći svetski proizvođač dronova.

Prema američkim vlastima, neke od pomenutih korporacija našle su se na udaru i zbog toga što sarađuju s kineskom vojskom i učestvuju u kontroverznim državnim projektima. To znači da su osumnjičene da grade kampove za pripadnike muslimanske ujgurske manjine u provinciji Sinđang i veštačka ostrva na spornim teritorijama u Južnom kineskom moru.

Vang je istakao da Peking podržava američke investicije u Kini i pozvao SAD da zajedno poguraju svetsku ekonomiju posle epidemije virusa korona, ali je i dodao da se pre toga moraju „otkloniti izvesne prepreke”. U njih je ubrojao i američko komentarisanje situacije u Sinđangu, Hongkongu, kao i na Tajvanu i Tibetu. Amerika je pojedine sankcije Kini uvela i zbog kršenja ljudskih prava Ujgura i gašenja samouprave u Hongkongu, pri čemu se od tek pristiglog tima u Zapadnom krilu očekuje da zbog ovih pitanja još i više pritisne predsednika Si Đinpinga.

Bajden još nije razjasnio politiku prema zemlji za koju i demokrate i republikanci smatraju da je najveći spoljnopolitički izazov za Ameriku. Iako je Demokratska stranka kritikovala Trampa zbog toga što je ušao u trgovinski rat sa Kinom, i u njenim redovima, kao i u prethodnoj administraciji, veruju da Peking mora da odustane od protekcionističke politike i „krađe intelektualne svojine”. Ministarka finansija Dženet Jelen prošle nedelje je izjavila da će Trampove tarife i sankcije ostati, dok je Bajden pozvao saveznike da se pripreme za zajedničko i „dugoročno takmičenje s Kinom”.

Za vreme Trampovog mandata Vašington i Peking su uveli međusobne tarife na široku paletu proizvoda, da bi kasnije počeli da razgovaraju o smirivanju carinskog rata. Sadašnja administracija je nasledila te pregovore, ali se ne očekuje da se oni nastave dok Bajden u potpunosti ne oformi ekonomski tim.

I dok kineski državni list na engleskom jeziku „Global tajms” ocenjuje da je Vang jasno stavio do znanja da očekuje promene u stavovima američke vlade, zapadni mediji najavljuju da Vašington već priprema strože mere. I Bajden i njegov držani sekretar Entoni Blinken nazvali su kinesku politiku prema Ujgurima „genocidom”, a Stejt department je posle nedavnog izveštaja Bi-Bi-Sija o silovanju žena u kampovima u Sinđangu najavio „ozbiljne posledice”.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #697 on: March 02, 2021, 08:17:27 am »



Kineski izveštaj o ljudskim pravima u SAD: Socijalne podele, rasna diskriminacija, politički haos


Kina će objaviti izveštaj o kršenju ljudskih prava u Americi tokom 2020. godine, saopštio je kineski Državni savet za informacije. Prema procenama kineskih stručnjaka, američka demokratija i stanje ljudskih prava su u padu koji „ne može zaustaviti ni Džo Bajden“.

Izveštaj će biti objavljen zbog toga što je neuspešna borba Vašintona sa pandemijom virusa korona tokom 2020. godine pogoršala socijalne podele, rasnu diskriminaciju i politički haos, prenosi kineski „Global tajms“.

Kineski državni medij navodi da izveštaj dolazi pošto su SAD i neke druge zapadne zemlje, kao i mediji, pokrenuli „veliku diplomatsku ofanzivu prepunu laži protiv Kine u vezi sa kovidom-19 i Sinkjangom (ujgurska pokrajina u Kini)“.

„Dokument od 15.000 kineskih karaktera detaljno obrađuje činjenice u pogledu nestručnog delovanja Vašingtona u vezi sa epidemijom, što je dovelo do tragičnih ishoda, poremećaja u američkoj demokratiji koji su izazvali politički haos, zatim rasne diskriminacije etničkih manjina, kontinuiranog socijalnog nezadovoljstva koje preti javnoj bezbednosti. Bavi se i rastućom podvojenošću između bogatih i siromašnih, što pogoršava socijalnu nejednakost, te američkim kršenjem međunarodnih pravila koje dovodi do humanitarnih katastrofa“, objavila je agencija Sinhua.

Kako navode kineski mediji, u poređenju sa sličnim izveštajem objavljenim prošle godine, koji je obrađivao pitanja kao što su kršenje građanskih prava, rast nejednakosti u prihodima, pogoršanje rasne diskriminacije i rastuće pretnje ženama, deci i migrantima, u novom izveštaju može se videti da su mnoga od ovih pitanja pogoršana američkom odgovorom na kovid-19.

Kako se navodi u prvim objavljenim detaljima izveštaja, u SAD živi pet odsto svetskog stanovništva, a broj preminulih od kovida-19 u toj državi čini petinu svih smrti u svetu od te bolesti.

Takođe, Afroamerikanci su tri puta podložniji zarazi od belaca u SAD i imaju dva puta više šansi da umru od kovida. Izveštaj navodi da su Afroamerikanci u dva puta većoj opasnosti da ih ubije policija nego belci u SAD, te da je svaki četvrti mladi Amerikanac azijskog porekla žrtva rasnog zlostavljanja.

Pandemija je u Americi dovela do masovne nezaposlenosti, zbog čega su ranjive grupe najveće žrtve nestručnog odgovora američke vlade prema kovidu-19, navodi se u kineskom izveštaju.

Pod lupom izveštaja su i američki predsednički izbori 2020. na kojima je „novcem uprljana politika pretvorila izbore u šou jednog čoveka i bogate klase, a poverenje naroda u američku demokratiju je na najnižem nivou u poslednjih 20 godina“.

Vang Venbin, portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova, rekao je kako se nada da će „SAD napustiti politiku dvostrukih standarda i suočiti se sa ozbiljnim pitanjima ljudskih prava, kao što su rasizam i nasilno sprovođenje zakona i preduzeti konkretne mere da bi zaštitile ljudska prava“.

Žu Jing, zamenik direktora kineskog Nacionalne baze za obuku o ljudskim pravima pri Jugozapadnom univerzitetu za političke nauke i pravo, kaže da taj izveštaj otkriva da se radi o prekretnici za američki demokratski sistem.

„Pandemija je bila okidač za prekretnicu američkog demokratskog sistema, od pobede do pada i Džo Bajden ne može zaustaviti padajući trend“, rekao je on, dodajući da izveštaj otkriva neizbežno opadanje ljudskih prava u SAD.

Lu Sijang, istraživač Kineske akademija za društvene nauke u Pekingu kaže da su kršenja ljudskih prava u SAD bila ozbiljna.

„Loše rukovođenje pandemijom dovelo je do 500.000 preminulih od kovida, mnogo više nego u bilo kojoj drugoj zemlji na svetu. Kada se takva tragedija dogodi u zemlji kao što su SAD, supersili sa najnaprednijim medicinskim tehnologijama na svetu, to je neoprostiva greška za američku vladu“, kaže Lu.

On dodaje da „poredeći sa energetskom krizom u Teksasu, slučajem Džordža Flojda i ogromnim brojem preminulih od kovida, kritike SAD uperene prema Kini, kao što je ona besmislena za „genocid“ u Sinkjangu, potpuno bez osnova“.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #698 on: March 04, 2021, 10:02:01 am »

Državni sekretar SAD: Kina najveći geopolitički test ovog veka
SVET Autor: Beta 04. mar. 2021

Američki državni sekretar Entoni Blinken izdvojio je odnos Amerike sa Kinom kao glavni spoljnopolitički fokus administracije predsednika Džoa Bajdena poručio da Kina predstavlja "najveći geopolitički test" ovog veka, prenosi Glas Amerike.

Blinken je u govoru u Stejt departmentu pokušao da pokaže kako će spoljna politika biti od koristi američkim radnicima i porodicama i naglasio da je to ključno za pristup nove administracije.

„Borićemo se za svako američko radno mesto i za prava, zaštitu i interese svih američkih radnika“, poručio je Blinken.

Kina je jedina zemlja koju je Blinken pomenuo kao jedan od osam prioriteta, među kojima su i sprečavanje još jedne globalne pandemije, rešavanje problema klimtaskih promena i unapređenje demokratije u inostranstvu. Kina je jedina zemlja koja ima moć da ozbiljno dovede u pitanje sposobnost Amerike da oblikuje globalni sistem „pravila, vrednosti i odnosa“, rekao je Blinken.

„Naš odnos sa Kinom će biti konkurentan kada je to potrebno, partnerski kada je to moguće i suparnički kada mora“, poručio je državni sekretar.

Izvor: www.n1info.com
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #699 on: March 05, 2021, 08:12:25 am »

Većina Amerikanaca ima negativno mišljenje o Kini
SVET Autor: Anadolija 04. mar. 2021

Istraživanje koje je sprovela američka agencija pokazalo je Amerikanci imaju negativno mišljenje o Kini, a većina ispitanika smatra Kinu neprijateljem ili konkurentom.

Rezultati istraživanja koje je danas objavio Istraživački centar Pew pokazuju da 9 od 10 američkih državljana Kinu vidi kao pretnju SAD. Procenat onih koji smatraju da je ograničavanje kineskih moći glavni prioritet Sjedinjenih Američkih Država, u poslednje tri godine povećao se za 16 posto. Osim toga, 72 posto onih koji se izjašnjavaju kao republikanci i 37 posto onih koji su izjavili da su demokrati smatraju da je zauzimanje tvrdog stava prema Kini važnije od uspostavljanja snažnih ekonomskih odnosa s Pekingom. Ispitanici su se uglavnom osvrtali na kršenja ljudskih prava koja je Kina počinila u Hong Kongu i Ujgurskoj autonomnoj regiji Sinjiang. Utvrđeno je i da ispitanici imaju manje poverenja u američkog predsednika Džoa Bajdena u odnosima s Kinom, u poređenju s drugim spoljnopolitičkim pitanjima.

U istraživanje, koje je sprovedeno od 1. do 7. februara, bilo je uključeno 2.596 ispitanika.

Izvor: www.n1info.com
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #700 on: March 06, 2021, 06:21:50 am »

Vašington kritikuje Peking zbog nametanja izbornog zakona Hongkongu
SVET Autor: Beta 06. mar. 2021

SAD su ocenile da je izborna reforma koju Kina želi da nametne Hongkongu "direktan napad" na autonomiju te teritorije.

„SAD osuđuju stalne napade Narodne Republike Kine na demokratske institucije Hongkonga“, rekao je portparol američkog ministarstva spoljnih poslova Ned Prajs novinarima, a prenosi agencija Frans pres. Izborni komitet koji bira lidera Hongkonga, naklonjen Pekingu, od sada će birati i neke članove parlamenta te autonomne kineske teritorije i predlagati sve kandidate za poslanike, objavio je u petak visoki zvaničnik Kine.

Odluka je deo napora vlade u Pekingu da znatno poveća kontrolu nad političkim procesima u Hongkongu, gde je prodemokratski pokret ojačao prethodnih godina. Činjenica da će Izborni komitet nominovati sve kandidate za parlament Hongkonga znači da bi opozicioni političari mogli da budu sprečeni da učestvuju na izborima.

Izvor: www.n1info.com
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #701 on: March 06, 2021, 10:09:57 am »



"Nadjačani smo" ...


"Nadjačani smo" ... način je na koji je načelnik štaba vazduhoplovstva Čarls Braun opisao evolutivnu globalnu pretnju, naglašavajući da će Kina u narednim godinama imati mnogo veći broj ratnih platformi od SAD-a.

Braun, bivši komandant vazduhoplovstva SAD u Tihom okeanu rekao je prisutnima na Simpozijumu udruženja vazduhoplovnih snaga 2021. da često govori svojim snagama o brzo rastućoj pretnji koju predstavlja Kina.

"Znate, kao komandant PACAF-a, jedna od stvari koje bih pokazao je slajd koji je pokazao poređenje između broja platformi koje bi Kina imala 2025. godine i broja platformi koje bi imali SAD i naši saveznici i partneri u regionu do 2025. Nadjačani smo. Ali nije stvar u platformama. Reč je o mogućnostima ", rekao je Braun, prema tekstu transkripta njegove primedbe.

Kineska mornarica je već veća od američke mornarice, što je okolnost koja naravno obaveštava o trenutnom planu mornarice da masovno proširi svoju flotu. Kina gradi svoj treći i četvrti nosač aviona, udvostručujući broj razarača u narednim godinama i brzo dodajući veliki broj novih amfibijskih jurišnih brodova i nuklearnih podmornica.

Zanimljivo je da rejting GlobalFirepover 2021 pokazuje veliki porast kineskih vazdušnih, kopnenih i morskih snaga. Dok su SAD ' ukupan broj borbenih aviona, prema imovini, je 1.958 u poređenju sa kineskim 1.200, ovaj odnos snaga u vazduhu možda neće postojati mnogo duže. Na tlu i u okeanu, međutim, Kina već uveliko premašuje SAD po snazi. GlobalFirepover navodi da Kina sada broji više od 2.185.000 aktivnog osoblja, što je skoro duplo više od broja američkih, na 1,4 miliona. Na moru se takođe izveštava da je Kina skoro dvostruko jača. Navedene su njihove mornaričke snage koje imaju 777 platformi, u poređenju sa 490 za američke.

Kao deo ove rastuće zabrinutosti Pentagona, očekuje se da će se narednih godina margina veličine između američke i kineske vojske, uključujući i njene vazduhoplovne snage, mornaricu i vojsku, dodatno proširiti. Na primer, Kina dodaje nove lagane tenkove VT-5, jurišne helikoptere Z-10 i nekoliko novih varijanti stelt aviona 5. generacije, uključujući J-31 nosača, nadograđene J-20 sa dva sedišta i novi skriveni Gongi- 11 oružanih napadačkih dronova. Od samo prošle godine, Kina je počela da dodaje nova artiljerijska vozila na točkovima 6Ks6 PCL-181 da bi povećala 155-milimetarsku pokretljivost.

Ova okolnost, prema Braunovom razmišljanju, pokreće ubedljivu potrebu za nekoliko ključnih stvari kao što je obimno prikupljanje obaveštajnih podataka poput novog znanja o kineskim sistemima, tehnologijama i platformama, kao i ubrzane inovacije i modernizaciju vazduhoplovnih snaga SAD.

"Ključni aspekt za nas je da moramo unapred da razmišljamo kuda idu Rusija i Kina, pa možemo da postavimo stvari na mesto koje će nam omogućiti veće šanse za takmičenje, umesto da budemo reaktivni nakon što se to već dogodilo, a zatim smišljajući šta ćemo učiniti, jer su već prešli na sledeći događaj. Moramo da ostanemo korak ispred njih ", rekao je Braun.

Namera ovde je očigledno da se razvije tehnološki superiorno oružje i platforme kako bi se umanjio deficit veličine snaga, pristup će verovatno dati prednost novim inovacijama u oblasti umetničke inteligencije, stelta i, možda od najvećeg značaja, dometa. Ako američko oružje i senzori imaju tehnološki kapacitet da "prevaziđu" kineske sisteme, tada napadačke snage mogu postići ogroman uticaj sa manje brojeva platformi. Ovo je deo zašto je američka avijacija toliko usredsređene na zajedničko komandovanje i kontrolu nad svim domenima kao način da se bojno polje proširi razmenom informacija i ciljanjem više čvorova, više domena.

Iako je Braun istakao da je spomenuo i Rusiju i Kinu, jer se obojica smatraju glavnim rivalima za moć, mnogi čelnici Pentagona, poput ministra odbrane Lojda Ostina, nazivaju Kinu primarnom "pretnjom pejsinga".

Takođe je poznato da Kina poseduje rakete sa daljinskim, precizno vođenim kopnenim paljbama, antitelesno naoružanje i nove metode kibernetičkog napada, a da ne pominjemo tekuća ispitivanja brojnog hipersoničnog naoružanja i pod-lansiranog nuklearnog oružja dugog dometa JL-3 balističke rakete. Takođe je od velikog značaja, čini se da Kina odražava američke koordinisane, višeuslužne taktike i tehnike vazduh-zemlja među domenima, manevre koji verovatno pojačavaju zabrinutost Pentagona zbog novih kineskih koncepata delovanja.

izvor






Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #702 on: March 06, 2021, 06:38:00 pm »

Quote
"Nadjačani smo" ... način je na koji je načelnik štaba vazduhoplovstva Čarls Braun opisao evolutivnu globalnu pretnju, naglašavajući da će Kina u narednim godinama imati mnogo veći broj ratnih platformi od SAD-a.

Мислим да амерички генерали "тврде пазар" како би обезбедили средства за даљи развој и набавку нових "платформи". Кинеска морнарица, без обзира на јачање и модернизацију ни у техничком а још мање у оперативном смислу(квалитет бродова и оружнх система и способност на мору)  није дорасла америчкој.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #703 on: March 06, 2021, 07:06:37 pm »

Kina napala SAD? Bela kuća izdala upozorenje
IZVOR: B92 SUBOTA, 6.03.2021.

Bela kuća izdala je upozorenje zbog hakerskih napada na sistem elektronske pošte Majkrosoft Eksčejndž. Kako mediji navode, veruje se da iza napada stoji Kina.

"Ovo je aktivna pretnja. Svi koji koriste njihove servere, od vlade i obrazovnih ustanova do privatnog sektora, moraju biti na oprezu", rekla je Džen Psaki, portparolka Bele kuće.

Majkrosoft je potvrdio da su hakeri iskoristili njihove servere kako bi napali svoje mete, a veruje se da su na udaru desetine hiljada organizacija. Kako prenosi Bi-Bi-Si, američke vlasti duže vreme optužuje Kinu za sajber-špijunažu, što Peking negira. Portparolka Bele kuće, Psaki, navela je da je Bela kuća zabrinuta brojem pogođenih organizacija i pojedinaca. Rekla je da je Majkrosoftov sistem mogao da ima još teže posledice. Prema nekim, nezavisnim stručnjacima, čak je trideset hiljada organizacija do sada hakovano.

Jedan od direktora Majkrosofta, Tom Bart, sigurnosni proboj objavio je na svom blogu te otkrio da kompanija radi na ažuriranju sustava kako bi "zakrpila rupe" koje su omogućile hakerima da probiju sigurnost sistema MSTIC, Majkrosoftov centar koji se bavi sigurnošću, tvrdi kako sa "velikom verovatnoćom mogu reći da se radi o pretnji sponzorisanoj od strane neke države, najverovatnije Kine", a virus su nazvali Hafnium. Kako su objasnili, softveru je primarna svrha špijunaža, a naročito pokušava ukrasti informacije vezane uz istraživanje zaraznih bolesti, advokatskih kompanija, visokoškolskih ustanova te firmi koje učestvuju u nabavci obrambene opreme u SAD.

Portparol kineske vlade poručio je kako Kina ne stoji iza najnovijih napada.

Džejk Sulivan, savetnik Bele kuće za nacionalnu sigurnost poručio je svima da što pre skinu sa interneta sigurnosne zakrpe. Kako Bi-Bi-Si podseća, ovo je osmi slučaj u poslednjih dvanaest meseci da Majkrosoft tvrdi kako su grupacije iz inostranstva napale sisteme koji su od kritične važnosti za državu i društvo.

Izvor: www.b92.net
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #704 on: March 07, 2021, 08:41:27 pm »

Kina: Sa SAD razgovori na principima obostranog poštovanja
IZVOR: TANJUG NEDELJA, 7.03.2021.

Visoki kineski diplomata Vang Ji rekao je danas da je Peking spreman da razgovara sa SAD na principima obostranog poštovanja.

Usput je izrazio nadu da će Vašington što pre ukloniti "nerezonske restrikcije" koje sprečavaju saradnju. Prošle nedelje je predsednik SAD Džo Bajden naglasio "rastuće rivalstvo sa Kinom" kao glavni izazov sa kojim se susreće Amerika, dok je jedan od njegovih vodećih diplomata opisao azijsku državu kao "najveći politički test" veka. Državni savetnik Vang je rekao da Kina i SAD moraju da se zalažu za zdravo rivalstvo, kao i da ne upiru prstom jedni u druge.

Izvor: www.b92.net
Logged
Pages:  1 ... 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 [47] 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 ... 77   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 22 queries.