Из неког непознатог разлога мој последњи пост није постављен или се изгубио.
Ukoliko Tramp nastavi sa carinama upravo pomenuti apple će prvi da napusti Kinu jer neće biti konkurentan u SAD. A on je odličan primer kompanije kojoj su važna tržišta gde ljudi imaju visok standard. Smanjiće pogon u Kini na onoliko koliko je dovoljno za Kinesko tržište a ostalo će prebaciti u drugu zemlju odakle će izvoziti bez ekstra carina u SAD, na primer susedni Vijetnam u koji SAD ulaže sve više i više. Dakle čist gubitak za Kineski BDP i Ekonomiju. Isto važi i za ostale američke kompanije. Taj apple se izvinjavao pre 5 godina kineskoj javnosti što je tretirao svoje radnike kao robove iz čega možeš da vidiš zašto su oni tamo.
Приликом вечере са лидерима технолошких компанија у северној Калифорнији, Обама је питао покојног Стива Џобса шта је потребно да се производња iPhona пресели у Америку. Џобс му је одговорио да се ти послови ниада неће вратити и наставио да једе. Њујорк Тајмс је објавио сјајан
текст на ту тему, али постоји и
сажвакана верзија. Ако оставимо по страни недостак квалификоване радне снаге (инжењера), не ради се само о томе да се нађе друга компанија која ће склапати телефоне нпр. у Вијетнаму. Скоро све компоненте се производе у Кини. Требало би онда транспортовати компоненте у Вијетнам, или инвестирати у производњу тих компоненти у Вијетнаму. При томе треба осигурати извоз
ретких земних метала из Кине. Шта мислиш шта ће Епл да уради? Ако буде морао, пребациће склапање за америчко тржиште у нпр. Вијетнам, а за остатак планете ће наставити да их склапа у Кини. Пре тога ће вероватно да активно лобира против царина и потроши паре на политичаре који мисле другачије.
Što se tiče gasa tu ti je isti slučaj kao i sa naftom. Nema šanse da će Kina uvoziti više od 20% gasa iz Rusije. Time bi samo postala zavisna od strane Rusije i mogla bi da se pozdravi sa svojim statusom sile. "Snaga Sibira" je trebao ove godine da proradi ali je odloženo za sledeću godinu. Kad proradi izvoziće 38 milijardi kubika u Kinu a Kina trenutno uvozi oko 300 milijardi kubika prirodnog gasa. Ako na tu cifru dodaš i 93 milijardi tečnog gasa to znači da će Rusija biti na oko 10% Kineskog uvoza gasa. Obzirom da će Kina da uvozi sve više gasa jer prelazi na gas umesto uglja zbog zagađenja taj procenat će da pada. "Snaga Sibira 2" nije potpisan, pregovori su odloženi jer nisu mogli da se dogovore oko cene. Jasan pokazatelj da tu savezništva nema pogotovo ako imamo na umu veliki porast potrošnje gasa u Kini.
Кина интензивно развија соларну енергију. Споменуо сам гас зато што Кина прелази на гас, како би елиминисала употребу угља и поправила квалитет ваздуха. Највећи део подмирује из домаћих потреба, остатак је до сада био течни гас. Одакле Кина увози гас а да се не ради о течном гасу? Руски гас из гасовода је сам по себи јефтинији. Наравно да ће користити прилику да добије што бољу цену и то нема везе са савезништвом. Америка са Канадом има заједничку ваздушну одбрану (NORAD), немају ближег савезника - па су увели царине на увоз челика.
"The ECB model is purely theoretical; it does not replicate actual trade conditions." To nije realna analiza nego prosta matematika. Koliko bi se radnih mesta vratilo u SAD, šta bi bilo sa posledicama prekinutih ugovora i plaćanja penala, i druge stvari koje dolaze na dnevni red u slučaju trgovniskog rata nisu uzeti u obzir. I analiza se bavi uvođenjem carina na apsolutno sve proizvode od 10%. Ako bude trgovniskog rata on će biti mnogo žešći i ciljaće krucijalni izvoz/uvoz, na primer zabrana izvoza modernih čipseta u Kinu bi vratilo kinesku hardver industriju u gvozdeno doba. Postoje proizvodi koji mogu samo od SAD da se kupe, ne postoje proizvodi koji mogu samo od Kine da se kupe. Mada Kina nije luda kao Putin, oni će stati na ručnu da se ne nađu u toj poziciji dok ne budu ravnopravni takmac sa SAD.
Постоје ствари које се производе само у Америци, нпр. сложени процесори за рачунаре. Постоје и ствари које се углавном пропизводе само у Кини. Управо су ти ретки земни метали нешто од чега зависи комплетна технолошка индустрија, а који се експлоатишу у Кини. Пошто се ради о стратешким ресурсима, деценијама се траже алтернативе, али још увек ван Кине није нађено довољно. Кина користи свој монопол и ограничава извоз ретких метала, а дозвољава извоз производа од њих. Зато су многе америчке компаније пребациле производњу тих делова у Кину. Уколико би дошло до ембарга са кинеске стране, производња неких ствари у Америци ће бити веома отежана. Од медицинске опреме, преко опреме за идустрију гаса па да производње F-35.
У сукоб са Кином се не улази без дебеле припреме и без сигурних леђа. Трамп је ушао истворемено у сукобе са Русијом, Кином и ЕУ.