PALUBA
April 27, 2024, 03:12:49 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 [48] 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 ... 77   Go Down
  Print  
Author Topic: Odnosi na relaciji Kina-SAD-e  (Read 197421 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #705 on: March 13, 2021, 10:58:56 am »




Quote
Former CIA Agent Mike Baker on China's 2049 Plan



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #706 on: March 14, 2021, 02:25:35 pm »




Quote
CrossTalk | Quarantine Edition | IS CHINA A THREAT?

According to Secretary of State Antony Blinken: “China is the only country with the economic, diplomatic, military, and technological power to seriously challenge the stable and open international system — all the rules, values, and relationships that make the world work the way we want it to…” Is China really a threat to Washington’s global system?




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #707 on: March 15, 2021, 03:37:18 pm »



Šaomi–Pentagon 1:0


Šaomi je odneo pobedu u sudskom procesu zbog ograničenja koja su ovoj kompaniji bila predviđena u Sjedinjenim Američkim Državama.

U poslednjim danima administracije bivšeg predsednika Donalda Trampa Ministarstvo odbrane stavilo je Šaomi na listu kompanija s navodnim vezama s kineskom vojskom, pokrenuvši finansijska ograničenja koja je trebalo da stupe na snagu ove nedelje.

Međutim, američki okružni sudija Rudolf Kontreras u petak je privremeno zaustavio zabranu, uvaživši stavove Šaomija, koji tvrdi da je taj potez "samovoljan i hirovit" te da je kompanija lišena prava na odgovarajući postupak.

Na taj način federalni sudija u Vašingtonu zaustavio je namere Ministarstva odbrane da ograniči američka ulaganja u proizvođača pametnih telefona Šaomi korp, piše Blumberg, prenosi portal Kliks (Klix).

Nakon najave zabrane, proizvođač pametnih telefona suočio se s mogućnošću uklanjanja s američkih berzi i brisanja s globalnih referentnih indeksa. Kontreras je rekao da će Šaomi verovatno dobiti potpuno poništenje zabrane u nastavku spora, kako bi se sprečilo nanošenje nepopravljive štete kompaniji.

Šaomi je u saopštenju naveo da će insistirati na tome da sud označavanje njihove povezanosti s vojskom proglasi nezakonitim i da trajno ukloni oznaku, navodi.

Podsetimo, Šaomi je treći po veličini proizvođač pametnih telefona na svetu. U trećem kvartalu nadmašio je Epl po prodaji pametnih telefona.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #708 on: March 17, 2021, 09:45:35 am »



Huavej ima nove planove, Amerikancima se to neće dopasti



Kineski tehnološki div Huavej objavio je da planira da licencira patentiranu 5G tehnologiju drugim proizvođačima pametnih telefona.

Naknada za licencu bazira se na prodajnoj ceni mobilnih telefona i ograničena je na 2,5 dolara po uređaju, saopštio je Huavej.

Ova kompanije poseduje najviše patenata za 5G tehnologiju na svetu, no našla se pod pritiskom zbog američko-kineskog trgovinskog rata koji joj otežava pristup inostranoj tehnologiji. Zato je brend pojačao istraživanja i razvoj i na kraju 2020. godine imao je registrovanih više od 100.000 aktivnih patenata u preko 40.000 kategorija u zemljama širom sveta. U 2019. godini uložio je 20,3 milijarde dolara u istraživanje i razvoj.

Objavom modela izdavanja licenci za 5G tehnologiju Huavej želi da kompanijama transparentno prikaže strukturu troškova, rekao je pravnik kompanije Song Liuping, prenosi portal Seebiz.

Potez će pomoći kompanijama u odlukama o investiranju u 5G i u digitalnoj transformaciji, dodao je.

Huavej je često bio meta optužbi, posebno u SAD, da neovlašćeno koristi intelektualno vlasništvo zapadnih kompanija. Bivši generalni direktor Svetske organizacije za intelektualno vlasništvo (WIPO) Frensis Gari odbacivao je takve optužbe, ističe agencija Dpa.

Huavej je svetski lider u inovacijama, rekao je Gari. U 2020. godini kompanija je podnela 5.464 zahteva za registracijom međunarodnih patenata, gotovo dvostruko više od najbližeg konkurenta, južnokorejskog Samsunga.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #709 on: March 19, 2021, 06:09:41 am »

петак, 19.03.2021.

Амерички државни секретар: Кина прети светској стабилности

ЕНКОРИЏ - Деловање Кине прети поретку заснованом на прописима који гарантује светску стабилност, рекао је данас државни секретар САД Ентони Блинкен на почетку дводневних састанака са својим кинеским колегама у америчкој држави Аљасци.

„Разговараћемо о нашој дубокој забринутости због деловања Кине у Синђијангу” где Вашингтон оптужује Пекинг за „геноцид” над муслиманским Ујгурима, а забринути су и због поступања кинеске власти према „Хонкгонгу, Тајвану, сајбер напада на САД и економских притисака на наше савезнике”, рекао је Блинкен. Он је то рекао највишем званичнику Комунистичке партије Кине за дипломатију Јангу Џиечију и министру спољних послова Вангу Јиу.

„Сваки тај чин прети поретку заснованом на прописима који гарантује светску стабилност. Зато се не ради само о унутрашњим питањима, и осећамо обавезу да о томе говоримо”, указао је Блинкен као одговор на то што Кина каже да су то њена унутрашња питања и не спадају у домен дипломатије, преноси Бета. Поред њега је саветник председника Џозефа Бајдена за националну безбедност, Џејк Саливен, који је рекао да САД не желе „сукоб” с Кином, али су „спремни и за грубу игру”.

„Увек ћемо се борити за наше принципе, за наш народ и за наше пријатеље”, рекао је Саливен у Енкориџу на Аљасци.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #710 on: March 19, 2021, 11:20:51 am »



Novi sukob Kine i Amerike odigrao se - na Aljasci


Novi sukob Kine i Amerike odigrao se na Aljasci, tokom bilateralnog samita delegacija dve države. Prvi susret dve visoke delegacije SAD i Kine posle dugo vremena, protekao je u znaku „rata rečima“ tokom sastanka u Enkoridžu.

Američki državni sekretar Entoni Blinken optužio je Peking da „podriva svetski poredak“, što je izazvalo žestok odgovor kineske strane, prenosi RT.

Blinken je otvorio samit u Enkoridžu nizom optužbi na račun Kine, ponavljajući „zabrinutost zbog ekonomske prinude prema američkim saveznicima“, „kršenje ljudskih prava u Kini“, te optužujući Peking da „narušava globalnu stabilnost“.

Uzvratio mu je Jang Đeči, visoki kineski diplomata.

„Sjedinjene Države koriste vojnu silu i finansijsku hegemoniju da bi nametale svoja pravila i gušile druge zemlje“, rekao je Jang, direktor Centralne komisije za spoljne poslove kineske Komunističke partije, i bivši ministar spoljnih poslova, te nekadašnji ambasador u SAD.

„Vašington zloupotrebljava takozvane pojmove nacionalne bezbednosti da bi ometao normalnu trgovinu i kako bi podstakao neke zemlje da napadnu Kinu, insistirajući da SAD ne polaze sa pozicije sile“, rekao je visoki kineski diplomata.

U odgovoru na Blinkenove navode o kršenju ljudskih prava u Kini, Jang je naveo da SAD imaju problem sa pravima svojih građana, citirajući izveštaje o policijskoj brutalnosti i ubistvima nenaoružanih civila.

Posle sastanka, usledile su međusobne optužbe za njegovu zloupotrebu.

Tako su američki mediji objavili reči neimenovanog diplomate koji je učestvovao na samitu u Enkoridžu, koji je naveo da je „Jang svojim govorom prekršio protokol koji je bio dogovoren pre sastanka“.

„Kineska delegacija je, čini se, došla da se „proslavi“ i bila je fokusirana na javnu teatralnost i dramatiku više nego na suštinu razgovora“, rekao je on.

Sa druge strane, član kineske delegacije rekao je državnim medijima u toj zemlji da je usledio njihov „strogi odgovor“, pošto su Amerikanci prvi prekršili protokol i „izneli nerazumne optužbe“, dodajući da je Peking došao na Aljasku „pripremljen za strateški dijalog“.

Razgovoru na Aljasci prethodilo je oštro Blinkenovo saopštenje, koje je izdato tokom njegove posete Tokiju. U tom saopštenju Peking se optužuje za „destabilizujuće ponašanje“ i „kršenje međunarodnog poretka“, te se podržavaju japanske aspiracije kada su u pitanju sporna Senkaku ostrva.

Potom je Vašington objavio i novu rundu sankcija za 24 zvaničnika u Kini i Hongkongu, tvrdeći da krše autonomiju tog grada.

Kinesko ministarstvo spoljnih poslova osudilo je takve poteze Vašingtona uoči susreta na Aljasci, navodeći kako se nada da će „SAD odustati od mikrofon diplomatije i pristupiti razgovorima u konstruktivnom maniru“.

Pre sastanka na Aljasci, kineska strana saopštila je da nema visoka očekivanja od njega, ali da se nada obnavljanju stalnih kontakata dve administracije, te onlajn sastanku Džoa Bajdena i Si Đinpinga.

izvor






Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #711 on: March 20, 2021, 07:33:35 am »



Stejt department: Imali smo ozbiljne razgovore s Kinom


Američke diplomate imale ozbiljne razgovore sa kolegama iz Kine na Aljasci i da neće dozvoliti da, kako je saopštio Stejt department, teatralnost sa kineske strane odvrati pažnju od iznošenja principa SAD i teških razgovora.

„Znamo da ponekad ova diplomatska izlaganja mogu biti preuveličana ili možda čak usmerena na domaću publiku. Ali ne dozvoljavamo da nas pozorište sa druge strane spreči da radimo ono što nameravamo da učinimo na Aljasci, a to je izlaganje naših principa, kao i naših očekivanja, i obavimo ove teške razgovore koje moramo imati sa Kinom“, rekla portparolka Stejt departmenta Džalina Porter.

Ona je navela da su u četvrtak vođene ozbiljne diskusije.

Američki i kineski zvaničnici trebalo bi danas da zaključe razgovore na Aljasci nakon što su prepirke na otvaranju razotkrile dubinu tenzija između dve najveće svetske ekonomije, piše Rojters.

Agencija dodaje da su američki državni sekretar Entoni Blinken i nacionalni savetnik za bezbednost Džejk Salivan u Enkoridžu na Aljasci započeli u četvrtak sastanak s najvišim zvaničnikom za spoljnu politiku kineske Komunističke partije Jang Džiečijem i ministrom spoljnih poslova Vang Jiem i da je on bio obeležen međusobnim optužbama i kršenjem dogovorenog protokola, preneo je Tanjug.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #712 on: March 20, 2021, 07:43:29 am »




Quote
Tucker: Chinese government using Black Live Matter as a weapon against us



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #713 on: March 20, 2021, 09:23:08 am »



Završeni pregovori SAD i Kine na Aljasci


Delegacije SAD i Kine zaključile su pregovore na Aljasci koje je Vašington nazvao "teškim i direktnim" jer su na samom početku administracije Džozefa Bajdena razotkrili dubinu tenzija između dve najveće svetske ekonomije.

Početak pregovora bio je buran jer su obe strane javno, pred TV kamerama, kritikovale politike jednih drugih.

Čini se da razgovori nisu doneli nikakav diplomatski iskorak - kako se očekivalo - a oporo rivalstvo koje je demonstrirano potvrdilo je da postoji malo dodirnih tačaka za resetovanje međusobnih odnosa koji su dospeli na najniži nivo u poslednjim decenijama, prenosi Rojters.

"Očekivali smo teške i direktne razgovore o velikom broju pitanja i upravo to se i dogodilo", izjavio je savetnik za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džejk Salivan.

"Kina će čvrsto čuvati svoj nacionalni suverenitet, bezbednost i razvoj", izjavio je visoki kineski diplomata Jang Đijejči i dodao da su razgovori bili korisni, ali da razlike nisu prevaziđene.

izvor


« Last Edit: March 20, 2021, 10:19:24 am by Dreadnought » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #714 on: March 20, 2021, 10:20:26 am »



Quote
Alaska talks | US accuses Beijing of sabotaging ‘rules-based’ world order

A war of words erupted as talks between US and Chinese officials kicked off in Alaska, with Secretary of State Tony Blinken accusing Beijing of undermining the global order, prompting a harsh rebuttal from his counterpart.

Blinken opened Thursday’s summit with a series of charges against Beijing, voicing “deep concerns” about alleged “economic coercion” against US allies, rights abuses within China and the threat the country poses to the “rules-based order that maintains global stability.”




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #715 on: March 20, 2021, 10:29:46 am »



Quote
CrossTalk on China and US | ‘Alaska summit’

To the summit! In Alaska, representatives from China and the US will meet for the first time since the advent of the Biden Administration. What can Beijing expect? And what will Washington demand? Can the two sides agree to disagree? Will it be a meeting of low expectations?





Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #716 on: March 20, 2021, 01:57:31 pm »



Rampa za Teslina vozila u državnoj upravi i vojsci Kine?


Kina, pozivajući se na zabrinutost za nacionalnu bezbednost, uvodi ograničenje na upotrebu Teslinih električnih vozila za državne i vojne službenike, piše njujorški „Vol strit žurnal“.

Sličnu informaciju je plasirala i agencija „Blumberg“, navodeći u izveštaju da su Teslini automobili zabranjeni u određenim oblastima.

Ova ograničenja stižu nakon što je država sprovela bezbednosni pregled vozila i, kako navode ovi američki mediji, navodno utvrdila da Teslini senzori u automobilima mogu da snime fotografije okruženja na lokacijama na kojima se vozila nalaze, objavio je Si-En-Bi-Si.

„Vol strit žurnal“ dodaje, pozivajući se na dobro obaveštene izvore, da bi Tesla tako mogao da dođe do važnih informacija, kao što su, na primer, podaci o tome kada i gde se automobili koriste.

Takođe, mogao bi da prati i veći broj ličnih podataka, poput listinga kontakata mobilnim telefonom ako je povezan sa automobilom, navodi se u tekstu njujorškog lista i dodaje da Kinu zabrinjava da bi te informacije mogle da budu prosleđivane Sjedinjenim Državama.

Prvi čovek „Tesle“ Ilon Mask izjavio je danas da će njegova kompanija biti zatvorena ako su se njegovi automobili koristili za špijuniranje.

„Postoji vrlo snažan podsticaj da budemo veoma pažljivi sa svim informacijama. Ako bi „Tesla“ koristila automobile da špijunira u Kini ili bilo gde drugde, mi bismo bili zatvoreni “, rekao je Mask tokom virtuelne diskusije.

Mask je pozvao na veće međusobno poverenje između SAD i Kine tokom video-diskusije s jednim kinnjskim kvantnim fizičarom.

Kinesko tržište ima sve značajniju ulogu u "Teslinim" ukupnim isporukama i proizvodnji. Prihod kompanije od prodaje u Kini je više nego udvostručen na 6,66 milijardi dolara, što čini 21 odsto od ukupnih prihoda od 31,54 milijarde dolara.

To je značajan skok u odnosu na 2019. godinu, kada je Teslina prodaja u Kini dostigla 2,98 milijardi dolara, odnosno 12 procenata ukupnih prihoda od 24,58 milijardi dolara, preneo je Tanjug.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #717 on: March 21, 2021, 05:47:32 am »

Kina ima jasnu poruku za SAD
IZVOR: BETA SUBOTA, 20.03.2021.

Najviši diplomatski predstavnici Kine pozvali su SAD da otklone posledice pogrešne politike prethodne administracije prema Kini.

Predstavnci Kine istakli su da bi SAD trebalo da prestanu da se mešaju u njene unutrašnje poslove, objavila je Kineska medijska grupa po okončanju kinesko-američkog strateškog dijaloga na visokom u Enkoridžu, na Aljasi. U kinesko-američkom dijalogu, 18. i 19. marta učestvovali su visoki zvaničnik Komunističke partije Kine za spoljne poslove Jang Djieči, ministar spoljnih poslova Kine Vang Ji, američki državni sekretar Entoni Blinken i američki savetnik za nacionalnu bezbednost Džek Salliven.

Kako je danas prenela CMG, dve strane su imale iscrpne i konstruktivne razgovore o unutrašnjoj i spoljnoj politici, bilateralnim odnosima, međunarodnim i regionalnim pitanjima od zajedničke važnosti. Kineski predstavnici su istakli da je kineska delegacija na dijalog došla na poziv američke strane pošto su se tokom Kineske nove godine, predsednik Kine Si Djinping i američki predsednik Džozef Bajden u telefonskom razgovoru složili da će dve zemlje jačati komunikaciju, upravljati nesuglasicama i proširiti saradnju, što je dalo uputstvo za razvoj kinesko-američkih odnosa u narednom periodu.

Učešće Kine na strateškom dijalogu u Enkoridžu je važan korak za realizaciju konsenzusa i odluke lidera dve zemlje. U proteklih nekoliko godina, zbog nerazumnog potiskivanja legitimnih prava i interesa Kine, njeni odnosi sa SAD su naišli na ozbiljne poteškoće bez presedana. Ova situacija je naškodila interesima dva naroda i naštetila stabilnosti i razvoju sveta i ne bi trebalo da se nastavi, ocenjuje CMG.

Kineska strana je tokom sastanka na Aljasci istakla da je status vladajuće Komunističke partije (KP) u Kini "izbor istorije i naroda". Razvoj Kine se ne može odvojiti od rukovodstva KP, navodi se i dodaje da Kina neće drugim zemljama nametati svoje demokratsko uređenje i sistem vrednosti, ali da istovremeno odlučno čuva svoje politički sistem i vrednosti, protivi se ponašanjima drugih zemalja da pod plaštom ljudskih prava klevetaju Kinu i mešaju se u njene unutrašnje poslove.

Kina nema nameru da se meša u američke unutrašnje poslove, niti pokušava da koleba ili zameni poziciju i ulogu SAD u svetu. Istovremeno, SAD treba da zauzmu pravedan pristup u odnosu na političko uređenje, razvojni put, kao i ulogu Kine na globalnoj sceni.

Kineski predstavnici su tokom sastanka sa američkim predstavnicima naglasili da će Kina nastaviti da odlučno insistira na samostalnoj i mirnoj diplomatskoj politici, odlučno čuvati suverenitet države i dostojanstvo nacije, odlučno se suprotstvaljati mešanju drugih zemalja u njene unutrašnje stvari. Uspeh Kine je ostvaren u uslovima otvaranja, a njena težnja ka visokokvalitetnom razvoju u budućnosti ostvariće se, takođe, u uslovima višeg stepena otvaranja, navodi se.

Multilateralizam je važan temelj u postojećem međunarodnom sistemu i onpodrazumeva insistiranje na načelima i principima povelje UN, poštovanje osnovnih normi u međunarodnim odnosima, poštovanje suvereniteta svih država u svetu, uvažavanje kulturnog diverziteta, zalaganje za demokratizaciju međunarodnih odnosa, ;pri čemu nema mesta podizanju ideološkog zida i obnovi konfrontacija između blokova, rekli su predstavnici Kine.

Kina je spremna da sa SAD, u multilateralnom mehanizmu na čelu sa UN, čuva multilateralizam u pravom smislu, da međunarodnoj zajednici obezbedi više kvalitetnih javnih dobara. Kina i SAD, kao najveća zemlja u razvoju i najveća razvijena zemlja, trebalo bi da zajednički rade na produbljivanju saradnje sever-jug, uključujući saradnju na trećim tržištima okrenutu prema i zemljama u razvoju, kako bi se unapredilo ostvarenje ciljeva održivog razvoja UN-a za 2030. godinu, navodi se.

Kina i SAD treba da grade međusobno poverenje, razumevanje i saradnju, da osiguraju da se koncentrišu na kvalitetno postupanje sa sopstvenim prioritetima na domaćem planu i svojim razvojem ciljevima. Dve zemlje bi mogle da sarađuju u borbi protiv kovida-19, reagovanju na klimatske promene i oporavku svetske ekonomije, kao tri najaktuelnija zadatka međunarodne zajednice, predložili su predstavnici Kine.

Dve zemlje imaju odgovornost, sposobnost i mudrost da pronađu način na koji se dobro slažu kao dve velike sile sa različitim političkim uređenjem, a to će biti i istorijski doprinos dve zemlje civilizaciji čovečanstva.

Najviši diplomatski predstavnici Kine ocenili su da je u proteklih nekoliko godina, ekstremna antikineska politika, koju je sprovodila prethodna američka administracija, ozbiljno oštetila interese Kine i kinesko-američke odnose i ; Kina je bila primorana da preduzme prikladne i neophodne mere za očuvanje svog suvereniteta, bezbednost i razvojnih interesa.

Kina, kako su istakli, poziva SAD da uklone posledice pogrešne politike prethodne administracije prema Kini, a istovremeno da izbegavaju stvaranje novih problema. Kada je reč o pitanju Tajvana, predstavnici Kine su istakli da se to pitanje odnosi na suverenitet i teritorijalni integritet Kine i tiče se temeljnih interesa Kine koja neće učiniti nikakav ustupak. Izborni sistem u Hongkongu predstavlja regionalni izborni sistem Kine, usavršavanje izbornog sistema u Hongkongu predstavlja unutrašnju stvar Kine, u koje druge zemlje, organizacije i pojedinci nemaju pravo da se mešaju.

Optužba za "genocid" na račun Kine je najveća laž u ovom veku. Kina se nada da će SAD poštujući objektivne činjenice, prestati sa napadom na Kinu pod izgovorom njene politike prema Sinđijangdu, kao i da će prestati sa primenom dvostrukih kriterijuma u borbi protiv terorizma.

Kada je Tibet u pitanju, dalaj-lama je politički prognanik koji se pod verskim plaštom već dugo vremena bavi antikineskim i separatističkim delatnostima. Kina se nada da će se SAD pridržavati obećanja da je Tibet deo Kine i da neće podržavati tibetanske separatiste, da će ukinuti sankcije kineskim zvaničnicima, kao i da će prestati sa mešanjem u kineske unutrašnje stvari pod izgovorom pitanja vezanih za Tibet. Kina i SAD su se složile da će u duhu razgovora lidera dve zemlje od 11. februara, održavati dijalog, razvijati saradnju na obostranu korist, izbegavati pogrešno shvatanje i procenjivanje, sukobe i konfrontaciju i unapređivati zdrav i stabilan razvoj bilateralnih odnosa.

Obe zemlje se zalažu za jačanje dijaloga i saradnje u oblasti klimatskih promena i saglasne su o formiranju zajedničke radne grupe za reagovanje na klimatske promene. Dve zemlje će u duhu recipročnosti i uzajamne koristi dogovarati o pitanjima kao što su međusobno davanje pogodnosti delatnostima osoblja konzularnih odeljenja i novinara, navodi se i dodaje da je bilo reči i o prilagođavanju vizne politike usklađenom sa promenom epidemiološke situacije, kao i o normalizaciji međuljudske razmene, prenela je CMG.

Izvor: www.b92.net
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #718 on: March 21, 2021, 06:31:27 pm »




Quote
China Steamrolls Over Blinken in Anchorage



Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #719 on: March 22, 2021, 03:28:35 pm »

Zabranjeni automobili "Tesle" u vojnim kompleksima zbog jednog detalja
Tanjug 22. 03. 2021.

NAKON vesti da je kineska vojska zabranila da kompanija "Tesla" radi u njenim objektima, oglasio se i prvi čovek te kompanije Ilon Mask.

On je izjavio danas da će njegova kompanija biti zatvorena ako su se njegovi automobili koristili za špijuniranje.

- Postoji vrlo snažan podsticaj da budemo veoma pažljivi sa svim informacijama. Ako bi ''Tesla'' koristio automobile da špijunira u Kini ili bilo gde drugde, mi bismo bili zatvoreni - rekao je Mask tokom virtuelne diskusije.

Dobro upućeni izvori su potvrdili Rojtersu da je kineska vojska zabranila ulazak automobila ''Tesla'' u vojne komplekse, pozivajući se na zabrinutost zbog kamera instaliranih na vozilima. Mask je pozvao na veće međusobno poverenje između SAD i Kine tokom video diskusije s jednim kinskim kvantnim fizičarom.

NJujorški dnevjnik Vol Strit DŽornal i agencija Blumberg potvrdili su da Kina, pozivajući se na zabrinutost za nacionalnu bezbednost, zabranila pristup automobilima kompanije "Tesla". Ova ograničenja stižu nakon što su kineske vlasti sprovele bezbednosni pregled vozila i, kako navode američki mediji, utvrdile da "Teslini" senzori u automobilima mogu da snime fotografije lokacija na kojima se vozila nalaze, preneo je ranije Si-En-Bi-Si.

Vol Strit DŽornal dodaje, pozivajući se na dobro obaveštene izvore, da bi "Tesla" tako mogao da dođe do važnih informacija, kao što su, na primer, podaci o tome kada i gde se automobili koriste. Takođe, "Tesla" bi mogao da prati i veći broj ličnih podataka, poput listinga kontakata mobilnim telefonom ako je povezan sa automobilom, navodi se u tekstu njujorškog lista i dodaje da Kinu zabrinjava da bi te informacije mogle da budu prosleđivane Sjedinjenim Državama. Iz "Tesle" nisu odmah odgovorili, a akcije kompanije na NJujorškoj berzi, pale za oko 1,1 odsto rano jutros pre zvaničnog otvaranja i početka trgovanja.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Pages:  1 ... 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 [48] 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 ... 77   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 22 queries.