PALUBA
September 16, 2024, 10:11:29 am *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mejlom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 [49] 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 ... 77   Go Down
  Print  
Author Topic: Odnosi na relaciji Kina-SAD-e  (Read 219863 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:April 10, 2022, 04:18:25 pm
Location: BGD
Posts: 62 007



« Reply #720 on: March 22, 2021, 09:03:18 pm »

Pažljivo spremaju novi korak, izgovor su im "ljudska prava"
Tanjug 22. 03. 2021.

BELA kuća je saopštila da procenjuje naredne korake prema Kini nakon pregovora na Aljasci prošle sedmice i sankcija zbog zloupotreba kineskih vlasti prema muslimanskim Ujgurima u pokrajini Sinđijang.

Portparolka Bele kuće DŽen Psaki izjavila je na konferenciji za novinare da SAD ne mogu da odbace aktivnosti vezane za Kinu, preneo je Rojters. Ona je, takođe, dodala da su SAD zabrinute zbog poštovanja ljudskih prava u kineskom regionu Sinđijang. SAD su ranije danas najavile sankcije protiv još dvojice kineskih zvaničnika povezanih s kineskim regionom Sinđijang, gde Vašington navodi da su etnički muslimani žrtve genocida. U saopštenju na sajtu Kancelarije za kontrolu strane aktive Ministarstva finansija, imenovana su dvojica zvaničnika - Vang Đundženg i Čen Minguo.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:April 10, 2022, 04:18:25 pm
Location: BGD
Posts: 62 007



« Reply #721 on: March 23, 2021, 06:19:41 am »

Bajdenov tim žestoko napao kineske diplomate, ali se ovome nije nadao
M.I.M. 22.03.2021.

Bajdenova Bela kuća je, izgleda, u četvrtak prvi put okusila kinesku diplomatiju “vučjih ratnika”, nakon burnog početka trgovinskih pregovora u Enkoridžu.

Sve su prognoze da će američko-kineski trgovinski odnosi verovatno ostati zategnuti, jer su prošlonedeljni diplomatski pregovori na visokom nivou pokazali da tim predsednika Sjedinjenih Država Džozefa Bajdena na planira baš da u potpunosti napusti oštar narativ administracije njegovog prethodnika Donalda Trampa. A Kina im nije ostala dužna. Iako su Vašington i Peking sklopili “primirje” prošlogodišnjim sporazumom, predstavnici obe strane su daleko od zadovoljnog sa ovakvim status kvoom i vide jedni druge kao glavne ekonomske rivale. A to takmičenje je, piše CNBC, izbilo u prvi plan u četvrtak, kad su započeli dvodnevni sastanci u ledenom Enkoridžu na Aljasci.

Kako ukazuje “Vašington post”, snimak sastanka državnog sekretara SAD Entonija Blinkena sa ministrom spoljnih poslova Kine Jangom Điečijem pokazao je da atmosfera nimalo nije bila ledena, naprotiv bila je usijana.

Jangova tirada

Nakon što je Blinken pomenuo neka pitanja koja muče Peking i Vašington – uključujući Sinkjang, Hong Kong, Tajvan, “sajber napade na SAD” i “ekonomsku prinudu nad našim saveznicima”, Jang mu je rekao da SAD “ne mogu kriviti nekog drugog za taj problem”, pretvarajući kratko uvodno izlaganje u 16-minutnu tiradu. Jang je izlistao probleme u SAD vezane za ljudska prava, odnoseći se na nedavne antirasističke proteste.

- Izazovi sa kojima se SAD suočavaju na planu ljudskih prava su duboko usađeni. Oni se nisu samo pojavili u toku protekle četiri godine, poput pokreta “Crni životi su važni” – rekao je on.

Kad je Blinken ustao da brani SAD a nacionalni bezbednosni savetnik Džejk Salivan rekao da nije vreme za “predavanja”, Jang je pozvao reportere u pozadinu da izda saopštenje i kaže da su SAD prekršile diplomatske norme a ne Kina.

- Kad sam ušao u sobu, trebalo je da podsetim američku stranu da obrate pažnju na svoj ton tokom našeg uvodnog otvaranja, ali nisam. Kineska strana se osetila primoranom na ovaj govor zbog tona američke strane. Stoga mi dopustite da kažem ovde, da pred kineskom stranom SAD nisu kvalifikovane da kažu da žele razgovarati sa Kinom sa pozicije sile – naveo je Jang, direktor Komisije kineske Komunističke partije za spoljne odnose.

Uništene iluzije

“Post” navodi da je za jedan diplomatski susret na visokom nivou ovaj bio “izuzetno nediplomatski” i da je uništio svaku iluziju da će odnosi između dve zemlje krenuti iz početka, nakon agresivnije američke politike za vreme Trampove administracije. Kineski pregovarači delovali su silovitije nego što su ikad bili za vreme Trampa, što je na obe strane izazvalo zabrinutost po pitanju stanja njihovih odnosa.

Iako su pregovori viđeni više kao diplomatska vežba nego ekonomski, ovo je verovatno rani prikaz muka koje čekaju Bajdenov trgovinski tim – a ulog je jedan od najvrednijih trgovinskih odnosa u svetu. Kako podseća CNBC, Kina je trenutno treći najveći trgovinski partner SAD, sa 558,1 milijardi dolara (dvosmerne) prihoda u 2019. Kina je takođe treće najveće izvozno tržište američkih farmera i godišnja trgovina poljoprivrednih dobara je pre dve godine donela ukupno 14 milijardi dolara. Dodatno, Kina je i najveći dobavljač uvoznih dobara u SAD.

“Pogrešno su protumačili Bajdena”

Klit Vilems, bivši advokat Svetske trgovinske organizacije i član Trampovog trgovinskog tima, rekao je CNBC-u da nije iznenađen manjkom napretka na pregovorima u Enkoridžu, za koje je rekao da su više bili prilika da se iznesu žalbe nego stvarni pokušaj ekonomskog isceljenja.

- Mislim da je kineska vlada pogrešno protumačila situaciju sa Bajdenovim timom, mislili su da će oni doći i ukinuti sve Trampove mere i da sada otkrivaju da to neće biti slučaj. Ali mislim da to treba da čuju direktno od Blinkena – rekao je Vilems.

Iako su se Kinezi nadali toplijem prijemu kod Blinkena, nego što je bio slučaj sa Trampom i njegovim glavnim diplomatom Majkom Pompeom – čija je administracija “lupala” kaznene tarife i sankcije Kini – američki pregovarački tim na Aljasci nije povukao potez kojim bi olakšao ograničenja, uključujući ona vezana za “Huavei”, vizne restrikcije članovima KP ili ponovno otvaranje kineskog konzulata u Hjustonu. CNBC navodi da će pregovori sa Pekingom verovatno biti glavni prioritet nove trgovinske predstavnice SAD Ketrin Tai, koja će se uskoro suočiti sa sporovima koje je “zakuvala” Trampova administracija. Od Tai i njenog tima se očekuje da razmotre Trampovu politiku, uključujući carine na kineski čelik, aluminijum i potrošačka dobra.

Nastavlja se diplomatija “vučjih ratnika”

Diplomatija “vučjih ratnika”, koju je Bajdenov tim imao prilike da doživi na svojim leđima u četvrtak, jeste agresivni stil koji su kineske diplomate usvojile u 21. veku. Termin “vučji ratnik”, preuzet iz filmova 2015. i 2017, postao je popularan 2019, kad je kineski diplomata Džao Liđijan otišao na “Tviter” da se svađa sa stranim kritičarima. Uskoro su i druge kineske diplomate krenule istim putem. Konflikt sa Trampovom administracijom, posebno oko pandemije, pratila je oštra retorika – kad je Bela kuća iznela svoje teorije o poreklu korona virusa, Džao je optužio američku vojsku da ga je donela u Vuhan. Ali Kina se nije zadržala samo na Americi – prošlog leta je diplomata Vang Ji upozorio predsednika češkog Senata Miloša Vistrčila da će “platiti veliku cenu” zbog zvaničnog puta na Tajvan.

U poslednje vreme, komentari kineskih “vučjih ratnika” su ukazivali na izazove sa kojima su suočene demokratije a posebno Amerika – tako je bilo i u četvrtak na Aljasci. Kineski mediji su to propratili svaljujući krivicu za buran početak pregovora na SAD.

“Kina retko koristi oštre reči, ali SAD neće sprovesti svoje ucenjujući nas”, naslov je u “Global tajmsu”, listu na engleskom jeziku kojeg kontroliše KP.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #722 on: March 23, 2021, 11:42:19 am »




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #723 on: March 23, 2021, 11:59:03 am »




Quote
Blinken's Alaska China train wreck changes world order



Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:April 10, 2022, 04:18:25 pm
Location: BGD
Posts: 62 007



« Reply #724 on: March 24, 2021, 07:06:25 am »

уторак, 23.03.2021.
Јелена Стевановић

Без дипломатских рукавица на Аљасци

Делегације Америке и Кине понашале су се на састанку онако како би се очекивало од бившег лидера Беле куће Доналда Трампа

Баш оно што су често замерали бившем председнику Доналду Трампу – понашање на ивици скандала у међународној арени – сустигло је сараднике новог шефа Беле куће Џоа Бајдена на недавном састанку с кинеском делегацијом, која се понела подједнако недипломатски.

Амерички и кинески преговарачи су прошле седмице на Аљасци подсећали на Трампа на врхунцу моћи и показали да је чак и великим силама тешко да се приликом билатералних сусрета не обрате домаћој публици. Извештачи су се изненадили кад су чули да дипломате отворено пред новинарима и камерама критикују једни друге. У крајње необичном маниру, амерички државни секретар Ентони Блинкен прозвао је власти у Пекингу због логора у којима држе припаднике муслиманске мањине у провинцији Синђанг, као и због кршења људских права у Хонгконгу и кинеских сајбер напада на САД.

„Разговараћемо о нашој дубокој забринутости због потеза Kине, укључујући оне у Синђангу, Хонгконгу, Тајвану, као и због сајбер напада на САД и економске принуде над нашим савезницима”, казао је Блинкен, а пренео Ројтерс. После тога је највиши кинески дипломата Јанг Ђијечи 17 минута држао монолог док су представници друге стране чекали превод, да би, кад су коначно схватили шта је овај све рекао, били затечени. Јанг је оптужио Америку да се бори против демократије, да лоше третира мањине и злоупотребљава бригу за националну безбедност да би ометала трговинску размену и подстицала друге земље да нападају Kину.

„САД користе војну силу и финансијску хегемонију да притискају друге земље”, рекао је кинески дипломата.

Иако је пракса на оваквим скуповима да представници седме силе изађу из сале већ после првих минута уводних речи, Блинкен је задржавао репортере да би могао јавно да реплицира. Новинари су доживели ретку прилику да присуствују једночасовној свађи две делегације, које су се оптуживале и за кршење дипломатског протокола.

Према оцени Си-Ен-Ена, две стране су се оптуживале пред микрофонима и камерама јер су се обраћале домаћем јавном мњењу, имајући на уму унутрашњу политику. Пекиншкој делегацији је било важно да стави до знања да се не осећа инфериорно кад разговара са суперсилом и да прозове САД за историју „интервенционизма и империјализма”. Кинески представници оптужили су саговорнике да је америчка брига за људска права у Кини или било где у свету лицемерна, алудирајући на прошлогодишње расне немире и покрет „Животи црнаца су важни”.

За Бајденове сараднике било је значајно да оставе утисак да им је стварно, као што су обећавали у кампањи, стало до људских права у спољној политици, на којима Трампова влада није инсистирала. Блинкен и саветник за националну безбедност Џејк Саливан настојали су да покажу непопустљивост и због тога што их републиканци већ сумњиче да не воде довољно чврсту политику према влади председника Си Ђинпинга. Вашингтон и Пекинг ушли су у царински рат након што је Трамп оптужио другу светску економију за непоштену трговину. Иако су демократе критиковале увођење тарифа и контратарифа, оставиле су утисак да ће и за време њихове владавине кино-амерички односи бити затегнути, да би састанак на Аљасци открио да ће Бајденова администрација наставити тамо где је Трампова стала, чак и кад је реч о реторици.

За разлику од претходника, који су слали увијене критике, бивши шеф Западног крила често је на „Твитеру” оптуживао Кину да обара вредност валуте, субвенционише своју привреду и краде америчку интелектуалну својину. То како су се две делегације понеле у Анкориџу највише је подсетило на Трампово понашање на самиту НАТО-а у Бриселу 2018, јер је тадашњи председник избезумио савезнике поручивши да је алијанса „превазиђена” и да ће је Америка можда напустити.

Кинески лист на енглеском језику „Глобал тајмс” пише да је састанак почео „ратом речима” и реториком „мило за драго”, али да је на крају постао конструктиван. И амерички медији преносе да су делегације, чим су новинари напустили салу, баталиле узаврелу реторику и прионуле на посао. Вашингтонски Институт Брукингс оцењује да скидање дипломатских рукавица није испало лоше, јер су две земље откриле „праву природу свог односа”.

Ти односи подразумевају међусобно уведене царине, као и санкције које је Трампова администрација увела неколицини кинеских технолошких компанија, тврдећи да кинески ИТ џинови представљају претњу по америчку националну безбедност и да шпијунирају за Комунистичку партију. Америка је за време прошле власти увела санкције Кини и због кршења људских права Ујгура и гашења самоуправе у Хонгконгу, а од новог тима у Авенији Пенсилванија очекује се да још више потеже ова питања.

И поред тога што би Бајден волео да покаже да води сасвим другачију политику од Трампове и што су власти у Пекингу још прошлог месеца наговестиле да желе боље везе са САД, ледена атмосфера на Аљасци показала је да још није време за „отопљавање” односа.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #725 on: March 24, 2021, 02:10:22 pm »



Kina objavila izveštaj o Americi: Politički haos


Kancelarija za informisanje pri Državnom savetu Kine objavila je „Izveštaj o kršenju ljudskih prava u SAD za 2020. godinu“ u kom je iznela podatke o lošem stanje ljudskih prava u toj zemlji.

Prošlu godinu širom sveta je obeležilo širenje epidemije kovida 19, koja je predstavljala veliku pretnju životima ljudi. U izveštaju se navodi da je neodgovorno ponašanje američke administracije dovela do toga da je epidemija u toj zemlji potpuno van kontrole.

Broj stanovnika SAD-a čini manje od 5 odsto svetske populacije, ali prema podacima prikupljenim do kraja februara, broj potvrđenih slučajeva kovida 19 u toj zemlji premašio je jednu četvrtinu ukupnog broja slučajeva obolelih širom planete, a broj smrtnih slučajeva čini oko 20 odsto od ukupnog broja smrtnih slučajeva u svetu. Virus korona je odneo više od 500.000 života u SAD-u, ističe se u izveštaju.

"Poremećaj američkog demokratskog sistema prouzrokovao je politički haos, koji je doveo do veće podele američkog društva. Želje građana su stavljene iza politike zasnovane na novcu, a izbor je postao “monodrama” bogataške klase, dok je indeks poverenja stanovnika u američko demokratsko uređenje pao na najniži nivo u poslednjih 20 godina", navodi se u izveštaju kineske Kancelarije.

U dokumentu se navodi i da se etničke grupe u SAD dugoročno nalaze na meti diskriminacije, kao i da žive u teškim životnim uslovima. Jednu trećinu maloletnika u SAD čine Amerikanci neevropskog porekla, dok s druge strane čine čak dve trećine maloletnih osoba u zatvorima.

Dodaje se da je stopa zaraženih virusom korona kod Afroamerikanaca tri puta veća u odnosu na stopu zaraženih kod Amerikanaca evropskog porekla, dok je stopa smrtnosti dva puta veća.

Oko jedne četvrtine mladih Amerikanaca azijskog porekla žrtve su tzv. rasnog nasilja, stoji u izveštaju.

Naglašeno je da je jaz između bogatih i siromašnih u SAD ubrzano povećan. Loša situacija zbog epidemije je dovela do masovnih gubitaka poslova. Desetine miliona ljudi izgubile su zdravstveno osiguranje, a ranjive grupe ljudi su postale najveće žrtve politike pasivnog reagovanja Vlade SAD-a na epidemiju.

U momentu kada je bila neophodna solidarnost u globalnoj borbi protiv kovida 19, SAD su tvrdoglavo insistirale na politici “Amerika na prvom mestu” i promovisale izolacionizam i unilateralizam, te uvodile sankcije kao čestu meru, a u više navrata su pretile međunarodnim organizacijama, hladnokrvno tretirale one koji su od njih tražili azil i time su postale najveći problem za globalni mir i stabilnost, navodi se u izveštaju, prenosi Kineski internacionalni radio.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #726 on: March 24, 2021, 03:18:42 pm »



Quote
Can China & U.S. mend strained diplomatic ties? | Inside Story

China & U.S.: Alaska is playing host to a meeting to reset frosty relations between China and the U.S. But hopes of a thaw quickly melted away. Washington and Beijing's top diplomats traded rebukes at the start, accusing each other of grandstanding and hypocrisy.

The exchange highlighted big differences on everything from global security to human rights.

Can the superpowers find common ground?

And how will the outcome affect the friends and foes of the superpowers?






Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #727 on: March 24, 2021, 03:32:44 pm »




Quote
Senior diplomat: U.S. to be the one to suffer if it suppresses China









Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #728 on: March 24, 2021, 03:40:39 pm »



Kina objavila izveštaj o Americi: Politički haos


Quote
China issues report on U.S. human rights violations




Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:April 10, 2022, 04:18:25 pm
Location: BGD
Posts: 62 007



« Reply #729 on: March 25, 2021, 06:20:48 am »

"Pogledajte mapu sveta - ako nas iznervirate, teško ćete izaći na kraj"
Novosti online 24. 03. 2021.

KINESKO ministarstvo spoljnih poslova pozvalo je članice alijanse „Pet očiju“ da uđu u 21. vek i prestanu da posmatraju Peking kao dinastiju Đing, nakon što su zemlje tog saveza optužile Kinu za kršenje ljudskih prava.

Portparolka kineskog ministarstva spoljnih poslova Sua Čunjing pozvala je na konferenciji za štampu države saveza „Pet očiju“ (Australiju, Kanadu, Novi Zeland, Veliku Britaniju i SAD) da prestanu da se mešaju u unutrašnje stvari Kine.  Sua je rekla da članice saveza treba da pređu u 21. vek i shvate da se današnja Kina veoma razlikuje od dinastije Đing. Ona je navela da ovih pet država podsećaju na savez osam država koji je napao i opljačkao severnu Kinu 1900. godine.

- Kina sada nije Kina od pre 120 godina. Kinezi nisu razdražljivi, ali ako ih neko iritira, teško će izaći na kraj sa njima - naglasila je.

Dovodeći u pitanje legitimitet ovih država da prozivaju Kinu zbog navodnih kršenja ljudskih prava, portparolka je izjavila da Ujedinjene nacije imaju više od 190 država članica i nekoliko saveza poput „Pet očiju“ ne mogu predstavljati međunarodnu zajednicu. Dodala je i da je podrška kritikama Kine oskudna, prenosi RT.

- Samo pogledajte mapu sveta i znaćete da Kina ima prijatelje širom sveta. O čemu da brinemo? - istakla je ona.

NJeni komentari usledili su nakon što su mnoge zapadne države kritikovale kineske izveštaje o ljudskim pravima i uvele sankcije protiv zvaničnika umešanih u navodne kršenja prava u Sinđijangu. U utorak su Australija i Novi Zeland u zajedničkoj izjavi pozdravili odluku SAD, EU, Kanade i Velike Britanije da uvedu sankcije visokim kineskim zvaničnicima. Peking negira optužbe i poziva Zapad da prestane da se meša u kineske unutrašnje stvari.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #730 on: March 25, 2021, 01:07:19 pm »




Quote
The United States must respect China's core interests



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #731 on: March 26, 2021, 07:46:53 am »



Bajden: Nećemo dozvoliti da Kina postane vodeća zemlja u svetu


Američki predsednik Džo Bajden izjavio je da njegova administracija ne želi sukob sa Kinom, ali da neće dozvoliti da ona postane vodeća zemlja u svetu.

„Imaćemo jaku konkurenciju, ali ćemo insistirati da Kina postupa po međunarodnim pravilima“, rekao je Bajden na prvoj konferenciji za novinare od kako je stupio na dužnost predsednika.

Bajden je naveo da je cilj Kine da postane vodeća, najbogatija i najmoćnija zemlja na svetu.

„To se neće dogoditi za mog mandata“, poručio je Bajden.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #732 on: March 26, 2021, 03:31:51 pm »



Kina odbrusila Bajdenu: Američka demokratija se vidi ― pola miliona mrtvih


Kinesko ministarstvo spoljnih poslova odbrusilo je američkom predsedniku Džou Bajdenu zbog izjave o navodnom nedostatku demokratskih vrednosti u Kini, navodeći da etiketa demokratije nije toliko važna, koliko je važna briga o ljudima u zemlji.

Portparolka kineskog ministarstva spoljnih poslova Sua Čunjing osvrnula se na komentare američkog predsednika u kojima on tvrdi da kineski predsednik Si Đinping nema ništa demokratsko u sebi.

Sua je rekla da pitanja demokratije i centralizacije nisu važna sve dok država može da obezbedi političku stabilnost, socijalni napredak i poboljša život ljudi.

Ona je dodala da Peking poštuje filozofiju usredsređenu na ljude, što je u potpunoj suprotnosti sa američkom izbornom politikom usredsređenom na partijske političke interese.

Kineska zvaničnica je istakla nedostatke američke demokratije, tvrdeći da ona ne radi u najboljem interesu svog naroda uprkos percepciji bogatstva i moći.

„Bez obzira koliko se zemlja hvalila svojim demokratskim vrednostima, nije učinila ništa već je samo posmatrala kako više od 500.000 ljudi umire tokom epidemije, i kako više od 40.000 ljudi strada u vatrenim obračunima“, istakla je Sua.

Bajden na konferenciji za medije u četvrtak priznao da Kina predstavlja izazov američkoj hegemoniji, a o kineskom predsedniku je rekao: „On nema ništa demokratsko, sa malim d, u sebi, ali je pametan, pametan tip“.

Američki predsednik je kazao i da će se pobrinuti da Kine ne prestigne Ameriku kao svetsku silu broj jedan, prenosi RT.

„Njihov glavni cilj je da postanu vodeća zemlja na svetu, najbogatija zemlja na svetu i najmoćnija zemlja na svetu. To se neće dogoditi dok sam ja predsednik SAD“, rekao je Bajden.

Podsetimo, poslednjih nedelja SAD i njihovi saveznici optužuju Peking zbog navodnih kršenja ljudskih prava u provinciji Sinđijang. Peking poriče te optužbe.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:April 10, 2022, 04:18:25 pm
Location: BGD
Posts: 62 007



« Reply #733 on: March 27, 2021, 06:07:36 am »

Kisindžer poručio da je varnica dovoljna da zapali svet
Tanjug 26. 03. 2021.

BIVŠI američki državni sekretar Henri Kisindžer smatra da svet može ući u opasno razdoblje kakvo je prethodilo Prvom svetskom ratu, ukoliko SAD ne postignu sporazum sa Kinom o novom globalnom poretku koji će da garantuje stabilnost.

Rojters prenosi da je Kisindžer poručio na događaju u organizaciji Četam hausa da je ključno pitanje da li SAD i njihovi zapadni saveznici mogu da postignu saglasnost sa Kinom o novom svetskom poretku. Uticajni američki diplomata je mišljenja da ako se to ne dogodi i ako zapadni saveznici po tom pitanju ne postignu sporazum sa Kinom, može doći do situacije sličnoj onoj u Evropi pred Prvi svetski rat, i neki višegodišnji sukobi u nekom trenutku mogu da izmaknu kontroli. Kisindžer je naglasio da je sada mnogo opasnije nego što je bilo tada, jer visokotehnološko naoružanje obe strane može dovesti do sukoba nesagledivih razmera.

Rojters podseća da je ovaj američki diplomata, sada 97-godišnjak, uticao na neke od najvažnijih događaja 1970-ih dok je obavljao funkciju američkog državnog sekretara pod predsednicima Ričardom Niksonom i DŽeraldom Fordom.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:April 10, 2022, 04:18:25 pm
Location: BGD
Posts: 62 007



« Reply #734 on: March 27, 2021, 06:13:26 am »

Bajden predlaže alternativu kineskoj inicijativi "Pojas i put"
Tanjug 27.03.2021.

Američki predsednik Džozef Bajden rekao je danas da je u razgovoru sa britanskim premijerom Borisom Džonsonom predložio da ''demokratske zemlje'' treba da imaju infrastrukturni plan koji bi mogao da parira kineskoj inicijativi "Pojas i put".

- Predložio sam da treba da imamo sličnu inicijativu koja potiče od demokratskih država a koja bi pomogla onim zajednicama širom sveta kojima treba pomoć - rekao je Bajden novinarima, prenosi Rojters. Kineska inicijativa Pojas i put posvećena je infrastrukturnom povezivanju Azije i Evrope.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Pages:  1 ... 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 [49] 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 ... 77   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.069 seconds with 22 queries.