Bajdenov tim žestoko napao kineske diplomate, ali se ovome nije nadaoM.I.M. 22.03.2021.
Bajdenova Bela kuća je, izgleda, u četvrtak prvi put okusila kinesku diplomatiju “vučjih ratnika”, nakon burnog početka trgovinskih pregovora u Enkoridžu.Sve su prognoze da će američko-kineski trgovinski odnosi verovatno ostati zategnuti, jer su prošlonedeljni diplomatski pregovori na visokom nivou pokazali da tim predsednika Sjedinjenih Država Džozefa Bajdena na planira baš da u potpunosti napusti oštar narativ administracije njegovog prethodnika Donalda Trampa. A Kina im nije ostala dužna. Iako su Vašington i Peking sklopili
“primirje” prošlogodišnjim sporazumom, predstavnici obe strane su daleko od zadovoljnog sa ovakvim status kvoom i vide jedni druge kao glavne ekonomske rivale. A to takmičenje je, piše CNBC, izbilo u prvi plan u četvrtak, kad su započeli dvodnevni sastanci u ledenom Enkoridžu na Aljasci.
Kako ukazuje “Vašington post”, snimak sastanka državnog sekretara SAD Entonija Blinkena sa ministrom spoljnih poslova Kine Jangom Điečijem pokazao je da atmosfera nimalo nije bila ledena, naprotiv bila je usijana.
Jangova tiradaNakon što je Blinken pomenuo neka pitanja koja muče Peking i Vašington – uključujući Sinkjang, Hong Kong, Tajvan,
“sajber napade na SAD” i
“ekonomsku prinudu nad našim saveznicima”, Jang mu je rekao da SAD
“ne mogu kriviti nekog drugog za taj problem”, pretvarajući kratko uvodno izlaganje u 16-minutnu tiradu. Jang je izlistao probleme u SAD vezane za ljudska prava, odnoseći se na nedavne antirasističke proteste.
- Izazovi sa kojima se SAD suočavaju na planu ljudskih prava su duboko usađeni. Oni se nisu samo pojavili u toku protekle četiri godine, poput pokreta “Crni životi su važni” – rekao je on.
Kad je Blinken ustao da brani SAD a nacionalni bezbednosni savetnik Džejk Salivan rekao da nije vreme za
“predavanja”, Jang je pozvao reportere u pozadinu da izda saopštenje i kaže da su SAD prekršile diplomatske norme a ne Kina.
- Kad sam ušao u sobu, trebalo je da podsetim američku stranu da obrate pažnju na svoj ton tokom našeg uvodnog otvaranja, ali nisam. Kineska strana se osetila primoranom na ovaj govor zbog tona američke strane. Stoga mi dopustite da kažem ovde, da pred kineskom stranom SAD nisu kvalifikovane da kažu da žele razgovarati sa Kinom sa pozicije sile – naveo je Jang, direktor Komisije kineske Komunističke partije za spoljne odnose.
Uništene iluzije“Post” navodi da je za jedan diplomatski susret na visokom nivou ovaj bio
“izuzetno nediplomatski” i da je uništio svaku iluziju da će odnosi između dve zemlje krenuti iz početka, nakon agresivnije američke politike za vreme Trampove administracije. Kineski pregovarači delovali su silovitije nego što su ikad bili za vreme Trampa, što je na obe strane izazvalo zabrinutost po pitanju stanja njihovih odnosa.
Iako su pregovori viđeni više kao diplomatska vežba nego ekonomski, ovo je verovatno rani prikaz muka koje čekaju Bajdenov trgovinski tim – a ulog je jedan od najvrednijih trgovinskih odnosa u svetu. Kako podseća CNBC, Kina je trenutno treći najveći trgovinski partner SAD, sa 558,1 milijardi dolara (dvosmerne) prihoda u 2019. Kina je takođe treće najveće izvozno tržište američkih farmera i godišnja trgovina poljoprivrednih dobara je pre dve godine donela ukupno 14 milijardi dolara. Dodatno, Kina je i najveći dobavljač uvoznih dobara u SAD.
“Pogrešno su protumačili Bajdena”Klit Vilems, bivši advokat Svetske trgovinske organizacije i član Trampovog trgovinskog tima, rekao je CNBC-u da nije iznenađen manjkom napretka na pregovorima u Enkoridžu, za koje je rekao da su više bili prilika da se iznesu žalbe nego stvarni pokušaj ekonomskog isceljenja.
- Mislim da je kineska vlada pogrešno protumačila situaciju sa Bajdenovim timom, mislili su da će oni doći i ukinuti sve Trampove mere i da sada otkrivaju da to neće biti slučaj. Ali mislim da to treba da čuju direktno od Blinkena – rekao je Vilems.
Iako su se Kinezi nadali toplijem prijemu kod Blinkena, nego što je bio slučaj sa Trampom i njegovim glavnim diplomatom Majkom Pompeom – čija je administracija
“lupala” kaznene tarife i sankcije Kini – američki pregovarački tim na Aljasci nije povukao potez kojim bi olakšao ograničenja, uključujući ona vezana za “Huavei”, vizne restrikcije članovima KP ili ponovno otvaranje kineskog konzulata u Hjustonu. CNBC navodi da će pregovori sa Pekingom verovatno biti glavni prioritet nove trgovinske predstavnice SAD Ketrin Tai, koja će se uskoro suočiti sa sporovima koje je “zakuvala” Trampova administracija. Od Tai i njenog tima se očekuje da razmotre Trampovu politiku, uključujući carine na kineski čelik, aluminijum i potrošačka dobra.
Nastavlja se diplomatija “vučjih ratnika”Diplomatija
“vučjih ratnika”, koju je Bajdenov tim imao prilike da doživi na svojim leđima u četvrtak, jeste agresivni stil koji su kineske diplomate usvojile u 21. veku. Termin
“vučji ratnik”, preuzet iz filmova 2015. i 2017, postao je popularan 2019, kad je kineski diplomata Džao Liđijan otišao na “Tviter” da se svađa sa stranim kritičarima. Uskoro su i druge kineske diplomate krenule istim putem. Konflikt sa Trampovom administracijom, posebno oko pandemije, pratila je oštra retorika – kad je Bela kuća iznela svoje teorije o poreklu korona virusa, Džao je optužio američku vojsku da ga je donela u Vuhan. Ali Kina se nije zadržala samo na Americi – prošlog leta je diplomata Vang Ji upozorio predsednika češkog Senata Miloša Vistrčila da će
“platiti veliku cenu” zbog zvaničnog puta na Tajvan.
U poslednje vreme, komentari kineskih
“vučjih ratnika” su ukazivali na izazove sa kojima su suočene demokratije a posebno Amerika – tako je bilo i u četvrtak na Aljasci. Kineski mediji su to propratili svaljujući krivicu za buran početak pregovora na SAD.
“Kina retko koristi oštre reči, ali SAD neće sprovesti svoje ucenjujući nas”, naslov je u “Global tajmsu”, listu na engleskom jeziku kojeg kontroliše KP.
Izvor:
www.blic.rs