PALUBA
September 14, 2024, 11:55:04 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mejlom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 [53] 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 ... 77   Go Down
  Print  
Author Topic: Odnosi na relaciji Kina-SAD-e  (Read 219713 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:April 10, 2022, 04:18:25 pm
Location: BGD
Posts: 62 007



« Reply #780 on: June 09, 2021, 04:58:25 am »

Ko je odgovoran za nastanak korona virusa
Novosti online 08. 06. 2021.

POSLEDNJIH dana iz SAD sve češće dolaze optužbe da je pandemija virusa korona koja je ceo svet bacila na kolena potekla iz laboratorije u kineskom gradu Vuhanu.

Na optužbe da je stvorila novi virus koji se proširio planetom, Kina oštro odgovara tražeći istragu američkih laboratorija i podsećajući na ranije američke laži. Na najnovije pokušaje Amerike da Peking okrivi za izbijanje pandemije kovida 19, reagovala je Ambasada Kine u SAD uporedivši to sa administracijom nekadašnjeg američkog predsednika DŽordža Buša koja je lažno tvrdila da Sadam Husein poseduje oružje za masovno uništenje.

- Poreklo virusa korona je predmet naučnog istraživanja i ne bi trebalo da se politizuje. Kampanja politizacije istraživanja o poreklu kovida 19 i klevetanje Kine nimalo se ne razlikuje od laži od pre 12 godina da Irak poseduje oružje za masovno uništenje - objavio je na Tviteru portparol kineske ambasade u SAD Lui Penžu. Kineski diplomata je verovatno reagovao na najnovije tekstove američkih medija o poreklu virusa korona.

„Volstrit žurnal“ objavio je, pozivajući se na izvore upoznate sa sadržajem navodnog tajnog dokumenta, da je istraživanje nacionalne laboratorije SAD o poreklu korona virusa pokazalo je da je hipoteza da je virus iscurio iz kineske laboratorije u Vuhanu moguća i da zaslužuje dalju istragu. Istraživanje je, prema navodima lista, sprovela Nacionalna laboratorija u Kaliforniji u maju prošle godine, a rezultati su upućeni američkom ministarstvu spoljnih poslova, koje je sprovodilo istragu o poreklu korona virusa, u toku poslednjih meseci vladavine bivšeg predsednika Donalda Trampa. Zaključak američke laboratorije zasnivao se na analizi genoma virusa, prenosi list. Međutim, navedena laboratorija je odbila da komentariše navode za „Volstrit žurnal“.

U poverljivom izveštaju američkih obaveštajaca, koji je cirkulisao tokom Trampove administracije, navedeno je da su trojica istraživača kineskog Instituta za virusologiju u Vuhanu u novembru 2019. bili toliko bolesni da su smešteni u bolnicu. I administracija aktuelnog američkog predsednika DŽozefa Bajdena nastavila je istim putem. Bajden je zatražio od američkih obaveštajnih agencija da udvostruče napore u istrazi o poreklu kovida 19 i da izvrše pritisak na Kinu da sarađuje. Nakon toga kineska ambasada u SAD saopštila je da bi politizacija porekla kovida 19 omela dalje istrage i potkopala globalne napore za suzbijanje pandemije. Ambasada Kine je saopštila da podržava sveobuhvatnu globalnu studiju svih ranih slučajeva kovida 19 i detaljnu istragu nekih tajnih baza i bioloških laboratorija širom sveta.

Kineski „Global Tajms“ koji je deo novinske grupe vladajuće Komunističke partije, preneo je da u daljoj istrazi teorije curenja virusa iz laboratorija, SAD takođe treba da dozvole istražiteljima da uđu u njihove objekte, uključujući i laboratoriju za istraživanje virusa američke vojske u bazi „Fort Ditrik“, koja se nalazi u Merilendu, nekih 75 kilometara od Vašingtona.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #781 on: June 09, 2021, 07:38:55 am »



Quote
Biden targets China with 'strike force'?

The Biden Administration has assembled a “supply chain task force” to address Washington’s insecure access to things like pharmaceuticals, semiconductors and critical minerals. Beijing’s reliable, domestic access to the same is thought to be a factor in its explosive economic growth, soon set to put it ahead of the US. RT America’s Alex Mihailovich reports for the News with Rick Sanchez.





« Last Edit: June 09, 2021, 11:38:53 am by Dreadnought » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #782 on: June 09, 2021, 11:40:32 am »



Amerika zadaje udarac kineskoj tehnologiji: Usvojena istorijska odluka


Američki senat izglasao je odobravanje opsežnog paketa zakona čiji je cilj jačanje sposobnosti zemlje da se takmiči sa kineskom tehnologijom. Zakon kojim se predviđaju ambiciozna ulaganja u nauku i tehnologiju, predstavljen je kao "istorijska odluka" za suprotstavljanje ekonomskoj pretnji Kine i njenog "autoritarnog" modela.

Kako piše Rojters, Kongres SAD sve više nastoji da zaoštri stav protiv Pekinga.

Zakonom se, pored 190 milijardi dolara za jačanje američke tehnologije, predviđa zasebno odobravanje 54 milijarde dolara troškova za povećanje proizvodnje i istraživanja u oblasti poluprovodnika i telekomunikacione opreme, uključujući i dve milijarde dolara za proizvodnju čipova koje koriste proizvođači automobila.

Predlog zakona sadrži niz drugih odredaba koje su vezane za Kinu, a među kojima je i zabrana preuzimanja aplikacije društvene mreže TikTok na vladinim uređajima i blokiranje kupovine dronova koje proizvode i prodaju kompanije iza kojih, kako se navodi, stoji kineska vlada.

Pored toga, predviđa se omogućavanje tajvanskim diplomatama i vojnim predstavnicima isticanje zastave i nošenje uniforme dok su na službovanju u SAD. Takođe se predviđa uvođenje novih obavezujućih sankcija prema kineskim entitetima koji se povezuju sa sajber napadima u SAD ili krađom američke intelektualne svojine od američkih firmi, itd. Kina smatra Tajvan delom svoje teritorije.

Zakon je odobren sa 68 glasova i 32 protiv, a sada treba da ga usvoji Predstavnički dom Kongresa, posle čega će ga proglasiti predsednik SAD Džozef Bajden.

Kina koja je u ekonomskom ratu sa Sjedinjenim Državama od Trampove ere, jedna je od retkih tema na kojima sadašnji demokratski predsednik u kontinuitetu sa svojim republikanskim prethodnikom, a uživa i širok konsenzus u Kongresu.

„Ako ne učinimo ništa, odbrojani su nam dani kao dominantne super-sile“, upozorio je lider većine demokrata u Senatu, Čak Šumer neposredno pre glasanja.

I sam Bajden je pohvalio Zakon.

"U konkurenciji smo za pobedu u 21. veku, a oglasio se zvuk za start. Ne smemo da rizikuje da zaostanemo", naveo je američki predsednik.

Administracija Bajdena već nekoliko meseci traži načine da pojača domaću proizvodnju niza industrijskih komponenti, poput čipova, kako bi smanjila svoju zavisnost od stranih dobavljača.


Odgovor Kine: Paranoja Amerike

U vezi sa usvajanjem „Američkog zakona o inovacijama i konkurenciji za 2021“ u američkom Senatu, Svekineski narodni kongres objavio je danas saopštenje u kom izražava oštro nezadovoljstvo i odlučno protivljenje američkom potezu.

U saopštenju se navodi da američki zakon, kroz koji se protežu hladnoratovska koncepcija i ideološke predrasude, kleveta razvojni put i domaću i spoljnu politiku Kine i pod plaštom inovacija i konkurencije meša se u unutrašnje stvari Kine i namerava da spreči razvoj Kine.

U saopštenju se navodi da ovaj zakon pokušava da preuveličavanjem tzv. „pretnje Kine“ očuva hegemonistički status SAD-a i da se pod izgovorom ljudskih prava i vere umeša u unutrašnje poslove Kine, te da raskidanjem tehnološke i ekonomske saradnje Kini oduzme legitimno pravo na razvoj. Zakon pokazuje paranoični mentalitet SAD-a i iskrivljuje pravi smisao inovacija i konkurencije, ističe se u saopštenju koje prenosi Kineski internacionalni radio.

Kinesko ministarstvo spoljnih poslova je pozvalo danas SAD da obustave donošenje takvog paketa zakona.

"SAD ne bi trebalo da se prema Kini ponašaju kao prema izmišljenom neprijatelju", izjavio je Vang Venbing, portparol Ministarstva spoljnih poslova, dodajući da su Sjedinjene Države same sebi najveći neprijatelj.

Dodao je da Peking apeluje na Vašington da zauzme ispravan stav i izbegne dalje narušavanje ukupnih kinesko-američkih odnosa i saradnju u važnim oblastima.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #783 on: June 09, 2021, 01:07:03 pm »



Quote
The Point: Biden blocks 59 Chinese companies in amended Trump order

U.S. President Joe Biden has expanded a Trump-era order banning American entities from investing in 59 Chinese companies. Why has Biden apparently double-downed on his predecessor's protectionism?



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #784 on: June 09, 2021, 04:53:57 pm »



Quote
China warns the US of striking official trade deal with Taiwan

Talk of a US-Taiwan trade deal has provoked Beijing's ire. China sees democratic Taiwan as part of its territory and comes out strongly against other countries treating the island as an independent nation.

Beijing's response to the American initiative was swift, and unmistakeable in its rhetoric. The statement meant to head off early signs that Washington is eyeing an eventual trade pact with Taiwan. US secretary of State Antony Blinken alluded to the start of such talks during a congressional hearing. His remarks came with Beijing already incensed by a visit from three US senators to Taiwanese President Tsai Ing-wen on Sunday to announce a major vaccine donation.

Despite officially cutting diplomatic ties with Taiwan in 1979 in order to recognize Beijing as China's only official representative - the US is still Taiwan's most powerful ally and biggest arms supplier. Increased US support in the form of strengthened trade relations is likely to feed China's anger - further complicating relations between the world's top two economies.




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #785 on: June 10, 2021, 07:58:07 am »



Američki napad na Kinu: Bumerang koji će pogoditi – Nemačku


Izglasavanje paketa zakona čiji je cilj jačanje sposobnosti Sjedinjenih Američkih Država da se suprotstave kinesekoj tehnologiji je očekivan potez, ali najnoviji napad na Kinu izveden je bumerangom koji će najžešće pogoditi Nemačku, smatra analitičar Branko Pavlović.

Američki senat izglasao je zakon kojim se predviđaju „ambiciozna ulaganja u nauku i tehnologiju“, koji je ocenjen „istorijskom odlukom“ u smislu suprotstavljanja ekonomskoj pretnji Kine i njenog „autoritarnog modela“.

Zakonom se, pored 190 milijardi dolara za jačanje američke tehnologije, predviđa zasebno odobravanje 54 milijarde dolara troškova za povećanje proizvodnje i istraživanja u oblasti poluprovodnika i telekomunikacione opreme, uključujući i dve milijarde dolara za proizvodnju čipova koje koriste proizvođači automobila.

Predlog zakona sadrži niz drugih odredaba koje su vezane za Kinu, a među kojima je i zabrana preuzimanja aplikacije društvene mreže TikTok na vladinim uređajima i blokiranje kupovine dronova koje proizvode i prodaju kompanije iza kojih, kako se navodi, stoji kineska vlada.


Američki udar na kinesku tehnologiju – uvertira za napad na Rusiju

Prema Pavloviću, SAD vrlo dobro i uspešno sprovode svoju politiku, međutim, to nije dobra politika. On dodaje da su SAD u prva tri četiri meseca od instaliranja Bajdena na mesto predsednika postigle da sve zemlje grupacije G 7 plus Australiju „stave u liniju svoje spoljne politike“.

Međutim, u ovom trenutku zbog izbora u Nemačkoj moraju malo da zastanu sa napadima na Rusku Federaciju da se ne bi pokvario odličan rejting Zelene stranke koja je njihov glavni favorit, čak veći od CDU i zato je ovo period kad će se značajno povećavati pritisci na Kinu.

„Strateški, povećavaće se pritisci i na Rusiju i na Kinu samo je pitanje kad. Verovatno, od oktobra ove godine povećaće se pritisci i na Rusiju. U tom smislu, takmičenje kako ga vide Amerikanci, pošto nisu spremni za stvarnu konkurenciju, zasniva se na tome da nekakvim političkim merama sprečavaju ili otežavaju razvoj konkurenata. I to će se prosto odraziti na EU, a to oni ne razumeju, ali u ovom trenutku osnovna tema je, a biće i u buduće – Kina“, kaže Pavlović za Sputnjik.

Zato je izglasavanje antikineskih zakona u američkom Senatu očekivano i samo jedan u nizu poteza koje ćemo gledati u narednih najmanje dve godine, ističe naš sagovornik.


Američki bumerang koji pogađa Evropsku uniju


Kontinuitet antikineske politike Bajdenove administracije sa Trampovom, naš sagovornik objašnjava činjenicom da prethodni predsednik SAD nije uspeo da se ratosilja „duboke države“ i ističe da će spoljna politika nove administracije biti mnogo gora.

Glavni uzrok antikineske politike SAD je trgovinska razmena između Kine i Asocijacije nacija Jugoistočne Azije (ASEAN) koja u ovom trenutku iznad 680 milijardi dolara, što je na gotovo na istom nivou kao između EU i SAD, smatra Pavlović.

​Mi živimo pod uticajem Zapada i ogroman deo sveta i ogromne privrede koje međusobno sarađuju uopšte ne vidimo, i mislimo da ako EU i SAD nešto urade na štetu drugoga da je to gotovo i da taj nema nikakvog izbora, dodaje on i podseća da je razmena od osam milijardi dolara kolika je bila kad je ASEAN osnovan i kad je uspostavljena saradnja sa Kinom, otišla na na 680 milijardi.

„Amerika je verovatno mislila da će da poraste u prvoj deceniji na 14, u drugoj 28, u trećoj na 60 milijardi dolara, ali promašili su 11 puta. I pošto su u mnogim stvarima promašili 11 puta, sad pokušavaju nekom brutalnom silom da vrate točak istorije i neke privredne tokove unazad, ali to je potpuno nemoguće. Kina je potpuno spremna, ta tržišta su tek obećavajuća u narednom periodu tako da će te njihove mere, zapravo kao bumerang pogoditi EU, mnogo više nego ciljanu Kinu“, kaže Pavlović.


Najveći gubitnik – Nemačka

On smatra da će glavna gubitnička strana u ratu između Kine i SAD biti Nemačka i ističe da nije reč o ratu Kine i Amerike, već ratu Amerike protiv svih. Pošto su Kina i Rusija najmoćnije zemlje koje idu u pravcu jednog drugog sveta, sveta multilateralizma i međusobnog uvažavanja, zbog toga su prve zemlje na udaru SAD.

„Međutim, efekti po Rusiju i Kinu uopšte neće biti značajni. Naravno, to će imati kontraefekte i po samu američku privredu, ali ključni subjekt koji će dramatično izgubiti u toj američkoj spoljnoj politici je, pre svega, Nemačka kao glavna izvozno orjentisana privreda evrozone. Tu će biti glavni lomovi i ne treba očekivati ništa dobro. Sve ovo što danas vidimo, to će se samo zaoštravati po raznim osnovama u godinama koje su pred nama“, ocenjuje Pavlović.


Američko-kineski ekonomski rat – otrežnjenje za Srbiju

Američko-kineski trgovinski rat, prema Pavloviću, za Srbiju bi trebalo da bude otržnjenje šta u stvari znače takozvane evrointegracije i koliko one zadiru u naše i ekonomske i nacionalne interese.

U svetu zaoštravanja odnosa između najvećih svetskih ekonomija, naša pozicija otvorenosti i saradnje i sa Rusijom i sa Kinom biće dobra i otvaraće nam još veće mogućnosti razvoja i samo bi trebalo biti pametan i ne otvarati pitanje šta ćemo mi uopšte na putu EU, kad govorimo sa stanovišta države, dodaje on.

„Kad govorimo sa stanovišta intelektualne rasprave, naravno da to treba osporavati kao dobar privredni put, jer to nije dobar put za Srbiju, ali kao država – ništa, spuštamo to na neki niži nivo, a suštinski, razvijamo odnose u pravcu onog dela sveta koji će biti, a i sada je, ekonomski najjači, kao Kina. Čitav taj svet koji nije G 7, u stvari, preuzima kontrolu u ekonomskim odnosima u narednih 15 godina“, zaključio je Pavlović.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #786 on: June 10, 2021, 09:49:43 am »



Quote
Chinese, U.S. commerce officials discuss trade, investment

China's Minister of Commerce Wang Wentao on Thursday held a phone conversation with U.S. Secretary of Commerce Gina Raimondo, according to China's Ministry of Commerce. The two ministers said dialogue and exchanges in the business field between China and the United States are very important and agreed to promote the "healthy" development of trade and investment cooperation and "properly" handle differences.



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #787 on: June 10, 2021, 10:44:49 am »



Quote
Biden plan to beat China: Your taxes to tech firms

he US senate has passed a $250 billion-dollar bipartisan bill aimed at countering China. The US Innovation and Competition Act hopes to boost American tech and manufacturing while stemming China’s ambitions in these sectors. RT America’s Alex Mihailovich reports.




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #788 on: June 10, 2021, 01:31:11 pm »



Kina uzvraća udarac Americi: Najnoviji i najsveobuhvatniji instrument


Kina je danas donela Zakon o suprotstavljanju stranim sankcijama u nastojanju da ublaži pritisak SAD i EU po pitanju trgovine, tehnologije, Hongkonga i regiona Sinđijang.

Ovaj zakon je najnoviji i do sada najsveobuhvatniji legalni instrument kojim Kina odgovara na strane sankcije i cilj mu je da kineskim merama pruži veći legitimitet i predvidljivost, navode lokalni eksperti, preneo je Rojters.

To znači da će za hegemonistička dela nekih zapadnih zemalja koje se grubo mešaju u unutrašnja pitanja Kine i nameću takozvane „sankcije“, Kina moći da sprovede sistematičniju, temeljniju i snažniju protivmeru, kroz sistem nacionalnog zakonodavstva, kako bi odbranila nacionalno dostojanstvo i vitalne nacionalne interese, navodi Kineski internacionalni radio.

Detalji zakona koji je usvojio kineski Narodni kongres nisu još objavljeni.

Predsednik Kine Si Ðinping prošlog novembra je pozvao vladajuću Komunističku partiju da iskoristi sva pravna sredstva da odbrani kineski suverenitet, bezbednost i interese u odnosu na strane entitete.

U januaru je kinesko ministarstvo trgovine najavilo mehanizme procene da li su strane restrikcije kineskim firmama opravdane, i da li da kineske kompanije i pojedinci zbog toga podnesu tužbe i traže kompenzaciju na kineskim sudovima.

izvor
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:September 11, 2024, 09:03:02 pm
Posts: 22 662


« Reply #789 on: June 10, 2021, 04:17:20 pm »

Како су кренули САД и Кина на крају неће ни трговати. Најгоре је то што ће и једни и други уцењивати треће земље да не тргују са оном другом, њима конкурентском страном.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:April 10, 2022, 04:18:25 pm
Location: BGD
Posts: 62 007



« Reply #790 on: June 11, 2021, 05:33:51 am »

Kina je sve jača, moramo da zadržimo prednost
Tanjug 10. 06. 2021.

KINA povećava svoje vojne kapacitete "veoma ozbiljnim tempom" rekao je danas američki general Mark Majli u Senatu.

On je istovremeno upozorio na rizik od pojačane pretnje po mir i globalnu stabilnost, preneo je Rojters.

- Moramo obezbediti održavanje naših konkurentnih i tehnoloških prednosti i stručnog znanja - rekao je general Majli pred Komitetom Senata za oružane snage.

SAD su već nekoliko godina postavile suzbijanje Kine u centar svoje politike nacionalne bezbednosti, navodi Rojters. Dve zemlje su u sporu oko niza pitanja, od Tajvana i ljudskih prava do kineskih vojnih aktivnosti u spornom Južnom Kineskom moru, podsetila je agencija.

Izvor. www.novosti.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #791 on: June 11, 2021, 02:36:10 pm »



Smirivanje tenzije?


Jedan od vodećih kineskih diplomata, Jang Ðijeći, razgovarao je danas sa državnim sekretarom SAD Entonijem Blinkenom, saopštila je državna kineska televizija.

Razgovor je usledio nakon tenzija između dve najveće svetske ekonomije, a ticao se pitanja koje se tiču trgovine, tehnologije, preko ljudskih prava i koronavirusa, preneo je Rojters.

Jang, koji je direktor Centra za spoljne poslove Kine vladajuće Komunističke partije, razmenio je oštre reči sa Blinkenom i još nekim američkim zvaničnicima sa Aljaske u martu, kada je održam prvi razgovor na visokom diplomatskom nivou između SAD i Kine otkako je Bajden preuzeo predsedničku funkciju u januaru.

Američki Senat je izglasao odobrenje preispitivanja paketa sa namerom da se ojača američka sposobnost da se takmiči sa kineskom tehnologijom.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #792 on: June 11, 2021, 03:50:33 pm »



Poruka Evrope Americi: Kina je rival, ali i partner


Lideri Evropske unije ocenili su danas na koordinacionom sastanku uoči Samita G7 da je Kina rival, ali i partner po globalnim pitanjima, saopštili su danas iz francuskog predsedništva.

Lideri EU će izneti ovaj stav predsedniku SAD Džou Bajdenu tokom Samita, preneo je Rojters. Predsednik Francuske Emanuel Makron, nemačka kancelarka Angela Merkel i italijanski premijer Mario Dragi, kao i šefovi Evropske komisije i Evropskog saveta su se još usaglasili da naglase značaj deljenja vakcina širom sveta.

Oni su se složili da je cilj vakcinisati 60 odsto ljudi u zemljama u razvoju, posebno u Africi, do marta 2022. godine, saopšteno je iz Makronove kancelarije, prenosi Tanjug.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #793 on: June 12, 2021, 07:41:07 am »



Smirivanje tenzije?


Jedan od vodećih kineskih diplomata, Jang Ðijeći, razgovarao je danas sa državnim sekretarom SAD Entonijem Blinkenom, saopštila je državna kineska televizija.

Razgovor je usledio nakon tenzija između dve najveće svetske ekonomije, a ticao se pitanja koje se tiču trgovine, tehnologije, preko ljudskih prava i koronavirusa, preneo je Rojters.

Jang, koji je direktor Centra za spoljne poslove Kine vladajuće Komunističke partije, razmenio je oštre reči sa Blinkenom i još nekim američkim zvaničnicima sa Aljaske u martu, kada je održam prvi razgovor na visokom diplomatskom nivou između SAD i Kine otkako je Bajden preuzeo predsedničku funkciju u januaru.

Američki Senat je izglasao odobrenje preispitivanja paketa sa namerom da se ojača američka sposobnost da se takmiči sa kineskom tehnologijom.

izvor







Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #794 on: June 15, 2021, 08:22:33 am »



Quote
Is Joe Biden's policy towards China 'Trump 2.0'?

John Mearsheimer, professor at the Department at Political Science, University of Chicago, tells CGTN's Wang Guan that China's achievements, instead of ideological differences, lead to its strategic competition with the United States.

He points out that U.S. President Joe Biden's policy is almost "Trump 2.0."


Logged
Pages:  1 ... 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 [53] 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 ... 77   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.069 seconds with 22 queries.