PALUBA
September 20, 2024, 04:49:36 am *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 [65] 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77   Go Down
  Print  
Author Topic: Odnosi na relaciji Kina-SAD-e  (Read 220451 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:April 10, 2022, 04:18:25 pm
Location: BGD
Posts: 62 007



« Reply #960 on: November 22, 2021, 07:25:50 am »

Bajden ima plan da osramoti Sija
J.R. 21.11.2021.

Pre Letnjih olimpijskih igara 2008. u Pekingu, kineski predsednik Si Đinping lično je poželeo dobrodošlicu Džordžu V. Bušu i njegovoj supruzi Lori na ceremoniji otvaranja. Buš, prvi aktuelni američki predsednik koji je otputovao u inostranstvo na Olimpijadu, ukazao je veliko poštovanje Кini kao domaćinu, rekao je Si.

Sada najmoćniji kineski lider u poslednjih nekoliko decenija predsedava Zimskim olimpijskim igrama 2022. godine, takođe u Pekingu, ali možda neće imati priliku da pozdravi visoke američke zvanice. Džo Bajden je u četvrtak rekao da razmatra diplomatski bojkot februarskih Igara kao način protesta protiv kršenja ljudskih prava u Кini, uključujući navodna masovna zatvaranja i represiju nad manjinama u provinciji Sinđang. Diplomatski bojkot bi omogućio sportistima da se normalno takmiče, ali bi bio direktna uvreda za Sija i udarac za međunarodni ugled Кine.

- Zimske olimpijske igre u Pekingu su igre Si Đinpinga. Od dinastije Ćing do moderne Кine, Кinezi su imali iste opsesije međunarodnim sportom, povezujući ga sa nacionalnim poslovima Кine i nacionalnim ponosom - rekao je Su Guoki, istoričar sa Univerziteta u Hong Кongu koji se fokusirao na istoriju sporta u Кini.

Кineski zvaničnici pokušali su da odbace pretnje bojkotom kao beznačajne. U petak je portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Žao Liđijan nazvao optužbe o kršenju prava u Sinđangu "šalom“ i kritikovao takve napore kao skretanje pažnje sa Igara. Nazvavši Zimske olimpijske i paraolimpijske igre "scenom“ za sportiste širom sveta, Žao je rekao: "Oni su pravi protagonisti. Politizovati sport je protivno olimpijskom duhu i šteti interesima sportista iz svih zemalja“.

Кrajem prošlog meseca, Sinhua, kineska zvanična novinska agencija, opisala je pozive na bojkot kao "odvraćanje pažnje“ i "nelogičnu farsu“. Hu Sijin, urednik državnog "Global Tajmsa", nazvao je bojkot Igara "nepopularnom idejom“ bez široke podrške. U petak se činilo da su pretrage za ključne reči "bojkotovati Zimske olimpijske igre“ blokirane na platformi "Veibo". U aprilu je Juan Dženg, direktor američkih studija spoljne politike na Кineskoj akademiji društvenih nauka, rekao za "Global Tajms" da će bojkot predvođen Amerikom biti "zvanični početak novog Hladnog rata“.

Za Sija, koji je igrao ključnu ulogu na Olimpijskim igrama 2008. godine, Igre su posebno važne jer on nadgleda napredak u fizičkom vaspitanju za mlade Кine. Očekivalo se da će kineski lider lično pozvati Bajdena na događaj na virtuelnom samitu u ponedeljak, ali o Igrama nije bilo reči tokom tročasovnog razgovora. Ipak, Кina, koja je bila izložena sličnim pozivima na bojkot tokom Letnjih olimpijskih igara 2008. godine, možda nije toliko ugrožena međunarodnim pritiskom kao pre 13 godina. Umesto da osramoti Peking, bojkot Amerike bi mogao da posluži kao još jedan podsetnik na američko neprijateljstvo prema Кini.

- Ranije bi se to tretiralo kao znak slabosti, ali sada bi bojkot bi bio još jedan primer kako Zapad pokušava da obuzda Кinu - rekla je Nataša Кasam, bivša australijska diplomatkinja u Pekingu.

Portparol Кremlja Dmitrij Peskov rekao je da Кremlj "negativno“ posmatra mogućnost diplomatskog bojkota Olimpijade od strane Amerike. Ruski predsednik Vladimir Putin je pozvan na ceremoniju otvaranja i planira da prisustvuje, dodao je on. Evropski parlament, kao i britanski, glasali su za neobavezujuće rezolucije kojima se poziva na diplomatski bojkot. Stroga kineska politika protiv kovida mogla bi da ublaži posledice šireg bojkota. Organizatori su već rekli da se karte neće prodavati gledaocima van Кine. Za razliku od Letnjih olimpijskih igara 2008, kineski zvaničnici i državni mediji nisu tako agresivno promovisali Igre. To je delom zbog relativne slabosti kineskih sportista u zimskim sportovima u poređenju sa zapadnim zemljama, ali i zato što je Peking sigurniji u svoju poziciju u svetu, prema Suu, istoričaru sa Univerziteta u Hong Кongu.

- Кinezi su dovoljno samouvereni. To je potpuno drugačija Кina i potpuno drugačiji lider. Si Đinpingu nije potreban blagoslov drugih zemalja - rekao je Su.

Ipak, Кina možda neće moći da izbegne sramotu u slučaju bojkota. Poziv na bojkot poklapa se sa pozivima međunarodne sportske zajednice da kineske vlasti kažu gde se nalazi teniska zvezda Peng Šuai, koja je nestala iz javnosti otkako je iznela optužbe za silovanje protiv bivšeg visokog kineskog zvaničnika. Uz ispitivanje slučaja Peng i zabrinutost oko toga koliko su sigurni sportisti koji su možda dali znak podrške pitanjima poput protesta u Hong Кongu, diplomatski bojkot možda neće biti dovoljan, piše "Vašington post".

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #961 on: November 22, 2021, 08:55:26 am »



Propast Bajdenovog plana: Kako je u Glazgovu pobedila Kina


Kada su istekli svi rokovi i činilo se da dogovora nema, generalni sekretar UN Antonio Gutereš objavio je vest o usvajanju zajedničkog završnog dokumenta. Uprkos tome što je tokom glazgovskog klimatskog samita, strpljivo pripremanom i dugo očekivanom, usklađen čak 31 sporazum o različitim pitanjima, do onog finalnog, krovnog teško se došlo.

Razlike među učesnicima ostaju nepremostive. SAD nameravaju da do 2050. godine pređu na korišćenje isključivo čistih izvora energije, Kina obećava da će zaustaviti emisiju štetnih gasova do 2060. godine, a Indija će taj cilj ispuniti deceniju kasnije. EU bi da ubrza ceo proces, a Rusija insistira na (prelaznim ili trajnim) alternativnim rešenjima.


Tanki rezultati samita u Glazgovu

Dok se ne pređe na vodonik, može se „trošiti“ prirodni gas. Kada je reč o članicama G 20, Brazilci i Argentinci su skeptični prema zaključku da favorizovanje biljne ishrane može smanjiti efekat staklene bašte za polovinu. Brazil je najveći izvoznik mesa na svetu, Argentina je na petom mestu, a kampanja „Ponedeljak bez mesa“ trebalo je da se promoviše baš na skupu u Škotskoj, kako bi prerasla u običaj u narednom periodu. Za sada, umesto novog običaja, vlasti Finske više neće služiti jela sa mesom na zvaničnim prijemima, seminarima i sličnim događajima.

Inače, u pravoslavnom svetu bezmesni su sreda i petak, što pokazuje da religijsko ima veze sa ekološkim, pa bi se možda u raspravu trebalo uključiti i na nešto drugačiji način. I o ovome se dosta piše, ali u sekularnom neoliberalnom poretku to ostaje potpuno ignorisano.

Saudijska Arabija nije spremna na brze akcije oko smanjivanja potrošnje fosilnih goriva, tu je i Australija, jer deo struje dobija iz termoelektrana, kao i Japan koji je među tri najveća uvoznika gasa — i prirodnog i TNG — a. Indija ne gleda blagonaklono na retoriku protiv nuklearne energije, a sličan stav dele istočnoevropske zemlje – Poljska, Češka i Slovačka.


Šta kažu lobi grupe?

Sličan stav dele i moćne lobi grupe sa ogromnim uticajem na politička rukovodstva. Uostalom, kako Indija može osigurati energetsku bezbednost bez nuklearki?

Zanimljivo, prema medijskim izveštajima — Švajcarci su još i pre Samita napisali ono što većina među najbogatijima misli, ali to javno ne izgovara, a tiče se finansijske pomoći siromašnim zemljama u procesu „zelene tranzicije“. Ko će to sve zamišljeno da plati? I zašto bi plaćao?

U zajedničkom završnom dokumentu zbog toga je i previše opštih mesta. Težilo se kompromisu, bolje da postoji i „mršav rezultat“, nego nikakav rezultat. Toga je svestan i generalni sekretar UN kada piše o zaključcima:

„Oni odražavaju interese, uslove, protivrečnosti i stanje političke volje u današnjem svetu. Oni preduzimaju važne korake, ali, nažalost, kolektivna politička volja nije bila dovoljna da se prevaziđu neke duboke protivrečnosti.“


Isprazni govori umesto rešenja

Ovakav rasplet nagovestili su i zaključci sa skupa G 20, održanom nekoliko dana ranije u Rimu, posvećenom istoj temi. Realno, rešenja je trebalo tražiti u Rimu. Kada se najuticajnije zemlje sveta načelno dogovore, ostalima i ne preostaje drugo nego da se saglase, eventualno da prilože neki amandman.

Isprazni govori o „miru u svetu“ i „budućnosti naše dece“ od strane zvaničnika raznih država koje prosečni konzument vesti teško može naći na geografskoj karti i predstavnika mnogobrojnih nevladinih organizacija čiji je legitimitet često upitan, nemaju uticaj na završni tekst.


Veliki skandal sa Kinom

Ipak, u Rimu do toga nije došlo. Najpre zbog oštrog sučeljavanja stavova između SAD i Kine. A zatim se ovaj „tihi rat“ nastavio i u Glazgovu. Predsednik Si nije doputovao na Samit, a britanski domaćini odlučili su da mu uskrate obraćanje putem video-linka. Valjda su imali problema sa internetom! Veliki skandal.

Ujedno i nedvosmislena politička poruka. Kineze je, dakle, trebalo izbaciti iz igre. O sudbini sveta i primeni zelene agende odlučivaće Zapad. Tim procesom rukovodiće Džozef Bajden.

Međutim, po ko zna koji put u tako kratkom roku američke procene bile su katastrofalne. Bajden ne bi imao čime da rukovodi, a SAD o nečemu da odlučuju, jer je već posle prvog dana Samita pretila katastrofa. Nema dogovora, nema čak ni zajedničkog završnog saopštenja!

Uzrok takvog razvoja situacije nalazio se u tome što dogovora među „velikim igračima“ nema ili još tačnije, što nema dogovora SAD i Kine! Em se svako vodi nekom svojom računicom, em međusobno poverenje u iskrenost namera ne postoji.


A šta ćemo sa finansijama…

Posebna tema su finansije, hiljade milijardi dolara biće „upumpane“ u projekte. Gde su toliki novci, tu su i investicije, krediti, kamate i ogromni profiti, tu su i politička uslovljavanja, meka moć, rast uticaja.

Sve se, dakle, vraća na teren politike i ogoljenih interesa, bilo geostrateških ili ekonomskih — svejedno. SAD i Kina su najzainteresovanije za formulisanje i sprovođenje zelene agende. Ova dva pola nisu samo najveći „energetski potrošači“ i „zagađivači“, već i najznačajniji investitori, kreditori, od njih se očekuju tehnološka rešenja.

Od opredeljivanja „kojem se carstvu privoleti“, zavisiće i spoljnopolitičke orijentacije regionalnih sila i malih država. Od toga onda zavisi i gde će se, u kojoj meri i kako širiti američki i kineski uticaji.

Istovremeno, poverenje kopni i kada se posmatra odnos nerazvijenih država prema onima koji predlažu „zelenu agendu“. I zato što se već naziru brojna politička uslovljavanja, i zato što ispunjavanje plana znači zadržavanje postojećeg odnosa snaga. Zemlje u razvoju će još dugo to i ostati!

Neće se domoći ekskluzivnog kluba razvijenih država. Za njih su ključna pitanja — na čemu će bazirati sopstveni privredni rast i kako će osigurati energetsku bezbednost? Možda su zato većinski opredeljenje ka kineskim rešenjima, pre nego ka američkim.


Propast američkog plana

Konačno, Bajdenov plan je propao. Istovremeno, on se u Vašington morao vratiti sa „nekim papirom“. Najpre je usledila američko-kineska zajednička deklaracija o „jačanju akcije za klimu“, ubrzo nakon toga i finalni dokument.

Oba načelna, u velikoj meri „isprazna“, bez detalja i nagoveštaja konkretnog delanja. Zbog velikih protivrečnosti, drugačije nije ni moglo biti. Ali, iz političkog ugla posmatrano, ovo jeste diplomatska pobeda Si Đinpinga.

Nametanje „zapadnih rešenja“ za zelenu politiku pokazalo se nemogućim, isto kao i pokušaj izolacije Kine. Vašington je priznao da se bez saglasnosti Pekinga globalna rešenja ne mogu tražiti. Što znači duge pregovore i uvažavanje stavova najpre Kine, ali zatim i niza drugih zemalja.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #962 on: November 22, 2021, 08:56:13 am »





Quote
After Biden-Xi summit, trade deal in works to magically lower inflation




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #963 on: November 23, 2021, 08:39:10 am »





Quote
After Biden-Xi Summit Talk of Olympic Boycott, Chinese Weapons, Taiwan Trade Make Relations Worsen




Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:April 10, 2022, 04:18:25 pm
Location: BGD
Posts: 62 007



« Reply #964 on: November 25, 2021, 01:07:55 pm »

Четвртак, 25.11.2021.

САД додале још десетак кинеских компанија на „црну листу"

ВАШИНГТОН – Влада САД је ставила још десетак кинеских компанија на своју трговинску „црну листу” позивајући се на забринутост за националну безбедност и спољну политику, тврдећи да неке од њих помажу напоре кинеске војске у развоју квантног рачунарства.

Министарство трговине САД-а је такође саопштило да је неколико ентитета и појединаца из Кине и Пакистана додато на листу због доприноса пакистанским нуклеарним активностима или програму балистичких пројектила, преноси Ројтерс. Најновија америчка акција против кинеских компанија долази у јеку нарастајућих тензија између Пекинга и Вашингтона у вези са статусом Тајвана и трговинским питањима. На „црну листу” је укупно додато 27 нових ентитета из Кине, Јапана, Пакистана и Сингапура, преноси Танјуг.

Министарка трговине Ђина Рејмондо је навела у саопштењу да ће стављање нових ентитета на листу помоћи да се спречи да америчке технологије подрже развој кинеског и руског војног напредовања и небезбедне нуклеарне активности Пакистана или програм балистичких ракета.

Кинеска амбасада у Вашингтону је оптужила САД да „користе свеобухватни концепт националне безбедности и злоупотребљавају државну моћ с циљем потискивања и ограничавања кинеских предузећа на све могуће начине”.

„Кина се се одлучно противи томе”, рекао је портпарол амбасаде Лиу Пенгју. Он је додао да би САД требало да „следе дух” прошлонедељног виртуелног састанка између америчког председника Џоа Бајдена и кинеског лидера Си Ђинпинга и да се „сретну с Кином на пола пута уместо да и даље иду погрешним путем”.

Америчко Министарство трговине је као разлог за стављање осам кинеских фирми на листу навело спречавање да користе америчку технологију како би помогле кинеској војсци да развије апликације за квантно рачунарство. Министарство је додало да жели да спречи кинеску војску да развија своју анти-стелт технологију, која би могла да укључи опрему попут напредних радара и апликација против подморница, као што су подморски сензори.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #965 on: November 25, 2021, 03:11:21 pm »



Quote
China strongly protests U.S. sanction of 12 more enterprises

China has protested after the U.S. sanctioned 12 Chinese businesses. Chinese Commerce Ministry spokeswoman Shu Jueting claimed the sanctions are baseless and condemned the U.S. for abusing the concept of national security to arbitrarily create sanctions. Shu said the U.S. move will harm the security of the global supply chain and hinder global economic recovery.



Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 08:27:29 pm
Posts: 22 681


« Reply #966 on: November 26, 2021, 12:47:05 pm »

Како пишу економски аналитичари Кини, уз све проблеме изазване пандемијом и разним санкцијама и ограничењима САД, не иде лоше. Са друге стране САД не иде (мислим на економију) баш како како би желели. Имам утисак да ће се САД, односно Бајденова администрација "преиграти" са Кином, односно више штете нанети себи него Кини.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #967 on: November 27, 2021, 10:54:46 am »



Quote
China-U.S. military ties in the spotlight in China's territorial waters

After last week's virtual meeting between Chinese President Xi Jinping and U.S. President Joe Biden, hopes of warming bilateral relations are high. But on Tuesday, the U.S. sent another warship through the Taiwan Straits. The sailing of the USS Milius is part of what Washington calls routine activity. China condemned such moves and warned there would be no compromise on issues related to China's core interests, especially on Taiwan affairs. It seems the icebreaker in China-U.S. tensions is short-lived. Could China and the U.S. really build common sense "guard rails" in bilateral relations from last week's virtual meeting? And what is the bottom line between the two countries? Former Chinese Defense Ministry official, Senior Colonel Zhou Bo, shared his views.



Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:April 10, 2022, 04:18:25 pm
Location: BGD
Posts: 62 007



« Reply #968 on: November 30, 2021, 07:22:42 am »

Pentagon priprema nove baze kako bi se suprotstavio Kini
Tanjug 30.11.2021.

Pentagon će se fokusirati na izgradnju baza na Guamu i u Australiji kako bi bolje pripremio američku vojsku da se suprotstavi Kini, izjavio je visoki zvaničnik američkog ministarstva odbrane.

Ovi potezi su podstaknuti revizijom globalne odbrambene strategije SAD koju je predsednik Džozef Bajden naredio ministru odbrane Lojdu Ostinu da realizuje ubrzo nakon što je preuzeo dužnost u februaru, prenosi CNN. Ostin je započeo reviziju globalne odbrambene strategije SAD koja je bila strogo poverljiva, ali je visoki zvaničnik odbrane izneo neke detalje o nalazima.

Bajden je "nedavno odobrio" Ostinove nalaze i preporuke proizašle iz revizije, potvrdila je tokom današnjeg brifinga dr Mara Karlin koja obavlja dužnost podsekretara za politička pitanja u ministarstvu odbrane SAD. Indo-pacifički region je bio u fokusu zbog naglaska sekretara Ostina na "Kini kao glavnom izazovu", predočio je visoki zvaničnik Pentagona. Bajdenova administracija postavila je suprotstavljanje Kini kao svoj glavni spoljnopolitički prioritet jer se tenzija u odnosima sa Pekingom intenzivira, posebno u vezi sa Tajvanom. Pored toga, visoki zvaničnici Pentagona su javno izrazili zabrinutost zbog nastojanja Kine da unapredi i modernizuje svoju vojsku.

Prošlog meseca je Mark Mili, načelnik združenog generalštaba američke vojske, rekao da je Kina uspešno testirala novu hipersoničnu raketu. Kada je reč o Rusiji, ministarstvo odbrane SAD je odbilo da pruži konkretne informacije o tome kako globalna revizija usmerava američku vojsku da se pripremi za suprotstavljanje pretnjama koje dolaze iz Moskve. Uopšteno govoreći, jedan od ciljeva revizije je "ponovno uspostavljanje standarda spremnosti", tako da američka vojska bude "agilna i reaguje na krize u trenutku kada se pojave", rekao je neimenovani zvaničnik Pentagona.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #969 on: December 05, 2021, 08:09:46 am »



Quote
China slams U.S. over its democracy status

Without popular support, American democracy has long been a river without a source and a tree without its roots, Chinese Foreign Ministry spokesperson Zhao Lijian said at a press briefing on Friday.

Zhao made the remarks in response to a survey conducted by Harvard University which found a striking lack of confidence in U.S. democracy among young Americans.

According to the survey, only 7 percent view the U.S. as a "healthy democracy," 52 percent believe that democracy is either "in trouble" or "failing," 35 percent anticipate a second civil war during their lifetimes, and 25 percent believe that at least one state will secede.




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #970 on: December 06, 2021, 08:40:11 am »



Bajden ove nedelje objavljuje diplomatski bojkot na Olimpijskim igrama


Administracija američkog predsednika Džozefa Bajdena će, kako se očekuje, ove nedelje objaviti da nijedan zvaničnik američke vlade neće prisustvovati Olimpijskim igrama u Pekingu 2022. godine, u skladu sa diplomatskim bojkotom igara, tvrdi nekoliko neimenovanih izvora za CNN.

Bajden je prošlog meseca izjavio da razmatra diplomatski bojkot, nakon što su se demokratski i republikanski zakonodavci, uključujući predsednicu Predstavničkog doma Nensi Pelosi, založili za bojkot u znak protesta zbog navodnog kršenja ljudskih prava u Kini.

Prema tvrdnjama CNN-a, ne očekuje se međutim potpuni bojkot, što znači da će američkim sportistima i dalje biti dozvoljeno da se takmiče.

Poslednji put kada su SAD u potpunosti bojkotovale Olimpijske igre je bilo 1980. godine kada je na funkciji bio bivši američki predsednik Džimi Karter.

CNN navodi da prošlomesečni virtuelni samit Bajdena i kineskog predsednika Si Đinpinga nije doneo nikakve značajnije pomake, ali je poslužio kao povoljan ponovni početak za pokretanje odnosa nakon naglog pogoršanja tokom poslednje godine Trampove administracije.

Tokom novembarskog samita, Bajden i Si su vodili "zdravu debatu", rekao je jedan visoki zvaničnik Bajdenove administracije koji je prisustvovao diskusijama.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #971 on: December 06, 2021, 02:58:38 pm »




Deset pitanja za Ameriku – o demokratiji: Kina secira politiku SAD


Uoči Samita za demokratiju, kineski Institut za finansijske studije Čungjang Univerziteta Renmin, objavio je izveštaj u kojem postavlja deset pitanja o demokratiji u SAD, uz ocenu da američka demokratija radi samo za manjinu koja vlada nad većinom.

U izveštaju od 70 strana pod naslovom „Deset pitanja za američku demokratiju“, konstatuje se da je poslednjih godina postepenom transformacijom američkog političkog ponašanja, sve više prisutna situacija da nekolicina ljudi preuzima vlast i odlučuje o rezultatima glasanja, što pokreće pitanje da li se za današnju demokratiju u Americi može reći da predstavlja vladavinu naroda.

Analizirajući praktično funkcionisanje američke politike, u izveštaju se kaže da je moć više sklona da služi nekolicini bogatih ljudi sa kapitalom nego da služi interesima većine birača.

S tim u vezi navedena je i izjava Pola Krugmana, dobitnika Nobelove nagrade za ekonomiju koji je ukazao da je pravac vladine politike često suprotan interesima radničke klase.
„Amerika je manje demokratija, a više oligarhija nego što mislimo“, citira se Krugman.

U izveštaju se, između ostalog, razmatra i pitanje zaštite ljudskih prava koje se uzima kao jedno od glavnih razloga za promovisanje američke demokratije u inostranstvu.

Kako se ocenjuje, SAD su proteklih godina koristile demokratiju kao izgovor da dopuste kršenja ljudskih prava i dezintegraciju sopstvenog društva, dok su na spoljnom planu to koristile da održe hegemoniju, mešaju se u unutrašnja pitanja drugih zemalja i podriju međunarodni poredak, preneo je portal „CGTN“.

U zaključku izveštaja navodi se ocena političkog komentatora Roberta Kagana, koji je u u septembru u autorskom tekstu za „Vašington post“ napisao:


„SAD se kreću ka najvećoj političkoj i ustavnoj krizi od građanskog rata, sa šansom da u narednih tri do četiri godine dođe do masovnog nasilja, sloma federalne vlasti i podele zemlje na sukobljene crvene i plave enklave“.

Zaključuje se da američka politička praksa čini američku demokratiju „manjinskom, novcem kontrolisanom demokratijom, korumpiranom demokratijom, rušiteljem demokratije, svetskim nasilnikom“.

„Pozivamo američku vladu da postavi sebi ovih 10 pitanja kada bude držala takozvani Samit demokratije:


1.Da li je američka demokratija demokratija većine ili manjine?

2.Da li obezbeđuje ravnotežu ili vodi ka zloupotrebi vlasti?

3.Da li poboljšava blagostanje ljudi ili produbljuje njihovu patnju?

4.Da li brani slobodu ili je ometa?

5.Štiti li ljudska prava ili ih krši?

6.Promoviše jedinstvo ili dovodi do raskola?

7.Ostvaruje snove ili stvara noćne more?

8.Unapređuje vladavinu ili dovodi do sistematskih neuspeha?

9.Donosi razvoj i prosperitet drugim zemljama ili katastrofu i previranja?

10.Održava svetski mir i razvoj ili podriva međunarodni poredak?“, stoji na kraju zaključka izveštaja kineskog instituta.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #972 on: December 06, 2021, 04:26:26 pm »




Quote
US needs to fly into Chinese airspace: Gordon Chang

The Asia expert and Gatestone Institute senior fellow reacts to China launching air operations near Taiwan.



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #973 on: December 07, 2021, 09:19:27 am »




SAD diplomatski bojkotuju Zimske olimpijske igre 2022. u Kini zbog kršenja ljudskih prava


Diplomate Sjedinjenih Američkih Država će bojkotovati Zimske olimpijske igre 2022. u Pekingu, objavljeno je.

I pored toga će sportisti iz SAD učestvovati na istim.

Administracija predsednika Džoa Bajdena neće slati zvanične predstavnike na ZOI, razlog je "trenutni genocid koji vrši Kina u Sinđangu i zločini protiv čovečnosti i drugih kršenja ljudskih prava", rekla je novinarima sekretarka za štampu Bele kuće Džen Psaki.

SAD su ranije najavile diplomatski bojkot Zimskih olimpijskih igara, a taj potez je naišao na veliku podršku kritirčara Kine i kršenja ljudskih prava.

Psaki je govorila o postupanju Kine nad Ujgur muslimanima na teritoriji Sinđijanga, što su Bajden, a i administracija bivšeg predstavnika Donalda Trampa, proglasili genocidom.

Pritisak da se bojkotuju Igre trajao je nekoliko prethodnih meseci, a poslanici demokrata i republikanaca u SAD, kao i aktivisti za ljudska prava, apelovali su na Bajdenovu administraciju da ne ide u Peking zbog, kako navodi "Vašington post", represivnih mera Kine protiv demokratskih aktivista u Hongkongu i Ujgura u kineskom regionu Sinđijan.

Džo Bajden je u novembru rekao novinarima kako razmišlja o diplomatskom bojkotu ZOI u Pekingu, što je sada i učinjeno.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #974 on: December 07, 2021, 09:33:32 am »




Kina oštro odgovorila Amerikancima


Kina je u utorak upozorila da je diplomatski bojkot Zimskih olimpijskih igara u Pekingu od strane SAD.

Portparol ministarstva spoljnih poslova Džao Liđijan rekao je da je "spletka" Sjedinjenih Država o pokušaju da poremete Olimpijske igre osuđena na propast, i vodi gubitku "moralnog autoriteta i kredibiliteta". Džao je na brifingu za novinare u Pekingu rekao da se Kina protivi bojkotu i preduzela bi "odlučne kontramere".

Američka administracija, na čelu sa predsednikom Džoom Bajdenom, odlučila je da diplomatski bojkotuje predstojeće Zimske olimpijske igre, čiji će domaćin biti Peking.

Sjedinjene Američke Države neće poslati nijednog diplomatu na Zimske olimpijske igre u Pekingu 2022. godine (4. februar - 20. februar), saopštila je Bela kuća. Kao razlog navodi se nezadovoljstvo zbog navodnog kršenja ljudskih prava u Kini, preneo je Vašington post.

Diplomatski bojkot dozvoljava američkim sportistima da učestvuju na Igrama, ali SAD neće slati zvaničnike u Peking.


izvor
Logged
Pages:  1 ... 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 [65] 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.