PALUBA
April 23, 2024, 07:07:56 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 [75] 76 77   Go Down
  Print  
Author Topic: Odnosi na relaciji Kina-SAD-e  (Read 196194 times)
 
0 Members and 14 Guests are viewing this topic.
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 975


« Reply #1110 on: April 15, 2023, 12:25:50 pm »

Кина одбила посету америчког државног секретара Блинкена

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
ПЕКИНГ– Кина је одбила да дозволи америчком државном секретару Ентонију Блинкену да посети Пекинг, уз образложење да званични Пекинг није спреман да поново организује долазак Блинкена након што је шеф америчке дипломатије у фебруару нагло отказао посету Кини, пише Фајненшал тајмс.

Блинкен је раније ове недеље изјавио да ће посета Кини бити уприличена „када се за то буду стекли услови” и додао да циљ није није ни обуздавање Кине ни укључивање у нови хладни рат.

У извештају Фајненшал Тајмса се тврди да су кинески званичници забринути да би Бајденова администрација могла да објави извештај Еф-Би-Аја о обореном кинеском балону, са физичким доказима, и да би налази могли да буду објављени током Блинкенове посете Кини, преноси Ројтерс.

Еф-Би-Ај и Савет за националну безбедност одбили су да саопште да ли ће резултати истраге бити објављени.

Кинески министар спољних послова Ћин Ганг покренуо је то питање пред Американцима који су прошлог месеца присуствовали Кинеском развојном форуму у Пекингу, потврдиле су три особе упознате са догађајем, навео је Танјуг.

Ћин је описао истрагу Еф-Би-Аја као још један проблем који отежава стабилизацију америчко-кинеских односа.

То питање изазвало је поделе унутар Бајденове администрације, при чему се неки званичници залажу да буде скинута ознака тајности са доказа и омогућено њихово јавно објављивање, како би се доказало да је балон вршио извиђање, наводи Фајненшал тајмс.

Амерички Конгрес ће вероватно затражити да буду објављени резултати истраге коју је спровео Еф-Би-Ај.

Међутим, друга струја у америчкој администрацији тврди да би објављивање информација пореметило напоре да се поново покрене преко потребан ангажман на високом нивоу између Вашингтона и Пекинга у тренутку када су односи две земље на најнижем нивоу од успостављања дипломатских односа 1979. године.

Izvor


* 677z381_blinken-not-welcome-epa-efe-FRANCIS-R.-MALASIG.jpg (104.89 KB, 677x381 - viewed 1 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 975


« Reply #1111 on: April 17, 2023, 09:46:29 am »

Шта је Америка научила у Украјини

Рат у Украјини дао је Америци смернице шта треба да учини ако дође до сукоба са Кином око Тајвана.  Као прво, Америка мора да Тајван наоружа пре почетка сукоба. Достављање помоћи након отпочињања борби, највероватније неће бити могуће. Јер, Тајван је острво и нема копнене везе са савезницима као што је то случај са Украјином. А, за очекивати је да ће Кина настојати да изолује Тајван и да отежа, ако не и потпуно прекине, доставу помоћи из Америке, Јапана или Аустралије.

У циљу спречавања могуће кинеске инвазије на Тајван, Америци требају далекометне против-бродске ракете. У великим количинама. Наиме, због  концентрације поморских и ваздухопловних снага Кине у Тајванском мореузу, америчка морнарица ће морати да дејствује са безбедне даљине. Пентагону је због тога неопходно далекометно против-бродско оружје, попут ракета „харпун” са којима је потопљена руска крстарица „Москва”.

Битка за струју

Стратези у Вашингтону су на примеру Украјине закључили и да би Кина највероватније пробала да онеспособи енергетски систем Тајвана. Велика је вероватноћа да би у томе и успела због чега војне јединице и државне институције Тајвана морају да имају приступ алтернативним напајањима електричном енергијом.  За то су потребни генератори, залихе горива, и наравно одговарајућа ПВО одбрана која ће онеспособити макар део дронова камиказа који би циљали електране и систем за дистрибуцију струје. 

Нестанак струје највише ће погодити привреду, што ће се одмах осетити и на глобалном нивоу. Сукоб око Тајвана изазвао би незапамћену економску кризу са стотинама милијарди долара у директним губицима.

Руска освета за „Москву”

Америка очекује да тајванска војска издржи први удар који би Кина нанела морнарици и ваздухопловству под командом Тајпеја. Одлучујуће битке водиле би се северно и јужно од острва, где би Кина послала поморске ударне групе у циљу блокаде Тајвана. За Америку је од кључног значаја да ван удара задржи носаче авиона, који су највећи и најрањивији циљеви. Ипак, Вашингтон брине могућност да Русија Кини испоручи хиперсонично оружје са којим би она могла да неутралише америчке  носаче авиона. Од тог оружја тренутно не постоји одбрана, а Руси су током сукоба у Украјини у више наврата успешно тестирали хиперсоничне ракете типа „кинџал”. Оне лете брзином од пет хиљада километара на час и могу да маневришу што значи да могу да избегну и најсавременију ПВО одбрану.

Амерички војни стратези за сада искључују могућност да кинески напад на Тајван успе. Али, како се истиче, Кина убрзано повећава капацитете своје морнарице. Проблем са недостатком десантних капацитета она настоји да премости са преуређењем цивилних бродова. Кину у Тајван дели 160 километара мора које кинеска морнарица може без већих проблема да савлада. Ипак, одсудни фактор тог сукоба била би контрола неба изнад мореуза. Онај ко победи у ваздуху биће победник и на мору. Ако Кина успе у томе, она може несметано да пребаци трупе. снабдевање и појачања. Ако превагу однесе Америка, кинески инвазиони талас би морао да се врати у безбедност својих лука.

Izvor
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 218


« Reply #1112 on: April 17, 2023, 03:15:17 pm »

Ноћна мора је могућност да се руско хиперсонично оружје почне производити у Кини. Русија нема индустријске капацитете за масовну производњу, Кина их има.

Са друге стране, то је мање зло од могућности да хиперсонично оружје дође до Ирана.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 975


« Reply #1113 on: May 18, 2023, 10:47:36 am »

Кисинџер: Америка и Кина су главне претње свету и човечанству

Сједињене Државе и Кина су главне претње свету и човечанству, јер су се усмериле на међусобан конфликт и морају да признају ту чињеницу, изјавио је бивши амерички државни секретар Хенри Кисинџер у интервјуу листу „Економист“.

„У случају да се лидери Сједињених Држава и Кине састану, надам се, да ће уместо да наводе све жалбе које су им познате, амерички председник рећи: „Господине, председниче Кине, две главне претње свету смо сада нас двојица. И то у том смислу што имамо прилику да уништимо човечанство. Мислим да би требало да се договоримо и да покушамо да избегнемо такву ситуацију“, рекао је он.

Према његовим речима, тренутна ситуација односа између две земље је веома опасна и подсећа на стање пре Првог светског рата, када „ниједна страна нема значајних могућности како би направила политичке уступке, а свако нарушавање равнотеже може имати катастрофалне последице“.

Кисинџер сматра да ће услед хипотетичког војног сукоба око Тајвана бити уништено како острво тако и светска економија, која ће изгубити изворе за испоруке микропроцесора.

„Ми се налазимо на путу супротстављања међу великим државама. Још већи повод за бригу је да је свака земља убедила себе да је друга стратешка претња“, уверен је он.

Према Кисинџеровим речима, обе стране би требало да покушају да ублаже тензије око Тајвана опрезнијом реториком и да формирају групе саветника који би разговарали о начинима за смањење тензија у односима и створили терен за редовне састанке кинеских и америчких лидера.

Подвукао је да не зна одговор на питање о томе да ли је тренутно руководство Кине радикалније него претходно и додао да је обавеза САД да провере и наставе да одржавају равнотежу у свету.

Навео је и да је од почетка 1980-их година демократска америчка администрација покушала да реши стратешке несугласице између САД и Кине, мада је у време председника Доналда Трампа признато да постоје међу њима конфротације. Тренутни шеф Беле куће Џозеф Бајден наставља спољну политику Трампа према Кини, али са либералном реториком.

Дипломата сматра да би Бела кућа требало да изгради дијалог са Пекингом, али признаје да овај приступ можда неће успети. Закључио је да у том случају САД морају бити довољно војно јаке да се носе са последицама неуспеха, преноси Спутњик.

Izvor
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 975


« Reply #1114 on: June 18, 2023, 10:53:42 am »

Амерички државни секретар Блинкен допутовао у дводневну посету Кини

Пекинг – Амерички државни секретар Ентони Блинкен допутовао је данас у дводневну посету Пекингу, пренели су кинески медији.

Ово је прва посета америчког државног секретара од октобра 2018. године током које ће се данас састати са својим кинеским колегом Ћин Гангом, највишим кинеским дипломатом Ванг Јијем, а у понедељак вероватно и са председником Си Ђинпингом, пренео је АП, јавља Танјуг.

Блинкенова посета је првобитно била планирана у фебруару, али одложена је због инцидента са кинеским балоном који је оборен америчким пројектилом у ваздушном простору САД.

Пекинг тврди да је оборен кинески метеоролошки балон, али америчка администрација тврди да је летелица коришћена за „прикупљање осетљивих информација”.

Ова дипломатска мисија са високим улозима је покушај да се смире тензије у америчко-кинеским односима које су негативно утицале на глобалне политичке односе.

Ипак, аналитичари сматрају да су слаби изгледи за било какав значајан напредак у вези са најсложенијим питањима са којима се суочавају две највеће светске економије.

Нетрпељивост и узајамне оптужбе стално ескалирају због низа несугласица које имају импликације на глобалну сигурност и стабилност, преноси америчка агенција.

Izvor
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #1115 on: June 18, 2023, 06:41:47 pm »

Амери кренули у дипломатску офанзиву "пеглања" односа са Кином и покушаја да је одврате од подршке Русији.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 975


« Reply #1116 on: June 18, 2023, 07:10:19 pm »

Амери кренули у дипломатску офанзиву "пеглања" односа са Кином и покушаја да је одврате од подршке Русији.

Da, ali nemaju šanse. Kinu ne mogu da varaju kao nas i Ruse. Oni će se fino, kulturno smeškati, pristojno prećutati većinu svojih planova i raditi po svom i u svom interesu.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #1117 on: June 18, 2023, 08:17:48 pm »

То је двострана игра у којој је Кина сада важан, рекао бих чак и важнији партнер. Мораће САД прилично да попусте и да за то дају поуздане гаранције, ако мисле да било шта учине. Кинези ником ништа не дају "за лепе очи". Наплаћују све са интересом.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 975


« Reply #1118 on: June 18, 2023, 08:19:01 pm »

То је двострана игра у којој је Кина сада важан, рекао бих чак и важнији партнер. Мораће САД прилично да попусте и да за то дају поуздане гаранције, ако мисле да било шта учине. Кинези ником ништа не дају "за лепе очи". Наплаћују све са интересом.

Slažem se, da dodam i svoje mišljenje: Kinezi ne veruju ničijim garancijama.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 218


« Reply #1119 on: June 18, 2023, 08:35:52 pm »

Постоје два проблема:

Кина не жели да јој НАТО дође на западну границу, а такав развој би био неизбежан ако би Русија испала из игре. Исто тако, Кина од Русије може да добије све што јој треба, када су ресурси у питању. Зато не верујем у неку нагодбу преко руских леђа.

Са друге стране, америчко друштво је такво да Бајден или било ко други не може да да гаранције да Конгрес неће опет послати неку делегацију на Тајван. Коначно, ту је и питање Јужног кинеског мора, које Кинези сматрају својим унутрашњим водама.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 975


« Reply #1120 on: June 18, 2023, 08:42:59 pm »

I naravno, tu je i pitanje Tajvana (Formoze) koji Kina smatra delom svoje teritorije i uzeće je nazad na bilo koji način. Kinezi su strpljiviji od ljudi iz zapadne civilizacije, čekaće koliko treba i uraditi što su naumili.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #1121 on: June 18, 2023, 09:49:08 pm »

Е, ако САД кажу: "уреду, Тајван је кинески 100%, можете га интегрисати у Кину како желите, ми им нећемо помагати", "купили" су Кинезе. Али, то је већ фантастика.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 975


« Reply #1122 on: June 18, 2023, 09:58:26 pm »

Е, ако САД кажу: "уреду, Тајван је кинески 100%, можете га интегрисати у Кину како желите, ми им нећемо помагати", "купили" су Кинезе. Али, то је већ фантастика.

Jeste, posebno ako imamo u vidu da SAD smatra Kinu prvim neprijateljem, Rusiju tek izvorom sirovina...
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 975


« Reply #1123 on: June 19, 2023, 04:32:43 pm »

Koje licemerje... (B.P.)

Блинкен: Америка не подржава независност Тајвана

Блинкен – Државни секретар САД Ентони Блинкен изјавио је данас у Пекингу да Вашингтон не подржава независност Тајвана.

Он је рекао да САД подржава политику јединствене Кине, што значи да постоји само једна кинеска влада.

„Та политика се није променила. Не подржавамо тајванску независност, Америка не жели да промени статус кво”, рекао је Блинкен, пренео је Би-Би-Си.

Међутим, он је додао да је пренео председнику Кине Си Ђинпингу америчку забринутост због кинеских „провокативних акција” у Тајванском мореузу.

Он је назвао односе Кине и САД „доследним”.

„Обе државе имају обавезу да одрже такав однос, да буде одговорности”, рекао је Блинкен и додао да су он и Си усклађени по „многим заједничким транс-националним интересима”.

Блинкен је рекао да су његови разговори са кинеским државним врхом били конструктивни.

Он је појаснио да је дошао у Кину да ојача комуникацију између две земље и да разјасни по којим питањима се слажу, а по којим не.

„Све то смо разрешили. Постоји потреба да се стабилизују односи између две земље”, рекао је Блинкен, преноси Танјуг.

Он је рекао да је имао „велики разговор” са Сијем о глобалним питањима, укључујући и о руском рату против Украјине.

И додао је да такмичење са Кином никад не сме да се претвори у конфликт.

Осим Украјине, Блинкен је разговарао са Сијем и о Северној Кореји.

„Државе широм света поделиле су заједнички интерес по питању Северне Кореје да мора да постоји одговорност, укључујући заустављање ракетних тестова”, појаснио је Блинкен.

Државни секретар САД рекао је да Вашингтон остаје „дубоко забринут” због „кршења” људских права од Пекинга, помињући Синђијанг, Тибет и Хонгконг.

Такође, рекао је да је на дневни ред ставио и питање синтетичких опиоида и фентанила.

Фентанил је највећи убица Американаца старих између 18 и 49 година, називајући производњу и продају ове дроге „кризом у САД”.

Кина и САД су сада у преговорима да оформе радну групу како би прекинули доток хемикалија које „помажу да се појача ова криза”.

Када је реч о економији, Блинкен каже да Америка „не покушава економски да обузда Кину”.

„Чињенице, једноставно, побијају ту тврдњу”, казао је он, наводећи све већу трговину две земље, што је „дубоко у нашим интересима”.

Izvor
Logged
victoria
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 441


« Reply #1124 on: June 19, 2023, 05:26:28 pm »

Ja ne vidim u čemu to Kina podržava Rusiju pa Blinken hoće da je odvrati od te podrške ?Kina ne pruža vojnu podršku Rusiji,ne pruža političku već samo nastoji da ućari i u tome uspeva tako što je nastavila da trguje sa njom.Ispod žita sigurno trguje i ruskim skalpom u zamenu za Tajvan ali je Ujka Sem za sad čvrstog stava da ne podržava nezavisnost Tajvana ali će ga braniti u slučaju kineskog napada kao što je to izjavio senilni Džo prošle godine.Sve u svemu mnogo fanfara  ni zbog čega. citat "However, China refused to entertain Washington's bid to resume military-to-military communication channels and cited U.S. sanctions as the obstacle. The two sides appeared entrenched in their positions over everything from Taiwan to trade, including U.S. actions toward China's chip industry, human rights and Russia's war against Ukraine."  link https://www.reuters.com/world/china/blinken-wrap-up-rare-visit-china-may-meet-xi-jinping-2023-06-18/
Logged
Pages:  1 ... 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 [75] 76 77   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.