PALUBA
April 24, 2024, 11:35:58 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojna odmarališta ex SFRJ  (Read 48955 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #60 on: May 18, 2016, 11:23:41 am »

Imam nekoliko razglednica vojnih odmarališta.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
na razglednici piše-Baška Voda,Vojno odmaralište "Baško Polje" iz 1982g

Ovde su godinama dolazili ferijalci iz Beograda za Prvi Maj. Bilo je nezaboravno.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #61 on: May 18, 2016, 01:17:30 pm »

Imam nekoliko razglednica vojnih odmarališta.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
na razglednici piše-Baška Voda,Vojno odmaralište "Baško Polje" iz 1982g

Ovde su godinama dolazili ferijalci iz Beograda za Prvi Maj. Bilo je nezaboravno.

Pored vojnog dela bilo je i civilni kamp gde su nekoliko firmi iz Tetova imali svoje kamp prikolice, tako da sam tamo proveo zadnje letovanje u bivsoj nam drzavi, 1990 godine.

Nezaboravne letnje uspomene. Smiley Smiley
Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 232


« Reply #62 on: May 18, 2016, 05:35:29 pm »

Na moje iznenadjenje pronadjoh još razglednica Paškog Polja.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Baško Polje 1970g
izdavač Ozeha Split


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Baško Polje 1971g
izdavač Inventa Split

Ova treće je Baška Voda,koliko se sećam on je skoro spojen sa Baškim Poljem.Na razglednici se u daljini vidi hotel u Baškom Polju.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* baško polje1.jpg (216.08 KB, 980x696 - viewed 299 times.)

* baško polje3.jpg (200.76 KB, 980x677 - viewed 206 times.)

* baško polje2.jpg (185.91 KB, 980x689 - viewed 161 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #63 on: May 18, 2016, 06:01:04 pm »

То одмаралиште уопште није било у систему војних установа. Припадало је директно синдикату РВ и ПВО али га је и Команда РВ и ВО узурпирала.. Није ни било комфорно.  Кухиња војна, пољска. са друге стране било је врло јефтино а превоз војним авионом џабе (ко је хтео). Нисам ни знао да постоји док ми нису тражили војску за обезбеђење. Никада нисам био тамо.

Ovaj vaš post potvrđuje moje sumnje, naime znam da je na brdu prema moru bila OB.
Ovakvi poluvojni kompleksi su građeni u nama nepoznate ratne svrhe, slično kao oni na O. Braču.
Vjerovatno neko mjesto gdje bi bili stacionirani rezervist i trebali raditi nešto, za Brač znam šta a ovo mi je nepoznato.

poz.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #64 on: May 18, 2016, 06:29:37 pm »

Давно ми је неко причао одакле ту тај објекат и у коју сврху, али да ме убијеш не могу се сетити. Ипак, мислим да нема везе са обалском батеријом.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #65 on: May 18, 2016, 06:43:30 pm »

OB sam spomenuo usputno, kao aktivni objekt koji je tu postojao.
Zgrade na Braču su bile predviđene za smještaj vojske koja se trebala brinuti o potkopima.
A možda i još ponešto, nisam to do kraja razjasnio, za ove u Bigovi možda jednom otkrijemo.

poz.
Logged
Agario
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 267



« Reply #66 on: May 18, 2016, 07:30:27 pm »

U septembru 1984. godine sam kao maturant 8. razreda osnovne škole bio na maturskoj eskrurziji u vojnom odmaralištu "Duilovo" kod/u Splitu.

Bilo je lijepo, smiješteni smo bili u krugu hotela odnosno u bungalovima...zna neko u kakvom je stanju taj kompleks i možda neka slika nekog sviježijeg datuma !?
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #67 on: May 18, 2016, 08:00:19 pm »

U septembru 1984. godine sam kao maturant 8. razreda osnovne škole bio na maturskoj eskrurziji u vojnom odmaralištu "Duilovo" kod/u Splitu.

Bilo je lijepo, smiješteni smo bili u krugu hotela odnosno u bungalovima...zna neko u kakvom je stanju taj kompleks i možda neka slika nekog sviježijeg datuma !?

Baš na ovoj stranici imaš i slike i tekst o stanju u obom bivšem vojnoim odmaralištu - stanje je jadno.....
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #68 on: May 19, 2016, 09:13:13 am »

Tri letovanja sam proveo po 20 dana u vojnom odmaralištu "Perna" kod Orebića koje se nalazilo na početku istoimenog ribarskog sela na lokalnom putu prema sledećem ribarskom selu Viganj a podno planine Sveti Ilija ukoso udaljen 1 nm od pristaništa Starog Grada ostrva Korčule.
Beše to neke davne 1983,84 i 85 godine.

Odmaralište se nalazilo pod okriljem VU Kupari.
Kompleks se sastojao od: malog i velikog parkinga, hotela "Komodor" koji je imao i bungalovski depandanse, auto kampa, sportskih terena za košarku, rukomet, odbojku, boćanje i stoni tenis. Hotel je posedovao: Kuhinju, Restoran sa TV salom, snek barom i terasom, tehničku radionicu i uredjene parkovske staze. Sobe su većinom bile sa balkonima, dvokrevetne i trokrevetne sa pomoćnim ležajevima, kupatilom sa tuš kabinom i lokal telefonom, za današnje uslove vrlo skromno opremljene. Sobarice su sredjivale sobe i menjale peškire dnevno.
Uredjenje u skladu sa onim što se nekada u SFRJ smatralo hotelom B kategorije. Kompleks je imao i dva mola-pristana. Veliki na tzv. hotelskoj plazi gde je redovno na svaka dva dana "peniša" dovozio pijaću vodu za rezervoare i mali na tzv:kamperskoj plaži. Kamp je bio opremljen priključcima za struju, sanitarnim blokom sa WC i tuševima i rashladnim blokom sa mini frižiderima na ključ. U kompleksu je postojala i klasična vojna-kantinska prodavnica gde se moglo pazariti sve od igle do lokomotive. U kampu je postojao i etno restoran "Stranj" u staroj kamenoj kući gde se moglo piti odlično vino, jesti pršut i morski specijaliteti a bilo je i muzike na uvce nekim danima. Osim toga postojao je i prostor sa otvorenom pozornicom gde su se održavale večernje igranke uz živu muziku ili sa razglasa.
Na plaži su se mogle iznajmiti sandoline.

Kompleks je bio potpuno ogradjen, do malog parkinga ispred glavnog ulaza na recepciju se moglo slobodno ali se na veliku rampu za ulazak u kompleks moglo samo kroz rampu uz nalepnicu na auto staklu.

Nastavak sledi......
Logged
Agario
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 267



« Reply #69 on: May 19, 2016, 10:42:35 am »

U septembru 1984. godine sam kao maturant 8. razreda osnovne škole bio na maturskoj eskrurziji u vojnom odmaralištu "Duilovo" kod/u Splitu.

Bilo je lijepo, smiješteni smo bili u krugu hotela odnosno u bungalovima...zna neko u kakvom je stanju taj kompleks i možda neka slika nekog sviježijeg datuma !?

Baš na ovoj stranici imaš i slike i tekst o stanju u obom bivšem vojnoim odmaralištu - stanje je jadno.....

Da, vidio sam na slikama kakvo je stanje, na jednoj cnro-bijeloj slici se vidi unutrašnjost i stepenice koje vode u donju etažu hotela, sjećam se da smo tim stepenicama išli dole na jelo...bar tada je tako bilo ašto se tiče samih bungalova gdje smo bili smješteni koliko se mogu sjetiti oni su bili  odmah tu pored hotela u nekom šumarku i plaža je bila takođe blizu...ne mogu se baš sjetiti svih detalja jer ipak je nekih 30 tak godina prošlo.

U svakom slučaju lijepo je bilo tih nekih 7-8 dana koliko je već maturalna trajala. Jesu ti bungalovi i taj šumarak takođe u životu ili ?
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #70 on: May 19, 2016, 10:55:54 am »

Osoblje: konobari, pomoćni kuvari, itd...... je uglavnom bila vojska u redovnom vojnom roku (intendantska služba).
Obroci su bili po listama na bazi punog pansiona. Predhodni dan se za doručkom zaokriživala lista od tri jela za ručak i večeru idućeg dana.
Naravno da je u opciji uvek bio i vojnički pasulj, pura sa mlekom, gulaš, itd.
Jedino se za doručak nije zaokruživalo i on je bio uvek isti: viršle, omlet ili džem i puter.
Za ručak se predavao plavi kupon a za večeru crveni.
Kamp je bio pun stranaca: Nemaca, Poljaka, Čeha, bilo je i nešto Skandinavaca i naravno dosta naših gastarbajtera.
Preko zime su se kamp kućice mogle uz nadoknadu ostaviti u kampu na čuvanje za dogodine.
U hotelu su boravila i civilna i strana i domaća lica po nešto ekonomskijim cenama od vojnih lica ali i dalje su te cene bile najpovoljnije za taj nivo usluge u odnosu na celu državu.
Vojna lica dobijala su termine po rasporedima a civili kad je bilo slobodnih termina pa je ipak trebala neka "veza" da se upeca baš termin koji ti odgovara.
U okolini je bio manastir na Svetom Iliji, Orebić, Korčula sa Badijom i Lubardom preko puta.
Mesto je bilo ekstremno posećeno od stranaca sa svih meridijana zbog izuzetne ruže vetrova na tom mestu za vind surfing.
Bio sam prisutan kada je jedan lokalac za opkladu u 5 piva za deset minuta otišao do Korčule vind surfom kupio to pivo i vratio se nazad da ga naplati drugarima usput hladeći ga u ceger mreži u moru.
Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 232


« Reply #71 on: May 19, 2016, 03:16:02 pm »

Od odmarališta Bigovo je išlo nekoliko staza na vrh brda,i tu si mogao da stigneš.Staze su vodile i dalje ,na drugu stranu poluostrva,do mora,ali postojala je ograda.Koliko se sećam meštani sela su mi pričali da tamo postoji neki vojni objekat.Više se ne sećam tačno,ali moguće da je bio ukopan u brdo.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #72 on: May 19, 2016, 04:25:12 pm »

Slična politika za osobje i hranu je važila i u vojnom kampu 13 maj u Fažani.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #73 on: May 19, 2016, 05:34:42 pm »

Od odmarališta Bigovo je išlo nekoliko staza na vrh brda,i tu si mogao da stigneš.Staze su vodile i dalje ,na drugu stranu poluostrva,do mora,ali postojala je ograda.Koliko se sećam meštani sela su mi pričali da tamo postoji neki vojni objekat.Više se ne sećam tačno,ali moguće da je bio ukopan u brdo.

Ostaci baterije su lijepo vidljivi.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* bigova.JPG (211.78 KB, 1042x766 - viewed 140 times.)
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #74 on: November 25, 2016, 04:03:09 pm »

Restoran Vojnog odmarališta "Ostrvo Cvijeća", koje je bilo u sklopu VU "Kupari", nalazio se (zgrada je i dalje tamo) na vrhu poluostrva Prevlaka u Tivatskom zalivu. U neposrednoj blizini crkve sv. Arhanđela Mihaila iz XIX vijeka i ostataka istoimenog manastira iz XIII vijeka koji je izgrađen na temeljima poznoantičke sakralne građevine i kasnijeg benediktanskog samostana.
Okolina restorana je mirisala na pire iz kesice i ćufte koje se spremaju u većim količinama, roštilj i ulje za sunčanje. Graju sa plaže udaljene 30-ak metara blokiralo je gusto mediteransko rastinje. Tamo je uvijek bilo slatko popiti hladnu Cocktu ako si imao 10 godina.


* OC.jpg (236.46 KB, 919x641 - viewed 98 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.