Dalaj lama je pred velikom odlukom, a Kina spremno čeka: Da li će reinkarnacija tibetanskog lidera dovesti do krize u Aziji?M.I.M. 14.03.2021.
Pre oko deceniju dalaj lama, tibetanski duhovni vođa, rekao je da će kad napuni 90 godina odlučiti da li treba da se reinkarnira ili potencijalno okonča ulogu ključnu za tibetanski budizam više od 600 godina, koja se poslednjih decenija našla na meti Kine.Tencin Gjatso, 14. dalaj lama, u svojoj 85. godini je i dobrog zdravlja, a pitanja vezana za njegovo nasleđe samo rastu, zajedno sa strahovima da bi njegova smrt mogla podstaći religioznu krizu u Aziji, piše CNN. Nakon neuspešnog revolta protiv kineske okupacije Tibeta 1959. dalaj lama je pobegao u Indiju, gde je u Daramsali uspostavio vladu u egzilu, predvodeći hiljade Tibetanaca koji su otišli za njim. Iako se on isprva nadao da će ovaj egzil biti samo privremen, Kina je pooštrila kontrolu nad Tibetom što je njegov povratak u skorije vreme učinilo malo verovatnim.
Peking dalaj lamu smatra separatistom sa ciljem da odvoji Tibet od Kine i stoga želi da
“sledeća reinkarnacija” u ovoj ulozi bude u skladu sa kineskim političkim ciljevima. Dalaj lama od 1974. govori da ne želi nezavisnost Tibeta od Kine već
“smislenu autonomiju”, koja bi regionu omogućila da sačuva svoju kulturu i nasleđe. Tokom godina on je iznosio niz opcija za svoju reinkarnaciju, uključujući izbor njegovog naslednika u Indiji umesto na Tibetu i čak se poigravao idejom da žena preuzme tu ulogu. Stručnjaci, međutim ukazuju da će bez obzira na njegove želje kineska vlada skoro sigurno izabrati novog dalaj lamu na Tibetu, i to onog od kojeg se očekuje da podrži kontrolu vladajuće Komunističke partije u regionu. A to bi moglo dovesti do izbora dvojice različitih dalaj lama – jednog u Indiji, a drugog u Kini. Tencin Ceten, istraživač Tibetanskog političkog instituta u Daramsali, ističe da je dalaj lama od velikog značaja za Tibetance i simbol njihovog nacionalizma i identiteta.
-Tibetanci nikad neće prihvatiti dalaj lamu kojeg je imenovala kineska KP – rekao je on.
Od 1391. otkako je rođen prvi dalaj lama, reinkarnirao se 13 puta a obično se za pronalazak novog lidera koristi vekovima star metod. Potraga počinje kad umre aktuelni dalaj lama. Ponekad je zasnovana na znakovima koje je bivša inkarnacija dala pre smrti, dok u nekim prilikama druge lame (budistički monasi) na višim pozicijama odlaze do svetog tibetanskog jezera Lamo Laco gde meditiraju sve dok ne dobiju viziju gde treba da tragaju za naslednikom. Onda kreće potraga za njim širom Tibeta. Traže se
“posebna” deca, rođena u godini smrti dalaj lame, kako objašnjava Rut Gembl, stručnjak tibetanske religije Univerziteta La Trob u Melburnu.
- Na tim ljudima leži velika odgovornost da obave sve kako treba – kaže ona.
Kad se pronađu kandidati, deca se testiraju kako bi se zaključilo da li je neko od njih zaista reinkarnacija dalaj lame. Neki od metoda podrazumevaju prikazivanje deci predmeta koji su pripadali prethodnim inkarnacijama. Ovaj postupak je lepo prikazan na filmu “Mali buda” Bernarda Bertolučija iz 1993.
Prema zvaničnoj biografiji 14. dalaj lame, on je otkriven kad je imao dve godine. Rođen je kao sin farmera u zaseoku na severoistoku Tibeta, gde živi dvadesetak porodica koje se bore da opstanu od svog mukotrpnog rada na zemlji. Kao dete, aktuelni dalaj lama je prepoznao višeg lamu koji se prerušio kako bi posmatrao mališane i identifikovao je niz predmeta koji su pripadali njegovom prethodniku. Dalaj lama je u svojoj autobiografiji “Moja zemlja i moja ljudi” (My Land and My People) napisao da su mu pokazali gomile identičnih ili sličnih predmeta – uključujući brojanice, štapove za hodanje i bubnjeve – od kojih je jedan pripadao prethodnoj inkarnaciji a drugi nije. U svakom pojedinačnom slučaju on je izabrao pravi predmet. Ali njegova reinkarnacija ne nalazi se uvek na Tibetu. Četvrti dalaj lama je pronađen u Mongoliji, a šesti je otkriven u Indiji.
- Najvažnija stvar u vekovima starom tibetanskom sistemu reinkarnacije izgrađena je na ljudskoj veri u ponovono rođenje – ukazuje Tencin.
Trenutno, nema zvaničnih instrukcija u vezi toga da li će doći do reinkarnacije dalaj lame, ukoliko on napusti ovaj svet pre nego što se vrati na Tibet. Ali, u značajnom saopštenju iz 2011. aktuelni duhovni vođa Tibeta je poručio da “osoba koja se reinkarnira ima isključivi legitimni autoritet oko toga gde i kako će se ona ili on ponovo roditi i kako će ta reinkarnacija biti prepoznata. Dalaj lama je dodao da, ako se odluči na reinkarnaciju, odgovornost za pronalazak 15. dalaj lame pašće na Trust Gaden Fodrang, grupu sa sedištem u Švajcarskoj koju je osnovao po odlasku u egzil radi očuvanja tibetanske kulture i podrške tibetanskom narodu. On je takođe ukazao da njegova reinkarnacija treba da se potraži
“u skladu sa tradicijom” i obećao da će ostaviti jasne pisane instrukcije u vezi toga. Iz trusta, međutim, nisu dali komentar na upit CNN-a.
SPORNI PANČEN LAMAJedna stvar koja postaje sve jasnija je da je malo verovatno da će se njegova reinkarnacija naći na Tibetu, posebno nakon sporne reinkarnacije pančen lame devedesetih. Nakon smrti 10. pančen lame, druge najvažnije figure tibetanskog budizma, 1989, dalaj lama proglasio je tibetansko dete Geduna Čoekjija Najimu za njegovu reinkarnaciju. Gembl kaže da je tokom selektivnog procesa vlada u egzilu bila u tajnom kontaktu sa ljudima na Tibetu koji su omogućili da se reinkarnacija pronađe na tradicionalni način. Ali, tri dana nakon što je on prepoznat – kako navodi američka vlada – Gedun i njegova porodica su nestali a kineska KP je imenovala drugog pančen lamu. Od tada Gedun nije viđen u javnosti, iako je Kina prošlog maja tvrdila da je on
“diplomac sa poslom i da ni on ni njegova porodica ne žele da ih uznemiravaju u njihovim trenutnim normalnim životima”. Prema međunarodnoj grupi “Hjuman rajts voč”, trenutni pančen lama živi u kućnom pritvoru u Pekingu.
- Ne može čak ni da živi u sopstvenom manastiru – ukazao je Tencin.
- Ono što su Tibetanci u egzilu tu naučili je da ako prepoznaju nekog unutar Kine i ako je zaista na visokom nivou, neće moći da ga izvuku odatle – kaže Gembl.
ŠTA KINA MOŽE DA URADIKineska vlada je već javno i jasno predočila svoje namere što se tiče moguće reinkarnacije dalaj lame – ona će se dogoditi na Tibetu i biće u skladu sa željama Pekinga.
Kineski državni Biro za religiozne poslove je 2007. objavio dokument u kojem se iznose
“mere upravljanja” za reinkarnacije živih tibetanskih buda. U dokumentu se navodi da kineski autoriteti moraju odobriti reinkarnacije tibetanskih religioznih figura, dok one od posebno velikog značaja – poput dalaj lame – mora odobriti Državni savet, glavno civilno administrativno telo Kine na čijem je čelu trenutno premijer Li Kećijang.
- Peking uspostavlja kontrolu nad potragom, ispitivanjem, prepoznavanjem, obrazovanjem i obučavanjem religioznih figura – kaže Ceten.
ZLATNA URNAMalo je specifičnih detalja vezanih za reinkarnacije u kineskom dokumentu, osim u vezi prepoznavanja na osnovu takozvanog procesa
“zlatne urne”. Ovaj proces uvela je na Tibetu dinastija Čing 1790-tih i prema njemu se imena potencijalnih kandidata stavljaju u malu zlatnu urnu i potom nasumice izvlače. Prema kineskim državnim medijima, to je uspostavljeno kako bi se
“eliminisala korupciona praksa” u izboru reinkarnacija. Ipak, dalaj lama je u pomenutom saopštenju iz 2011. rekao da je zlatna urna korišćena samo da
“zabavi” vladare dinastije i da su reinkarnacije već bile izabrane pre izvlačenja imena. Proces zlatne urne, napominje CNN, nije korišćen pri prepoznavanju 14. reinkarnacije dalaj lame.
“Imajte na umu da osim reinkarnacija prepoznatih ovim legitimnim metodama, nikakvo prepoznavanje niti prihvatanje ne treba se pružiti kandidatu kojeg je bilo ko izabrao zarad političkih ciljeva, uključujući one u Kini”, naveo je dalaj lama u saopštenju.
PODMUKLE METODESAD su prošlog decembra, u svom ažuriranom Zakonu o tibetanskoj politici i podršci, zapretile sankcijama bilo kom kineskom vladinom zvaničniku koji izabere reinkarnaciju dalaj lame van želja tibetanskog naroda. Ali, stručnjaci kažu da kineska KP koristi daleko
“podmuklije” metode pripreme za izbor novog duhovnog vođe TIbeta. Poslednjih godina Kina bira i obučava grupu viših lama koji su prijatelji Pekinga. Tencin je ukazao da Peking polako provlači svog izabranika pančen lame, Gjančaina Norbua, koji se nedavno pojavio na sastancima kineske KP i bio u međunarodnoj poseti Tajlandu 2019, te tako pokušava da izgradi svoj autoritet kad dođe do izbora 15. dalaj lame. Naime, pančen lama je deo grupe viših lama koji će obaviti selekciju.
Izvor:
www.blic.rs