Raste podrška nezavisnosti ŠkotskeM.I.M. 13.05.2021.
Škotski nacionalisti spremaju se da pokrenu drugi referendum za nezavisnost sa pro-nezavisnim strankama koje drže većinu u škotskom parlamentu, iako je britanski premijer Boris Džonson već rekao da bi blokirao takvo glasanje.Na prvom referendum 2014. Škoti su glasali 55 spram 45 odsto da ostanu u Ujedinjenom kraljevstvu, ali su Bregzit i vladino upravljanje pandemijom ojačali podršku nezavisnosti među Škotima i glasove za drugo glasanje. Premijerka Škotske Nikola Sterdžon rekla je u nedelju uveče u telefonskom razgovoru s Džonsonom da nije pitanje da li će drugi referendum o nezavisnosti Škotske biti održan, nego kada. Ona je ponovila da joj je namera da obezbedi narodu Škotske da mogu da biraju svoju budućnost kada se završi zdravstvena kriza.
Džonson ima glavno ovlašćenje o dozvoli za održavanje još jednog referenduma o sticanju nezavisnosti Škotske. U "Dejli telegrafu" od subote on je napisao da bi još jedan referendum o nezavisnosti Škotske bio neodgovoran i nepromišljen dok Britanija izlazi iz pandemije. Evo koje su ključne stvari koje se tiču mogućeg referenduma, kako piše Rojters:
Izborni rezultatVladajuća nacionalistička Škotska nacionalna partija rekla je da će tražiti referendum ako pro-nezavisne stranke osvoje većinu na izborima za parlament ove nedelje. Rezultati su u subotu pokazali da su SNP i Škotski zeleni, koji takođe podržavaju secesiju, osvojili više od polovine od ukupno 129 mesta u parlamentu, što je dovoljno da se osigura pro-nezavisna većina za usvajanje bilo kog referenduma.
Sterdžon, liderka SNP, rekla je da neće odmah predložiti glasanje dok se zemlja oporavlja od pandemije. Partija je saopštila da namerava da se glasanje održi u provoj polovini petogodišnjeg termina, dakle verovatno do kraja 2023.
Šta bi referendum značio?Ako Škoti izglasaju nezavisnost, to bi bio najveći šok za Britaniju od irske nezavisnosti pre jednog veka, i to dok se ostrvska država bori sa zdravstvenom krizom i posledicama napuštanja Evropske unije, čemu su se škotski glasači snažno protivili. Britanske nacije dele istog monarha od 1603, kad je kralj Džejms VI od Škotske postao Džejms I od Engleske. Zvanična unija je 1707. stvorila Kraljevstvo Velike Britanije. Danas, Ujedinjeno kraljevstvo Velike Britanije i Severne Irske povezuje Englesku, Škotsku, Vels i Severnu Irsku u ekonomiju vrednu tri biliona godišnje.
Sekcija 30Prema Škotskom članu iz 1998, koji je stvorio škotski parlament i preneo nešto moći iz Vestminstera, svi slučajevi koji se tiču “Unije kraljevstva Škotske i Engleske” rezervisani su za parlament u Londonu. Vestminster može odobriti škotskoj vladi autoritet da održi referendum uz pomoć takozvane Sekcije 30, procesa koji korišćen da omogući glasanje 2014. Džonsonova vlada kaže da joj to daje autoritet nad tim da li će Škotska ili neće dobiti referendum, dok Sterdžonova navodi da bi on potencijalnim odbijanjem blokirao demokratsko izražavanje volje škotskog naroda.
Da li će dobiti dozvolu?Džonson je u januaru 2020. odbio da dozvoli Sterdžonovoj održavanje drugog referenduma, ukazujući da je prvo glasanje bio događaj
“jednom u generaciji” i od tada je to nekoliko puta isključio. SNP i Zeleni kažu da Džonson ne bi imao ni moralnu ni demokratsku osnovu da odbije drugi referendum. Ako opet kaže
“ne”, SNP ističe da će škotska vlada usvojiti referendum u parlamentu u Edinburgu i da će Džonson morati na sud. Sterdžonova kaže da ako vlada iz Vestminstera ne bude sudski izazvala njihove planova, onda će to biti legalno glasanje.
Sudska bitkaPre nego što se donese bilo kakav škotski zakon, on se može uputiti najvišem pravosudnom telu Ujedinjenog kraljevstva, Vrhovnom sudu, koji će odlučili da li to prevazilazi ovlašćenja škotskom parlamenta prema Škotskom zakonu. Skoro je sigurno da će zakon o referendum, ako se usvoji bez eksplicitne dozvole i uz opoziciju britanske vlade, biti upućen sudu. Sudija Dejvid Houp rekao je da bi Škotski zakon bio velika prepreka za škotsku vladu.
- Zarobljeni su u statute koji je veoma pažljivo sastavljen – rekao je on Rojtersu.
Glasanje pošto-potoAko Džonson i sudovi blokiraju predloženi referendum, neki iz SNP-a kažu da bi škotska vlada bez obzira treba da održati indikativno glasanje. Ali, drugi u stranci kao i pravni stručnjaci ističu da bi, zbog upitne legitimnosti takvog glasanja, protivnici nezavisnosti jednostavno bojkotovali takav referendum i stoga potkopali njegovu kredibilnost. Sterdžonova je ranije rekla da ona ne želi da održi ilegalno glasanje, ukazujući na Kataloniju koja je neuspešno proglasila nezavisnost od Španije 2017, nakon što su sudije zaključile da je referendum nezakonit.
Izvor:
www.blic.rs