Makron stvorio nove neprijatelje, a u sve je prste umešao KremljI.Z.K. 14.10.2021.
Bliže se predsednički izbori u Francuskoj, a Emanuel Makron se nalazi pred sve više izazova.Broj predsedničkih kandidata se povećava, Makronova popularnost u zemlji nije baš najbolja, a sada njegovom mogućem drugom mandatu prete i spoljnopolitički problemi. Naime, u poslednje vreme izgleda da se neke bivše francuske kolonije i zemlje gde je Francuska imala protektorate, sve više okreću protiv Pariza. Prvenstveno se radi o Alžiru i Maliju.
Od smanjenja broja viza do optužbi za genocidTenzije sa Alžirom su narasle posle odluke Francuske da smanji broj radnih i boravišnih viza za ljude koji su došli sa severa Afrike, uključujući Alžirce, Tunišane i Marokance. Naime, francuske vlasti odlučile su da pooštre uslove za dobijanje viza, kao uzvratnu meru zbog toga što ove tri zemlje odbijaju da prihvate nazad svoje građane, kojima Francuska ne odobri boravak. Makron je, kako se izveštava, naredio da se broj isporuka viza Alžiru i Maroku prepolovi, a za trećinu smanji Tunisu.
Međutim, tu je tek početak sukoba. Usledili su komentari Makrona koji su digli prašinu. On je održao sastanak sa francuskom i francusko-alžirskom omladinom koja ima veze sa ratom za nezavisnost (1954-1962), kako je izvestio Le Mond. Govoreći o pitanju viza, francuski predsednik je pojasnio da je ideja bila da se
"iznerviraju ljudi iz vladajuće elite koji su navikli da se lako prijavljuju za vize". A zatim se osvrnuo na istoriju odnosa dve države. Prema izveštajima francuskih i alžirskih medija, Makron je rekao da je Alžirom upravljao
„političko-vojni sistem“ koji je
„ponovo napisao“ njenu istoriju.
- Vidite da je alžirski sistem umoran, oslabio ga je Hirak - dodao je on, misleći na prodemokratski pokret koji je Abdelaziza Butefliku prisilio da ode sa vlasti 2019. godine nakon dve decenije na čelu Alžira.
U komentarima, objavljenim u francuskom dnevniku Le Mond, navodi se da je Makron rekao da se ova istorija
"ne zasniva na istinama" već
"na diskursu mržnje prema Francuskoj".- Da li je pre francuske kolonizacije postojala alžirska nacija? - Makron je navodno pitao. Zatim je prozvao Tursku, koju je smatrao odgovornom za
„dezinformacije“ i
„propagandu“.- Bilo je ranijih kolonizacija. Ja sam fasciniran što vidim sposobnost Turske da učini da se potpuno zaboravi uloga koju je imala u Alžiru i dominacija koju je imala - dodao je Makron, prema Le Mondu.
Iz alžirskog predsedništva je saopšteno da su ti komentari
"nedopustivo mešanje" u njihove unutrašnje poslove i da su uvredljivi za sve Alžirce koji su poginuli u borbi protiv francuskog kolonijalizma.
"Zločini kolonije Francuske u Alžiru su nebrojeni i odgovaraju striktinim definicijama genocida", navodi se u saopštenju.
Usledilo je povlačenje ambasadora iz Pariza na konsultacije, a zatim i zabrana za letove francuskih vojnih aviona iznad teritorije Alžira. To je veliki problem za Francusku koja ima oko 5.000 vojnika u regionu Sahel, južno od Alžira, koji se zajedno sa regionalnim vojskama bore protiv militantnih grupa uglavnom u Maliju i Nigeru. Predsednik Alžira Abdeladžid Tebune je rekao da će vratiti ambasadora kada Pariz pokaže poštovanje prema njegovoj zemlji.
Mali i VagnerProblem u odnosima sa Malijem je još kompleksniji. Mali je pozvao francuskog ambasadora u zemlji da izrazi
"ogorčenje" zbog nedavne kritike francuskog predsednika na račun vlade te zemlje, u kojoj dominiraju vojne figure. Napetosti između Francuske i njene bivše kolonije Mali porasle su otkad se pokazalo da država u Sahelu vodi pregovore sa ruskim plaćenicima organizacije Vagner. Naime, Pariz planira da smanji broj od 5.000 vojnika za antiterorističku misiju u ovom regionu, navodi agencija Rojters. Premijer Malija Čogela Maiž optužio je Francusku da ju je napustila u zajedničkoj borbi protiv islamističkih pobunjenika.
Francuski predsednik je odbacio tu optužbu i nazvao premijerovu izjavu
"sramotom", jer dolazi od osobe koja je na položaju posle dva uzastopna puča i vlade koja ima
"nulti demokratski legitimitet."Kao odgovor na ove tvrdnje, malijsko ministarstvo spoljnih poslova je saopštilo da je pozvalo francuskog ambasadora da ga obavesti o ovome, preneo je Tanjug.
Na sastanku, kako je saopštilo ministarstvo, ministar inostranih poslova Diop
"oštro je reagovao na Makronove primedbe, koje će verovatno naštetiti razvoju prijateljskih odnosa". Kako piše BBC, javno mnjenje u Maliju nesumnjivo se okrenulo protiv prisustva trupa iz bivše kolonijalne moći.
Osam godina nakon dolaska Francuza, bezbednosna kriza se proširila na Burkinu Faso i Niger, sa brojnim različitim grupama, od kojih su neke povezane sa Al Kaidom ili grupom Islamska država, koje lutaju regionom iz svojih baza u pustinji Sahari. Ubijeno je oko 55 francuskih vojnika i nekoliko stotina Malijaca. Razjareni sve većom nesigurnošću, Malijci održavaju redovne proteste protiv francuske vojske i optužuju ih da nisu napravili nikakvu razliku u borbi protiv džihadista. Prisustvo francuskih vojnika nazivaju okupacijom i zahtevaju njihov brz izlazak. Mnogi su izgleda srećni što će ih ruski plaćenici zameniti. Međunarodno zaprepašćenje zbog dogovora malijske vlade sa Vagnerom povezano je sa mračnom reputacijom organizacije plaćenika. Kremlj i dalje poriče veze sa plaćenicima. Međutim, ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov potvrdio je da se Mali
"obratio privatnoj vojnoj kompaniji iz Rusije" kako bi mu pomogla u borbi protiv džihadističkih grupa.
Makron želi pomirenje, ali ne sa političarimaU nameri da
"smanji tenzije" Makron je održao samit prošlog petka u Monpeljeu, ali na njemu, osim njega samog, nije bilo visokih zvaničnika. Umesto toga on je pozvao na razgovor mlade afričke lidere iz raznih oblasti sa kojima je razgovarao, a među njima je bilo i učesnika iz Alžira i Malija.
- Mi kao Afrikanci svakodnevno osećamo bol zbog kolonizacije - rekla je Adel Oniango, kenijska medijska ličnost, Makronu tokom panel diskusije, optužujući Francusku da živi u
"poricanju" svoje
"destruktivne prošlosti". Oniango je bila jedna od 11 mladih Afrikanaca koji su pristojno zasuli Makrona kritikama tokom plenarne sednice i pozvali ga da podrži demokratsku obnovu u zemljama u kojima lideri drže vlast pod
"demokratskim diktaturama".- Prestanite da sarađujete sa ovim predsednicima diktatorima - rekao je Čeik Fal uticajni senegalski bloger, tražeći od Francuske da se izvini za zločine iz kolonijalne ere.
Makron je odgovorio da je Pariz rutinski izražavao neodobravanje političkih ili vojnih udara na kontinentu i smanjio saradnju sa autoritarnim režimima, prenosi Frans 24.
- Nikada nisam osnovao vojnu bazu ako to ne zatraže demokratski legitimni lideri - dodao je on. Što se tiče kolonijalne prošlosti Francuske, Makron je rekao da je
"traženje izvinjenja previše lako".- Ne verujem da se možemo osloboditi ove istorije. Verujem u politiku priznavanja. Želim da zajedno prihvatimo ovu istinu - rekao je on.
Iako su mnogi kritikovali francusku kolonijalnu prošlost, oštro su govorili i o svojim vladama, optužujući ih da su diktatori, što je Makron i želeo da čuje.
Izvor:
www.blic.rs