PALUBA
April 30, 2024, 01:18:52 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Bespilotna letilica nad stadionom Partizana  (Read 26881 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #30 on: October 17, 2014, 06:08:12 am »

Moj radni kolega, a član Palube, je prije tri četiri godine sam nacrtao šemu i sam napravio dron. Kvadrikopter. Od optičkih uređaja računara, CD i DVD uređaja, pravio je motore. Premotavao je stator i rotor na motorima optike i pravio motoriće za kvadrikopter. Tu je ugrađivao izuzetno jake magnete koje je vadio iz hard diskova. Kasnije je prešao na pravljenje aviona sa ovakvim motorićima. Elektroniku koju nije mogao napraviti poručivao je preko EBay-a.

Tako da napraviti ovo sve i nije neka nauka ili problem.

Nagovarao sam ga više puta da na taj dron stavi neke svjetleće lampice sa donje strane, pa da to pusti noću. Bio bi to neki NLO.
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #31 on: October 17, 2014, 06:31:01 am »

Ovo je bio NLJO
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #32 on: October 17, 2014, 07:25:12 am »




   Bilo pa prošlo, ne treba dizati tenzije oko politizacije sporta ma kako grubo to izgledalo. Gledajmo na ovaj eksces kao aero-miting Albanskog vazduhoplovstva jer oni bolju avijaciju ni nemaju...




Nemoj biti previse siguran u to. Uzeci u obzir stanja rz-ova na podrucju bivse sfrj, odgovorno ti tvrdim da vise nisu toliko zaostali po pitanju avijacije
Previse se ih podcijenjuje.


Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #33 on: October 17, 2014, 07:29:44 am »

Mislim da o Albanskoj avijaciji postoji posebna tema.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #34 on: October 17, 2014, 01:36:03 pm »




   Bilo pa prošlo, ne treba dizati tenzije oko politizacije sporta ma kako grubo to izgledalo. Gledajmo na ovaj eksces kao aero-miting Albanskog vazduhoplovstva jer oni bolju avijaciju ni nemaju...




Nemam ništa protiv njih, ali neka svoj aero miting u buduće održavaju u Tirani, a ne u Beogradu!
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #35 on: October 18, 2014, 12:50:24 pm »

Dron sa zastavom Albanije na utakmici u Valoni

Tri dana nakon incidenta na kvalifikacionoj utakmici za Evropsko prvenstvo između reprezentacija Srbije i Albanije u Beogradu, stadion u albanskom gradu Valoni preleteo je dron sa zastavom Albanije.

Kako prenosi AP, na snimcima utakmice prve albanske lige između klubova Fljamurtari i Skenderbeg u petak, mogao se videti dron sa regularnom albanskom zastavom.

Utakmica, prema vesti koju je preneo i bečki dnevnik "Virčaftsblat", završena je nerešenim rezultatom 1:1.

Predstavnici klubova i policija nisu se izjašnjavali povodom ovog događaja, prenose mediji.



Izvor:www.tanjug.rs/novosti/149628/dron-sa-zastavom-albanije-na-utakmici-u-valoni.htm


Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #36 on: October 19, 2014, 01:11:11 pm »

evo rješenja

Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #37 on: October 19, 2014, 02:52:05 pm »

Mislim da su ovi napravili dobro djelo. Dosad nikome nije palo na pamet iskoristiti dron za nešto slično, samim time nije bila ni predviđena obrana i sprječavanje takve akcije. Poslije "akcije stadion" svatko mora uzeti u obzir i tu mogućnost kod sigurnosnih procjena. Sreća je da je dron upotrebljen za jednu ipak bezazlenu stvar. Da je iskorišten za neki teroristički napad npr za Putinovog posjeta moglo je biti puno gore.
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 608


« Reply #38 on: October 19, 2014, 03:02:40 pm »

Mislim da su ovi napravili dobro djelo. Dosad nikome nije palo na pamet iskoristiti dron za nešto slično, samim time nije bila ni predviđena obrana i sprječavanje takve akcije. Poslije "akcije stadion" svatko mora uzeti u obzir i tu mogućnost kod sigurnosnih procjena. Sreća je da je dron upotrebljen za jednu ipak bezazlenu stvar. Da je iskorišten za neki teroristički napad npr za Putinovog posjeta moglo je biti puno gore.

Vest iz septembra 2011 (ima i video)
http://www.military.com/video/operations-and-strategy/domestic-terrorism/plot-foiled-to-bomb-pentagon-with-rc-airplane/1190707210001/

Quote
Plot Foiled to Bomb Pentagon with RC Airplane

A 26-year-old Massachusetts man with a physics degree was arrested and charged Wednesday with plotting an attack on the Pentagon and the U.S. Capitol with a remote-controlled model aircraft, authorities said. Rezwan Ferdaus, a U.S. citizen from Ashland, Massachusetts, planned to use model aircraft filled with C-4 plastic explosives, authorities said. As a result of an undercover FBI investigation, Ferdaus, who has a physics degree from Northeastern University in Boston, was charged with attempting to provide material support and resources to al Qaeda for attacks on U.S. soldiers overseas, authorities said. Read more at http://www.cnn.com/2011/09/28/us/massachusetts-pentagon-plot-arrest/


I ne verujem da je 2011 neko prvi put došao na tu ideju.
Kapitol Hil je zaštićen sa EI i PED između ostalog i zbog malih letelica (RC modela), kao i centri drugih glavnih gradova - sa razlogom.

Uopšte ne razumem ovoliku iznenađenost time kako je neko ovo osmislio i pokušao.
Iznenađen sam time kako je MUP potpuno zatečen.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 494


« Reply #39 on: October 19, 2014, 03:11:42 pm »


Prilično maštovito, ali ne i neočekivano. Uopšte, u skladu je sa strategijom "sa reči na dela" -(prej fjaleve ne vepra), mada je ovo možda prvi put da Vlada Republike Albanije istupa sa jasnom i nedvosmislenom podrškom ovakvom činu negiranja suvereniteta i integriteta druge države. Ne mogu da se ne setim govora Luke Đuraškovića - ako sve ovo nije naše, čije je (koji k.), i za koji smo mi (k. krasni) ovde, ako je ovo sve tuđe, i što mi plaćamo ovoliki porez (u p.m.) ako je sve ovo tuđe".
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #40 on: October 19, 2014, 03:27:33 pm »

Ја на пример разуме ту изненађеност у овом случају. Код посета државника се то и раније узимало у обзир. Ово је ипак спорт, а не политика, без обзира што се некада у то претвара.  Шта је требало, да МУП тражи од војске да инсталира ракетне системе? Одговорност је МУП-а што је дозволио да публика упадне на терен, односно да унесе "ватромет", а посебно што су међу навијачима били осведочени хулигани. Очигледно је да се закони морају мењати и да се некима мора ограничити приступ таквим и сличним манифестацијама.

Слажем се са Миноловцем да је овај догађај био "користан", односно да је показао докле безумље иде и да се ипак, мора и то имати у виду чак и на спортским сусретима. Изгледа да ћемо и на фолклорним фестивалима морати да водимо рачуна о томе.

Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #41 on: October 19, 2014, 04:53:57 pm »

Moje je mišljenje da ometanje odreenih frekvencija ne bi bilo delotvorno. Komercijalne modele nije teško prepraviti da rade u drugom spektru u odnosu na fabrički, a ostaje i problem nešto drukčijeg upravljanja, npr. zadatom rutom čak i pravolinijskog leta uz elektroniku koja je sposobna da izbegava prepreke. Nešto kao autopilot. A daleko jednostavnije rešenje je IC daljinsko upravljanje. Jeste možda nezgodno zbog potrebe za optičkom vidljivošću upravljača i letelice, ali je takođe daleko teže ometati takvu vezu. A ako se pri tom iskombinuje sa nekim poluautomatskim režimom leta, ometanje postaje još teže i složenije.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #42 on: October 19, 2014, 05:07:06 pm »

Ovaj događaj s letjelicom je poučan primjer za sve organizatore sportskih priredbi. Mislim da  svega par stadiona u svijetu ima mogućnost natkrivanja igrališta. Kako pokriti zračni prostor? Na koji se način osigurati da se nigdje više ne ponovi ovaj nemili slučaj? Zaštitari, policija, redari pregledavaju gledatelje na ulazu i uvik se nešto pronese u gledalište. Onda gledamo nemile scene skoro svako kolo. Tko će pregledavati ove majstore sa sofisticiranim igračkama?
Beogradski slučaj će izmijeniti gledanje nogometa u skoro vrijeme. Prije mjesec dana takva igračka mi je letjela iznad kuće. Vidio sam na Poljani dva dečka i jednu curu s laptopom kako upravljaju s tom letjelicom. Angažirao ih je grad za neko promotivno snimanje. Letjelica je imala digitalni aparat. Momak mi je kazao da cijela oprema košta 20 000 eura. Za neke luđake je to nebitna cijena u odnosu na štetu koja može biti napravljena. Bome nismo više sigurni niti iza smrike u polju.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #43 on: October 19, 2014, 05:28:22 pm »

Roker što bi se patil s tolikim prepravkama fino nabave minobacač i na minobacačku granatu za osvjetljavanje boišta zakače zastavu i rokaj i nema mogućnosti za ometanje. Grin
Logged
Sin
mornar
*
Offline Offline

Posts: 27


« Reply #44 on: October 19, 2014, 07:04:14 pm »

Moje je mišljenje da ometanje odreenih frekvencija ne bi bilo delotvorno. Komercijalne modele nije teško prepraviti da rade u drugom spektru u odnosu na fabrički, a ostaje i problem nešto drukčijeg upravljanja, npr. zadatom rutom čak i pravolinijskog leta uz elektroniku koja je sposobna da izbegava prepreke. Nešto kao autopilot. A daleko jednostavnije rešenje je IC daljinsko upravljanje. Jeste možda nezgodno zbog potrebe za optičkom vidljivošću upravljača i letelice, ali je takođe daleko teže ometati takvu vezu. A ako se pri tom iskombinuje sa nekim poluautomatskim režimom leta, ometanje postaje još teže i složenije.
Uopste nema potrebe za time.

Konkretni model drona (kao i mnogi drugi) ima opciju da preprogramiras let koristeci gps. Dakle daljinske komade prakticno nisu potrebne.

Jasno je da ovo otvara beskonacan broj mogucnosti za slicne provokacije, zamislite recimo polufinale finale lige sampiona na Santijago Bernabeu, u kadar ulece dron koji je preprogramiran da doleti na sredinu stadiona i nosi, recimo transparent, "Nezavisna Katralonija". Sa pojacanim baterijama takav dron moze da lebdi na odredjenom mestu 45 minuta. Sto bi po pravilima UEFA znacilo da se prekida utakmica, jer su politicke poruke strogo zabranjene u takmicenjima pod krovom FIFA/UEFA.

Takav incident bi videla prakticno cela planeta u takmicenjima kao sto je liga sampiona...


Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.