PALUBA
April 30, 2024, 04:27:16 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Bespilotna letilica nad stadionom Partizana  (Read 26891 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 608


« Reply #45 on: October 19, 2014, 07:16:09 pm »

U ovom slučaju letelica nije imala putanju programiranu da prati signale GPS-a.

Ako na forumu ima nekoga iz roda EI i PED, možda može da objasni koje opsezi se nadziru i šta se kada radi...

A za obezbeđenje uspeha nekog ozbiljnog napada: pa i za očekivati je da se "premosti" fabrička, tj zakonoima propisana frekvencija. Ali opet, zar se ne nadziru i druge frekvencije, osim "propisanih"?
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #46 on: October 19, 2014, 07:22:12 pm »

Smislice vec UEFA nesto. Ako nista drugo uvesce obavezu da svaki stadion ima i PVO jedinicu.

A sad malo ozbiljnije.


Kakva je bila odbrana od aviona na samom pocetku borbene primene avijacije?  Zar nisu postojali i neki PVO baloni? Jednostavno, ako bi redarska sluzba i MUP odradili svoj deo posla u sprecavanju unosenja u sam objekat onda ostaje da takva letelica udje odozgo. Pokrivanjem terena balonima i eventualno nekimo vrstom mreze bi se sprecilo uletanje.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #47 on: October 19, 2014, 08:26:42 pm »

Roker što bi se patil s tolikim prepravkama fino nabave minobacač i na minobacačku granatu za osvjetljavanje boišta zakače zastavu i rokaj i nema mogućnosti za ometanje. Grin
Nemoj im davati ideje...skoro je negde bio minobacač u malim oglasima! Grin


Uopste nema potrebe za time.

Konkretni model drona (kao i mnogi drugi) ima opciju da preprogramiras let koristeci gps. Dakle daljinske komade prakticno nisu potrebne.


Neko je pomenuo GPS ometače, pa u slučaju da se oni koriste takvo navođenje ne bi baš funkcionisalo.

Mada i sad ima dronova kojima nije potreban poseban upravljač, već preko aplikacije na npr. Android baziranom uređaju (tablet, telefon) može da se upravlja njime. A nije ni naročito teško da se uspostavi komunikacija putem interneta...to bi onda značilo da svaki WiFi u okolini mora da se ometa ili još neizvodljivije, 3G mobilna mreža. Tako bi svi u okolini stadiona ostali uskraćeni za pristup internetu ili čak i kompletnoj mreži mobilne telefonije...i to opet ne bi bilo dovljno. Prosto, ometanje linka sa letelicom je praktično neupotrebljivo. Fizičko sprečavanje na razne načine meni deluje lakše i efikasnije.

Ovaj primer sa sokolom koji je oborio letelicu je možda i najefikasniji. Ako mogu da rasteruju golubove po aerodromima, mogu i dronove da obaraju bez problema. Grin
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 890



« Reply #48 on: October 19, 2014, 09:37:50 pm »


Prilično maštovito, ali ne i neočekivano. Uopšte, u skladu je sa strategijom "sa reči na dela" -(prej fjaleve ne vepra), mada je ovo možda prvi put da Vlada Republike Albanije istupa sa jasnom i nedvosmislenom podrškom ovakvom činu negiranja suvereniteta i integriteta druge države...

Мислим да ћемо се сложити да ово није Албанцима тек тако, само од себе, пало на памет, већ да ово прекоокеански "master of puppets" шаље поруку не само Србима и Србији, већ и могућим колебљивцима у сопственим редовима.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #49 on: October 19, 2014, 11:02:22 pm »

Nastojat ću biti kratak pa se neću nikome sa ove strane obraćati direktno.

Već sam pisao da su se nekada frekvencije raspoređivale i prema korisniku u okviru međunarodnih regulativa.Nije se to poklapalo svugdje na pr.SAD i Europa itd.Naveo sam da je početna frekvencija za radioupravljanje kod nas bila 27 MHz pa nadalje.Zakonom je bila i regulisana snaga na predajniku ali i usmjerenost.Razvojem elektronike i radio uređaja te frekvencije su bile sve više a da li su to pratili i zakonski akti neznam i mislim da je vjerovatnije da nisu.
Što se tiče prislušnih službi mnogi misle pod utjecajem ovih silnih ratova (presretnuti razgovori) da se to odnosi na sve frekvencije.Božo je naveo negdje na ovom forumu (parada)da  se radi o vojnim uređajima Thales i Tadiran koji su namenjeni za vojne veze i rade u VF i VVF području.Ova područja se vjerovatno debelo prisluškuju.Radi se o relativno "nižim"frekvecijama kojima i sam teren ne smeta puno.
Netko je naveo da je ova BL bila upravljana na 2.4 GHz što su mnogo više frekvencije i koriste se,kao što je netko naveo za Wi Fi i još nešta za komunikacije sa račinarom.Pošto je ovo područje vjerovatno odobreno za širu upotrebu neznam da li je zakonski regulisana i snaga te usmjerenost,predpostavljam da ipak nije dozvoljeno to područje ometati nekim jammerima.
Isto ovo vjerovatno važi i za GPS nevjerujem da ga je dozvoljeno omjetati jammerima jer time ugrožavate i druge koji to područje koriste.I ako sam veoma uprošteno napisao vjerujem da shvatate problematiku.
I najzad da se i ja priključim nagađanju,što mislite da se protiv drona upoterebi isto,ali neki jači,koji bi mogao recimo da ispaljuje onu mrežu ili neke konopčiće da mu se zapletu u propelere,itd.  laugh

Poz.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #50 on: October 20, 2014, 12:57:04 am »

Ljudi vi stvarno mislite da je dron tu najveci problem i Albanija sa njenim poglavicom,veoma me cudi da neki veoma ugledni clanovi Palube nisu ukapirali sta se tu jos desavalo  Huh?
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #51 on: October 20, 2014, 08:51:01 am »

Ne treba isključiti ni znanje o forumima uopće.Forum možemo napraviti nekoliko nas i dat mu temu recimo "Kako mrziti svog sunarodnika tako da mu mrzimo i gliste(crve) u dvorištu".Sigurno da ne mislim o Palubi tako jer ne bih učestvovao.Vjerujem da se ovdje nalazi dosta pametnih i obrazovanih, a princip mi je da se i pamet i obrazovanje mogu preneti bar u ograničenom smislu.Nešta kao "gripa".Uspješnost foruma zavisi od broja učesnika pa ne bih nikoga ograničavao u tome.Sigurno da ona ovisi i od stručnosti što sam već naveo.Ima jedna "šala" o Lali kako on definiše razgovor(odnosi se i na forum u dobroj mjeri).Kaže:obično se počne o vremenu,poskuplenju itd.,pređe se na politiku i završi se na p***i.
Ljudi očito imaju potrebu da pričaju,e sad kolko je to korisno i stručno zavisi od učesnika.Da ne duljim dalje,vjerovatno se uvjek može naći i nešta korisno.
Na forumu ste s pravom ograničeni jer se on ograničava prema temi-topiku, da bi učešće bilo što razumljivije i racionalnije.
Dakle @Zeljko11 nemojte se ljutiti ali zašto niste naveli šta je to što mi ne shvatamo?Nismo svi obdareni telepatskim mogućnostima.Vodite pri tom računa o naslovu topika i da on ograničava temu.

Poz.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #52 on: October 20, 2014, 09:27:14 am »

Što se tiče wi-fi snage u evropi, a i kod nas je propisana zakonom i mislim da maksimalan snaga ne smije biti veća od 20 dBm (100 mW)

Da li je kriptovan komunikacija između drona i upravljača? Kakav je mogućnost preuzimanja upravljanja nad dronom?
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #53 on: October 20, 2014, 02:08:49 pm »

Što se tiče wi-fi snage u evropi, a i kod nas je propisana zakonom i mislim da maksimalan snaga ne smije biti veća od 20 dBm (100 mW)

Da li je kriptovan komunikacija između drona i upravljača? Kakav je mogućnost preuzimanja upravljanja nad dronom?

Trifko, ne znam odakle si preuzeo ovu prvu rečenicu, ali ona se nekako ne uklapa u tehnički koncept, koji sam nekada koristio. Odavno nisam u direktnoj vezi sa novim tehnologijama - pa ne znam da li se šta promenilo!

Radi se o sledećem: snaga predajnika je obično data u vatima (W, kW, mW, MW, GW), a osetljivost prijemnika se može definisati sa dBm.
Ovo što si napisao: 20 dBm bi trebalo da znači da je prijemnik u mogućnosti da detektuje (razluči) signal od 1 mW, koji je prigušen 20 dB.

dB je logaritamska merna jedinica i uvek predstavlja logaritamski odnos dvaju veličina. Kada je u pitanju dBm, uvek se govori o snazi nekog signala, gde je referentna vrednost 1mW.

A što se tiče kriptovane komunikacije između drona i upravljača - kod uređaja koji se koriste za igranje ne bi trebalo da se primenjuje. Obično se samo vrši usaglašavanje frekvencije predajnika i prijemnika (da se ne bi direktno uticalo na rad drugog uređaja u blizini), i time je posao završen.
Kriptovana komunikacija se sigurno koristi u strogo namenskim uređajima, ali oni ne bi trebali da budu pristupačni običnim širokim narodnim masama.

Mada, danas za pare možeš kupiti sve!
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #54 on: October 20, 2014, 07:14:39 pm »

@Lovac biće da sam se ja malo zeznuo, a podatak sam pokupio odavde http://www.engenius-europe.com/index.php/newsitems/8-beginners

Moraću potražiti dokumente od Regulatoren agencije za komunikacije da vidim šta tamo stoji...
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #55 on: October 20, 2014, 07:59:32 pm »

Ja se izvinjavam, odavno se ne bavim naukom, pa mi je mozak malo zarđao.

Malopre napisah da je dBm logaritamski odnos dvaju veličina, gde je referentna vrednost 1mW. Ovo se može primeniti i za snagu predajnika, i za osetljivost prijemnika.

Konkretno:

P (dBm) = 10 log x P(W) / 1mW

rečima napisano: snaga predajnika (P) iražena u dB jednaka je 10 log od snage predajnika izražene u vatima, u odnosu na 1 mW.

U tom slučaju je jasno da je 20 dBm = 100mW, na izvoru.

Evropska reulativa ovome dodaje dobitak antene (u odnosu na neusmereni radijator - to je obična štap antena), a oduzimaju se gubici u predajnom traktu.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #56 on: October 20, 2014, 08:15:17 pm »

I u Engleskoj hapšenje zbog drona na utakmici!

20 oktobar 2014 | 20:55(0) Twitter

Izgleda da "zloglasna" letelica koja je zajedno sa zastavom "velike Albanije" prouzrokovala nemire na utakmici Srbije i Albanije, postaje popularna i u Engleskoj. I tamo je dron izazvao zbunjenost jednog dela navijača tokom utakmice između Mančester sitija i Totenhema, pa je policija morala da reaguje i brzo je privela čoveka koji je upravljao kvadrikopterom, prenose ostrvski mediji. Za sve je odgovoran 41- jednogodišnji muškarac iz Notingema koji se u trenutku dok je upravljao dronom nalazio u parku u blizini "Etihada". Brzo je lociran i uhapšen, pušten je uz kauciju, ali je protiv njega pokrenut postupak po nekoliko tačaka.
- Dronovi mogu biti opasni po bezbednost navijača i potencijalno mogu izazvati paniku na mestu okupljanja velikog broja ljudi - rekao je glavni inspektor mančesterske policije Kris Hil.
- Čak i mali dronovi su teški sedam ili osam kilograma i kao takvi u slučaju pada mogu izazvati povredu ili naneti štetu. Srećom, niko nije povređen. Ljudi misle da je ovo mali prekršaj, ali je zapravo mnogo veći, pošto se podvodi pod kršenje propisa o vazdušnom saobraćaju, za šta počinilac mora da odgovara pred vlastima za civilni saobraćaj.     

Pročitajte više: http://sportal.rs/news.php?news=135135
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #57 on: October 20, 2014, 08:40:23 pm »

Drago mi je da se javljaju stručniji članovi jer je moj mozak još više korodirao skoro bi se moglo reći sama hrđa.

Dobro je što je @Trifko zapazio da bi podatak trebalo uzeti u vezi telekomunikacija pa možda i iz ove oblasti-daljinsko upravljanje.Ovdje je upotrebljeno za Wi Fi samo zato što se to poklapa sa tom frekvencijom(koja ne mora biti samo za Wi Fi korištena) a i sami Wi Fi čini mi se koristi i druge frekvencije na pr. 5GHz.Što se tiče daljinskog upravljanja BL,nisam uvjeren,da se koristi tako mala snaga a treba znati da postoji mogućnost upotrbe i linearnog pojačavača.
Da stvar uprostim na ličku razinu.Snaga je ograničena da ne smeta drugim korisnicima a time je ograničena udaljenost upravljanja sa BL.
Upotreba usmjerenog antenskog sistema se obično ograničava za civilnu upotrebu jer se usmjerenošću(antenska dobit-"pojačanje")takođe povećava mogućnost smetnji  na većim udaljenostima pa i veća udaljenost na kojoj se može upravljati.

Poz.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #58 on: October 20, 2014, 08:58:56 pm »

Kaže ovako za "2.4 GHz" WiFi se kreće u rasponu od 2.400 do 2.483.5 GHz i koristi se za ISM, IEEE 802.11, 802.11b, 802.11g, 802.11n Wireless LAN, IEEE 802.15.4-2006, Bluetooth, Radio-controlled aircraft, Microwave oven, ZigBee)

A što se Wi-Fi-a na "5 GHz" tiče on se kreće u rasponu od 5.725 do  5.875 GHz

Logged
Lemi_O2
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 490



« Reply #59 on: October 20, 2014, 10:28:27 pm »

Takozvani range extender, odnosno pojačivač signala, za spomenuti model quada, povećava domet do oko 700 metara u idealnim uvjetima, košta oko 90$ u slobodnoj prodaji. Uz bolju opremu, neki su povećali domet i preko 4 km, ali tu se već krše svi mogući zakoni vezani za radio emisije i čak zračni promet.
Link sa teh. detaljima
http://www.phantompilots.com/viewtopic.php?f=7&t=3880&start=1180

Kako stvari stoje, uskoro će svi napredniji rc modeli opremljeni GPS-om imati i  obaveznu "geo fencing" funkciju koja će onemogućiti letenje iznad određenih područja, već dugo se priprema zakon koji će znatno ograničiti upotrebu ovakvih modela u SAD i Europi, pošto su mogućnosti zloupotrebe ogromne, toga su svi svjesni. Do sada su i kod nas zakoni pratili ovo područje frekvencija - "stare evropske" 27 MHz, 35 MHz A-Band / 36 MHz B-Band, 40 MHz / 41 MHz, 72 MHz, sa dopuštenim određenim kanalima za svaku zemlju, te novije 2,4 i 5,8 GHz te njihovu upotrebu za aviomodelarstvo, ali provedba i kontrola je bila nikakva, u pravilu jedino kod kupnje, odnosno prijava regulatornoj agenciji (certifikat o sukladnosti radio uređaja). Većih problema nije u pravilu bilo, pošto se tim hobijem bavio mali krug ljudi, koji su bili ili po raznim klubovima ili pravi zaljubljenici, koji su više manje odgovorno letuckali. Problem je nastao kada su se pojavili modeli letjelica sa el. žiroskopima, GPS, real time video linkom, FPV, autopilotom, koji omogućavaju letenje bukvalno svakome i posvuda, bez ikakvih tehničkih znanja i odgovornosti, za male novce.
« Last Edit: October 20, 2014, 10:37:05 pm by Lemi_O2 » Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.