PALUBA
April 30, 2024, 03:10:31 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Bespilotna letilica nad stadionom Partizana  (Read 26886 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 494


« Reply #15 on: October 15, 2014, 04:24:11 pm »

@Jester, borba protiv terorizma, a upravo u ovom slučaju je reč upravo o terorizmu je svakako teška, a ponekad i neuspešna. Svakako da reči kao što su  Nishi, Shkupi, Ohri, Tetove, Dibra, a naročito Piro (Pirot, gde su jedini Albanci onih par semenkara) na toj karti vređaju osećanja prosečno inteligentnog čoveka.

Нису Скопље, Охрид, Тетово, итд. градови Србије, али за Србе имају велики морални, емотивни и историјски смисао - у најбољем значењу тих речи, јер иначе су они свакако македонски. За Ниш, Пирот, а нарочито оно што се на карти види као Yeni Bazari, Yeni Varos, Senice, Pripole, Priboy, Plevle, итд. једини одговор може бити написан на топовским гранатама, јер то друштво изгледа други одговор не разуме.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #16 on: October 15, 2014, 04:30:28 pm »

Još jedan dokaz da je borba protiv terorizma u svim njegovim oblicima skoro pa nemoguć posao, ovo je samo moje skromno mišljenje.

Pošto polako dobijamo dojam da se radilo o smišljenom aktu, pa čak i o nekom obliku terorizma, moraće ubuduće organi reda
uzeti u obzir i ovakve mogućnosti. Rešivo je to, nema dileme, široko pojasni ometač i adio mare.

Vražje letilice..... Huh?, dobro smo i prošli, mogli su idioti ko zna šta okačiti.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #17 on: October 16, 2014, 06:35:04 am »

Predvideti da će se ovako nešto desiti sa bespilotnom letelicom nemoguće je. Ali moguće je kada se radi o organizaciji događaja za
koji se zna da ima ogromne rizike, pokriti okolinu stadiona policijom ili onim žandarima što pucaju u mirne vozače zbog
spore vožnje. Navodno je dron pušten sa obližnje crkve. Kako je mogao neko da se popenje  na tu crkvu a niko ne primeti.
Neznam da li je moguće upravljati ovom uređajem nečim osim daljinskim upravljačem, ako je tako ko je mogao da to unese na
stadion. Pričaju o super kontroli  na ulasku  u stadion a ipak je neko uspeo da unese petarde i baklje. Uspeli "navijači"
(ja ih ne smatram za to) da utrče u teren, gde je tu policija i redarska služba koja je uredno plaćena da to spreči?
Treba da ostanu bez posla i da budu procesuirani pa da sledeći put oni koji rade taj posao da pretesaju kao treba i da urade posao
za koji su angažovani.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #18 on: October 16, 2014, 08:02:11 am »


Za mene veoma ispravan način razmišljanja.Postoje tačno određene frekvencije za daljinsko upravljanje (nije to jedna frekvencija,mislim da počinju negdje sa 27 mHz).Iste se koriste i za one dječje igračke,automobile,avione,brodove itd.To je regulisano nekadašnjim zakonima o raspodjeli frekvencija.Tačno je da su tu regulisane i snage odašiljača ali se nemože očekivati da se zloupotreba pridržava zakona i tu imate niz mogućnosti da se to upotrebi na nezakonit način.Sjetite se da je bilo niz "atentata " kriminalaca sa zloupotrebom mob,TF u dizanju u vazduh automobila u međusobnim obračunima.
Ako se ovdje radi o igrački koja je korištena u osnovnom obliku sigurno da je ona imala ograničeni domet i zakonom određene frekvencije,policija je sigurno mogla kontrolisti to određeno područje.Ali ako Vi imate komandni kadar koji je vječiti i sigurno "veoma "obrazovan,niste drugo mogli niti očekivati.Vjerovatno je to moglo biti otkriveno još na carini,ali mislim da nam ni tu nije bolja situacija(kao i svugdje)kadrovi su po sistemu moj si,ili dovoljno si platio da dobiješ posao,a savladaćeš ti to(mož bit i vrhunski hirurg i predsjednik države).
Mogao bih još mnogo toga i o teškoćama sa čisto tehničkih razloga a Boga mi i političkih ali mislim da je za sada dosta.

Poz.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #19 on: October 16, 2014, 08:41:04 am »

Vjerovatno je to moglo biti otkriveno još na carini


Letelica je mogal biti kupljena i u Beogradu, znaci da uopste ne predje granicu.
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #20 on: October 16, 2014, 09:12:37 am »

Letelica može imati bilo koji frekvencijski pojas za upravljanje. Blokiranje svih frekvencija nije opcija. Ono sa sačmaricom je na pola šala, ali na pola je i istina. Jedna od opcija bi bila i ova:

http://www.spyemporium.com/super-web-shooting-net-gun/
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 608


« Reply #21 on: October 16, 2014, 09:20:27 am »

Modeli aviona na daljinsko upravljanje postoje - pa recimo - decenijama, mnogo pre pojave "dronova" kako ih danas zovu i mnogo pre nego što su se "dronovi" poput ovoga pojavili u slobodnoj prodaji.

Hoću da kažem da je opasnost od ovakovg "napada" prisutna jako dugo. Snimljeno je više filmova u kojima se koriste igračke na daljinsko upravljanje koje nose malu količinu eksploziva i detonator na daljinsko upravljanje (recimo - drugi film o Prljavom Hariju). Dakle, ideja je odavno razrađena.

Ja sam do prekjuče bio ubeđen da je ova mogućnost predviđena i da službe bezbednosti skeniraju i ometaju opseg frekvencija koje koriste uređaji na daljinsko upravljanje, kao što kontrolišu i radio - komunikaciju...
Jer, pre monogo, mnogo godina sam čitao kako je dobar deo Vašintona oko Kapitol Hila, Bele kuće i sl. pod nadzorom i ometanjem frekvencija. Ako se u Beogradu koriste radari za otkrivanje položaja snajperista (otvoreni prozori, kretanje po krovovima ...), pretpostavljao sam da se pri obezbeđivanju važnih događaja i ličnosti skeniraju i ometaju frekvencije.
Doduše, ja sam godinama mislio i da MUPove kamere na glavnim ulicama mogu da snime registarske tablice automobila u prekršaju, ali posle onog brutalnog gaženja na Brankovom mostu ispalo je da - ne mogu...

Moje neko mišljenje je da je ovakva mogućnost i predviđena u planovima, elaboratima i sl, ali da zbog postavljanja nestručnih ljudi (počev od ministra sa Megatrend doktoratom) predviđene mere nisu ni preduzete.
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 608


« Reply #22 on: October 16, 2014, 09:30:59 am »

I još nešto, koliko je policija zakazala:
naš igrač je uspeo da uhvati zastavu i počeo da spušta "dron" na zemlju.
Niko, ama iko od policajaca nije pritrčao da preuzme dron (uzrok prekida, provokacija gledalaca, dokazni materijal, pa čak i moguća bomba).
Reakcija mrtvog konja.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #23 on: October 16, 2014, 09:34:02 am »

Vjerovatno je to moglo biti otkriveno još na carini


Letelica je mogal biti kupljena i u Beogradu, znaci da uopste ne predje granicu.

Slažem se s Vama kao mogućnost.Tu bi trebao dati SUP odgovor,jer niti ima hiljade tih prodavnica po Srbiji.Ipak radi diskusije ne vjerujem da je netko tko je to planirao nije ukalkuliso i mogućnost da te prodavnice ne rade tada, i da nije predhodno isprobao ispravnost letjelice.Za isprobavanje Vam je potrebno i vrijeme i prostor,pošto  u našim prodavnicama možete kupiti i djelimično a i potpuno neispravan proizvod.
Dakle moguće je sve ali ako je to planirano,nisam siguran da oni nisu vodili računa o bitnim stvarima,inače radilo bi se o diletantima.

Poz.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #24 on: October 16, 2014, 09:44:09 am »

I još nešto, koliko je policija zakazala:
naš igrač je uspeo da uhvati zastavu i počeo da spušta "dron" na zemlju.
Niko, ama iko od policajaca nije pritrčao da preuzme dron (uzrok prekida, provokacija gledalaca, dokazni materijal, pa čak i moguća bomba).
Reakcija mrtvog konja.

Nisi u pravu, i mrtav konj bi bolje reagovao.
Logged
BrRista
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 317



WWW
« Reply #25 on: October 16, 2014, 09:50:45 am »

Ima mnogo tih letelica u Srbiji. Ja znam za sigurno 10 kom. Od ovih prostihih do slozenijih modela koji mogu da nose veci teret. Mislim da je negde u Vrscu najveci distributer za Srbiju... Vlasnici letelica uvek nesto muljaju, kupuju, prodaju i veoma je moguce da je neko prodao letelicu ne znajuci za sta ce se koristiti..
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 930



« Reply #26 on: October 16, 2014, 10:03:12 am »

Ove letelice se baš često koriste za snimanje većih skupova, kod nas samo u novinarske svrhe a u svetu i bezbednosne.
Evo primera kod nas, ovo je amaterski snimak a postoji i agencija koja se bavi baš ovakvom vrstom snimanja (u novinarske svrhe)


A evo i linka do agencije koja se bavi konkretno tim, profesionalno
http://www.helivideo.rs/
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #27 on: October 16, 2014, 10:56:46 am »

Prvi put u životu sam vidio ovakvu situaciju na terenu. Ovo  niko normalan nije mogao očekivati. Letjelica je sigurno puštena izvan stadiona tako da organizator nije mogao spriječiti njenu pojavu. Drugi put bi se mogao spustiti i James Bond. Što tada?
Logged
Lemi_O2
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 490



« Reply #28 on: October 16, 2014, 01:10:16 pm »

Dakle, radi se modelu quadcoptera ( Phantom 1 ili 2)  koji se prodaje već godinama i spada medju bolje na tržištu, ili neki njegov kineski klon.
Link proizvođača, http://www.dji.com/
Svi modeli posjeduju GPS, el.žiroskop, uz dodatke moguće je i preprogramiranje rute, zatim povećanje dometa (extender) upravljača i što je najvažnije FPV. Znači uz kupnju "naočala", moguće je upravljanje iz prvog lica u realnom vremenu, sa HUD prikazom. Prijenos videa HD kvalitete je moguć u realnom vremenu. Stanice rade na frekv. od 2,4 GHz. Upotrebljavaju se osim za razonodu, i za snimanje svega i svačega, od svadbi pa do kontrole raznih postrojenja.
Ako supruga odobri, Phantom 2 vision bi mi trebao sletjeti pod  bor.  Smiley
Zakonodavci i u SAD i U Europi su poodavno uvidjeli potencijalne opasnosti ovih i sličnih modela, te ubrzano pripremaju zakonske okvire za njihovu upotrebu.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 838


« Reply #29 on: October 16, 2014, 11:11:42 pm »




   Bilo pa prošlo, ne treba dizati tenzije oko politizacije sporta ma kako grubo to izgledalo. Gledajmo na ovaj eksces kao aero-miting Albanskog vazduhoplovstva jer oni bolju avijaciju ni nemaju...


Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.