posredno je povezano sa temom pa sam postavija ovdi da ne otvaram novu, slicnu, temu:
Kojim putem ide Gruzija? Politička kriza zbog Euro-atlantske integracije: odlaze pro-Zapadni ministri, vladajuća koalicija gubi parlamentarnu većinuGruzija ima oko 4,5 milijuna stanovnika te preko nje prolaze ključni kaspijski plinovodi i naftovodi kojima se iz Azerbajdžana plin i nafta prebacuju za Europu. Gruzija je također nekadašnja članica Sovjetskog Saveza te i danas ima vrlo turbulentan odnos s Moskvom. Rusija i Gruzija nakratko su i ratovale 2008. dok je na vlasti u Tbilisiju bio predsjednik Mihail Sakašvili.
Pitanje koje se već dugo vremena stavlja pred Gruziju vrlo je slično onome koje se stavilo pred Ukrajinu upravo u ovo vrijeme prošle godine - krenuti putem Zapada ili veće suradnje s Rusijom? U svijetu koji postaje geopolitički polariziran počinje se gubiti logičan izbor dobrih odnosa s obje strane.
Gruzija se sada nalazi pred teškim odlukama - aktualna vlast želi provesti integracije sa Zapadom (NATO i EU), ali u isto vrijeme žele zadržati dobre odnose s Moskvom. Takva ideja će se teško moći realizirati te već dolazi do velikih tenzija po tom pitanju unutar vladajuće koalicije od šest stranaka.
U načelu se svi slažu da su Zapadne integracije put za Gruziju, no do neslaganja dolazi kada je riječ o brzini kojom bi se tim integracijama trebalo pristupati.
Tenzije su ovog tjedna eskalirale nakon što je gruzijski premijer, Irakli Garibašvili, otpustio istaknutog pro-zapadnog ministra obrane, Iraklija Alasaniju. Dan nakon, ostavku u Vladi podnijela je ministrica vanjskih poslova, Maja Panjikidze, također istaknuta političarka pro-zapadne orijentacije.
Nadalje, koalicijska stranka "Slobodni Demokrati", koju predvodi sada već bivši ministar obrane Alasania, izašla je iz vladajuće koalicije čime je ista izgubila većinu u gruzijskom parlamentu te se politička kriza naglo produbljuje.
Rusija je za Gruziju iznimno važan trgovinski partner te određen dio političke klase ne planira to ugroziti dok drugi zagovaraju što čvršću i što bržu integraciju sa Zapadom, što će pak neminovno dovesti do tenzija između Moskve i Tbilisija.
"Gruzijska euro-atlantska integracija je najvažnija stvar za mene i moj tim. Ne možemo ignorirati prijetnje s kojima se suočava naša zemlja", istaknula je ministrica vanjskih poslova podnijevši ostavku zajedno s još nekoliko stranačkih kolega. Uskoro je ostavku podnio i Aleksi Petriašvili, ministar za Europske i Euro-Atlantske integracije.
Premijer Garibašvili odbacuje tvrdnje pro-zapadnih ministara ističući kako Gruzija neće mijenjati svoj politički pravac. "Naša vanjska politika ostaje nepromijenjena. Te naivne i smiješne izjave neće imati nikakvog utjecaja", rekao je.
No, činjenica je da se u Gruziji sve češće privode istaknuti pro-zapadni lideri. Deseci bivših dužnosnika su do sada uhićeni, uključujući bivšeg premijera, ministra obrane, ministra unutarnjih poslova te gradonačelnika Tbilisija. Sva ova uhićenja dogodila su se otkako je nova koalicija na vlasti. Navodi se kako su uhićeni zbog zlouporabe moći i korupcije.
http://www.advance.hr/vijesti/kojim-putem-ide-gruzija-politicka-kriza-zbog-euro-atlantske-integracije-odlaze-pro-zapadni-ministri-vladajuca-koalicija-gubi-parlamentarnu-vecinu/