PALUBA
December 08, 2024, 12:32:08 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Samohodni raketni sistem 2K12 Kub-M / Kvadrat - Od SFRJ do Srbije", a jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13   Go Down
  Print  
Author Topic: Rusija Vs. Gruzija  (Read 44318 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Last Login:July 30, 2015, 10:34:08 am
Posts: 7 371



« Reply #110 on: October 16, 2014, 08:35:02 am »


I Abhaziju i južnu Osetiju Rusija je priznala kao nezavisne države još 2008. godine. Činjenica je da bez zaleđine Rusije ove dve državice ne bi mogle opstati.

Lijepo se vidi na gornjoj karti da se te dve oblasti naslanjaju na Rusiju fizički. To je dovoljna mogućnost da su pod
kontrolom Rusije u dugoročnom smislu i tu nema bilo kakve potrebe za zatezanjem situacije. Gruzija može samo da
gunđa i to je to...
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:December 02, 2024, 05:41:10 pm
Posts: 6 321



« Reply #111 on: October 16, 2014, 09:06:30 am »

Ako bi Gruzija promenila politiku i priblizila se Rusiji onda bi verovatno mogla da resi proble sa ove dve otcepljene oblasti ali to bi zahtevalo dug period pomirenja.
Logged
Perun
Počasni član foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Last Login:December 03, 2024, 06:14:15 pm
Posts: 4 558


« Reply #112 on: November 08, 2014, 12:24:25 pm »

posredno je povezano sa temom pa sam postavija ovdi da ne otvaram novu, slicnu, temu:

Kojim putem ide Gruzija? Politička kriza zbog Euro-atlantske integracije: odlaze pro-Zapadni ministri, vladajuća koalicija gubi parlamentarnu većinu


Gruzija ima oko 4,5 milijuna stanovnika te preko nje prolaze ključni kaspijski plinovodi i naftovodi kojima se iz Azerbajdžana plin i nafta prebacuju za Europu. Gruzija je također nekadašnja članica Sovjetskog Saveza te i danas ima vrlo turbulentan odnos s Moskvom. Rusija i Gruzija nakratko su i ratovale 2008. dok je na vlasti u Tbilisiju bio predsjednik Mihail Sakašvili.

Pitanje koje se već dugo vremena stavlja pred Gruziju vrlo je slično onome koje se stavilo pred Ukrajinu upravo u ovo vrijeme prošle godine - krenuti putem Zapada ili veće suradnje s Rusijom? U svijetu koji postaje geopolitički polariziran počinje se gubiti logičan izbor dobrih odnosa s obje strane.

Gruzija se sada nalazi pred teškim odlukama - aktualna vlast želi provesti integracije sa Zapadom (NATO i EU), ali u isto vrijeme žele zadržati dobre odnose s Moskvom. Takva ideja će se teško moći realizirati te već dolazi do velikih tenzija po tom pitanju unutar vladajuće koalicije od šest stranaka.

U načelu se svi slažu da su Zapadne integracije put za Gruziju, no do neslaganja dolazi kada je riječ o brzini kojom bi se tim integracijama trebalo pristupati.
Tenzije su ovog tjedna eskalirale nakon što je gruzijski premijer, Irakli Garibašvili, otpustio istaknutog pro-zapadnog ministra obrane, Iraklija Alasaniju. Dan nakon, ostavku u Vladi podnijela je ministrica vanjskih poslova, Maja Panjikidze, također istaknuta političarka pro-zapadne orijentacije.

Nadalje, koalicijska stranka "Slobodni Demokrati", koju predvodi sada već bivši ministar obrane Alasania, izašla je iz vladajuće koalicije čime je ista izgubila većinu u gruzijskom parlamentu te se politička kriza naglo produbljuje.

Rusija je za Gruziju iznimno važan trgovinski partner te određen dio političke klase ne planira to ugroziti dok drugi zagovaraju što čvršću i što bržu integraciju sa Zapadom, što će pak neminovno dovesti do tenzija između Moskve i Tbilisija.

"Gruzijska euro-atlantska integracija je najvažnija stvar za mene i moj tim. Ne možemo ignorirati prijetnje s kojima se suočava naša zemlja", istaknula je ministrica vanjskih poslova podnijevši ostavku zajedno s još nekoliko stranačkih kolega. Uskoro je ostavku podnio i Aleksi Petriašvili, ministar za Europske i Euro-Atlantske integracije.

Premijer Garibašvili odbacuje tvrdnje pro-zapadnih ministara ističući kako Gruzija neće mijenjati svoj politički pravac. "Naša vanjska politika ostaje nepromijenjena. Te naivne i smiješne izjave neće imati nikakvog utjecaja", rekao je.

No, činjenica je da se u Gruziji sve češće privode istaknuti pro-zapadni lideri. Deseci bivših dužnosnika su do sada uhićeni, uključujući bivšeg premijera, ministra obrane, ministra unutarnjih poslova te gradonačelnika Tbilisija. Sva ova uhićenja dogodila su se otkako je nova koalicija na vlasti. Navodi se kako su uhićeni zbog zlouporabe moći i korupcije.

http://www.advance.hr/vijesti/kojim-putem-ide-gruzija-politicka-kriza-zbog-euro-atlantske-integracije-odlaze-pro-zapadni-ministri-vladajuca-koalicija-gubi-parlamentarnu-vecinu/
Logged
Morskoprase
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 04:37:45 pm
Posts: 1 538



« Reply #113 on: December 17, 2014, 02:15:49 pm »

Pa da kod nas privedu političare na osnovu takvih optužbi (daj Bože)-ostadosmo bez svih političara. Al znaju Gruzinci, znaju. Nije bio Staljin uzalud Gruzinac.  Roll Eyes
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:September 11, 2024, 07:36:37 am
Location: Tripkova
Posts: 2 864



« Reply #114 on: January 22, 2015, 12:41:41 pm »

Zna li neko kako je poceo sukob? Da li se Gruzini i Oseti toliko mrze, i zbog cega?
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:November 28, 2024, 08:29:33 pm
Posts: 6 923



« Reply #115 on: January 22, 2015, 06:08:42 pm »

Zna li neko kako je poceo sukob? Da li se Gruzini i Oseti toliko mrze, i zbog cega?

Пази овако, комунисти нису признавали ни нације, ни религије, ни расе већ само класе. Али ипак, обожавали су, ваљда у слободно вријеме, да се аматерски и лаички играју етничог инжињеринга и цртања којекаквих граница по географским картама, остављајући тако кукавичја јаја и темпиране бомбе будућим поколењима. Па су тако у исте торове трпали и бабе и жабе.

Несношљивост је дуго тињала, а Грузија је крајем 80-их година прошлог вијека, у маниру слободне, демократске, младе државе која тек заокружује свој суверенитет, кренула у гажење и ограничавање права мањинских народа. То је био окидач за све што се касније десило...
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:April 10, 2022, 04:18:25 pm
Location: BGD
Posts: 62 038



« Reply #116 on: March 22, 2015, 10:20:17 am »

Putin komada Gruziju
Milana Pejić   21.03.2015.

Rusija i gruzijski region Južna Osetija novim sporazumom praktično će postati jedna država.

Ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je sporazum sa liderom Južne Osetije Leonidom Tibilovom koji ovu gruzijsku regiju skoro kompletno integriše u sastav Rusije i to samo godinu dana nakon aneksije Krima. Nasmejani lideri rukovali su se nakon potpisivanja sporazuma koji će Rusima dati kontrolu nad granicama Južne Osetije, kao i formalnu kontrolu nad oružanim snagama i privredom ovog regiona. Vodeći kritičari Kremlja protumačili su ovaj sporazum kao korak koji otvara put Putinu da, pored Krima, anektira i ovu regiju. "Ovaj takozvani sporazum je još jedan potez Rusije koji u potpunosti narušava bezbednost i stabilnost u regionu. NATO ne priznaje sporazum" izjavio je generalni sekretar Jens Stoltenberg i dodao da je njime povređen suverenitet Gruzije, kao i osnovni principi međunarodnog prava. Tibilov, inače bivši KGB-ovac, uzvratio je da bi NATO i EU trebalo da „gledaju svoja posla i ne zabadaju nos u tuđe stvari“. "Građani će ovim sporazumom moći lakše do ruskog državljanstva, što automatski predstavlja najbolju moguću garanciju bezbednosti njihove države" rekao je Tibilov. Južna Osetija odvojila se od Gruzije devedesetih, ali nije međunarodno priznata država.

Gruzija i Zapad ne priznaju sporazum

Gruzijske vlasti opisale su sporazum kao „potez koji vodi potpunoj aneksiji“, dok je EU rekla da on predstavlja „ozbiljnu pretnju regionalnoj stabilnosti". Sjedinjene Američke Države takođe su se izjasnile da ovaj sporazum neće biti priznat.

Demonstracija ratne sile

Više od 80.000 ruskih vojnika učestvuje u vojnim vežbama koje se odvijaju širom zemlje. U vežbama učestvuju ratni brodovi, protivvazdušna odbrana, oklopna vozila i strateških bombarderi, ukupno 220 aviona. Rusija je prošle nedelje rasporedila i 8.000 vojnika na Krim i njih 38.000 na Arktik. Oko 200 tenkista trenira opkoljavanje grada u središtu Rusije.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:November 28, 2024, 08:29:33 pm
Posts: 6 923



« Reply #117 on: March 22, 2015, 10:26:24 am »



Demonstracija ratne sile

Oko 200 tenkista trenira opkoljavanje grada u središtu Rusije.

Izvor: www.blic.rs

Е ова им је најјача...
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Last Login:October 28, 2023, 12:43:28 pm
Posts: 7 441



« Reply #118 on: March 22, 2015, 10:44:55 am »

To je nova disciplina u tenkovskom bijatlonu  Grin
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Last Login:October 28, 2023, 12:43:28 pm
Posts: 7 441



« Reply #119 on: March 16, 2017, 01:06:56 pm »

Путин наложио припајање војних снага Јужне Осетије


МОСКВА: Руски председник Владимир Путин у уторак је наредио својим службеницима да потпишу уговор којим ће оружане снаге грузијске покрајине Јужне Осетије де факто уклопити у заповедну структуру Војних снага Руске Федерације, јавио је Ројтерс, позиајући се на РИА новости.


Грузија је осудила тај потез, а за очекивати је да ће исто учинити бројне западне државе, уз оптужбу да Кремљ у тишини припрема анексију дела територије друге суверене државе, након што је исто направљено с Кримом пре две године.

Москва де факто већ годинама контролише Јужну Осетију, планинску регију на североистоку Грузије, али је досад ту регију службено третирала као независну државу.Према тексту предлога за који Путин инсистира да се потпише што пре, сепаратисти у Јужној Осетији би уз благослов Москве требало да прихвате нове оперативне процедуре за њихове оружане снаге, док ће структура и циљеви тих оружаних снага бити формирани у договору с Русијом.

У споразуму такође стоји да се припадници оружаних снага Јужне Осетије могу пребацити у Оружане снаге Руске Федерације у руској бази у Јужној Осетији. Надаље, сепаратисти ће смањити властите оружане снаге у складу с бројем нових војника које у својој бази запосле Руси. Уговор са сепаратистима требало би да закључие руски министри одбране и спољних послова.Грузијски шеф дипломатије Михаил Јанелидзе је ту најаву жестоко осудио.

" Било који споразум између Руске Федерације и де факто водства Јужне Осетије није легитиман. Такви кораци не воде према очувању мира и нарушавају мировни процес, нужан за разрешење конфликта", наводи се у изјави Јанелидзеа.Јужна Осетија се од Грузије одвојила у рату након распада Совјетског Савеза, а ситуација је додатно ескалирала 2008. године када је Русија у Јужну Осетију послала своје трупе с објашњењем да жели да заштити цивиле те покрајине од грузијских снага. Грузија је, уз дипломатску, али не и војну подршку западних сила, тај потез назвала обичном отимачином територије.

Након кратког рата Русија је признала Јужну Осетију као независну државу, али њихов потез је следила тек неколицина других међународно признатих држава.Јужну Осетију је као независну државу до сада признало пет суверених држава (Русија, Никарагва, Науру, Венецуела и Тувалу), док је међународне организације попут УН-а, ОЕБС-а, Европске уније, итд, сматрају делом Грузије.С друге стране, критичари руске спољне политике пак сматрају да је интервенција у Јужној Осетији била тек експеримент за каснију анексију Крима.

(Танјуг)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.024 seconds with 22 queries.