PALUBA
April 25, 2024, 09:00:59 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9   Go Down
  Print  
Author Topic: Rusija Vs. Gruzija  (Read 39945 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #60 on: August 04, 2010, 11:16:08 pm »

Da su zatvorili tunel, samo bi prolongirali agoniju, međutim ni opsada tunela ne bi dugo trajala, jer bi ih Rusi ili bombardovali iz vazduha, ili bi hi jednostavno zaobišli (vidite GoogleEarth). Drugo, možda bi blokadom tunela osigurali Cinhvali, ali bi napad iz Abhazije na gradove Poti i Senaki, ipak usledio, sa ciljem da se Gruzija preseče na dva dela, od svoje glavne pomorske luke, i od svog glavnog železničkog i putnog čvorišta (grad Samtredia). Uostalom, pogledaj mapu železničkih pruga Gruzije: http://www.bueker.net/trainspotting/map.php?file=maps/georgia---abkhazia---south-ossetia/georgia---abkhazia---south-ossetia.gif
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #61 on: August 05, 2010, 09:16:09 am »

Заставниче, сложио бих се делимично са тобом али.... Сакашвили није, глуп-уреду, војска Грузије - није спремна за рат - уреду, Грузија у целини није спремна за рат - уреду, Америка их не хушка и ништа не обећава - уреду. Па ко онда нападе Јужно Осетију и зашто?

Ја сам у то време мало потрудио (као докони пензионер) па сам мало проучио биографије командујућих официра Грузијске војске и дошао до закључка да је то био скуп неискусних, у војном смислу недовољно образованих људи. Штета, сви су промењени а ја нисам урадио copy-paste да бих то сада показао и доказао. Па они (није Сакашивили, нису Американци, а не зна се ко је) су очистили војни врх од официра из совјетског доба. Чини ми се да је само командант морнарице био са завршеном правом војном академијом (совјетском). Највиша дужност тадашњег начелника генералштаба је командир чете за ПТ дејства и завршио курсеве по америци за ПТ дејства.Човек од тридесетак година, пун себе, класичан пример "Рамбо Амадеуса". И он планира и води операцију. Па ко њега и остале постави на дужности које су обављали? Неко је то радио испод жита и лепо се види чији је то потпис. Не мислим ја, чак сам и сигуран да их званична, односно јавна Америка, посебно војни део, није подстицао на то што су урадили. Готово сам сигуран да су војни саветници САД имали јасну представу о снази Војске Грузије и да су их одвраћали од било какве радикалне акције. Амерички официри су углавном врло професионални на задатку. Али, неко их јесте подстицао. Осим, ако је одговор на једну од оних теза из прве реченице да је неко или више њих луд (не глуп). И сад опет неко удара у таламбасе и прети.

То си добро опазио -  и да су све урадили како треба десни бок, према Абхазији, им је остао "го". Обала небрањена (морнарица је неспремна и неупотребљива) погодна за десанте. Руси и Абхази би их одатле напали, као што и јесу, и пресекли Грузију на два дела, као што јесу.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #62 on: August 05, 2010, 11:03:08 am »

Ma ovo je bio glup potez politickog vodje koji je mislo da moze sa zemljom kao sto je Rusija da se poigrava.

Rusi jesu bili u krizi i jos uvek su ali cak i tad za njih zemlje kao sto su Gruzija su lagan zalogaj.

Da su i zatvorili tunel to bi omelo planove Ruske armije usporili ih ali onda bi posegli za necim drugim iz svog pozamasnog arsenala. Mornaricka pesadija, VDV i recimo desant na jedan od 3 aerodroma kod Tbilisa i sah mat ili neka 3 varijanta.

Ali nisu Rusi toliko neozbiljni pogotovu sad pa da dozvole da ih neko iznenadi i presece tako vitalan i stategiski objekat kao sto je bio tunel.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #63 on: August 05, 2010, 03:28:01 pm »

Rusija: Sa Gruzijom bez Sakašvilija
5. avgust 2010. | 15:21 | Izvor: Tanjug Moskva -- Ruski predsednik Dmitrij Medvedev kaže da će odnosi između Moskve i Tbilisija biti obnovljeni kada sa položaja predsednika Gruzije ode Mihail Sakašvili.

“Uz aktuelno rukovodstvo Gruzije ne može biti normalnih odnosa, ali to ne znači da se, kada na čelo Gruzije stanu neki drugi ljudi, to neće desiti“, rekao je on.

“Ubeđen sam - pre ili kasnije to će se desiti (smena predsednika Gruzije), da će gruzijski narod napraviti svoj izbori i obnovićemo odnose i produžiti viševekovne kontakte“, rekao je Medvedev.

U tom slučaju, istakao je Medvedev, rusko-gruzijski odnosi neće zavisiti od volje “ovog ili onog političara, koji pokušava da nametne drugačiji scenario“.

“Odgovornost za sve što se desilo, između ostalog i za prekid političkih odnosa, u potpunosti je na rukovodstvu Gruzije i predsedniku Sakašviliju“, naglasio je ruski predsednik.

Medvedev je, takođe, rekao da u razgovoru “bez prisustva javnosti“ drugi lideri priznaju da je Gruzija izvršila agresiju protiv otcepljenih autonomija Abhazije i Južne Osetije i ispravnost postupaka Rusije.

“Smatramo da su sve odluke donete u tom periodu (avgusta 2008. godine) apsolutno opravdane i da su pokazale efektivnost. Naša zemlja se našla narodima Abhazije i Južne Osetije u kriznoj situaciji, kada je pod pretnjom bio njihov identitet, zaštitila je te narode“, rekao je predsednik Rusije.

“Oni koji su izražavali zabrinutost mogli su da se uvere da su aktivnosti ruske strane bili diktirani samo jednim - željom da se ljudima na koje je izvršena agresija spasi život, i ničim drugim“, rekao je Medvedev, dodajući da, iako od Evropske unije Rusija ima različit pristup, odnosi su uspostavljeni vrlo brzo i postoji znatna saradnja.

Ističući da je Rusija spremna da nastavi konsultacije, Medvedev se založio za potpisivanje sporazuma o neprimenjivanju sile između Gruzije, Abhazije i Južne Osetije, ističući da bi takav sporazum u značajnoj meri olakšao situaciju u tom kavkaskom regionu.
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #64 on: August 05, 2010, 11:53:47 pm »

Da malo pojasnim svoj stav. Wink
Rat sa Gruzijom nije bio prvi pritisak Rusije na tu zemlju. Njemu je prethodila zabrana izvoza gruzijskog vina u Rusiju, proterivanje gruzijskih radnika na privremenom radu u Rusiji, a posle toga su Gruzijci snimali dovlačenje ruskih pojačanje u Abhaziju i Južnu Osetiju, pomoću BPL "Hermes 450". Odmah posle je usledilo i već "čuveno" obaranje gruzijske BPL i to od strane ruskog Su-27, nad teritorijom Abhazije. Posle je usledila postupna eskalacija konflikta, koji je završio tako kako je završio. Da li su Gruzijci pretrpeli poraz zbog svog nedovoljno iskusnog komandnog kadra? Definitivno jesu! Odluka da se raketira Cinhvali VBR-ovima je bila debilna, činjenica da su dozvolili zaplenu preko 60 tenkova od strane Rusa takođe dovoljno govori o nemogućnosti koordinacije pešadije i OMJ, činjenica da su jedinice gruzijske vojske odlazile na front, i vraćale se sa istog, svakih nekoliko sati, činjenica da im se sistem veza raspao, uprkos tome što su nabavili najnovije radio-uređaje (uglavnom ITT), činjenica da im je najopremljenija i najbolje obučena brigada bila u severnom Iraku tokom sukoba, i to sve govori o nespremnosti njihovog vojnog vođstva.  Sa druge strane, da li su se Rusi spremali za ovako nešto? Ne mogu da odolim utisku da jesu.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #65 on: August 06, 2010, 08:02:55 am »

Ма Руси су били спремни.То је јасно. Поменуо сам вежбу на простору Северне Осетије. Они то нису ни крили. Телевизија преносила информације са вежбе и слике активности. Па само слепац није могао видети да су се Руси припремили. Али, нису они повукли обарач и напали артиљеријом, тенковима и пешадијом на Грузију, него су Грузинци напали њих. Ко је ту управу (око спора са територијом), Руси, Грузинци, Осетинци, Абхази, нама је тешко да судимо. Није ни битно. Овде анализирамо војни и делимично политички аспект проблема. Дакле, напао си јачег од себе, који се још припремио да ако га нападнеш да те поштено излупа, немаш политичку подршку (а ти мислиш да имаш), немаш ни војску (као што рече најбоље снаге у Ираку),имаш дилетанте на челу војске (ти си их изабрао), држава у дуговима, народ незадовољан и како се ти (што нападаш) онда зовеш? "Чачкаш мечку", каже народ.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #66 on: August 06, 2010, 11:40:45 am »

Заставниче, сложио бих се делимично са тобом али.... Сакашвили није, глуп-уреду, војска Грузије - није спремна за рат - уреду, Грузија у целини није спремна за рат - уреду, Америка их не хушка и ништа не обећава - уреду. Па ко онда нападе Јужно Осетију и зашто?

Ја сам у то време мало потрудио (као докони пензионер) па сам мало проучио биографије командујућих официра Грузијске војске и дошао до закључка да је то био скуп неискусних, у војном смислу недовољно образованих људи. Штета, сви су промењени а ја нисам урадио copy-paste да бих то сада показао и доказао. Па они (није Сакашивили, нису Американци, а не зна се ко је) су очистили војни врх од официра из совјетског доба. Чини ми се да је само командант морнарице био са завршеном правом војном академијом (совјетском). Највиша дужност тадашњег начелника генералштаба је командир чете за ПТ дејства и завршио курсеве по америци за ПТ дејства.Човек од тридесетак година, пун себе, класичан пример "Рамбо Амадеуса". И он планира и води операцију. Па ко њега и остале постави на дужности које су обављали? Неко је то радио испод жита и лепо се види чији је то потпис. Не мислим ја, чак сам и сигуран да их званична, односно јавна Америка, посебно војни део, није подстицао на то што су урадили. Готово сам сигуран да су војни саветници САД имали јасну представу о снази Војске Грузије и да су их одвраћали од било какве радикалне акције. Амерички официри су углавном врло професионални на задатку. Али, неко их јесте подстицао. Осим, ако је одговор на једну од оних теза из прве реченице да је неко или више њих луд (не глуп). И сад опет неко удара у таламбасе и прети.

То си добро опазио -  и да су све урадили како треба десни бок, према Абхазији, им је остао "го". Обала небрањена (морнарица је неспремна и неупотребљива) погодна за десанте. Руси и Абхази би их одатле напали, као што и јесу, и пресекли Грузију на два дела, као што јесу.
Ako imas vise vremena i proveris podatke o generalima u drzavama nastalim raspadom SFRJ,videces slicne "strucno-kadrovske"price-od desetara/vodnika/porucnika do generala za 5-10 godina!Covek nema znanje ali je kako se nekad govorilo-"clan partije-proveren kadar"!
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #67 on: August 07, 2010, 04:56:35 pm »

То што је неко завршио војну академију није увек гарант знања и војних вештина. То смо могли видети баш на овим нашим просторима. Али, јесте неки индикатор у правом смеру, посебно ако тај неко, кандидат за пуковника, генерала, и има неко искуство и резултат у мирнодопско време.

Момина констатација је генерално тачна. Многе "посткомунистичке" земље су олако отписале ранији војни кадар и ослониле се на одани и проверени партијски кадар. Ипак, и међу тим кадром, посебно онима са завршеном школом резервних официра или људима са високим образовањем, било је квалитетних ратних и мирнодопских официра па и генерала. Проблем је у томе што је било више дилетаната, заправо оних који су своје војно знање заснивали на уверењу да они то боље знају, а и чули су како "мали Ђокица замишља специјалце". Тако је и у Грузији политика, која је пошто-пото желела да направи отклон од совјетског времена, нашла оне који су били спремни да на питање "знате ли да свирате Бахову фугу",  без размишљања запевају: "Бахова је т(ф)уга преголема". Разлика је на први поглед у слову, а у суштини у композитору, нотама, тексту, техници (инструменту) и вештини, али ко то мари за те детаље. То што кошта 200-300 изгубљених Грузијских живота (да не рачунамо оне са друге стране) и разбијене и деморалисане грузијске војске, нема везе, "све ће то народ позлатити". Као што рече један велики песник "јер је народ ка остала марва".

Наравно, све што сам написао важи и за све ове наше крајеве.
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #68 on: August 07, 2010, 11:40:56 pm »

To je tačno! NGŠ Vojske Gruzije tokom sukoba 2008. je bio General Zaza Gogava, čovek koji je imao prilično ograničeno vojno obrazovanje. Istini za volju, u Gruziji se sovjetski kadrovi i nisu baš proslavili, a ni njihovo uklanjanje nije započeo sam Saakašvili, već je tu praksu "kadrovske vrteške" započeo Eduard Ševarnadze, koji se bojao puča. Danas je NGŠ General Devi Čankotadze, koji je ipak završio vojnu školu u SSSR-u, ali v.d. komandanta KoV je lik rođen 1980, a i sam Ministar Odbrane je rođen iste godine.
Evo i linkova:
Komandant Kopnene vojske: http://mod.gov.ge/?page=10&CV=48&lang=1
MO: http://mod.gov.ge/?page=10&CV=15&lang=1
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #69 on: August 07, 2010, 11:53:33 pm »

Komandant KoV-a im je čudo neko. Za nekoliko godina je protutnjao dužnostima od k-dira voda na akademiji do k-danta KoV-a. To je karijera!
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #70 on: August 08, 2010, 11:30:00 am »

Kada je poceo II svetski rat ,Sovjetska armija je imala u svojoj formaciji 226 aktivnih pukova.Ali od tih 226 komandanata nijedan nije imao vojno/oficirsko obrazovanje-u najboljem slucaju pukovska ili diviziska skola!To svi zamo je bila psledica strasnih cistki u armiji koji su doveli do obezglavenje jedinica!Ti komandanti su bili najcesce vodnici koji su se isticali,pa posle tih kurseva su unapredjivani i slati u jedinice na komandantske duznosti.Posle kraceg vremena sa cinom kapetana mnogi od njih su postali komandanti pukova!Ali odmah su dobili "vtreno krstenje"-udarili nijemci celicnim batom i gaze li gaze!Naravno ovi komandanti nisu bili krivi sto su dobili takva duznosti-u kadrovskom odseku su odgovarali samo na dva pitanja-"dali si zdrav i dali ti savest dopusta-i podpisi ovde!Oni su sa svojim jedinicama borili kako su znali i umeli-neki su se snasli,sacuvali borbene jedinice,a neki su se borili kako su znali (kao vodnici) pa su izginuli i oni i povereno im ljudstvo.Dosta od ovih "kursista" su se dobro pokazali i dogurali do generalskih cinova i duznosti-ali cena je bila prevelika-milioni vojnika ubijeno ili zarobljeno, a zemlja pred porazom.Naravno rat najbrze odvoji ratnike od frazera i diletanata,ali uvek je lakse ako komandni kadar ima solidno vojno obrazovanje i sluzbu!
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #71 on: August 08, 2010, 01:16:32 pm »

Момо, да те мало исправим. Пре другог светског рата у Црвеној армији није било класичних чинова, па ни пуковника. Чинове су вратили негде пред рат,а ознаке које ми данас (по угледу на стару руску - царску, војску) познајемо у току 2. светског рата. Мрзи ме да сада претурам по мемоарима совјетских маршала, али мислим да се чин пуковника називао "командант пуковског ранга" или тако некако. Узгред та бројка је ипак легенда.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #72 on: August 08, 2010, 02:58:32 pm »

Погледао сам дате линкове и мало "провртио" по сајту МО Грузије. Нисам га гледао скоро годину дана.

И шта ја могу да видим и закључим. Као прво не видим у структури војске Морнарицу. Или је укинута или су сви бродови потпољени и усидрени као у Црној Гори па неће да се брукају да пар чамаца и покварене бодове називају Морнарицом. На сајту нема ништа о В и ПВО, а име команданта у адресару је упражњено.
 
Заменик начелника Генералштаба је бригадни генерал  Davit Nairashvili. Био је командант В и ПВО у време сукоба 2008.године.

На сајту МО Грузије командант КоВ води и као заменик НГШ за КоВ, и В и ПВО. Ако им је командант КоВ ппуковник (Giorgi Kalandadze), а први заменик мајор (Iveri Subeliani), онда КоВ или нема војске за један пук-бригаду, без обзира на структуру (по којој имају седам јединица бригадног ранга), или су им скоро сви виши официри ражаловани, суспендовани или су настрадали у оном несретном сукобу. Не делује ми логично да је заменик команданта КоВ мајор, без обзира колико перспективан и способан био. Ако су команданти бригада старији од њега по чину то сигурно утиче на односе између официра и ствара непотребну одбојност и суревњивост. Да не грешим душу, команданти бригада се нигде не помињу, односно нисам имао времена да прегледам и њихов билтен (часопис) где би се евнтуално могло прочитати ко су они.

Командант команде за обуку је пуковник Nikoloz Janjgava који је некад био војни изасланик у Грчкој задужен за Србију и Црну Гору.Могуће да га неки наши официри познају. Иако је доктор наука, а био је и командант бригаде, изгледа да није био подобан за дужност команданта КоВ. Заменик команданта у команди за обуку је такође пуковник Aleksandre Kiknadze, са завршеном совјетском војном школом. Заменик је пуковник Iveri Subeliani који је завршио војну академију у Грзији. Бао је начелник штаба 4. бригаде у време руско-грузијског сукоба 2008.године. Други заменик је Aleksi Kekelia, пуковник, са завршеном совјетском инжињерисјком школом.

Зменик команданта Националне гарде (нешто као територијална и резервна војска) је пуковник Tariel Londaridze, такође, са совјестким војним образовањем. Колико сам схватио "главнокомандујући" ове гране оружаних снага је начелник одсека (сектора) у МО, цивил.

Чини ми се да опет праве сличну грешку. Људи са солидним (бар по "папирима") војним образовањем и командим и радним искуством нису у првом плану. Већ помињани командант КоВ је брзопотезно командовао водом и четом за обуку (4 године), на дужности командант пешадијског батаљона и команданта 4. бригаде био је непуне две године. Злосрећне 2008. био је вршилац дужности "команданта гарнизона" (не каже се ког), а одмах потом заменик команданта КоВ, па ВД команданта КоВ а сада командант.  И све то у 9 година војне каријере а при том је још завршио (у том времену, обављајући наведене дужности) шест разних курсева по САД, Грузији, Немачкој, укључујући Командо-штабни колеџ у САД. У тим школама је потрошио бар 1,5-2 године. И где је ту логика?. Кад он, опет, по нечијој вољи поведе војску у јуриш, нисам сигуран да ће добро проћи Грузијска војска.



 

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #73 on: August 08, 2010, 03:14:09 pm »

Наишао сам и на један чланак који говори о предлогу измене Закона о одбрани Грузије у коме се износи предлог да се В и ПВО укине као вид и интегрише у КоВ, али без отпуштања људства. Не владам добро енглеским, али колико сам схватио В и ПВО ће бити део КоВ, односно формираће се једна команда.

Ево тог чланка на енглеском језику из њиховог билтена за март 2010.године:

An outdoor session of Defence
and Security Committee of
Parliament held at the territory
of Vasiani Military Base. Members
of Parliament dealt with
new legislative initiatives proposed
by the Georgian government
together with Defence
Minister Bacho Akhalaia and
MoD leadership.
Topics of discussion at the
session included several amendments
to be made to the Draft
Law “On the Defence of Georgia”
introduced to the Parliament
upon the initiative of the government
and Defence Ministry. The
Bill envisages improvement of
armed forces` structure, control
and management capabilities.
In accordance with the applicable
formulation of the Georgian
Law, national army is composed
of Land Forces and Military-
Air Forces. Under the Bill
presented during the Committee
session, Military-Air Forces will
be abolished as a separate structural
component and integrated
with Land Forces. The goal of
New Bill under
Discussion
the proposed amendment is to
enhance interoperability of the
two components.
The draft law does not impose
financial obligations or any
other additional expenses upon
the state. Pursuant to the discussed
amendment Georgian
Armed Forces consist of the following
components: Land Forces;
Military-Air Forces as integrated
with Land Forces and
Military Servicemen of MoD,
among them the LEPL servants
of MoD.
Following the Committee
Session, Defence Minister Bacho
Akhalaia declared in an interview
with journalists that the
joint discussions included improvement
of army’s overall
control and management system.
“There is a need of speed, flexible
and operative troops triggering
the necessity of merging
these components together to
ensure the better coordination
under a single staff. Inter-agency
discussions over these topics
have already been finished and
is ready to be introduced to the
parliament”, said Minister.
“Consideration over the abolishment
of Air Force and unification
with Land Forces is underway.
The proposition does not
envisage dismissal of the military
personnel. As there is no need of
operating surplus of military
staffs, it would be better decision
to cancel Military- Air Forces as
a separate structural component
of army. If relying on
the experience gained during the
war, Air Forces plays an important
role in the operations of Land
Forces. For example, Canadian
Air Forces Aviation Command
does not operate, though Canada
has a strategic aviation. We are
pioneers in this undertaking and
believe that this kind of change
will facilitate the management
process during military operations.
These are the basic motives
why the Parliamentary Committee
welcomes the proposed initiative”,
stated the chief of Security
and Defence Committee of Parliament
Givi Targamadze.
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #74 on: August 08, 2010, 11:01:28 pm »

Gruzijska RM je ukinuta posle konflikta sa Rusijom, i postala je Obalska straća, koja je prešla pod nadležnost MUP-a. Što se tiče većine oficira školovanih u SSSR-u, njih nikada nije bilo mnogo. Naime, OS Gruzije su jedine u bivšem SSSR-u, pored OS Estonije, Letonije i Litvanije, koje nisu nastale iz postojećih jedinica Crvene Armije. One su nastale iz paravojnih formacija, i to iz:
- Nacionalne Garde, gomile heterogenih jedinica, kojima su komandovali i pripadnici Crvene Armije, koja je bila lojalna tadašnjem Predsedniku Zvijadu Gamsahurdiji;
- Konjanika (Mhedrioni), paravojne formacije podržane od strane određenih elemenata iz Crkve, kasnije i od strane samog Eduarda Ševarnadzea, koji ih je koristio kao odrede smrti za čišćenje sopstvenih političkih protivnika, uglavnom lojalnih Gamsahurdiji. Njihov vođa je bio Džaba Joseliani, čovek koji je imao veze i sa čečenskim separatistima, i po svemu sudeći i mafijaš.
Jedino su RV i RM zadržali nešto sovjetskih kadrova. Ipak ne treba zaboraviti da je u toj zemlji trajao građanski rat, pa je malo gruzijskih oficira iz OS SSSR imalo razloga da se vrati u Gruziju. A na šta je Vojska Gruzije ličila tokom vladavine Ševarnadzea, pogledajte u ovom članku: http://arhiva.glas-javnosti.rs/arhiva/2000/08/07/srpski/R00080601.shtm
Saakašvili i nije imao baš odakle da počne.
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 22 queries.