Механизоване јединице Руске армије (58. армија Кавкаског војног округа) ушле су у Јужну Осетију после два дана грузинског бомбардовања градова и села у тој одбеглој територији Грузије почетком августа 2008. Грузини су неселективно из БМ-21 Град и из авиона бомбардовали насељена места, убивши притом више десетина цивила. Извршени су и напади на Руске миротворачке снаге у Кодорској клисури Абхазије. Осетинци говоре о две хиљаде мртвих цивила, што је претеривање у склопу ратне пропаганде. Реч је о десетинама мртвих, ипак цивила, мало ли је.
Урадили су глупо што нису одмах зарушили тзв. Рокски тунел између Северне и Јужне Осетије, па су се Руси просто ушетали, започевши акцију "принуде Грузије миру". Грузинска РМ је уништена, уништено је више ваздухоплова, ОМЈ и ПВО Грузије. У руском ГШ разматрао се могући улазак у Тбилиси, али су експедиционе снаге заустављене на 30так км од града. Председник Саакашвили је изгубио следеће изборе (ако се уопште кандидовао, не сећам се). Пре годину дана су га ћубасти Украјинци поставили за губернатора Одесе, али се није одржао дуго, дао је оставку "запањен обимом анархије, крађе и корупције у Украјини".
Ова кратка војна акција Русије у Закавказју сахранила је грузинске идеје о будућем придруживању ЕУ и НАТО. Руси су рекли да не може, и тачка. Показало се да је руска армија кавкаског војног округа способна да без додатне мобилизације, у кратком времену по команди крене у офанзивну војну акцију. Обавештајне службе Русије су неко време већ упозоравале да се Грузија спрема на "vojno-redarstvenu" операцију по враћању Јужне Осетије и Абхазије у "уставноправни поредак Грузије" после фактичког одвајања 1991/2, па су ипак имали неко време за припрему. Ипак, ову акцију нису Руси испровоцирали, нити су је дугорочно стратегијски планирали.
Руски губици су били мали, мислим да је погинуло мање од 20 руских припадника ОС, што ипак говори о повеликој жестини сукоба. Оборено је неколико авиона РВ РФ, међу њима и један ТУ-22М3 (BackfireC). Могуће је и да су неке авионе Руси оборили грешком. Акција је показала да релативно застарела опрема 58. армије (Т-72 са ЕРО прве генерације, СХ 2С1 Гвоздика (каранфил) и 2С3 "Акација (багрем) може бити сасвим употребљива ако се држи исправном и одржава. С друге стране, испољене су озбиљне слабости у систему командовања, а нарочито у систему радио комуникација, веза уопште и обраде података.
Неколико дана по окончању сукоба, Русија је "офене" признала независност две одбегле територије Грузије. У обе републике остале су стациониране руске миротворачке снаге. Само сам чекао када ће Русија започети поступак њиховог интегрисања у РФ.
Између Закавкаске акције 2008. и Крима 2014. паралеле су ретке и веома условне. Акција на Криму била је помно испланирана и савршено изведена, уз минималну примену силе. Данас се навршава три године од плебисцита на Криму. Изашло је 83% бирача, од којих је 97% гласало за присаједињење Русији. Можда су подаци мало фризирани у политичке сврхе, али је чињеница да је огромна већина народа (сем Татара, којих је око 15%) гласала за присаједињење. Укључивање Републике Крим и града Севастопоља (два одвојена федерална субјекта) у уставноправни систем РФ експресно је проглашено 18. марта 2014.
koliko se ja sicam gruzijci su pokusali zauzeti tunel ali su rusi stigli prvi te su odbili napad. takodjer je u ovom sukobu primjeceno puno nedostataka u ruskoj vojsci koji su vise-manje otklonjeni.
samo ne razumim naglasak na "војно-редарственoj" operaciji