PALUBA
April 30, 2024, 06:54:29 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Modelari letećih modela  (Read 26275 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 234


« on: November 05, 2014, 07:17:42 pm »

Nekada davno(sedamdesetih godina 20 veka) u aeroklubovima su postojale razne sekcije(kako se to tada zvalo) i medju njima avio modelarska.Tada se nisu pravili plastični modeli već od drveta,i to su svi bili leteći modeli.I njih je bilo raznih od sobnih modela(čija se težina merila gramima) preko ledrilica ,vezanih modela(mali avion sa motorom-klipnim motorom-koji je sajlicama povezan sa vodičem),do RC(Radio Control plane ) modela.Ovi poslednji su se sad pojavili pod nazivom Dronovi,Bespilotne letelice i sl.
Sa svim ovim modelima poneki -najbolji ,su kasnije išli na neko od takmičenja.

U klubovima smo dobijali planove po kojima smo sekli delove jedrilica(rebra za krila,rep,ramenjače...),lepili sve to u jednu celinu acetonskim lepkom(koji smo sami pravili),i na kraju krila i rep presvlačili japan papirom.Kasnije smo nekoliko puta premazivali krila sa lakom,da bi se papir stegao i postao jak i krut.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Jedan od planova za jedrilicu sa gumenim "motorom"

Nakon toga smo išli na neko veliko polje bez drveća ,da" izregliramo" jedrilice.Krila i horizontalni deo repa su sa trupom spojene gumicama,što omogućava da se lakše transportuju,a i pri padu na zemlju gumica pomaže da se krilo ne polomi.Reglaža se sastojala u tome da se ispod napadne ivice horizontalca repa,postavi neka tanka trakica,od drveta,ili papira,tako da model pušten iz ruke,nastavi ravan lep let ,koji treba da traje što duže i da lepo sleti.Ne sme da udari nosem u zemlju,ili da "pumpa".

Ja sam imao sreće pa sam sa drugovima ovo radio na velikom polju koje je ostalo od starog aerodroma kod Bežaniske kose.Ponekad bi doveli nekog od prijatelja pa leteli sa vezanim modelom na platou ispred hangara.

Zatim smo ih puštali pomoću najlona za pecanje.Obično nadjemo staru mašinicu za pecanje sa najlonom(tako je najurednije složen i lako se skupi kada završiš) ,a na kraju zavežemo metalni prsten.Odmotaš 20m najlona ,zakačiš prsten za kukucu na jedrilici.Jedan drži jedrilicu a drugi mašinicu,pa zajedno krenu da trče.Kada osetiš da jedrilica hoće da poleti ,pustiš je ,a onaj drugi i dalje trči dok se jedrilica ne popne dovoljno visoko.Tada je dovoljno da trzneš najlon i jedrilica je slobodna.Nešto slično kada puštaš zmaja,a i prave velike jedrilice su slično uzletale pomoću vitla.

Ako si je dobro izlegrilao ,ona će lepo polako da leti,ali predstoji trčanje za njom.E,sada pravi modelari znaju da udese da jedrilica leti u velikom krugu,tako da ostane iznad polja.Nekada se desi ako postoji "termika"-vazdušna strujanja toplog vazduha na gore,da jedrilica ode jako visoko.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ako je neko želi da se oproba u sopstvenoj konstrukciji jedrilice(ako pobediš sa svojom konstrukcijom je bila posebna čast),postojale su knjige za to.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Naravno ,kod kuće smo svi sastavljali plastične modele,a kasnije kada smo došli do nešto novca kupovali i RC modele.Tako je moj prijatelj-sada kum,kupio jedrilicu sa komandama,raspona krila oko 2m.Medjutim zbog neiskustva ,vrlo brzo je polomio.Lako je upravljati kada ona ide od tebe,ali kada ide ka tebi je jako zeznuto.Kasnije je nabavio helikopter,ali nije imao hrabrosti da sa njim leti.Pošto nije bilo plastičnih modela jugoslovenskih aviona,pokušavali smo da od Balze napravimo neki.Posle šmirglanja ,gitovanja,prefarbavali smo ih i na kraju lakirali.To je bilo manje više neuspešno.

Bili su i tako zvani "raketaši".Oni su pravili modele raketa,veće ili manje,ili neke koja je u to vreme  postojala.Ove rakete su imale motore,koji su radili nekoliko sekundi,u jednom smeru-dovoljno da raketa ode dosta visiko,a onda je u jednom trenutku pomoću motora izbaci badobran koji spusti raketu.Jednom se desilo,ja mislim u krugu aerokluba(aeroklub Franjo Kluz u Zemunu),da je bila neka proslava,pa kako u to vreme nije bilo lako doći do vatrometa,onda su raketaši napravili desetak jednostavnih raketa,ali umesto padobrana su stavili  boju u prahu.Kada motor rakete izgori,opali u suprotnu stranu i izbaci boju.Tako smo imali vatromet.

Na poljani ispred starih hangara u to vreme je dolazio neki tip iz ,ja mislim,kanadske ambasade sa velikim RC modelom nekog dvokrilaca.Često je dolazio i satima se zabavljao sa njim,a mi smo bili česta publika.Sećam se da je na mestu pilota bila lutkica medveda Jogija.


* plan.jpg (151.23 KB, 980x342 - viewed 160 times.)

* slika1.jpg (235.47 KB, 649x980 - viewed 159 times.)

* knjige.jpg (288.76 KB, 980x685 - viewed 157 times.)

* plan1.jpg (269.64 KB, 980x735 - viewed 215 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1 on: November 05, 2014, 07:38:03 pm »

Zanimljiva tema, i šteta što je sve zamrlo...

Možda nije to, ali ja volim da puštam zmajeve.. ponekad one na jednu špagu, a ako je dovolnjo jak vetar i konstantan i onog na dve špage. Sa malo iskustva i sreče u vetru, može se ga pustiti do 50 m u vazduh i u subotu ga držali 3 sata u zraku.. Cheesy

Na slici žena držala komandu..

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMG_5911.JPG (115.01 KB, 1125x1500 - viewed 118 times.)

* IMG_5909.JPG (195.2 KB, 1125x1500 - viewed 122 times.)

* IMG_5910.JPG (49.62 KB, 1500x1125 - viewed 144 times.)

* IMG_5912.JPG (47.83 KB, 1125x1500 - viewed 122 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #2 on: November 05, 2014, 08:35:02 pm »

Браво Коста . Одлична прича и подсећање. Нисам се тиме бавио (техника ми није ишла од руке), али са волео да гледам моделаре и једрилице.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #3 on: November 05, 2014, 10:09:07 pm »

U početku je to pripadalo Narodnoj tehnici.Bilo je tu više sekcija:modelarska,maketarska,radioamaterska itd.

Kod @Boze se to lijepo vidi,uključivalo je to niz stvari od zabave,boravka u prirodi,čovjekove želje za letenjem,nauke i još mnogo toga.Jedina zamjerka koja bi se @Boži mogla uputiti je što je prepustio komande ženi.  pilot

Evo dvije slike mog motora.Sovjetske je proizvodnje ali zapadno nisam mogao kupiti kako zbog cjene,tako i zbog načina dobave.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 2014-11-05 20.46.15.png (549.39 KB, 629x500 - viewed 175 times.)

* 2014-11-05 20.47.43.png (521.75 KB, 629x494 - viewed 161 times.)
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #4 on: November 06, 2014, 12:49:55 pm »

Samo na slici je žena držala komandu
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #5 on: November 06, 2014, 01:36:37 pm »

Pa puštao zmaja da vozi zmaja...  Grin
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #6 on: November 06, 2014, 03:10:32 pm »

Karlo, možeš li nam u par rečenica kao ti motorići za avio modele rade, koje gorivo koriste, kako se sa njima upravlja kod modela koi nemaju daljinsko upravljanje, i sl.
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #7 on: November 06, 2014, 03:50:41 pm »

U pitanju je minijaturni dvotaktni motorić, koji radi na principu užarene svjećice (glow plug), koja je na početku ugrijana nekim izvorom napajanja, a kasnije se napajanje ukida, jer katalizatorska površina svjećice uzrokuje paljenje gorive smjese u cilindru, te konstantnu užarenost svjećice.

Osnovna značajka tog motora je da nema regulator točke paljenja, kao kod npr. auta gdje se točka paljenje regulira tako da to bude nešto prije gornje mrtve točke, a ta se točka pomiče unaprijed kako se brzina obrtaja povećava.

Ovi motorići se pale tako, da se gorivo (mješavina alkohola ili nitrometana i ulja za mazanje) pomiješano sa zrakom jednostavno u određenom trenutku pri kompresiji zapali samo od sebe u prisutnosti užarene svjećice, a točna tačka paljenja ovisi o mješavini sa zrakom (koliko je bogata smjesa) i stupnju kompresije.

Na slici se vidi regulator smjese nasuprot cijevi za dovod goriva. Tim regulatorom se regulira stupanj koncentracije smjese sa zrakom (richness). Na vrhu cilindra je, ako se ne varam priključak za užarenu svjećicu (glow plug).

Motor je samo pogon, a upravljanje je daljinski. Postoje modeli aviona koji se upravljaju žicom, ali oni voze samo u krug (tethered model airplane).
Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 234


« Reply #8 on: November 06, 2014, 07:06:06 pm »

I ja sam imao takav,nabavio sam ga kao polovnog(verovatno trampio za nešto),a kasnije sam od brata dobio jedan nešto manji,koji je on kupio u Londonu.Koliko se ja sećam, za njih  smo pravili mešavinu metil alkohola i ricinusovog ulja.Uvek su nas čudno gledali kada to tražiš u apoteci.

Meni su uvek bili najzanimljiviji vezani modeli,a posebno kada se sastanu dva iskusna u njihovom vodjenju pa onda vode vazdušnu borbu!
Stvar je bila u tome da se za rep aviona veže dugačka papirna traka.E sad,caka je u tome da mu se toliko približiš da mu elisom svog aviona isečeš tu traku.Oba voditelja stoje na istom mestu i vrte se u krug. Onaj koji prvi ostane bez trake -izgubio je.

Inače ovi (vezani )modeli su bili i najednostavniji za gradnju.Tu nije bilo nekog proračuna,sem da su krila dovoljno velika da obezbede uzgon,i da ima pokretni horizontalac.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovo je važno jer ga tako upravljate gore dole.Ovim( na skici je naznačen kao komanda) uravljate preko sajlica,koje se vezane za ručicu.Kada jedan kraj ručice  pomerate ka sebi on ide gore,od sebe dole.Ceo avijončić je robustan i jak,krila su obično velikog profila,trup veoma jednostavan,ali jak da izdrži morotić i sve sile koje ga opterećuju.Sve u svemu jednostavan avion ,ali može da donese puno zabave.


* vezanaa.jpg (46.06 KB, 515x245 - viewed 136 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #9 on: November 07, 2014, 10:26:42 am »

Na naslovnoj strani su "Ljepotice u uniformi"pa mi je zaista žao što ću morati da ih potisnem niže.Nema ništa važnije u životu od njih.

@dark bulet je stručnjak iz motora.@Kosta1969 je također lijepo i detaljno objasnio.Nadam se da to zadovoljava @lovca.Meni ne ostaje nego da priložim nešta u vezu teme.Žao mi je što još nisam uspio naći model rakete koji se tada koristio pa da je slikam u stvarnosti.Ako pronađem priložit ću.Za sada evo nešta iz nekoliko knjiga koje sam uspio naći.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Mod.rak scan.jpg (539.01 KB, 1092x1640 - viewed 146 times.)
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #10 on: November 07, 2014, 10:48:57 am »

Imamo li temu za raketaše? Mene posebno fascinira raketna tehnologija, tj. raketni motori na tekuća goriva. Ovi na tvrda goriva (kao u modelima raketa) su isto zanimljivi, ali trivijalni. Prava "rocket science" je tamo gdje je rad motora moguće regulirati i nadzirati, po potrebi smanjivati njegovu snagu, ali i ugasiti i ponovno upaliti (kao npr. u raketnim motorima koji se koriste za manevriranje v svemiru).
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #11 on: November 07, 2014, 02:29:52 pm »

Da li je moguće da se u raketnom modelarstvu koriste raketni motori na tečno gorivo?
To su veoma komplikovane mašine sa povratnim petljama za regulaciju režima rada motora, zbog različitih režima rada (snage). Komplikovane su i pumpe za dobavu pogonskih komponenti.
Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 234


« Reply #12 on: November 07, 2014, 06:16:44 pm »

Koliko je meni poznato ne postoje motori na tečno gorivo za modele raketa.I ja mislim da bi to bilo prekomplikovao.Ali sa druge stane postoje mlazni motori za modele aviona!

Propustio sam da pomenem kako se reguliše gas kod malih klipnih motora.Prvo ,ne može se kod svih regulisati gas dok avion leti.Kod ovih što može to se radi ili dodatnom komandom(još jedan servo motorić) kor RC modela,a kod vezanih ,na ručici kojom se drži model postoji dugme kojim to radiš.

Prvi servo motori za komande su bili bez veze,koliko god da mu zadaš komandu on uvek ode do kraja,kasnije su se pojavili(ako se sećam koračni motori) koji su pokretali deo aviona(za skretanje) onoliko koliko si ti hteo.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #13 on: November 07, 2014, 07:01:18 pm »

Koliko se sjećam negdje sam čitao da na zapadu postoje pogoni na tečni gorivo,u skorije vrijeme (na azot oksid ili još nešta),ali to kod nas nije legalno (dozvoljeno).

Poz.
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #14 on: November 07, 2014, 08:49:25 pm »

Rocket science je još uvijek prekomplikovana za obične smrtnike, pa ipak, grupe entuziasta se mogu organizirati i raditi eksperimente i/ili statične testove sa raketnim motorima na tekuće gorivo.

Jeste, izuzetno su komplikovani a i glomazni, troše mnogo goriva u kratko vreme, rezervoari nisu mali, što znači da se i raspolaže velikim energijama na malom prostoru, što nadalje znači, da male greške mogu uzrokovati velike štete ili čak ranjavanja/smrt.

Najvažnije kod bavljenja raketnom tehnikom je savladavanje tehnoloških postupaka i organizacije, a to obično dobro pomaže pojedincima koji se time bave u njihovom vlastitom razvoju (npr. za projekt management, timski rad...).

Rijetki su sretnici koji svoj entuziazam na tom području mogu neposredno unovčiti, kao što je to uspjelo  Tomu Muelleru, koji je u neko doba gradio vlastite raketne motore na tekuća goriva u vlastitoj garaži, da bi na osnovu tog rada postao suosnivač i glavni inženjer za raketni pogon u kompaniji SpaceX još poznatijeg Elona Muska. (http://www.popularmechanics.com/science/space/rockets/4328638).
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.