PALUBA
April 29, 2024, 05:23:31 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: TT zbor nakon parade 85 g. - nepoznati detalji  (Read 7472 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« on: November 21, 2014, 05:26:12 pm »

Na yotubu sam naletio na ovaj dosta stari video (prvi put) i pojavilo se par pitanja koje nisam do sad znao.

Prvo BOV sa dva topa, kako sam razumio do sad to nije odmaklo od ideje ali na videu se vidi kako se pomice kupola.
Topovi takodje imaju elevaciju znaci da se vec radilo na tome (dobro, vidi se da je radar sminka).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* bov 30-1.JPG (25.57 KB, 430x343 - viewed 96 times.)

* bov 30-2.JPG (25.83 KB, 519x287 - viewed 100 times.)

* bov 30-3.JPG (21.35 KB, 380x260 - viewed 452 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #1 on: November 21, 2014, 05:28:29 pm »

Ovo bi trebala biti nekakva bespilotna letjelica, za ovo prvi put cujem.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Na ovoj 55-ici je nesto montirano, trenazer gadjanja ?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* bes-1.JPG (33.28 KB, 508x397 - viewed 101 times.)

* bes-2.JPG (27.3 KB, 436x312 - viewed 97 times.)

* t55-1.JPG (34.8 KB, 596x423 - viewed 94 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #2 on: November 21, 2014, 05:29:57 pm »

Takodje mi je ovaj rovokopac nepoznat, imamo li bolju sliku ?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* kop-1.JPG (36.89 KB, 490x468 - viewed 117 times.)

* kop-2.JPG (32.03 KB, 482x470 - viewed 97 times.)

* kop-3.JPG (32.03 KB, 488x460 - viewed 110 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #3 on: November 21, 2014, 05:31:55 pm »

Na kraju meni naj interesantniji detalj, laserski trenazer pjesadije, ovo me potpuno iznenadilo.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* tren-1.JPG (40.25 KB, 589x399 - viewed 112 times.)

* tren-2.JPG (36.85 KB, 585x418 - viewed 96 times.)

* tren-3.JPG (42.95 KB, 599x417 - viewed 103 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #4 on: November 21, 2014, 05:32:34 pm »

Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #5 on: November 21, 2014, 06:08:03 pm »

Takodje mi je ovaj rovokopac nepoznat, imamo li bolju sliku ?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovo je odgovor coveka koji je rukovao tom masinom na snimanjum rec je o Voji64 sa MCMF foruma

Quote
Ja sam u njemu snimljen sleđa oznaka mu je PAJEK STT.Napred ima dva teleskopska kraka sa šiljcima koi se pomeraju levo desno i kao kraci grane bagera imaju po jedan zglob za savijanje a isto je i nazad stim da su tu ova dva točka koje lepo vidiš na slici.Točkovi se koče sa ručnom elektro pneumatskom kočnicom, a svrha je da se uzbrdo guraju točkovi a sa nizbrdo straen se zabadaju šiljci i tako se kreće kao PAUK.JNA ih je nakon parade zaboravila i taj iz Obrenovca kojeg sam ja dugovao uz oba O kopača KN-251 je otišao nazad za Sloveniju i nikada ga više nigde nisam video.Inače na srednjem obrtnom prstenu je bio mali trocilindrični dizel motor i velika i propusna hidro pumpa za rad glavnog alata grane kopača sa mogućnostima izmene kašike iz kabine a u paleti ih je bilo nekoliko od klasične rovovske uže i šire za duboke iskope pa preko kanalske muljne i slične ali sa zubima za škarpiranje nasipa do ugaone profilne sa fiksnim i jedne sa promenljivim oblikom bočnih strana do zadnje koja je mogla i da se naginje -tiltuje levo ili desno...Mašina je bila vrhunski osmišljena i pre svega za rad u planinskim uslovima kod iskopa za polaganje raznih instalacija od vodovoda do strujnih,optičkih,plinskih i drugih vodova a i za putogradnju za namenske radove sa manjim premeštanjima..Uz nju su došla i dva Slovenca kao tehnička podrška i nisu se baš proslavili u rukovanju a moj desetar slovenac PM.je služio i kao prevodioc a i samnom je vozio drugi KN na paradi i ostao posle na TT zboru..Imao sam sliku sa preda gde se bolje vidi da sam ja za komandama a na ovoj sam slici koja je isečak iz onog filma sleđa snimljen..
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #6 on: November 21, 2014, 06:25:39 pm »

Takodje mi je ovaj rovokopac nepoznat, imamo li bolju sliku ?

Ovo je odgovor coveka koji je rukovao tom masinom na snimanjum rec je o Voji64 sa MCMF foruma

Quote
Ja sam u njemu snimljen sleđa oznaka mu je PAJEK STT.Napred ima dva teleskopska kraka sa šiljcima koi se pomeraju levo desno i kao kraci grane bagera imaju po jedan zglob za savijanje a isto je i nazad stim da su tu ova dva točka koje lepo vidiš na slici.Točkovi se koče sa ručnom elektro pneumatskom kočnicom, a svrha je da se uzbrdo guraju točkovi a sa nizbrdo straen se zabadaju šiljci i tako se kreće kao PAUK.JNA ih je nakon parade zaboravila i taj iz Obrenovca kojeg sam ja dugovao uz oba O kopača KN-251 je otišao nazad za Sloveniju i nikada ga više nigde nisam video.Inače na srednjem obrtnom prstenu je bio mali trocilindrični dizel motor i velika i propusna hidro pumpa za rad glavnog alata grane kopača sa mogućnostima izmene kašike iz kabine a u paleti ih je bilo nekoliko od klasične rovovske uže i šire za duboke iskope pa preko kanalske muljne i slične ali sa zubima za škarpiranje nasipa do ugaone profilne sa fiksnim i jedne sa promenljivim oblikom bočnih strana do zadnje koja je mogla i da se naginje -tiltuje levo ili desno...Mašina je bila vrhunski osmišljena i pre svega za rad u planinskim uslovima kod iskopa za polaganje raznih instalacija od vodovoda do strujnih,optičkih,plinskih i drugih vodova a i za putogradnju za namenske radove sa manjim premeštanjima..Uz nju su došla i dva Slovenca kao tehnička podrška i nisu se baš proslavili u rukovanju a moj desetar slovenac PM.je služio i kao prevodioc a i samnom je vozio drugi KN na paradi i ostao posle na TT zboru..Imao sam sliku sa preda gde se bolje vidi da sam ja za komandama a na ovoj sam slici koja je isečak iz onog filma sleđa snimljen..

Hvala kuzma, evo sam našao nešto slično. Dali je to nastavak projekta. Ko je Pajek??

http://www.pajek.in/?page_id=4

http://www.avto.net/_TOVORNA/ad.asp?ID=9031558&show=1

poz.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #7 on: November 21, 2014, 06:54:14 pm »

Uglavnom sam ovo iskopao.

Pajek je pauk/spider , opće prihvaćeni naziv za ovakvu vrstu bagera a kolio sam uspio pronaći STT je slovenska firma koja je možda radila/pripremala izradu ove mašine (po licenci najvjerovatnije).

http://www.stt.si/public/html/index.html

http://www.sttim.si/

Možda netko iz Slovenije zna nešto više o ovim firmama.

poz.

Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #8 on: November 21, 2014, 10:21:21 pm »


Hvala kuzma, evo sam našao nešto slično. Dali je to nastavak projekta. Ko je Pajek??

http://www.pajek.in/?page_id=4

http://www.avto.net/_TOVORNA/ad.asp?ID=9031558&show=1

poz.


Izgleda da je to to.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #9 on: November 22, 2014, 02:39:44 pm »

Oko BOV-30 bilo reči u temi oko BOV-a, sve postavio Trpe. Osnovni podatci i "preživela" šasija


Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #10 on: November 22, 2014, 02:59:27 pm »

Na yotubu sam naletio na ovaj dosta stari video (prvi put) i pojavilo se par pitanja koje nisam do sad znao.

Prvo BOV sa dva topa, kako sam razumio do sad to nije odmaklo od ideje ali na videu se vidi kako se pomice kupola.
Topovi takodje imaju elevaciju znaci da se vec radilo na tome (dobro, vidi se da je radar sminka).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nije radar u pitanju vec luk za izlazak i ulazak posade (komandira/strelca) iz kupole.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #11 on: November 22, 2014, 03:05:44 pm »

Bravo, hvala.

poz.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #12 on: November 22, 2014, 07:38:31 pm »

Takodje mi je ovaj rovokopac nepoznat, imamo li bolj
             
proizvodjac je bio Radoje Dakic iz tadasnjeg Titograda, sada Podgorica,a njihov spot penjanje uzbrdo na "tri tacke" jebio hit.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #13 on: November 23, 2014, 05:38:02 pm »

Колико се сећам у неколико тема смо дискутовало о некој од ових средстава виђеним на овом ТТ збору. Сећам се да сам негде писао о томе како су авиону на место ТТЗ довучени путем (ноћу).

Што се тиче оног ласерског тренажера мислим да се радило о модификацији (можда нова кострукиција, али на том принципу) већ постојећег тренажера који је користио ИЦ сноп. Војна акдемија га је имала и на њему смо вежбали нишањење и окодање (зашта је био јако добар). Колико се сећам био је у развоју и систем сличан овим данашњим који се користе на вежбама у циљу детекције поготка у противника (носили су се прслици са сензорима који су детектовало озрачење, односно погодак). Такође развијао се сличан систем за оклопна возила при чему се на погођеном возили палили ротационо светло и појављивао дим. То сам лично видео приликом демонстрације тог средтсва  начелнику ГШ КОВ САД (Бербард Роџерс, касније комадант НАТО-а), приликом посете Југославији. Тај генерал је лично сео за команде тенка да проба тај уређај ( и погодио је  Cheesy).
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #14 on: November 23, 2014, 05:58:32 pm »

Hvala dzumba, koliko mi se cini na kacigama ovih vojnika se vidi nesto sta me podsjeca na detektore
 kao kod ovih novih sistema tipa miles. Neznam dali je to.

poz.
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.