PALUBA
March 15, 2025, 08:24:59 am *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mejlom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 [55] 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 ... 83   Go Down
  Print  
Author Topic: Dešavanja u Libanu  (Read 152761 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
fazan
Moderator
poručnik fregate
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 10:37:31 pm
Posts: 4 346


« Reply #540 on: June 13, 2024, 03:04:08 pm »

Вест су потврдили и израелски медији. Преносе да је ИДФ издао саопштење да се ради о локалној иницијативи. Пале вегетацију у близини, на либанској територији, да би добили брисан простор.

У питању је требуше (или ”требушет”, што би било неправилно), јер на крају има праћку, а не корпу:



Не знам за Израел, али у Америци је чест школски пројект (наравно, у малим димензијама)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Last Login:Today at 08:21:49 am
Posts: 12 135



« Reply #541 on: June 13, 2024, 03:30:43 pm »

Još da vidimo koplja, štitove, lukove i strele.

Evo Boro, lukovi i strele:



A evo i "savremenih" molotovljevih koktela:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IDF molotov.png (855.55 KB, 562x552 - viewed 4 times.)
« Last Edit: June 13, 2024, 05:45:42 pm by Kubovac » Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Last Login:Today at 08:21:49 am
Posts: 12 135



« Reply #542 on: June 13, 2024, 05:10:14 pm »

Izveden najjači napad od početka rata: Pokrenuto najmanje 30 dronova, lansirane i rakete

Libanska militantna grupa Hezbolah danas je pokrenula najmanje 30 napada dronovima na severni Izrael, što je najveći napad dronovima od početka sukoba u Gazi pre osam meseci, rekao je bezbednosni izvor za Rojters.

Hezbolah je saopštio da je lansirao rakete i naoružane dronove na devet izraelskih vojnih lokacija u koordinisanom napadu, pojačavajući neprijateljstva na južnoj granici Libana drugi dan zaredom.

Napadi su izvedeni u znak odmazde za izraelski napad u utorak u kojem je ubijen viši terenski komandant Hezbolaha, piše britanska agencija.

U saopštenju Hezbolaha se navodi da je grupa dronovima napala sedište izraelske severne komande, štab obaveštajnih službi i vojnu kasarnu.

Televizija Al-Manar, koja je povezana sa tom militantnom grupom, izvestila je da je ispaljeno 100 raketa odjednom. Izraelska vojska je prethodno poručila da je iz Libana lansirano najmanje 40 raketa, a da su lakše povređene dve osobe.

Vatrogasno-spasilačka služba Izraela izvestila je da je oko 15 požara izbilo kao rezultat raketiranja iz Libana na Gornju Galileju i Golan, kao i padajućih gelera nakon presretanja raketa iz Libana, prenosi Tajms of Izrael.

Izraelski dnevni list Mariv je izvestio da je iz Libana ukupno lansirano 150 raketa na severni Izrael.


Izvor
Logged
fazan
Moderator
poručnik fregate
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 10:37:31 pm
Posts: 4 346


« Reply #543 on: June 14, 2024, 03:55:41 pm »

Галант каже да се Израел неће придружити Макроновој трилатералној радној групи да ублажи тензије Хезболаха

Министар одбране Јоав Галан (Yoav Gallant) искључује могућност придруживања иницијативи коју је промовисао француски председник Емануел Макрон у којој би Француска, Сједињене Државе и Израел формирале контакт групу за рад на смиривању ескалације тензија са Хезболахом на северној граници.


„Док водимо праведан рат, бранећи свој народ, Француска је усвојила непријатељску политику против Израела“, наводи Галант у саопштењу. Чинећи то, Француска игнорише злочине које је Хамас починио над израелском децом, женама и мушкарцима.

„Израел неће бити страна у трилатералном оквиру који је предложила Француска“, пише он.

Његова изјава долази након што је Макрон јуче објавио да су се три земље договориле да раде заједно како би појачале напоре да унапреде мапу пута коју је Париз представио раније ове године за деескалацију сукоба, који се развија од Хамасовог масакра 7. октобра у јужном Израелу.

Усред растућих позива да се ограничи продаја оружја ИДФ-у и одузме од израелских одбрамбених компанија у позадини рата у Гази који је у току, француске власти су прошлог месеца забраниле израелским одбрамбеним фирмама да излажу на једном од највећих светских сајмова одбране.

Та одлука је уследила неколико дана након што је израелски напад на два главна терориста Хамаса у најјужнијем граду Рафи у Гази изазвао пожар у комплексу у којем су смештени расељени Палестинци, убивши десетине цивила и изазвавши међународну негодовање и протесте у Француској.

Извор
Logged
fazan
Moderator
poručnik fregate
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 10:37:31 pm
Posts: 4 346


« Reply #544 on: June 14, 2024, 04:15:57 pm »

Анализа

Север гори, али инвазија на Либан ништа не решава

Израелу је потребно време да изгради ИДФ за одлучујућу кампању против Хезболаха, али са мало вероватним договором о таоцима у Гази, нема лак начин да оконча борбу на северу и врати становнике кућама

У касном 6. веку пре нове ере, док су се Јевреји враћали из Вавилона у Сион и обнављали Други храм, кинески стратег Сун Цу је седео близу ушћа реке Јангце и написао једну од својих чувених изрека: „Он ће победити ко зна када ће борити се, а када се не борити.”

Осам месеци премијер Бењамин Нетанјаху је одлучио да није право време за борбу на северу, барем не за потпуни рат.

Како би се изборио са Хезболаховим непрекидним ракетним паљбама и нападима беспилотних летелица из Либана, Нетањаху је одлучио да евакуише десетине хиљада цивила из њихових домова рано у борби, а затим крене у кампању која полако ескалира против бораца и инфраструктуре терористичке групе коју подржава Иран.

Али изгледа да се тај приступ брзо ближи свом крају.

Хезболах је у четвртак лансирао салву ракета и рој беспилотних летелица напуњених експлозивом, подметнувши најмање 15 пожара у оштећеној Галилеји и Голану. Напади су настављени и у петак.

У среду је моћна шиитска група лансирала свој највећи рафал од 7. октобра, пошто је 215 ракета погодило градове широм севера.

„Што више времена пролази и што више сукоб ескалира, то су веће шансе за рат“, рекла је Орна Мизрахи, виши истраживач на Институту за студије националне безбедности.

Нетанјаху, његов ратни кабинет смањен повлачењем бивших шефова ИД Бенија Ганца и Гадија Ајзенкота, сада се суочава са изазовом који поставља Сун Цу – Да ли је сада време за борбу?

Немој, молим те

Од почетка израелског рата против Хамаса, амерички председник Џо Бајден уложио је значајну дипломатску снагу и претње војном силом да спречи да се борбе у Гази прошире на Либан и шире.

„Моја порука било којој држави или било ком другом непријатељском актеру који размишља о нападу на Израел остаје иста као и пре недељу дана“, рекао је Бајден 18. октобра. „Немојте. немој. Немој.”

Такође је послао две ударне групе носача авиона у источни Медитеран.

Али те мере нису имале жељени ефекат, ако су га уопште имале.

У жељи да покаже своју подршку Хамасу, и осетивши прилику да наметне бол угроженим израелским грађанима, Хезболах је кренуо у рат исцрпљивања против Израела.

Бајден је на крају променио курсеве.

Он је послао свог специјалног изасланика Амоса Хохштајна у Израел и Либан у покушају да пронађе дипломатски излаз из борбе. Вишеструка путовања у регион, као и представљање плана примирја, очигледно су пропали.

Лидер Хезболаха Хасан Насралах је јасно рекао да неће бити краја борби на северу без прекида ватре на југу.

„Веза између либанског фронта који пружа подршку и Газе је коначна, коначна и коначна“, нагласио је он. "Нико не може да их одвоји од везе."

Бајденов недавни напор био је да учини све што може да оконча борбу у Гази. Ако он може да стави поклопац на рат тамо, сматра Бела кућа, и Хезболах и Израел ће бити жељни да заврше сукоб у којем ни један ни други не могу да победе, а пут се отвара за могући преломни саудијско-израелски мировни споразум… све унапред новембарских избора против Доналда Трампа, чије мало вођство Бајден није успео да избрише.

Тај напор се вртео око проналажења начина да се и Израел и Хамас натерају да пристану на споразум о ослобађању талаца ради прекида ватре, чак и ако то значи да Хамас преживи рат.

Бајден је чак предузео прилично драматичан корак да је крајем маја јавно представио најновији предлог Израела, у нади да ће то приморати Нетањахуа да остане при својим условима, истовремено подстичући Египат и Катар да изврше притисак на Хамас да их прихвате.

Збир тог напора је да Израел чини далекосежне уступке у свему осим у дефинитивном обећању да ће окончати рат, док Хамас не види ниједан разлог да уради било шта осим да седи и гледа како израелски пријатељи у свету настављају да поткопавају позицију Јерусалима.

На изненађење Беле куће и никог у Израелу, претња да ће задржати оружје и понављање да САД неће подржати пуну инвазију на последње Хамасово упориште у Гази, чини се да су мале шансе за споразум о прекиду ватре још мање.

„Имамо Израелце тамо где их желимо“, наводно је недавно написао лидер Хамаса Јахја Синвар званичницима који преговарају са Катаром и Египтом о споразуму.

У неком тренутку ће Бајденова администрација вероватно закључити да – без великог војног притиска – Хамас неће ослободити таоце без гаранције да је победио у рату, а да је Израел изгубио.

Али САД још нису тамо. „Одлучни смо да покушамо да премостимо празнине и верујем да се те празнине могу премостити“, рекао је државни секретар Антони Блинкен после најновије тактике одуговлачења Хамаса, у којој није у потпуности одбио најновију понуду, већ је инсистирао на крај рата. Ипак, Блинкен је признао: „То не значи да ће они бити премошћени.

Неспреман за победу

Чини се да су САД без идеја, а у Израелу се све више говори о копненој инвазији на Либан.

Постоји широко распрострањено признање да се до такве одлуке не долази олако.

„Да бисте победили Хезболах, потребан вам је дуг и веома сложен рат“, упозорио је Мизрахи.

Али не само дуго и сложено; то је рат који Израел није спреман да добије.

Прије пет година, тадашњи начелник генералштаба ИДФ-а Авив Кохави окупио је врх војске за „Радионицу побједе“ како би поставио темеље за сљедећи вишегодишњи план војске. Руководство ИДФ је изашло из радионице самопреиспитивања са забрињавајућим закључцима.

Потпуна војна надмоћ коју је ИДФ уживао три деценије је нагризала. Хамас и Хезболах, некада виђени као слабо опремљене терористичке групе које су могле да изводе повремене бомбашке нападе и мале нападе, сада поседују способности повезане са државним војскама.

Кохави је изнео изазов са којим ће се снаге ИДФ суочити против ових терористичких војски: „Оне се налазе у срцу урбаних подручја на децентрализован начин, што отежава њихово лоцирање и уништавање и омогућава непријатељу да нападне израелске домаћи фронт ефективно током времена.”

Били су у стању да стално јачају своје способности док је ИД стварао снаге засноване на обавештајним и ваздушним снагама, које су имале за циљ да одврате своје непријатеље у повременим кратким операцијама.

Препознајући хитну потребу за променом, Кохави је позвао на повећану смртоносност копнених снага, бољу међусобну повезаност између пилота, пешадије, тенкова и беспилотних летелица и боље сензоре на бојном пољу како би се непријатељ прво лоцирао.

Те способности су само делимично уведене у копнене снаге у време када су терористи предвођени Хамасом напали Израел 7. октобра.

Узвраћајући ударац Хамасу, ИД се брзо и ефикасно прилагодио, развијајући тактику која је пробила Хамасову припремљену одбрану изнад земље у Гази.

Испод Газе, међутим, Израел још увек није превазишао изазове. Њене специјалне инжињеријске јединице могу полако да се баве појединачним тунелима, али ИД и даље не може лако да пронађе Хамасово главно стратешко добро, или више вође и таоце који се налазе у њима.

Изазови са којима би се ИДФ суочио у Либану били би редови величине већи. Хезболах има далеко напредније противтенковско оружје и дронове за напад. Борећи се у припремљеној одбрани на отвореној територији, могли би да гађају снаге ИДФ са километра удаљености.

Штавише, резервисти ће ове године бити суочени са трећом и четвртом рундом службе. Углавном би се појављивали, али би притисак на породице и предузећа био још већи.

То не би био први пут да ИДФ пребацује копнене снаге у Либан, уверен да ће се њени огромни успеси против палестинских терориста претворити у достигнућа против Хезболаха.

2006. године, након што је војно поразио кампању тероризма у Другој интифади, ИДФ је кренуо против Хезболаха у Другом либанском рату. Нашао се у врсти рата за коју се није припремио и борио се против Хезболаха до разочаравајуће пат позиције.

Ова реалност није спречила доносиоце одлука да се залажу за продор у Либан. Нетањаху, кога су у ратном кабинету подржавали лидери националног јединства Гантз и Ајзенкот, који су од тада отишли, наводно је блокирао притисак министра одбране Јоава Галанта и високих војних званичника да покрену превентивну копнену инвазију на Хезболах неколико дана након 7. октобра.

„Ако нисте мислили да је исправно кренути у рат против Хезболаха 8. октобра, данас има још мање смисла“, тврди израелски војни теоретичар Еран Ортал, бивши генерал ИД.

Висока цена за шта?

Док се стотине хиљада војника ИДФ-а боре против Хамаса више од осам месеци у Гази, они спаљују залихе граната, прецизних бомби и пројектила пресретача „Гвоздена купола“.

Хезболах је у међувремену уживао у приливу беспилотних летелица и другог оружја из Ирана, и користи их за проучавање израелске противваздушне одбране.

„Нисмо се напунили новим могућностима“, рекао је Ортал. „Док се наше залихе празне, њихове су пуне.

ИДФ трупе су тренутно позициониране иза одбране и на задњим падинама далеко од пројектила Хезболаха. Инвазија би их довела у опасност, а да не би решила ни проблем који је требало да реши — Хезболахову ватру на израелске цивиле.

ИДФ би могао да заузме сваки квадратни инч територије 10 — чак 20 — километара од границе, а Хезболах би и даље био у стању да испаљује ракете широм Израела.

Борба би се претворила у скуп маневарски рат, у комбинацији са Израелом који би нанео огромну штету Либану, док Хезболах чини исто израелском домаћем фронту.

То би, у ствари, био још један рат који не би требало да победи Хезболах, већ да га одврати кажњавањем — иста врста кампање која се показала тако страшно неефикасном 7. октобра.

И то би се завршило споразумом о прекиду ватре, оним у који становници севера вероватно неће много давати.

Израел би проширио тренутни рат исцрпљивања на северу, али би после био у лошијој позицији.

„Цена ће бити далеко, далеко већа од достигнућа“, упозорио је Ортал.

То не оставља Израелу велике могућности.

Ипак, треба да се донесе одлука у Гази. Израел би могао привремено да појача војну кампању како би максимизирао своја достигнућа пре него што прогласи неку врсту краја рата. Нетанјаху би такође могао да уведе нову врсту притиска на Синвара тако што би коначно дозволио палестинским властима да почну да преузимају контролу над областима у Гази, што би могло да омогући Израелу да скрати ову фазу борбе против Хамаса.

Или би могао заузети став да је рат против Хамаса само једна мала прелиминарна борба у генерацијској борби против Ирана и његових заступника, и прихватити Синварове услове да започне изградњу ИДФ-а за његову предстојећу инвазију на Либан неколико година касније.

У сваком случају, симултана борба против Хамаса и Хезболаха тренутно није ситуација у коју би Израел требало да се стави.

„Зашто би војска која је изграђена 30 година за операције одвраћања одједном била у стању да војно порази и Хамас и Хезболах? упита Ортал.

Или, као што је Сун Цу написао пре 2.500 година, „Добри борци из старих времена прво су себе ставили ван могућности пораза, а онда су чекали прилику да победе непријатеља.
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Last Login:Today at 06:40:50 am
Posts: 2 522


« Reply #545 on: June 21, 2024, 09:50:15 am »

"Hoće li Kipar biti uvučen u rat između Hezbollaha i Izraela

Izraelska vojska kaže da je odobrila ofanzivu na Liban, usmjerenu protiv Hezbollaha, a njegov ministar vanjskih poslova rekao je da je odluka o tome hoće li Izrael ući u rat neizbježna.


Hassan Nasrallah, moćni vođa libanske grupe Hezbollah, upozorio je Kipar da će, ako pomogne Izraelu u napadu na Liban, postati meta.

Izraelska vojska kaže da je odobrila ofanzivu na Liban, usmjerenu protiv Hezbollaha, a njegov ministar vanjskih poslova rekao je da je odluka o tome hoće li Izrael ući u rat neizbježna.

Ovo se dogodilo nakon što je Hezbollah objavio snimak za koji je rekao da je snimio jedan od njegovih dronova iznad izraelskog grada Haife, prikazujući njegovu sposobnost da se infiltrira duboko u izraelsku teritoriju i pošalje implicitnu prijetnju.

Ako Izrael objavi rat Libanu, šta to znači za Kipar? Evo što trebate znati.

Da li bi Kipar pomogao Izraelu da napadne Liban?
Kipar je tradicionalno dopuštao Izraelu da koristi njegov zračni prostor za zračne vježbe, ali nikada tokom aktivnog sukoba i ne čini se da će to početi raditi sada.

Nakon Nasrallahove prijetnje, Kipar je najavio da će ostati neutralan i da se neće miješati ni u kakav rat.

Međutim, Ujedinjeno Kraljevstvo ima baze na Kipru koje koristi za vođenje vojnih operacija u regiji.

Ujedinjeno Kraljevstvo je navodno koristilo te baze za pokretanje napada na Huse u Jemenu. Baze su, također, navodno korištene za naoružavanje Izraela u njegovom ratu protiv Gaze i južnog Libana.

“Proglašenje neutralnosti Kipra može se promatrati kao strateška pobjeda Hezbollaha”, rekao je Imad Salamey, politolog s Libansko-američkog univerziteta.

“Ovaj odgovor […] sugerira indirektnu poruku EU-a da nema apetit za podršku izraelskoj vojnoj kampanji. To jača Hezbollahovu poziciju odvraćanja i pridonosi širem međunarodnom suzdržavanju od podrške potencijalnim izraelskim vojnim akcijama”, rekao je Salamey.

Šta Hezbollah može učiniti što bi zabrinulo Kipar?
Kao prvo, mogao bi učiniti upravo ono čime prijeti: pogoditi izraelske ciljeve na Kipru.

Ili je to barem mogućnost koju je Amal Saad, autorica knjige Hizbu'llah: Politics and Religion, opisala za Al Jazeeru.

Prema Saad, napad bi bio “ekonomski razoran za Kipar”.

“Mislim, u prošlosti su se opozicijski političari na Kipru usprotivili tome, koliko je ova politika [dopuštanja da se njegova teritorija koristi u sukobu] opasna za njegovu ekonomiju i sigurnost”, dodaje Saad.

Drugi analitičari manje su uvjereni da bi Hezbollah zaista napao Kipar.

“Nisam siguran šta mogu učiniti osim ometanja i tajnih operacija. Hezbollah razumije da će ciljanje Kipra privući EU i NATO”, rekao je Maha Yahya, direktor savjetodavnog tijela Malcolm H Kerr Carnegie Middle East Center.

Je li Nasrallah ovo rekao da uplaši Kipar?
Nasrallahov vatreni govor mogao bi poslužiti svrsi, čak i ako Hezbollah ne ispuni svoje prijetnje Kipru.

“Ovaj govor je dio psihološkog rata i ima za cilj poslati jasnu poruku protivnicima Hezbollaha da bi svaki izraelski pokušaj da proširi obim rata i napadne Liban imao velike posljedice na sve zapadne saveznike Izraela – posebno regionalne”, rekao je Karim Emile Bitar, vanredni profesor međunarodnih odnosa na Univerzitetu Saint Joseph u Bejrutu.

Salamey je dodao da bi Hezbollahovo psihološko ratovanje moglo navesti EU da izvrši pritisak na Izrael da ne širi obim borbi protiv Libana.

“Oklijevanje izraelskih saveznika, kao što pokazuje stav Kipra, moglo bi navesti Izrael da preispita rizike i posljedice šireg rata”, rekao je Salamey. “Ova međunarodna izolacija i nedostatak koherentnih ciljeva za vojni angažman u Libanu naglašavaju krhkost Izraela.”

Šta bi drugo moglo zabrinuti Kipar?
Čak i ako Kipar ne bude uvučen ni u kakav sukob, mogući priliv izbjeglica – Libanaca i Sirijaca u Libanu – na njegovu teritoriju zabrinulo bi vladu te zemlje.

U aprilu je kiparski predsjednik Nikos Christodoulides rekao da je zabrinut zbog porasta broja sirijskih izbjeglica koje iz Libana dolaze na obale otoka, tražeći azil.

Zabrinutost zbog izbjeglica dijeli i Evropska unija koja je nedavno najavila da će Libanu dati više od milijardu dolara finansijske pomoći. Većina sredstava predviđena je za borbu protiv nelegalnih migracija.

Bitar kaže da postoji “mogućnost” da bi Hezbollah mogao ublažiti kontrolu nad svojim vanjskim granicama kako bi pomogao izbjeglicama da pobjegnu na Kipar. Međutim, dodao je da je glavna briga za Kipar – i regiju – to što bi Hezbollah i Izrael mogli uvući regiju u rat, čak i ako nemaju tu namjeru.

“Živimo u svijetu u kojem su emocije iznimno uzburkane, a akteri – s obje strane granice – ne ponašaju se nužno racionalno”, rekao je. “Zbog toga sam zabrinut da bi svaka pogrešna procjena na obje strane, čak i ako ne donesu izričitu odluku o ulasku u rat, mogla otvoriti vrata pakla.”

IZVOR: AL JAZEERA"


Izvor

Logged
fazan
Moderator
poručnik fregate
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 10:37:31 pm
Posts: 4 346


« Reply #546 on: June 21, 2024, 03:31:12 pm »

"Hoće li Kipar biti uvučen u rat između Hezbollaha i Izraela

Izraelska vojska kaže da je odobrila ofanzivu na Liban, usmjerenu protiv Hezbollaha, a njegov ministar vanjskih poslova rekao je da je odluka o tome hoće li Izrael ući u rat neizbježna.


Hassan Nasrallah, moćni vođa libanske grupe Hezbollah, upozorio je Kipar da će, ako pomogne Izraelu u napadu na Liban, postati meta.


IZVOR: AL JAZEERA"



Izvor


Ово је само још једно наклапање Ал Џазире. Кипар није ”прогласио” неутралност након упозорења терориста из Либана - Кипар је био и остао неутралан. Војне вежбе које је Кипар изводио са Израелом немају никакве везе са ратом у Либану. Израел нема ”војне циљеве” на Кипру, осим ако Хезболах не мисли да су израелски туристи војни циљ.

Не мислим да је одговор ЕУ био слаб, јасно су рекли да је Кипар ЕУ и да би цела унија стала уз Кипар.

ЕУ није савезник Израела, а Израел неће преиспитивати своје ставове ради тога што Хезболах прети Кипру.

Ова изјава Хезболаха је можда имала позитиван ефекат у арапском свету и на домаћем плану, али сумњам да је имала такав утицај у ЕУ. Пре ће водити ка размишљању како да се заузда силеџија који прети.
Logged
fazan
Moderator
poručnik fregate
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 10:37:31 pm
Posts: 4 346


« Reply #547 on: June 22, 2024, 03:09:33 am »

Spremaju masovnu evakuaciju? Totalni rat na pomolu

Kanada priprema masovnu evakuaciju svojih građana iz Libana u slučaju izbijanja rata između Izraela i Hezbolaha, prenosi izraelski Kanal 12.


Citira se razgovor između šefova diplomatije Izraela i Kanade, Izraela Kaca i Mealni Žoli, u kojem je kanadska ministarka spoljnih poslova navodno rekla da pripremaju planove za potencijalnu evakuaciju 45.000 ljudi iz Libana.

Izvor
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 06:50:21 pm
Location: iz grada Kraljeva
Posts: 21 692


Gde je sloga tu je i pobeda!


WWW
« Reply #548 on: June 22, 2024, 12:35:52 pm »

Udarna grupa nosača aviona Ajzenhauer se iz Crvenog mora premešta prema obalama Libana!

22.06.2024.
 
Situacija između Izraela i Hezbolaha se zaoštrava sve više i trenutak kada će se sve pretvoriti u totalni rat je pitanje vremena

Udarna grupa nosača aviona Carrier Strike Group 2 (CSG-2) koja je formirana oko nosača aviona USS Dwight D. Eisenhower (CVN-69) zajedno sa pratećim pomorskim elementima krenula je put Mediterana.

Inače to je isti onaj nosač za koji su neki “analitičari” tvrdili da je pogođen sa tri hipersonične rakete, što naravno ne odgovara istini, jer nosač aviona je usputno stao u luku Džeda radi popune i odmora posade pre nego što krene dalje.

Situacija između Izraela i Hezbolaha se zaoštrava sve više i trenutak kada će se sve pretvoriti u totalni rat je pitanje vremena.
Glavni zadatak nosača aviona Dwight D. Eisenhower (CVN-69) prema izjavama jednog američkog zvaničnika biće pomoć Izraelu u odbrani svog severnog vazdušnog prostora od napada velikih razmera od raketa dugog dometa, raketa i dronova za koje se očekuje da će ih Hezbolah pokrenuti na početku izraelske kopnene i vazdušne ofanzive na južni Liban.

U istočnom Mediteranu Carrier Strike Group 2 povezaće se sa ostalim brodovima američke i britanske mornarice.
Američki zvaničnici negiraju da to ima veze sa tenzijama u Libanu iako je Ajzenhaure na otvorenom moru još od sredine oktobra prošle godine. Način rasporeda ukazujeda je to preventivno.

Za to vreme ratni brodovi zemalja EU nastaviće sa “Operacimom Aspides” sa kojom se upravlja iz mornaričke baze Rota u Španiji protiv jemenskih Huta u Crvenom moru.
Inače nosač aviona USS Harry S. Truman (CVN-75) zajedno sa svojom udarnom grupom trebao bi u julu ili avgustu da krene iz baze Norfolk prema istočnom Mediteranu.

Izvor

Šta li će biti sa trupama VS koje su u mirovnoj misiji u Libanu?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 07:53:33 pm
Posts: 23 066


« Reply #549 on: June 22, 2024, 06:12:54 pm »

Мени то ипак, помало личи на превентивно повлачење, јер "не се знаје" шта и када Руси могу да дотуре Хутима...А не би ме изненадило и да им дотуре. Овако, нема великог и пропагандно исплативог циља као што је носач авиона. Ако погоде неки мањи брод, биће "Боже мој, дешава се то у рату".
Logged
Pages:  1 ... 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 [55] 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 ... 83   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.