Strah od širenja sirijskog rata na Libanon je uvijek bio prisutan, još otkako su sukobi u Siriji eskalirali sredinom 2011. No, najveće "prelijevanje" tog sukoba događa se upravo sada - informacije govore kako su militantne skupine nedavno pretrpjele znatne poraze u sukobima sa sirijskom vojskom na planinskom prostoru Qalamoun uz granicu s Libanonom.
Navodno su tisuće pripadnika ekstremističkih skupina Al-Nusra Front i ISIL ovih dana prešle granicu te pronašle utočište u libanonskom gradu Arsal. Sam grad se nalazi na oko 14 kilometara od sirijske granice, te je zapravo slijepa ulica - samo jedna cesta povezuje ga s ostatkom Libanona.
Militanti su ovdje pronašli utočište - ili su barem tako mislili - prešavši u grad preko planinskog teritorija iz pravca Sirije. Libanonske snage sigurnosti, ali i politička klasa, znaju što će se zemlji desiti ukoliko ISIL i slične skupine počnu zauzimati gradove, Irak je živi svjedok, a Libanon - čiji je etnički i religijski diverzitet znatno veći - bio bi još i strašnije ratište.
Libanonska vojska je promptno reagirala te već tri dana artiljerijom udaraju na grad Arsal nastojeći militante ili eliminirati ili ih protjerati - s druge strane granice ih pak spremno čeka sirijska vojska. Bitka za Arsal biti će odlučujuća u razvoju situacije u Libanonu - ona može biti klopka za ekstremiste ili inkubator za širenje kaosa diljem Libanona. Nije tajna da Libanon ima velikih problema sa sektaškim tenzijama, naročito otkako je buknuo rat u susjednoj Siriji i otkako libanonska, većinski šijitska, vojna organizacija Hezbollah ratuje u Siriji na strani sirijske vojske.
Zadnje vijesti govore kako libanonski vojnici napreduju te su na ulazu u grad pronašli tijela oko 50 militanata. U sukobima je do sada poginulo i 13 vojnika. Izvori iz grada spominju i civilne žrtve, što se moglo i očekivati s obzirom da se utočišta militanata gađaju artiljerijom.
Do eskalacije je došlo nakon što su libanonske snage sigurnosti u subotu uhitile jednog od zapovjednika militanata u Arsalu. To je bio i jasan znak da neće biti tolerancije i da se ne smije dopustiti da Arsal postane utočište militanata ili pak zapadni ogranak tzv. "Kalifata" kojeg je proglasila teroristička organizacija ISIL.
Libanonska vojska ističe kako su radikalni Islamisti već dugo pripremali ovaj upad u Arsal te kako ovaj potez označava početak pokušaja širenja kontrole ISIL-a i na Libanon.Poviše brežuljaka iza kojih se nalazi Arsal od jutros se uzdiže crni i sivi dim, rezultat artiljerijske paljbe libanonske vojske. No, kako može posvjedočiti i sirijska i iračka vojska, kada ISIL jednom uđe u grad, jako teško ga pušta.
Irački primjer bi itekako trebalo uzeti u obzir - kada su početkom godine ISIL zauzeli Falluju zapadno od Bagdada, vojska je bila vrlo suzdržana i nisu kretali s većim napadima, to čekanje je pak dovelo do toga da je nekoliko mjeseci kasnije uslijedila ISIL-ova "blitzkrieg" ofenziva i sada se znatan dio Iraka nalazi u njihovim rukama, a kontrolu šire i dalje (vidi: ISIL u Iraku pokrenuli ofenzivu protiv Kurda i izazvali novi egzodus stotina tisuća stanovnika: zauzeli 3 grada i najveću branu u zemlji kojom bi mogli 20-metarskim valom poplaviti prostore sjevernog Iraka).
Kako prenosi Reuters, deseci vojnih oklopnih vozila kreću se jutros prema Arsalu, kao i druga vozila poput kamiona s vojskom. Vojnici naoružani jurišnim puškama i ručnim raketnim bacačima spremni su za znatan sukob.
U zadnjoj izjavi libanonska vojska ističe kako su preuzeli kontrolu nad jednom školom koju su militanti držali pod kontrolom. Navodi se kako je određen broj vojnika ubijen i ranjen, no točnije brojke nisu objavljene.
Arsal je većinski sunitski grad s populacijom, prema UN procjenama, od oko 40,000 stanovnika.
Srećom, radikalni militanti koji tvrde da predstavljaju sunite nemaju podršku među političarima u Libanonu. Najutjecajniji sunitski političar, bivši premijer Saad al-Hariri, žestoki kritičar sirijskog predsjednika Assada, danas je jasno poručio kako Arsal "mora biti oslobođen", a militanti izbačeni iz grada.
"Nema im druge nego se povući iz grada jer niti država niti mi nećemo mirno gledati dok ove skupine kuju zavjere", naglasio je Hariri u razgovoru za list Al-Hayat.
Oglasili su se i iz Hezbollaha ističući kako stoje "rame uz rame" s libanonskom vojskom u konfrontaciji s opasnošću koja prijeti "jedinstvu, suverenitetu i stabilnosti Libanona". Poznato je kako su jedinice Hezbollaha raspoređene na ovom prostoru, no za sada nema informacija da li direktno sudjeluju u borbi protiv ekstremista u Arsalu.
Link