PALUBA
March 28, 2024, 01:48:09 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 35   Go Down
  Print  
Author Topic: Dešavanja u Libanu  (Read 106738 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #135 on: November 13, 2017, 09:34:58 pm »

"Слободан је", каже, али управо то сведочи да је био неслободан. Сауди Арабија покшава да буде опасан регионални играч. Мени се чини да је вероватније да ће се у тој игри преиграти, односно да ће им се то обити о главу.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #136 on: November 14, 2017, 12:58:16 pm »

...


U južnom predgrađu Bejruta, gde se zgrade obeležene ratovima stapaju s plakatima najnovijih žrtava, stanovnici govore o mogućem novom sukobu do sada neviđenih razmera.

Husein Hajredin, berberin koji s porodicom živi u šiitskom predgrađu Dahidže, kaže da su se tokom decenija navikli na tenzije.

- Ali ovo je nešto drugo. Moglo bi da prevrne brda i doline. A ako počne, možda nikada neće prestati - kaže on.

Pretnja nije ograničena samo na predgrađa Bejruta i južni Liban gde dominiraju šiiti, već se uvukla u sve oblasti zemlje koja se iznenada našla u središtu ogromne regionalne krize. Situacija se godinama zakuvavala, a kriza je intenzivirana trećeg novembra, kada je premijer Libana Saad Hariri ugostio francusku ministarku kulture Fransoaz Nisen. Dok su sedeli za ručkom, Hariri je primio telefonski poziv i raspoloženje mu se promenilo. Izvinio se i otišao na aerodrom.


"Ratovi preko posrednika"

Posle nekoliko sati, Hariri, koji je u međuvremenu stigao u Rijad, podneo je ostavku na mesto premijera, čime je okončan njegov put od lidera Libana do saudijskog izaslanika i preobražaj Libana od isturenog položaja do samog središta regionalne krize.

Pad Kirkuka, grada na severu Iraka pod kontrolom Kurda, u oktobru, uz podršku najpoznatijeg iranskog generala, glad u ratom zahvaćenom Jemenu, balistički projektil iznad Rijada i očigledno iznuđeni odlazak premijera u Libanu, posledica su velike strateške borbe za premoć između dva regionalna teškaša koja je iznenada iz pozadine stigla do moguće realizacije.

Konfrontacija Irana i Saudijska Arabija izraženija je nego ikada u modernoj istoriji, a njihova trka za konsolidovanje uticaja na teritorijama između Sane, prestonice Jemena, i Berjuta, glavnog grada Libana, bliži se vrhuncu.

Kriza se proširila na nove teritorije, sklapaju se do sada nezamislivi savezi i preti rizik od razornog sukoba između dva protivnika, koji su dugo smatrali da su “ratovi preko posrednika” sigurniji od direktnog suočavanja.

Promenu pristupa diktira Rijad, gde je nova vlast odlučila da postavi Saudijsku Arabiju na potpuno nove osnove unutar zemlje, ali i da promeni način na koji kraljevina predstavlja sebe regionalno i globalno.

Ambiciozni i neobično moćni prestolonosladnik Muhamed bin Salman dobio je ovlašćenje od oca, kralja Salmana, da se uhvati u koštac sa onim što kraljevina i njeni saveznici u Ujedinjenim Arapskim Emiratima vide kao iransko zauzimanje najvažnijih delova sunitskog arapskog sveta.


Ko je pravi naslednik Muhameda

Šest meseci nakon što je preuzeo dužnost, saudisjki princ Muhamed i prestolonaslednik UAE Muhamed bin Zajed veruju da je vreme da demonstriraju snagu Iranu. Obojica tvrde da je iranska uticajna sfera zahvatila Bagdad, Damask, Gazu i Liban, uz pokušaje proširenja i u Jemenu i Manami, pri čemu su gradovi države Abu Dabi i Dubai takođe u zoni domašaja.

Nakon što je Hariri otišao u Rijad, palestinski predsednik Mahmud Abas, čija se administracija prošlog meseca pomirila s Hamasom, koji je dobio podršku Irana, takođe je pozvan u Rijad na sastanak s kraljem Salmanom.

Sukob između dve glavne islamske verske zajednice oko toga ko treba da nasledi proroka Muhameda dugo je bio polazna tačka u nastojanju da se objasni aktuelni rivalitet između Teherana i Rijada, ali se u novije vreme taj sukob pretvorio u borbu za političku moć i uticaj, naročito u godinama nakon svrgavanja Sadama, kada je region duboko destabilizovan.

- Sadam je bio sunitski bedem - kaže libanski političar i savetnik bivšeg iračkog diktatora.

- Saudijci to tek sada shvataju i pokušavaju da se nametnu umesto njega mnogo godina kasnije.


Pritajeni uspon Irana

- Dok su oni bili neodlučni, Iran je jačao - kaže viši saudijski zvaničnik, koji je prošle godine napustio kraljevinu.

Dok su oni mislili da SAD igraju kako oni sviraju, one su zapravo omogućile Iranu da preuzme kontrolu. Taj posao je sada gotovo završen. Prema tome, s razlogom su zabrinuti. Stvari su se promenile na Bliskom istoku, a da oni toga nisu bili svesni.

Prošle godine, Iran je pružao podršku armiji Bašara al Asada u Siriji i sarađivao sa iračkom vojskom i paravojskama u borbi protiv Islamske države, i odigrao vodeću ulogu u njenom vojnom porazu. To je uglavnom učinio preko posrednika, koji su odigrali ključnu ulogu u većini bitaka - uključujući i iračko preuzimanje kontrole nad Kirkukom - i pomogli da se očisti teritorija širom Iraka i u većem delu Sirije koja je postala od strateškog značaja.

Iran sada kontroliše gotovo ceo koridor od Teherana do Tartusa u Siriji, na obali Sredozemnog mora, što mu omogućava pristup morskoj luci daleko na zapadu.

Od svih posrednika, Hezbolan u Libanu je najdragoceniji i najmoćniji. Vođa Hezbolaha Hasan Nasralah veoma je zainteresovan za saudijski rat u Jemenu, u kome se vojska kraljevine bori protiv Huta, koje barem delimično podržava Iran. Rijad veruje da su pripadnici Hezbolaha odigrali ključnu ulogu u naoružavanju i obučavanju Huta i tvrdi da su upravo oni ispalili balistički projektil prema aerodromu u Rijadu u noći kada je Hariri podneo ostavku.

Saudijski lideri su dugo polagali nade u Haririja, verujući da će se odupreti Hezbolahu i učvrstiti vlast državnih institucija preko paralelene političke i vojne strukture u Libanu.

Izgubili su strpljenje prošle godine kada je saudijski građevinski sektor propao i sa sobom povukao i kompaniju na čijem je čelu bio Hariri. Od tada se Hariri i saudijski lideri spore oko iznosa od preko milijardu dolara. Zbog nove krize Rijad je taj spor očigledno ostavio po strani i pozvao Haririja da se vrati - uz određenu cenu.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #137 on: November 14, 2017, 01:00:35 pm »

EU pozvala na prekid mešanja u politiku Libana


Francuska, Nemačka i EU su pozvale na prekid spoljašnjeg mešanja u Libanu, nakon što je premijer Sad Hariri neočekivano podneo ostavku i izazvao glasine da se u Saudijskoj Arabiji nalazi protiv svoje volje, preneli su belgijski mediji.

Hariri je prošle sedmice izazvao potrese u Libanu kada je podnio ostavku, a juče je demantovao navode da se u Rijadu nalazi u kućnom pritvoru.

Bivši premijer Libana je rekao da je "slobodan" i da će se uskoro vratiti kući.

Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini izjavila je da su ministri spoljnih poslova EU na današnjem sastanku u Briselu jednoglasno podržali jedinstvo i stabilnost Libana.

"Očekujemo da se niko ne meša u ovo nacionalno pitanje i verujemo da je najvažnije izbeći unošenje regionalnih sukoba, rgionalne dinamike i regionalnih tenzija, koje moraju da ostanu izvan zemlje", naglasila je Mogerinijeva.

Mogerinijeva je dodala da mešanje sa strane, koje decenijama traje u sukobima u područjima kao što su Irak i Sirija, predstavlja "i trenutnu i stalnu pretnju", prenosi AFP.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #138 on: November 14, 2017, 01:21:47 pm »

Preti li rat većih razmera?


Prethodnih nedelja svet je bio svedok bliskoistočne sage na relaciji Saudijska Arabija-Liban-Iran, koja umnogome podseća na zaplet blokbaster serije "Igra prestola". Sada se u igru uključila još dve svetske sile - Rusija i Izrael. Komplikovanu mrežu uticaja, pretnji ratom i tajnih planova plete niko drugi do sam vrh pustinjske kraljevine Saudijske Arabije.

Saad Hariri, sada već bivši premijer Libana, šokirao je svet ostavkom koju je podneo pre nekoliko dana, uz opravdanje da se "boji da će završiti kao otac" (Rafik Hariri, Saadov otac, takođe je bio premijer Libana, a ubijen je u bombaškom napadu ispred bejrutskog hotela Sent Džordž 2005. godine). Odmah nakon toga, Hariri je odleteo u Rijad, prestonicu Saudijske Arabije, gde se i dalje nalazi. Iran, Hezbolah i njihovi saveznici tvrde da se Hariri u Rijadu nalazi u kućnom pritvoru (naime, Hariri ima poprilične poslovne investicije u Saudijskoj Arabiji).


Od starta bez šansi

Saad Hariri se od samog starta suočio sa situacijom iz koje nikako nije mogao da izađe kao pobednik. Njegova iznenadna ostavka samo je jedna od posledica sukoba dve najveće sile Bliskog istoka: Saudijske Arabije i Irana. Međutim, sada se taj sukob dotakao i Izraela, a tamošnji dnevnik "Harec" smatra da Rijad pokušava da uvuče Tel Aviv u rat sa Irancima.

Podsetimo da je predsednik Libana Mišel Aun, zajedno sa članovima libanskog parlamenta, izrazio žestoko protivljenje nepotrebnom uplitanju Saudijske Arabije u unutrašnje stvari Irana. Aun je istakao da će Haririjevu ostavku prihvatiti isključivo ako mu je on lično uruči u predsedničkom kabinetu, onako kako to predviđa ustav te zemlje.

Hariri je dobar čovek, ali nije prirodni politički vođa, smatra Danijel B. Šapiro, saradnik na Institutu za nacionalnu bezbednost u Tel Avivu i bivši izraelski ambasador u SAD u mandatu Baraka Obame. Politički lider sunitskog bloka u Libanu Hariri je postao nakon atentata na njegovog oca. U prvom mandatu od 2009. do 2011. godine, Hariri je odabrao da deluje iz očeve senke, koja je i četiri godine posle njegovog ubistva bila nadvijena nad Libanom.

Međutim, bila je tu i druga strana, oličena u Saadovim saudijskim patronima. Saudijska Arabija je dugo podržavala sunitske muslimane u multiverskom političkom sistemu LIbana, naročito tokom građanskog rata. Ono što je najvažnije za shvatanje konteksta ove priče je to što su Saudijci obezbeđivali veliku finansijsku podršku Haririjevom poslovnom carstvu, toliko da mladi Saad nije mogao da mrdne ni levo ni desno bez saudijske podrške.

Glavoboljama nije bilo kraja, jer je pored Saudijaca svoju reč imao i Hezbolah (šiitska paravojna proiranska milicija Libana, za koju se sumnja da je organizovala atentat na Haririjevog oca), koji je preko svojih ministara mogao da obori vladu u slučaju da premijer povuče neke "neadekvatne poteze" (previše prosaudijske, tj. antiiranske).

- Tome treba dodati i maltretiranje koje je nad Libanom sprovodio Bašar al Asad, predsednik Sirije, i takođe veliki saveznik Hezbolaha - ističe Šapiro.


"Prevrtljivi Saudijci"

Uz veliku podršku Saudijske Arabije i SAD, Hariri je uspevao da odoli pritiscima Hezbolaha i Irana. Međutim, nakon što je saudijska podrška splasla 2010, kada je princ Abdulaziz rešio da otopli odnose sa Bašarom al-Asadom, Hariri je odbio da sarađuje sa sirijskim predsednikom, a to je rezultiralo ekstremnim poniženjem.

Naime, Hariri je u januaru 2011. otputovao u Vašington na sastanak sa Barakom Obamom, a prvog dana boravka u Beloj kući, stigao je hladan tuš iz domovine: Hezbolah je povukao svoje ministre i srušio vladu.

U pustinjskoj kraljevini Saudijske Arabije prethodnih dana dogodilo se nešto što niko nije očekivao - pohapšeno je više od 40 uticajnih zvaničnika, među kojima su i prebogati prinčevi, potomci osnivača države Abdulaziza ibn Sauda. Iza svega stoji jedan čovek, koji je tim činom skoro pa zaokružio svoj tihi puč.

Prošle godine se na iznenađenje svih vratio na čelo, ali je njegova vlada bila toliko loša da se čak ni smeće na ulicama libanskih gradova mesecima nije skupljalo usled neispunjenih obećanja. Zašto bi se čovek nakon tolikog poniženja 2011. ponovo vratio na premijersku funkciju, i to u još teže uslove od onih koji su rezultirali njegovim padom? Odgovor je jasan: Rijad mu je dao ponudu koju nije mogao da odbije. Međutim, to nisu bili oni isti Saudijci iz 2009, već nova, opasnija garnitura.

Kralj Abdulah nije voleo Iran, nazvao ga je "zmijom koja širi otrov po Bliskom istoku", ali je znao gde treba da popusti i "povuče ručnu". Kralj Salman i njegov prestolonaslednik Mohamed (MBS), s druge strane, nemaju ni želju ni nameru da igraju taktičke igre, već su rešili da svom silom udare na Iran, i to prvo preko Sirije, a sada preko Libana. Povratak "njihovog čoveka" Haririja na čelo Libana bio je neophodan potez u novoj ofanzivi. Ipak, nije sve krenulo po planu iz Rijada, s obzirom da je Hezbolah učvrstio političku moć, i usput osigurao opstanak Bašara al-Asada na vlasti u Siriji, uz obilatu pomoć Moskve i Teherana. Nakon što je taj cilj ispunjen, snage šiitske milicije vraćene su na domaći teren, u Liban.

To je primoralo Haririja na ostavku, kako zbog straha da ne završi kao otac, tako i zbog direktive iz Saudijske Arabije, koja je ukazala na novi plan: da uvuku Izrael u rat sa Hezbolahom.


"Sirijski plan nije uspeo, rezervna opcija je Liban"

S obzirom da je Bašar al-Asad evidentno preživeo udare pobunjeničko-terorističkih grupacija koje su finansirali Saudijci, Rijad se okrenuo planu B: da u svoj rat sa Iranom uključi Liban. Primoravanjem Haririja na ostavku, žele da stvore utisak u javnosti po kom bi Hezbolah preuzeo svu krivicu i odgovornost za sve izazove s kojima se Liban suočava.

To bi, prema pisanju "Hareca", navelo Hezbolah da ubrzano traži konflikt sa Izraelom kao sredstvo dobijanja ujedinjene podrške libanskog naroda. Izraelski lideri se od 2006. godine pripremaju za novi rat sa Hezbolahom, a iranska pojačana aktivnost dodatno utiče na takav stav Tel Aviva. Saudijci tu jure svoju šansu, jer je to jedna od retkih stvari u kojima su potpuno složni sa Izraelom: Duboki antagonizam prema "iranskoj pretnji".

"Harec" navodi da Izrael vaga kada će se sukob dogoditi, jer mora da se osigura da će to biti u sklopu ujedinjenog bloka, sa najvećim saveznikom SAD. Međutim, trenutna podela karata ne ide na ruku Rijadu, s obzirom da veliku ulogu u bliskoistočnoj slagalici ima Rusija, koja takođe gaji sve bolje odnose sa Izraelom.


Šta kažu Rusi?

Ruski stav najbolje oslikava nedavna izjava Aleksandra Zapiskina, ambasadora u Libanu.

- Formiranje libanske vlade bez Hezbolaha, što Saudijska Arabija zahteva, potpuno je nezamislivo, kako za Liban, tako i za Rusiju - rekao je Zapiskin u intervjuu za televiziju "Al-Majadin".

Zasipkin je procenio da je pokretanje saudijsko-izraelskog rata protiv Libana malo verovatno, a samim tim i Irana.

- Po mom mišljenju, stvaranje libanske vlade bez Hezbolaha ne dolazi u obzir. Čak i ako je libanski premijer svojevoljno dao ostavku, želje Saudijske Arabije po pitanju sastava nove vlasti Libana su neprihvatljive - rekao je ruski diplomata.

Položaj ruskog ambasadora u Libanu je posebno važan, imajući u vidu stav Rusije koja čvrsto podržava Hezbolah i protivi se bilo kakvim vojno-intervencionističkim planovima Saudijske Arabije i Izraela.

Ruski faktor koji je stao uz Hezbolah uoči mogućeg napada na Liban jasan je signal Tel Avivu i Rijadu da ponovo razmotre svoje strategije, jer Rusija po svemu sudeći neće skrštenih ruku posmatrati napad na svoje saveznike na Bliskom istoku, a posebno se neće dovesti u situaciju da ugrozi živote hiljada svojih vojnika raspoređenih na jugu Sirije i u neposrednoj blizini granice s Libanom.

Umesto toga, Putin učvršćuje diplomatske veze sa Izraelom, o čemu svedoče brojni sastanci za premijerom Benjaminom Netanjahuom.

V. Filipović
izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #139 on: November 22, 2017, 03:07:29 pm »

Hariri: Vratio sam se kući, i ostajem na čelu zemlje!


Libanski premijer Saad al-Hariri rekao je danas da "zamrzava" odluku o ostavci nakon što je predsednik Mišel Aun zatražio od njega da tu odluku preispita.

U iznenađujuće pomirljivom komentaru iz predsedničke palate, Hariri je rekao da u prvi plan stavlja interese Libana i da se raduje "pravom partnerstvu" sa predsednikom Aunom, prenosi AP.

- Predstavio sam svoju ostavku predsedniku Aunu i on me je zamolio da sacekam pre nego što je ponudim - rekao je Hariri u saopštenju.

Kako je rekao, pokazao je odgovornost na molbu da se razgovara o razlozima najavljene ostavke kao i političkom kontekstu.

- Naša voljena nacija u ovom ključnom periodu treba izvanredne napore svakog kako bi bila zaštićena od opasnosti i izazova - rekao je Hariri.

Takođe je ponovio da je neophodno da Liban ostane neutralan u regionalnim sporovima i konfliktima.

Hariri se sinoć vratio u Bejrut pošto je pre tri nedelje svojom ostavkom iz Saudijske Arabije izazvao političku krizu u Libanu. Danas je prisustvovao vojnoj paradi povodom Dana nezavisnosti te zemlje.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #140 on: November 28, 2017, 12:23:32 pm »

Hezbolah jača u trenutku kada se Iran i Saudijska Arabija bore za premoć u regionu


Turbulentna dešavanja na Bliskom istoku i borba za prevlast Saudijske Arabije i Irana u tom delu sveta, idu naruku manjim regionalnim igračima koji gledaju da novonastalu situaciju iskorsite za sopstveno jačanje i uticaj. Libanska naširoko osporavana šiitska militantna grupa Hezbolah, iskoristila je previranja da dodatno ojača status regionalne sile, što se nikako neće dopasti Saudijcima koji su silom hteli da smene tamošnji politički vrh i na taj način se reše i Hezbolaha, produžene ruke najvećeg neprijatelja Irana.

Hezbolah jača u trenutku kada se Iran i Saudijska Arabija bore za premoć u regionu, intenzivirajući sukobe od Sirije do Jemena. Saudijska Arabija vidi Hezbolah kao najmoćnijeg iranskog posrednika i u proteklih nekoliko nedelja predvodila je nastojanja da se pokret izoluje.

Dominantna uloga Hezbolaha došla je do izražaja ovog meseca nakon što je libanski premijer Saad Hariri podneo ostavku. Prema tvrdnjama američkih i libanskih zvaničnika, takav njegov potez iznudila je Saudijska Arabija, što je uzdrmalo koalicionu vladu u Libanu, u kojoj ima i predstavnika Hezbolaha. Saudijska Arabija se nadala da će potkopati namere Irana utirući put agresivnijem delovanju protiv šiitskih militanata, tvrde ovi zvaničnici.

Umesto toga, doprineli su ujedinjenju Libana u pružanju podrške premijeru i obezbedili Hezbolahu ulogu stabilizijuće snage.

Hariri je u sredu objavio da je suspendovao ostavku posle pregovora s predsednikom Libana Mišelom Aunom.

Hezbolah bi mogao da izvuče korist iz previranja i iskoristi političko i vojno znanje i iskustvo, kao i široku mrežu kontakata u Libanu, kako bi se dodatno učvrstio. Od uporišta na jugu Libana, gde se bori protiv izraelske vojske, do bojišta u Siriji, uticaj Hezbolaha sve je veći.

- Saudijci su se nadali da će Haririjeva ostavka delovati kao elektrošok... Da će vlada neodložno biti raspuštena i da će Hezbolah i njihovi saveznici morati da napuste ministarske i druge važne položaje u vlasti. To se, naravno, nije desilo - izjavio je Rafael Lefevre, gostujući naučnik Karnegijevog centra za Bliski Istok.

Hezbolah je počeo da jača posle izbijanja rata u Siriji, kada je, u borbi protiv sunitskih pobunjenika udružio snage sa sirijskom vladom koju podržava Iran. “Od tada je njihov uticaj u libanskim bezbednosnim strukturama nesumnjivo veći nego ikada”, kaže Lefevr.

Kao gerilska organizacija, Hezbolah je stvoren u vreme izraelske okupacije južnog Libana 1985-2000, kada su naterali izraelsku vojsku da se povuče. Hezbolah je vodio još jedan rat sa Izraelom 2006, koji se završio pat pozicijom, ali je u tom ratu stekao status kompetentne snage za odvraćanje.

Tokom borbi u Siriji Hezbolah je izrastao u transnacionalnu organizaciju, sposobnu da konkuriše vojskama u regionu.

Hezbolah je izgubio hiljade boraca u Siriji, ali je regrutovao i brojne nove članove i stekao veštine koje su ga iz paravojne formacije sposobne za gerilske operacije pretvorile u pravu malu armiju.

- Sada imaju svoje tenkovske divizije i jedinice za specijalne operacije, usklađuju operacije sa sirijskom i ruskom vojskom u Siriji i predvode složene ofanzive na neprijateljskim teritorijama - kaže Lefevr.

Osim toga, konstantno dobijaju novac i oružje od Irana, jer im je vladajuće šiitsko sveštenstvo naklonjeno. Kao posledica toga, Hezbolah je predvodio ofanzive protiv sunitskih ekstremista na granici Sirije i Libana, u koordinaciji s libanskom vojskom, koju je, međutim, potisnuo u drugi plan.

- Hezbolah je bio u obavezi da igra tu ulogu, jer, kad god vlada ne ispuni obavezu da štiti narod, neko to mora da uradi - kaže Muhamed Obeid, politički analitičar blizak Hezbolahu.

Premijer Hariri, koji je sunita, dugo je bio protivnik Hezbolaha. Ali kada je podneo ostavku četvrtog novembra, Hasan Nasralah, generalni sekretar Hezbolaha, optužio je saudijsku vladu da ga je uhapsila i zatražila da se neodložno vrati kući.

- Hezbolah definitivno želi saveznike među sunitima - kaže Hajko Vimen, direktor projekta za Irak, Liban i Siriju u International Crisis Group, neprofitnoj organizaciji koja se bavi nasilnim sukobima.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #141 on: November 28, 2017, 12:33:03 pm »

Hariri: Hezbolah da se ne meša u prekomorske aktivnosti


- Militantna grupa Hezbolah mora da prestane da se meša u prekomorske aktivnosti i da prihvati neutralnu politiku kako bi se završila politička kriza u Libanu - izjavio je libanski premijer Saad Hariri.

On je za francuski "Se njuz" izjavio da u svojoj Vladi ne želi političku stranku koja će da se meša u međusobne odnose arapskih zemalja.

- Čekam na neutralnost oko koje smo se u Vladi saglasili. Ne možemo da pričamo jedno, a radimo drugo - rekao je Hariri.


izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #142 on: February 23, 2018, 07:35:39 am »

"Hezbolah će braniti teritoriju Libana"
Srna   23.02.2018.

Militantna grupa Hezbolah će zaštititi Liban od bilo kakvog pokušaja Izraela da zauzme libansku teritoriju, izjavio je zamenik šefa grupe Šia, koja je deo Hezbolaha, šeik Naim Kasem.

On je rekao da je Hezbolah spreman da se odupre bilo kakvoj agresiji Izraela i da ne prihvata da se smanji libanska teritorija ili površina libanskih teritorijalnih voda. Jedan zvaničnik Hezbolaha je ranije ovog meseca uputio zvaničnu pretnju da će grupa otvoriti novi front protiv Izraela, ukoliko nastavi da gađa Siriju i Pojas Gaze, podsetio je "Sputnjik". Saopštenje zvaničnika je izdato nakon sukoba između Izraela i iranskih snaga u Siriji, kada su, navodno, srušeni iranski dron i izraelski avion.

Izvor: www.blic.rs
Logged
jeremijaljesina
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 868


« Reply #143 on: May 26, 2018, 12:59:45 pm »

Izraelski F-35 iznad Beiruta, fotografija preuzeta iz teksta na linku http://www.presstv.com/Detail/2018/05/25/562843/US-Senate-bill-Turkey--F35-jets-Russia-S400-air-defense-system-Senator-Jeanne-Shaheen-Thom-Tillis


* 140d3c23-e3c7-4404-9867-da48733692bf.jpg (28.9 KB, 650x365 - viewed 45 times.)
Logged
jeremijaljesina
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 868


« Reply #144 on: August 27, 2018, 10:05:09 am »

Propustili smo na ovom dijelu foruma zadnje dogadjaje u Libanonu i incident kojeg su imali slovenske kolege a koji je mogao zavrsiti mnogo gore

https://obris.org/svijet/paklena-patrola-slovenske-vojske-u-libanonu/
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #145 on: August 27, 2018, 06:45:55 pm »

Ja se ne sećam da je kod nas išta o ovome bilo a eto i naši vojnici su u celoj priči. A najviše volim to "niko ne zna šta je izazvalo domaće stanovništvo",
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #146 on: August 27, 2018, 08:12:12 pm »

Па о овом догађају су и сами Словенци написали штуро саопштење. Имамо чланове из Словеније па ће оно можда знати више.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #147 on: November 21, 2018, 11:11:39 am »


25 IDF vojnika prešlo liniju i zauzelo položaje!
Avioni nadleću područje, čeka se reakcija Bejruta!



Nekoliko vojnika Izraelskih snaga odbrane (IDF) ušlo je u južni Liban u utorak nakon što su zaobišli graničnu ogradu na okupiranoj Golanskoj visoravni.
 
Prema državnoj Nacionalnoj novinskoj agenciji (NNA) iz Libana, oko 25 vojnika IDF-a prešlo je tehničku ogradu u graničnom gradu Vazani i raspoređeno je na istočnoj obali reke Hasbani.
 
Dopisnik sa terena izveštava da su izraelske snage prošle kroz područje skoro sat vremena pre nego što su se vratile na Golansku visoravan.

Tokom misije IDF-a, videli su izraelske izviđačke avione iznad libanske provincije Nabateja.
 
Špijunski avioni su navodno ispitivali područje dok su izraelske kopnene snage prolazile kroz granični region.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #148 on: December 20, 2018, 09:46:44 am »


Izrael izneo dokaze protiv Hezbolaha


Izraelski ambasador u UN Deni Danon predstavio je pred Savetom bezbednosti UN nove obaveštajne podatke o Hezbolahu.

Danon je tvrdio da su informacije date misiji UN u Libanu (UNIFIL) o tunelima između Izraela i Libana do Hezbolaha došle preko zvaničnika libanske vojske. Kako prenosi list Harec, Danon je pokazao snimke iz vazduha onoga što je nazvao "privatnom zgradom" u libanskom gradu Kafr Kela ispod koje tunel prelazi u Izrael, nekoliko metara od posmatračkog punkta UNIFIL-a.

Izraelski predstavnik je naveo da je njegova zemlja UNIFIL-u dala "precizne informacije" o lokaciji tunela a da je Hezbolah za to saznao kada je UNIFIL obaestio libansku vojsku.

"Zvaničnici libanske vojske rade za Hezbolah, dok UNIFIL ne radi na ispunjenju svog mandata u regionu na potreban način", rekao je Danon.

Druge fotografije iz Kafr Kele pokazuju, prema Danonu, infrastrukturu Hezbolaha uključujući i tunele.

On je Kafr Kelu nazvao "terorističkim terminalom" na granici i optužio Hezbolah za kršenje rezolucija UN i korišćenje civila kao živih štitova. Takođe, kako je dodao, sve to finansira Iran.

"Ako se Hezbolah usudi da napadne Izrael, sahranićemo ga u ruševinama Libana", zapretio je Danon.

Ambasador je pozvao Savet bezbednosti da proglasi Hezbolah terorističkom organizacijom.

Ruski predstavnik je potvrdio otkriće tunela i "u ime stabilnosti" pozvao sve strane na uzdržanost, dok je predstavnica Libana rekla da se njena zemlja brine zbog tenzija koje bude sećanja na "prošlu izraelsku invaziju".

Sednica Saveta bezbednosti je sazvana na zahtev Izraela i SAD, a povodom kršenja rezolucije 1701 kojom je okončan rat Izraela i Libana iz 2006.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #149 on: July 01, 2019, 05:23:48 am »

Atentat u Libanu - Meta napada bio ministar, poginuli njegovi pomoćnici
Srna  01.07.2019.

Najmanje dvojica pomoćnika ministra Libana za pitanja izbeglica Saleha el Gariba poginula su u pokušaju atentata na libanskog zvaničnika.

Garib je blizak lideru prosirijske političke frakcije religijske zajednice Druzi Talalu Arslanu, dok narod u području gde se dogodio incident podržava lidera Valida DŽamblata, koji je protivnik sirijskih vlasti u Damasku i Arslanov rival. Libanski ministar ranije je izjavio da su nepoznati napadači otvorili vatru na njegov konvoj u selu blizu Bejruta i da je ubijen jedan od njegovih čuvara. AP je ranije objavio da je u napadu ranjen još jedan čuvar. Konvoj se u trenutku napada kretao ka planinskom selu Kabr Šamun.

Za sada nije poznato ko je izvršio napad, ali je u tom području danas bilo napeto, jer su pristalice stranke koja je protiv vlasti u Damasku blikirale puteve da bi libanskog ministra spoljnih poslova Gebrana Basila sprečili da prođe kroz područje.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 35   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 23 queries.