PALUBA
March 28, 2024, 09:27:13 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojnicki zargon  (Read 27929 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #15 on: November 26, 2014, 08:57:43 pm »

Oputstvo za Tarzana:sipas brion u cep od flasice istog i polako ga sipas zrtvi na grudi i potpalis,yrtva kad se probudi ili svira tamburicu ili se udara po grudima i urlice kao Tarzan.

Mi u nasoj jedinici a kasnije vodu nismo to praktikovali ...........
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #16 on: November 26, 2014, 08:57:48 pm »

Let the sunshine, let the sunshine in... the sunshine in Muzil... gde li su sva ta deca, ko je preživeo, kud li je otišao...

U moje vreme nije bilo džogera, bio je "Džems" - težak sanduk sa ćebetom ispod za poliranje hodnika, a u praonama krpa i metla.

Sve je to važilo za prva dva meseca i 23 dana, na brodu je bila domaća atmosfera. Kad se Mate (Moate) bodul ispovraćao u umivaonik, sam ga je posle morao i čistiti.

Kad je stubić od ograde bio iskrivljen, došao je mađar Nandor (zvali smo ga Kondor), ogromnim ručerdama uzeo i ispravio stubić od debelog lima, sve ćutke, samo je posle rekao sa tipičnim naglaskom "ko jebe, niko ne vidii".
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #17 on: November 26, 2014, 09:18:20 pm »

Oputstvo za Tarzana:sipas brion u cep od flasice istog i polako ga sipas zrtvi na grudi i potpalis,yrtva kad se probudi ili svira tamburicu ili se udara po grudima i urlice kao Tarzan.


Mlada vojska je brzo skontala paljenje ''bicikala'' (ubacivanje papirića među nožne prste i paljenje istih) pa su masovno počeli spavati u čarapama. E tad je na scenu stupio Brion: čarape se poliju Brionom i to se zapali.
Bilo je ozbiljnih opekotina nakon ovakvih šala - ali akteri nikada nisu otkucavani!

Zatim, miniranje kreveta je bilo u modi: okvir sa oprugama na koji se stavljaju madraci, se izvuče iz ležišta i samo provizorno postavi na poziciju. Vojnik kad legne na tako ''miniran'' krevet, ili se sruši na zemlju ili padne na drugara ispod njega (ako su kreveti na sprat). I u tom slučaju uvek nagrabusi onaj ispod.

Ove prethodne vojničke šale su vrlo grube - ali su bile redovno primenjivane u spavaonicama.  

Kod nas, u raketnoj bazi, stariji vojnici su veoma ozbiljno rihtali mlade da se jave na ''probnu vožnju'' u raketi. Naime, prilikom podešavanja i opravki ponekad su celi sklopovi vađeni iz trupa rakete, pa je ostajala rupa u koju je vojnik komotno mogao sesti. Pojedini naivci su pitali starešine da li mogu da se jave na probnu vožnju, ako se bude išlo prema njihovom kraju - a stare džombe su umirali od smeha za takve provokacije.
« Last Edit: November 26, 2014, 09:29:12 pm by lovac » Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 897



« Reply #18 on: November 26, 2014, 11:05:15 pm »

Bogami za ovog Tarzana sam prvi put sada cuo. Valjda sto smo mi pitomci bili jos cosavi pa je malo bilo materijala za tako nesto. A i nije bilo cinkarosa i onih sa losim higijenskim navikama.
Nije bilo ni kod mene ali sam čuo od starijih. Što se tiče ovih sa manjkom održavanja higijene, imali smo likove koje su vodnici gurali pod tuš a jedan slučaj je otišao dotle da je dobio šugu.

Mlada vojska je brzo skontala paljenje ''bicikala'' (ubacivanje papirića među nožne prste i paljenje istih) pa su masovno počeli spavati u čarapama. E tad je na scenu stupio Brion: čarape se poliju Brionom i to se zapali.
Bilo je ozbiljnih opekotina nakon ovakvih šala - ali akteri nikada nisu otkucavani!
Mi smo svi spavali u čarapama, zima bila, decembarska ... Međutim kad je došlo proleće jednom tipu, ne iz moje čete, su zapalili biciklicu sa najlonom od cigareta a ovaj bio pijan pa se nije probudio. Epilog je da zaglavio u urgentnom a ova dvojica na sudu, civilnom.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #19 on: November 27, 2014, 07:43:29 am »

Kod nas u mornarici kada na brod ili plutaču za koju smo se vezivali slete stari olinjali galebovi govorili smo
evo ga stari borac ide kući.
Logged
mwolf
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 231



WWW
« Reply #20 on: November 27, 2014, 11:28:50 am »

Hm
mene su "učili" da su
Fazani bili Septembarski i Decambarski rok
Gušteri Martovski i Junski rok

Naravno bilo je i vikanja na pisti posle spuštanja zastave "Prijatno (pa klasa tj koji mesec)" koje je bilo rezervisano samo za džombe, iako se desilo jednom da su ... ma nije bitno Smiley

Naravno što se tiče klope bio je opšte poznati "Drnč" (neukusan obrok u kojem ima svega i svačega a pojedeš ga jer si gladan posle svega)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #21 on: November 27, 2014, 11:34:26 am »



Nije cebovanje ali slicno.

poz.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #22 on: November 27, 2014, 06:27:01 pm »

cigla                -dvopek iz SDO-a
goveđi gutaš     -goveđi gulaš
bosanac u loncu -bosanski lonac
pertle              -špageti
đon                 -voćna kocka (SDO) 

Doneti ključ od "splitskih vrata "Zadatak guštera na brodu (obično mašiniste) u popodnevnim časovima kada dežurni oficir "odmara",bilo je da ode u tehničku službu (kasarna Kumbor) i donese "ključ".Tamo je već poznata ova fraza i uvale mu nekakvu šinu od 100kg koju mora na kolicima da gura do broda.Nakon provere i konstatacije da su poslali pogrešan,gušter se vraća i dobija veći "ključ".Scena se ponavlja dok nekome ne dosadi. Ili nama na brodu ili ovima iz tehničke službe  Grin

Redovan lekarski pregled novopridošlih mornara se odvijao u kormilarnici.Mornari moraju da skinu majice i grudima se naslone na monitor uključenog radara.Tada se konstatuje "po tačkicama" na monitoru da li mornar puši ili ima neku anomaliju pluća.Na osnovu toga se dalje raspoređuju na dnevne dužnosti koje kuda po brodu.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #23 on: November 27, 2014, 06:39:30 pm »

Zamena bokobrana za noćnu vožnju. Prvo skinu bokobrane ,zatim se gušter  šalje u tehničku službu ,sa kojima imamo odličnu saradnju  Grin,i tamo dobija druge bokobrane koji su malo zamazani fluorescentnom bojom.Nakon montiranja novih bokobrana obično stiže "naređenje" da se noćna vožnja otkazuje i da hitno moraju da se vrate iz teh. službe stari bokobrani.

Zavisno od situacije i "slobodnog vremena" po nekad se menjao i pramčani bokobran koji je dosta težak.Skidanje,transport na kolicima ili "na ruke",zatim negativan odgovor u teh. službi da su svi noćni pramčani bokobrani već trebovani.Vraćanjem bokobrana na mesto vežba se završavala  laugh
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #24 on: November 27, 2014, 08:34:36 pm »

Да се ми вратимо основној теми - жаргону. Догодавштине би могли да преносимо у некој другој (сличној) теми.

Карло ме је подсетио јер је користио тај израза у објашењу:

- "Кајла" или "Стара кајла" - вероватно израз старијег трајања (помиње се и у ВКЈ) који означава старог војника, оног са најдужим стажом у војсци; одговара већ поменутим изразима "џомба", "стара кука", "стари борац"
- "Стара кост" - израз истог значења као и претходни; понекад, када би желели да нагласе свој стаж у војсци стари војници би рекли "пукла ми је стара кост", јер само стари људи имају крте кости; такође изразом "пуцање кости" означавало се и трошење дана стажа у војсци (односно бројање дана до "куће"), али само код прелсака са 100 на 99, као и бројање последњих десет дана (тада пуцају кости).

- "Купити цивилку", "купити (или отићи по) цивилизацију" - означава куповину цивилног одела; пред крај служења војног рока (обично у последњих десетак дана) војнику се одобравало да купи и у касарну донесе цивилно одело које ће обући када крене из војске; како је растао стандард војници су врло ретко добијали одело од куће,а још ређе су одлазили кући у униформи (што је било могуће), већ су га или добијали од куће или куповали у локалним продавницама (што је било најчешће, барем 80-тих годин прошлог века);

- "Дечија радост" - назив за оброк, сењрвиран обично за доручак који је сдржавао паковање мармеладе; касније се користио и за ужине које су садржавале слаткише, обично "Еурокрем" и сл.
- "Дуга деватка" - назив за већу конзерву гулаша (конзервисани гулаш је један од ретких конзервираних артикала који је остављао повољан утисак на сваког војника и старешину);
- "Цигла" или "Коцка" - овај израз је чешће коришћен за врсту запеченог јела сачињеног од неке врсте смесе бршана који се сервирао у облику "квадра" или "коцке"; био је загасито мрке боје, па је и по изгледу и по боји подсећао на циглу;
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #25 on: November 27, 2014, 08:34:59 pm »

357 - 3 minuta za kockanje kreveta na crno. 5 minuta za kockanje kreveta na belo. 7 minuta za kasetu

gusteraca - vojnicka torbica dobila ime po tome sto je nose gusteri
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #26 on: November 27, 2014, 08:39:35 pm »

Cigla ili kocka su pravljeni od starog hleba a mislim da su vojnici isti naziv koristili i za gratinirane makarone.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #27 on: November 27, 2014, 08:48:36 pm »

Cigla ili kocka su pravljeni od starog hleba a mislim da su vojnici isti naziv koristili i za gratinirane makarone.

http://jna-kuhar.blogspot.com/2012/02/gratinirani-dvopek-sa-sirom.html
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #28 on: November 27, 2014, 11:07:46 pm »

Setih se i ja dve stvari koje nisu pomenute:

Džu-boks - otvor u koji se bacaju ostaci hrane neposredno pre vraćanja tanjira i pribora za jelo.

Vojnička radost - "Pionir" zelene mentol bombone. Mislim da ne postoji efikasnija stvar za dobijanje karijesa na ovom svetu, ali ih niko nikada nije odbio ako je bio ponuđen. Grin
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #29 on: November 27, 2014, 11:21:22 pm »

Džu-boks - otvor u koji se bacaju ostaci hrane neposredno pre vraćanja tanjira i pribora za jelo.

Dok smo bili u Baru na obuci, džubaja ( džu-boks) je bila prostorija za pranje tanjira, a prao ih je DJ.

U moje vreme nije bilo džogera, bio je "Džems" - težak sanduk sa ćebetom ispod za poliranje hodnika, a u praonama krpa i metla.

Kod nas je to bilo "Dajcovanje"
Logged
Pages:  1 [2] 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.