PALUBA
March 29, 2024, 02:07:07 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: STAR S.A Model B(.08) 9mm  (Read 8978 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
wanni
mornar
*
Offline Offline

Posts: 31


« on: December 03, 2014, 02:05:11 am »

Evo da predstavim ljubimca kojeg sam nasljedio.

U bitanju je  španac , punog naziva  Star S.A Eibar echeverria espana Model B (.08)  9 m/m  , 450 izasao sa trake  , godina proizvodnje 1943.
U pitanju je model pistolja B(.08) koji se proizvodio samo za potrebe Njemacke policije u II sv. ratu i nije ih puno proizvedeno.
( da ne bi bilo zabune oni su obiljezavani sa B .08  ali  pucaju 9mm municiju)   ovaj pistolj je na poklon mom dedi dala jedna licnost koja je obiljezila eru SFRJ ( o tome naknadno sa potvrdama Cheesy)

Sto se tice jasnih karakteristika duzine cijevi , prosjeka, presjeka tezine  nemam pouzdane informacije za ovaj Model.

Kad je u pitanju sam pistolj  za to vrijeme klasicna kopija 1911 Browinga ,  veoma lagan za odrzavanje rukovanje ciscenje i rasklapanje
Djelovi: Navlakac, Opruga , Podnavlakac, Cijev , Kocnica, spremnik

kada je u pitanju  spremnik u njega staje 8 metaka ( za razliku od nekih prijasnjih modela i modela nakon ovog gdje ide 9metaka)

a sada evo vam malo slikica
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



P.S : kao sto vidite  na slikama  1 slika je kad mi je vracen sa deponovanja u MUP-u ( stanica policije , SJB , SUP kako zelite )  sta su mu uradili ne znam samo znam da je "posmedjio" a ostale slike su  prije tog.   takodjer su mi izgubili i jedan dio ( nece da priznaju) onaj kao podnavlakac sto ide u oprugu pa ispod cijevi  kao igla sa slovom U na vrhu  i sad ne mogu nabavit nijednu   nadam se da cu moci prepraviti sa  cz 7.35 ( sedmice)  ili CZ ili ČŽ neke ...


* 1_zpsbe23a551.jpg (51.72 KB, 559x489 - viewed 233 times.)

* 4_zps0b9715c5.jpg (79.88 KB, 730x612 - viewed 364 times.)

* 3_zpsdd5e2e71.jpg (38.59 KB, 441x489 - viewed 218 times.)

* 2_zps271d9d4c.jpg (80.71 KB, 811x612 - viewed 204 times.)
« Last Edit: December 06, 2014, 08:30:56 am by trpe grozni » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #1 on: December 03, 2014, 10:53:21 pm »

Uf, prilično ti je "posmeđio", da ne kažem zarđao. Napala ga je korozija.

Kakva ti je cev iznutra? Očisti je od nečistoća i ulja i pogledaj kroz nju (malo i polako pomeraj cev tako da se odsjaj svetla pomera duž žljebova, gledaj sa oba oka da bi imao prostornost). Ako nema oštećenja (rupica nalik na pege ili kratere) dobro je. Ako se sjaji - presijava (ušta sumnjajm) još bolje.
Logged
wanni
mornar
*
Offline Offline

Posts: 31


« Reply #2 on: December 03, 2014, 11:00:35 pm »

Verovo ili ne cev se sjaji iznutra al sta da radim za ovo sto je psomedjio u pm :/
Logged
wanni
mornar
*
Offline Offline

Posts: 31


« Reply #3 on: December 03, 2014, 11:35:32 pm »

ako primjetis donje 3 slike vidjet ces a nema kapi "smedjkastog" na njemu  ja kad sam ga nakon dedine smrti uzeo iz kuce bio je u originalnoj Koznoj futroli  umotan u "plahtu" u cev je ugurana gaza pa obmotana  sarzeri posebno obmotani....

a onda u postupku nasledstva stajao je 45-50 dana u mupu i vracen mi je ovako smedj :/  moze li mi ko reci sta da uradim cime da ga ocistim  smrc  :'(
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #4 on: December 03, 2014, 11:46:51 pm »


Nemam pojma, koliko sam čuo, može se ponovo brunirati u puškarskom servisu, ali tako gubi na autentičnosti. Ja bih ga samo dobro održavao. Ne koristi sredstva za odstranjivanje rđe, jer skidaju brunir zajedno sa rđom.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #5 on: December 03, 2014, 11:48:14 pm »

За почетак га очисти сувом памучном крпом. Купи средство за чишћење оружја (само наменско уље за оружје, немој неко друго, на пример за машине) па га добро очисти, сваки део посебно, као и цев изнутра. Поступак чишћења понови барем три пута зредом. Цев чисти тако да се загреје и да крпцица изађе чиста. Потом га овлаш пребриши науљеном крпицом, с тим да и цев науљиш (не превише).
Logged
wanni
mornar
*
Offline Offline

Posts: 31


« Reply #6 on: December 03, 2014, 11:57:56 pm »

hvala na savetima  jel mi pozes  preporuciti neko ulje za pistolje ?!  

mslm stvarno mi je krivo ali ne mogu dokazati da je Mup prouzrokovao ostecenja .... a problem kod nas u bosni je naci dobrog oruzara  a jos veci problem je naci oruzara Cheesy

P.S : dzumba nije da ne razumijem čirilicu nego  koristim tablet tako da moram gatati ko ciganka sta si napisao jer pola slova nevidim Cheesy tj pretovre se u hijeroglifre
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #7 on: December 04, 2014, 08:46:40 pm »

Vojska na ovim prostorima je koristila ZUON (zaštitno ulje opšte namene). U prodavnicama ima Sinol-a, Ballistol-a (nemačko), Brunox i slična. Imaš ih u prodavnicama oružja i nije toliko skupo.
Logged
wanni
mornar
*
Offline Offline

Posts: 31


« Reply #8 on: December 04, 2014, 11:44:07 pm »

hvala  isprobat ce mo sve  ali ako ne upali  onda  ide oruzaru pa nek brunira samo da zaustavim propadanje
Logged
wanni
mornar
*
Offline Offline

Posts: 31


« Reply #9 on: December 22, 2014, 06:17:30 pm »

NASTAVAK....  Dobio sam odredjene savete od nekih clanova foruma poslusao sam  vidjeti cu sta ce se desiti  u krajnjoj nuzdi a u svrhu ocuvanja  pistolja kao antikviteta ima raditi brusiti itd.

de facto stanje je kao na slikama ...

Sarzer originalni i usporedba sa "rucno" radjenim



Koplet / stanje defacto / : ocjenite sami !








te na kraju cev ....


Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #10 on: December 22, 2014, 09:04:00 pm »

Pa cev ti je prilično korodirala. Ovako (prema onome što se vidi na slici) otprilike oko 80%.
Logged
wanni
mornar
*
Offline Offline

Posts: 31


« Reply #11 on: December 22, 2014, 11:32:05 pm »

da dzumba ima na sebi ko pege ili aknice  ocistio sam pa cu ponoviti  proces , zanima me stanje ostatka Pistolja!!  a generalno pistolj vise sluzi kao "trofej" i ne vjerujem da ce biti upotrebljavan nedavno sam ga upotrijebio na streljani 3 metka okinuo i to je to

preporuke sta raditi 
hvačla
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #12 on: December 23, 2014, 08:42:10 pm »

Pa i ostatak je lošem stanju, vidi se da ga je uhvatila korozija. Loše su slike pa se ne vidi koliko je korozija duboko prodrla.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #13 on: December 23, 2014, 08:44:56 pm »

Cijev je nagrižena, pištolj korodirao ali je svejedno opasan.
Logged
wanni
mornar
*
Offline Offline

Posts: 31


« Reply #14 on: December 24, 2014, 10:33:46 am »

sta cu  30 godina se o njemu niko nije brinuo lezao je umotan u futroli pa u nekakvoj plahti od iza ormara na ormaru vamo tamo...

ima li kakva preporuka da mu uradim da zaustavim daljnje korodiranje ili  kako ukloniti koroziju ?
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.