PALUBA
February 05, 2023, 06:10:21 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna

Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 1161 1162 1163 1164 1165 1166 1167 1168 1169 1170 1171 1172 [1173] 1174 1175 1176 1177 1178 1179 1180 1181 1182 1183 1184 1185 ... 1252   Go Down
  Print  
Author Topic: Rat u Ukrajini  (Read 946847 times)

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.
fazan
Prijatelj foruma
potporučnik
*

« Reply #17580 on: November 30, 2022, 12:12:17 am »

У оваквој међународној ситуацији, у свету али и у окружењу, лудост је продавати било шта.

Што се тиче Украјине, након распада СССР остало им је наоружање и магацини најбоље опремљених војних округа. Продавало се шаком и капом. Када је потписано да се сво нуклеарно оружје СССР преда Русији, то није урађено зато што је неко желео да Русија буде јака - него управо из страха да оружје из Украјине не заврши у рукама америчких непријатеља. Не мислим да су Руси били нешто пуно бољи, само су се Украјинци лакше сналазили у транзицији.
micha
Stručni saradnik OMJ
zastavnik I klase
*

« Reply #17581 on: November 30, 2022, 12:33:05 am »

@Milan

A za dodjelu domovnice u vremenu T11. dovoljan je bio pazi sad Krsni list  pravilo  angel no nećemo dalje u off, ide Zima 

Kasnije se uključujem pošto nisam bio kod kuće preko dana. Ako je to u redu zašto sada RH ne dodeljuje domovnice građanima drugih zemalja samo na osnovu Krsnog Lista već traži da je bar jedan od roditelja rođen na teritoriji današnje RH? Konkretno baš ja je ne mogu dobiti, iako sam rođen na teritoriji tadašnje SRH zato jer mi ni jedan od roditelja nije rođen, odnosno nema državljanstvo RH ! Nije da sam tražio, niti ću ,,Dok sam u ovu pamet'' ali takav je zakon u Hrvatskoj. A znamo i zbog čega ...

djnik
mladji vodnik
*

« Reply #17582 on: November 30, 2022, 01:20:18 am »

https://www.bbc.com/news/world-europe-63782764

The Ukrainian government has said a scheme it created for Russian soldiers to surrender is getting up to 100 inquiries a day. The "I Want To Live" project was started in September.

By calling a hotline or entering details through messenger apps, Russian troops can arrange the best way to surrender to Ukrainian forces. Officials in Kyiv say they've had more than 3,500 contacts from invading personnel, as well as their families.

There's been an apparent increase since Russian President Vladimir Putin mobilized hundreds of thousands of Russian men, and since the city of Kherson was liberated.

Stvarnost ili propaganda? Ja imam svoje mislenje, znajuci da su u pitanju Britanski koji prenose ove vesti.
milan55
Prijatelj foruma
stariji vodnik I klase
*

« Reply #17583 on: November 30, 2022, 05:03:59 am »

Na mnogim primjerima se vidi da sprega u laganju/propagandi Ukrajina -Velika Britanija prednjace, a neki izvori kao jutarnji u Hrvatskoj prenose cesto nebuloze bez ozbiljne provjere, copy past. Izjave uzimati sa rezervom. Cesto je upravo obratno. Kao npr u Ukrajini je popravljeno 80% el. energije a upravo je obratno, itd...
djnik
mladji vodnik
*

« Reply #17584 on: November 30, 2022, 05:51:40 am »

A ako dodje do sukoba na Kosovu, onda ,ako Srbija rasproda svoje ratne zalihe, sto onda ??
Albanci sa Kosova idu do Nisa??

Да, питање је колике резерве муниције има Србија. СФРЈ је имала велике залихе, али земља се распала пре тридесет година. Србија нешто производи, али вероватно мале количине, а муниција из времена СФРЈ питање је у каквом је стању, да ли је ремонтована - лаборисана свежим пуњењима. Новопроизведених оруђа је мало, тек однедавно сами производимо заменске кошуљице цеви (ако уопште производимо), а оруђа коришћена деведесетих су сигурно истрошена током четири године "шенлучења".

Kratak OT. U knjizi Bojana Dimitrijevica "Modernizacija i Intervencija: Jugoslovenske Oklopne jedinice 1946-2006" na strani 322 pise: "Analize su pocetkom 2000. godine pokazivale da su popune topovskom municijom slabe. Za top od 120mm bilo je 17572 komada municije (od predvidjenih 61644 ili 28.5%, a za top od 100mm 66027 (od predvidjenih 186596) komada, odnosno 35%. E sad to je bilo pre 22 godine i ko ce ga znati kakvo je stanje ali trebalo je dosta dokupiti da bi se doslo do "predvidjenog" broj. Planirani nivo popunjenosti ovim vrstama municije je bio 4 b/k.

Ukrajinci jesu dosta rasprodali ali mislim da su njima ostale ipak solidne kolicine municije, normlano ne za ovoliki rat ali ko je to planirao. Setite se samo onog zaplenjenog skladista kod Balakleje ili kako vec.
tihi
potporučnik
*

« Reply #17585 on: November 30, 2022, 07:45:41 am »

Oko cele ove priče za municiju, Ukrajina je ima dovoljno. Da nema ne bi imali čime da ratuju, a kako vidimo aktivno ratuju već skoro godinu dana. Ceo zapad je mobilisan da im isporuci dovoljno municije da nastave u tom ritmu.  Verovatno nemaju koliko bi želeli da imaju , ali daleko od toga da je nemaju.
Ja lično verujem da se municija za 152mm kupuje svuda po svetu i isporučuje Ukrajini. Dobar deo NATO zemalja je nekada koristio sovjetsko naoružanje. Bugarska , Rumunija, Poljska, istočna nemačka, baltičke zemlje. Veći deo toga je verovatno predato Ukrajini, a verujem da se i nova proizvodnja isporučuje tamo. Sem Srbije ne znam da li još neko proizvodi tu municiju van Rusije.
dark-bullet
zastavnik
*

« Reply #17586 on: November 30, 2022, 08:32:54 am »

Oko cele ove priče za municiju, Ukrajina je ima dovoljno. Da nema ne bi imali čime da ratuju, a kako vidimo aktivno ratuju već skoro godinu dana. Ceo zapad je mobilisan da im isporuci dovoljno municije da nastave u tom ritmu.  Verovatno nemaju koliko bi želeli da imaju , ali daleko od toga da je nemaju.
Ja lično verujem da se municija za 152mm kupuje svuda po svetu i isporučuje Ukrajini. Dobar deo NATO zemalja je nekada koristio sovjetsko naoružanje. Bugarska , Rumunija, Poljska, istočna nemačka, baltičke zemlje. Veći deo toga je verovatno predato Ukrajini, a verujem da se i nova proizvodnja isporučuje tamo. Sem Srbije ne znam da li još neko proizvodi tu municiju van Rusije.

Koliko se sećam to je proizvodio i Pretis iz Vogošće. Da li proizvodi i danas, ne znam.

https://www.unisgroup.ba/portfolio-item/large-caliber-ammunition/
Kubovac
Global Moderator
poručnik bojnog broda
*

« Reply #17587 on: November 30, 2022, 02:08:16 pm »

Gađana Rusija? VIDEO

Ukrajinske snage pogodile su elektranu u višestrukim napadima na ruski region Kursk, što je prouzrokovalo nestanak struje.

Lokalni guverner Roman Starovojt je naveo da je bilo ukupno oko 11 lansiranja. "Pogođena je elektrana", rekao je Starovojt, u aplikaciji za razmenu poruka Telegram.

"Zbog toga je došlo do delomičnog nestanka struje u okruzima Sudža i Korenevo", dodao je on.

Reč je o okruzima koji se graniče s Ukrajinom. Za sada nema informacija o mogućim žrtvama, dodao je guverner.

Agencija Rojters je pokušala da proveri taj izveštaj. Naveli su da Ukrajina nije preuzela odgovornost za taj napad niti ga je komentarisala.

Izvor
Kubovac
Global Moderator
poručnik bojnog broda
*

« Reply #17588 on: November 30, 2022, 04:41:56 pm »

"300.000 Rusa je spremno"

Ministar odbrane Rusije Sergej Šojgu saopštio je da je za dva meseca oko 3.000 instruktora obučilo više od 300.000 rezervista i dobrovoljaca.

"U borbenu obuku novih vojnih formacija uključeno je oko 3.000 instruktora. Angažovano je više od sto poligona na teritoriji naše zemlje i Belorusije. Za dva meseca je obučeno preko 300.000 rezervista, uključujući dobrovoljce", rekao je Šojgu na sednici kolegijuma Ministarstva odbrane.

Kako je precizirao, u centrima za obuku je obučeno oko 8.000 posada za borbena vozila i tenkove, jedinica koje će rukovati artiljerijskim sistemima, sredstvima PVO, sistemima za upravljanje bespilotnim letelicama i za elektronsko ratovanje.

"Vojnici su stekli znanja i veštine koje su neophodne za uspešno izvršavanje borbenih i specijalnih zadataka kako samostalno, tako i u okviru jedinice", rekao je Šojgu.

Jedinice Oružanih snaga Rusije, koje su u stalnoj pripravnosti, sledeće godine treba da budu snabdevene oružjem na nivou od 97 odsto, rekao je Šojgu.

"S obzirom na dodatno izdvojena budžetska sredstva, sledeće godine će se finansiranje državnog odbrambenog naloga povećati praktično 1,5 puta. To će omogućiti da formacije i vojne jedinice u stalnoj pripravnosti budu obezbeđene naoružanjem i opremom na nivou od 97 odsto", rekao je ministar.

Kako je precizirao, državni odbrambeni nalog za 2022. godinu biće realizovan na nivou od najmanje 99 odsto.

Šojgu je saopštio da je važno da se održi maksimalan obim proizvodnje i da se organizuje isporuka naoružanja vojsci i pre predviđenih rokova.

Ministarstvo odbrane Rusije će sledeće godine posebnu pažnju posvetiti kapitalnoj izgradnji u interesu nuklearnih snaga, saopštio je Šojgu.

Izvor
Kubovac
Global Moderator
poručnik bojnog broda
*

« Reply #17589 on: November 30, 2022, 04:43:17 pm »

EVROPSKA KOMISIJA OBRISALA DEO IZJAVE FON DER LAJENOVE: Potvrđeno da informacije o 100.000 poginulih ukrajinskih vojnika više nema

EVROPSKA komisija je obrisala informaciju o 100.000 poginulih ukrajinskih vojnika iz video-obraćanja i pisanog saopštenja šefice Evropske komisije Ursule fon der Lajen koji su objavljeni jutros.

Šefica EK je u saopštenju na Tviteru navela da je neophodno pozvati Rusiju na „međunarodnu odgovornost“ zbog događaja u Ukrajini i iskoristiti zamrznuta ruska sredstva za obnovu Ukrajine.

U prilog tome, Fon der Lajenova je istakla da je od početka specijalne vojne operacije „prema dosadašnjim procenama poginulo više od 100.000 ukrajinskih vojnika i preko 20.000 civila“.

Međutim, kasnije je iz njenog obraćanja obrisan deo o broju poginulih i ranjenih.

Oglasila se Evropska komisija

Evropska komisija je potvrdila da je iz izjave Fon der Lajenove obrisala informacije o poginulim ukrajinskim vojnicima.

- Mnogo hvala onima koji su ukazali na neprecizne cifre u prethodnoj verziji videa. Procena iz spoljnih izvora, koja je korišćena, trebalo je da se odnosi na žrtve, odnosno i poginule i ranjene, i trebalo je da pokaže surovost Rusije - objavila je na Tviteru zvanična predstavnica Evropske komisije Dana Spinat.

Izvor
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*

« Reply #17590 on: November 30, 2022, 07:11:55 pm »

Када смо код губитака они су сигурно врло велики на обе стране. И раније сам тврдио да су украјински губици значајно већи а сада сам у то још више уверене. Колики су они тачно тешка да ико зна, осим приближно у Генералштаб Украјинске војске, односну у Руском ГШ за Руску војску. Обе стране објављују процене за ону другу страну. Своје губитке никад не објављују, осим описно а и то "онако", неодређено.

Ево података процене украјинских губитака.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Иначе, готово сам сигуран да ће колико сутра бити по медијима процена и руских губитака . И они ће бити (приказани) вероватно већи од украјинских које помиње Фон Дер Лајенова

* 1669829370204.jpg (105.7 KB, 1280x905 - viewed 12 times.)
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*

« Reply #17591 on: November 30, 2022, 07:25:14 pm »

Занимљиво ми је писање руских извора о неким "обичним" проблемима војника. На пример проблем доставе поште (писама) и пакета војницима на фронту. Констатују да су се у овој ери мобилних телефона и дигиталних комуникација изгубиле раније војне експедиције и поште. Други део проблема је када на фронту војник не може да користи мобилни телефон, делом зато што је забрањено (постаје тако мета, демаскира положај), делом јер мобилне мреже и интернет не функционишу или је то битно отежано. Војници су заборавили да пишу писма, а изгледа и немају могућности да их пошаљу, односно приме. Како пишу ти извори родитељи пишу и шаљу пакете али они најчешће завршавају негде у позадини неиспоручени јер ти у "позадини" не знају како, где и коме да их пошаљу. Вероватно им је сваки војник био важан па нису имали људе који би се бавили тим и сличним "обичним" пословима. Не знам како је то на украјинској страни, вероватно слично.

Вероватно постоје проблеми одржавања хигијене војника, замене и прања веша, посебно кад они остају по месец и више дан без смене на положајима. Људи се сналазе (видели смо када су Украјинци заузели неке руске положаје у Харковској области лепо уређена купатила укопана у земљу) али је све то "ноћна мора" за логистику. Питање је како и где то обављати, односно организовати тако да буде релативно близу војника, а да не буде одмах мета дејства противничке артиљерије и БПЛ која сада лако досежу ранију дубину "позадине".
Kubovac
Global Moderator
poručnik bojnog broda
*

« Reply #17592 on: November 30, 2022, 07:55:19 pm »

@dzumba

Da, mislim da se inače u diskusijama na društvenim mrežama, forumima, portalima, zaboravlja važnost i brojnost pozadinskih i logističkih jedinica.
Ispravi me, da sada ne tražim tačne podatke, ali oko 1/3 jedinica "otpada" na pozadinu. Dakle, ako su Rusi mobilisali 300 000 vojnika, recimo da je oko 100 000 vojnika iz pozadinskih i logističkih jedinica (inžinjerija, transport, intendanti, sanitet, kurirska služba, mehaničarske i druge pokretne i fiksne stanice i sl...).
djnik
mladji vodnik
*

« Reply #17593 on: November 30, 2022, 08:22:45 pm »

Brojno stanje aviona i helihoptera bi moglo da se grubo proveri. Koliko razumem bilo je 152 aviona i 149 helihoptera u sluzbi na pocetku rata a do danas ih je "unisteno" 333 odnosno 177. Koliko mi je poznato Ukrajini su donirani avioni MiG-29 i Su-25 a od helihoptera Mi-2, Mi-8, Mi-17 i Mi-24 i tacno se zna koliko je bilo u sastavu drzava NATO pakta. Zna se i manje vise brojno stanje sa kojim je Ukrajina zapocela rat. Dodatne brojke za helihoptere mislim da imaju smisla ali za avione skoro udvostrucen broj je sumnjiv.

Milan (longtrip)
kapetan korvete
*

« Reply #17594 on: November 30, 2022, 08:34:44 pm »

Po sakupljenim informacijama iz javno dostupnih izvora ,ukrajinski gubici po regionima

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

* fc4bc4730a289bbd7153d94cd43d8674.jpg (81.75 KB, 1280x521 - viewed 23 times.)
Pages:  1 ... 1161 1162 1163 1164 1165 1166 1167 1168 1169 1170 1171 1172 [1173] 1174 1175 1176 1177 1178 1179 1180 1181 1182 1183 1184 1185 ... 1252   Go Up
  Print  

Jump to: