PALUBA
March 29, 2023, 07:33:03 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno,
Obaveštenje o dopunama pravilnika foruma

Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 1228 1229 1230 1231 1232 1233 1234 1235 1236 1237 1238 1239 [1240] 1241 1242 1243 1244 1245 1246 1247 1248 1249 1250 1251 1252 ... 1315   Go Down
  Print  
Author Topic: Rat u Ukrajini  (Read 1043451 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
Prvačić
zastavnik I klase
*

« Reply #18585 on: January 28, 2023, 11:15:56 am »

Iako sam na pocetku mislio drugacije , sve vise mi se cini da ce Rusija imati sve vise problema da parira ovoj odlucnosti Zapada. Ta mrznja i zelja za unistenjem Rusije je bez presedana u povjesti. Osim ako Rusi nemaju u rukavu neke adute, neko novo oruzje, predstoje im teski dani. Na to bih dodao slamperaj i krive procjene od samog pocetka.
I politički zapad ima "otvorenih bokova". Možda će doći do širenja rata i na druge prostore. Rusija može naoružavati sve koji su protiv zapada.
Kako god, ovo ne miriše na dobro.

Da li je upotreba nuklearnog oruzja opcija ili samo blef, prijetnja bolje da ne saznamao. Svi se nadamo da do toga nece doci. I amerikanci su sami maknuli generala McArthura kada je htio upotrijebiti nuklearnu bombu u Koreji.
Koreja ne graniči sa SAD.

Оклоп му је одличан ако је са ДУ, ако је без ДУ, онда га Корнет лако буши.

Dok Rusi, Kinezi ili Iranci ne testiraju taj oklop na poligonu i objave rezultate, mi samo možemo nagađati o tom oklopu.

I gdje je taj oklop od OU, svuda na tenku ili samo sa čela kupole i tijela?
B051LjKo
mladji vodnik
*

« Reply #18586 on: January 28, 2023, 11:38:20 am »

Iako sam na pocetku mislio drugacije , sve vise mi se cini da ce Rusija imati sve vise problema da parira ovoj odlucnosti Zapada. Ta mrznja i zelja za unistenjem Rusije je bez presedana u povjesti. Osim ako Rusi nemaju u rukavu neke adute, neko novo oruzje, predstoje im teski dani. Na to bih dodao slamperaj i krive procjene od samog pocetka.

Gdje ti tu vidis mrznju i zelju za unistenjem Rusije? Ono sto gledamo je nesposobnost Rusije da zavrsi rat koji je zapocela. Sto se pokazu nesposobnijima, to ce drugi imati vise argumenata za naoruzavanjem Ukrajine. Sami su si krivi, nema to nikakve veze sa ''belosvetskom zaverom s ciljem unistenja Rusije''.
Prvačić
zastavnik I klase
*

« Reply #18587 on: January 28, 2023, 12:08:44 pm »

AWACS ne mora da bude iznad teritorije Ukrajine, nije ni sada pa im radi posao jer ima dovoljan domet.

Problem poletanja sa aerodroma NATO zemalja je što bi Rusija sa punim pravom to smatrala činom rata od strane NATO i verovatno ne bi sedela i gledala.

Interesuje me samo tehnički aspekt problema upotrebe "Ukrajinskih" aviona sa teritorije NATO država.

-Da bi to imalo efekta bez da i AWASC i avioni-tankeri ulaze u VaP Ukrajine?
-Koliko bi AWASC i avioni-tankeri bili osjetljivi ako bi letjeli nad nebom Ukrajine?

Što se tiče VaP Bjelorusije, Bjelorusija je nezavisna država i mogla bi da izvodi akcije protiv aerodroma sa kojih "ulijeću" ti avioni u njen VaP, a da Rusija formalno ne učestuje u tome.
Naravno posli prvog takvog "ulijetanja" aviona u VaP Bjelorusije bi slijedila sjednisa Savjeta bezbijebnosti UN zbog agresije Poljske i još par dana diplomatije. Pa ako se ponovi, odmazda.

Ako bi Poljska dozvolia Ukrajini da koristi njene aerodrome  za napade na Bjelorusiju bez saglasnosti svih članica NATO, pitanje je da li bi Turska odmazdu smatrala članom 5. ili bi to smatrala međusobnim odnosima Poljska i Bjelorusije?

Tako da je to jednačina sa mnoštvom nepoznatih.

I zato bih se zadržao na Teritoriji (VaP) Ukrajine.
victoria
razvodnik
*

« Reply #18588 on: January 28, 2023, 12:13:01 pm »

Што се тиче принудне мобилизације Украјинаца по западној Европи она је сасвим извесна.Корона је показала како је лако погазити сва људска права уз мало хистерије.Сви "изми" су кренули из западне Европе,расизам,нацизам,комунизам . . .  Зашто не би погазили још једно правило које другима спочитавају ?!Ништа лакше.
kumbor
Prijatelj foruma
kapetan bojnog broda
*

« Reply #18589 on: January 28, 2023, 12:18:13 pm »

Gdje ti tu vidis mrznju i zelju za unistenjem Rusije? Ono sto gledamo je nesposobnost Rusije da zavrsi rat koji je zapocela. Sto se pokazu nesposobnijima, to ce drugi imati vise argumenata za naoruzavanjem Ukrajine. Sami su si krivi, nema to nikakve veze sa ''belosvetskom zaverom s ciljem unistenja Rusije''.

Нажалост, жеља за тзв. "обуздавањем Русије" заправо значи несумњиву идеју запада да једном за свагда ослаби Русију толико да не може бити велика сила, да не може бити важан војни, економски и политички фактор у свету. Шта је то него "уништење Русије" какву знамо? Такође, познајући Русе и Русију дубински (живео сам тамо) Руси ће такву идеју такође тумачити као идеју сопственог уништења. Закључак се намеће сам... да је једини могући излаз за Русе и Русију победа у овом рату!
tihi
potporučnik
*

« Reply #18590 on: January 28, 2023, 12:56:21 pm »

Gotovo sam siguran da ce USA poslati izvozne verzije Abrams tenkova, mozda cak i sa topom od 105mm. Tj M1A1, isto kao i za leoparde, cisto sumnjam da ce poslati poslednje verzije. Razlike u borbenom učinku nisu male.
milan55
Prijatelj foruma
stariji vodnik I klase
*

« Reply #18591 on: January 28, 2023, 01:03:32 pm »

Pa ne znam mozda, ne shvacam dobro ali za mene ovo sto se ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock zaletila da izjavi da je Zapad u ratu sa Rusijom .Ovako javno za mene nije nista drugo nego izliv mrznje koji kod njih davno tinja . A ima ga i prema Srbima .Od kada sam otisao vani vise puta sam cuo do duse u Austriji i Njemackoj, staru krilaticu iz WWI " Serbien muß sterbien". Tu mrznju samo prikriveno kontroliraju eto da ne ispadnu ne civilizirani. Mislim da o Ukrajincima ne misle isto najbolje ali ih sada trebaju, pa su im iznenada jako naklonjeni. Jedan americki zurnalist je u svojem izlaganju o tome da je kao Zapad stvorio Putina rekao da ce dati novcanu nagradu onome tko mu donese bilo kakvu pozitivnu vijest objavljenu u ameriskim novinama o Rusiji u zadnjih 20 godina, i nitko nije donio jer ni nema.
B051LjKo
mladji vodnik
*

« Reply #18592 on: January 28, 2023, 01:06:40 pm »

да је једини могући излаз за Русе и Русију победа у овом рату!

Oo je apsolutna neistina, izlaza iz ove situacije imas koliko god hoces, ne znam otkuda vam ideja da je jedini moguci izlaz iz rata pobjeda, moguci scenariji

- zamrzavanje sukoba na trenutnom razgranicenju koje potraje sljedecih nekoliko godina
- rusko osvajanje cijelog donbasa, hersonske i zaporoske oblasti istocno od Dnjepra, i zamrzavanje sukoba
- raspad ruskih linija i gubitak cijele istocne ukrajine izizev Krima
- potpuni slom ruskih snaga i gubitak svega, pa i krima
- pad Putina, dolazak ekstremista na vlast i uporaba taktickog nuklearnog oruzja u Ukrajini
- pad putina, i dolazak prozapadne struje, potpisivanje potpunog poraza, placanje odstete i svega sto ide u tom smjeru
- obrat, raspad ukrajinskih linija i rusko osvajanje cijele Ukrjaine istocno od Dnjepra
- nova ofenziva na Kijev, ovaj put uspjesna, ad zelenskog, uspostavljanje marionetske vlade

itd.itd. itd... Ovo ne bi bio ni prvi ni zadnji rat koji je Rusija izgubila. Ako su amerikanci mogli podvijena repa iz Vietnama, a islo im je vojno puno bolje nego rusima u ukrajini, ne vidim zasto ''nije moguce za ruse da ovaj rat izgube''...

Ja osobno mislim je vjerojatnija uporaba nuklearnog oruzja, nego gubitak Krima, ali svejedno ne bih izao tako daleko i nazvao taj scenarij nemogucim.
Boro Prodanic
Global moderator u penziji
kapetan bojnog broda
*

« Reply #18593 on: January 28, 2023, 01:10:13 pm »

Amerikanci su mogli podvijenog repa da odu iz Vijetnama jer to nije uticalo na sudbinu i budućnost SAD.

Poraz Rusije značio bi komadanje države i otimanje resursa. Da podsetim na reči pokojne Medlin Olbrajt dok je bila značajan političar u SAD da je Sibir suviše veliko bogatstvo da bi ga posedovao jedan narod... Zato za Ruse poraz u ovom ratu nije opcija.
B051LjKo
mladji vodnik
*

« Reply #18594 on: January 28, 2023, 01:14:56 pm »

Pa ne znam mozda, ne shvacam dobro ali za mene ovo sto se ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock zaletila da izjavi da je Zapad u ratu sa Rusijom .Ovako javno za mene nije nista drugo nego izliv mrznje koji kod njih davno tinja .

Na kojem jeziku je to izjavila? Ako je na engleskom, mozes li nam objasniti kako ''The west is in war with Russia...'' za tebe znaci ''The West hates Russia and want to see it destroyed...''

Moderisan deo poruke koji "snižava nivo diskusije" i "skreće van teme".
Moderisan je deo poruke kojim se indirektno, ali sasvim jasno, vređa sagovornik.

Upozoravam i skrećem pažnju na diskusiju bez vređanja, snižavanja nivoa diskusije i skretanja van teme.

Kubovac
« Last Edit: January 28, 2023, 01:32:24 pm by Kubovac » Logged
B051LjKo
mladji vodnik
*

« Reply #18595 on: January 28, 2023, 01:16:43 pm »

Poraz Rusije značio bi komadanje države i otimanje resursa.

Zasto bi poraz Rusije u Ukrajini znacio komadanje drzave i otimanje resursa? Tko bi im raskomadao drzavu?

Meni je potpuno da vecina rusa smatra poraz u ukrajini kao nesto neprihvatljivo, ali vrlo je velika razlika izmedju neprihvatljvog, i nemoguceg. Prije 10 mjeseci apsolutno nitko u Rusiji nije vjerovao da ce se rat razvuci ovliko dugo, uz do sada katastrofalne ubitke (i za jednu, i za drugu stranu) pa se eto razvukao, i ne vidi mu se kraja
« Last Edit: January 28, 2023, 01:27:06 pm by B051LjKo » Logged
kumbor
Prijatelj foruma
kapetan bojnog broda
*

« Reply #18596 on: January 28, 2023, 01:21:08 pm »

Gotovo sam siguran da ce USA poslati izvozne verzije Abrams tenkova, mozda cak i sa topom od 105mm. Tj M1A1, isto kao i za leoparde, cisto sumnjam da ce poslati poslednje verzije. Razlike u borbenom učinku nisu male.

Možda bi S. Palestinac ili Vlado  morali već jednom za svagda uveriti ljude da je top 105mm imao samo Abrams još kao prototip XM1 i prve serije Abramsa, još sa čistom oznakom M1. Već SVI M1A1 imaju američku verziju Rheinmetallovog topa 120mm/44.
Boro Prodanic
Global moderator u penziji
kapetan bojnog broda
*

« Reply #18597 on: January 28, 2023, 01:29:28 pm »

Poraz Rusije značio bi komadanje države i otimanje resursa.

Zasto bi poraz Rusije u Ukrajini znacio komadanje drzave i otimanje resursa? Tko bi im raskomadao drzavu?

Meni je potpuno da vecina rusa smatra poraz u ukrajini kao nesto neprihvatljivo, ali vrlo je velika razlika izmedju neprihvatljvog, i nemoguceg. Prije 10 mjeseci apsolutno nitko u Rusiji nije vjerovao da ce se rat razvuci ovliko dugo, uz do sada katastrofalne ubitke (i za jednu, i za drugu stranu) pa se eto razvukao, i ne vidi mu se kraja

Zbog toga što je to generalni plan Zapada koji se odavno i ne krije. Zbog toga što je kapitalistički svetski privredni sistem stalno "gladan" resursa. Zbog toga što je lakše oteti nego platiti - primer: Libija.

Ima još dosta odgovora ali mislim da je ovo dovoljno.
Prvačić
zastavnik I klase
*

« Reply #18598 on: January 28, 2023, 01:29:48 pm »

Oo je apsolutna neistina, izlaza iz ove situacije imas koliko god hoces, ne znam otkuda vam ideja da je jedini moguci izlaz iz rata pobjeda, moguci scenariji

- zamrzavanje sukoba na trenutnom razgranicenju koje potraje sljedecih nekoliko godina
- rusko osvajanje cijelog donbasa, hersonske i zaporoske oblasti istocno od Dnjepra, i zamrzavanje sukoba
- raspad ruskih linija i gubitak cijele istocne ukrajine izizev Krima
- potpuni slom ruskih snaga i gubitak svega, pa i krima
- pad Putina, dolazak ekstremista na vlast i uporaba taktickog nuklearnog oruzja u Ukrajini
- pad putina, i dolazak prozapadne struje, potpisivanje potpunog poraza, placanje odstete i svega sto ide u tom smjeru
- obrat, raspad ukrajinskih linija i rusko osvajanje cijele Ukrjaine istocno od Dnjepra
- nova ofenziva na Kijev, ovaj put uspjesna, ad zelenskog, uspostavljanje marionetske vlade

itd.itd. itd.
.. Ovo ne bi bio ni prvi ni zadnji rat koji je Rusija izgubila. Ako su amerikanci mogli podvijena repa iz Vietnama, a islo im je vojno puno bolje nego rusima u ukrajini, ne vidim zasto ''nije moguce za ruse da ovaj rat izgube''...

Ja osobno mislim je vjerojatnija uporaba nuklearnog oruzja, nego gubitak Krima, ali svejedno ne bih izao tako daleko i nazvao taj scenarij nemogucim.

Itd.itd. itd.

Ali sve opcije osim nekakvog kompromisa nas približavaju  nuklearnom ratu (makar i ograničenom).
Taj kompromis mora biti na račun neke treće, četvrte... strane.  laugh
Prvačić
zastavnik I klase
*

« Reply #18599 on: January 28, 2023, 01:33:14 pm »

Prije 10 mjeseci apsolutno nitko u Rusiji nije vjerovao da ce se rat razvuci ovliko dugo, uz do sada katastrofalne ubitke (i za jednu, i za drugu stranu) pa se eto razvukao, i ne vidi mu se kraja

Ja sam od samog početka mislio da će ovaj rat biti veoma krvav ali da će završiti ove zime.
Ali izgleda da sam bio optimista!
Pages:  1 ... 1228 1229 1230 1231 1232 1233 1234 1235 1236 1237 1238 1239 [1240] 1241 1242 1243 1244 1245 1246 1247 1248 1249 1250 1251 1252 ... 1315   Go Up
  Print  

Jump to: