PALUBA
March 28, 2024, 12:00:23 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Реорганизација војне полиције  (Read 17378 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #15 on: May 10, 2008, 05:14:48 pm »

Ne postoje komandanti već načelnici tih "resora"... i ne vidim na koju forum bi oni preuzeli komandu na dbataljonima vojne policije?!

Momir Stojanović je pao u nemilost kada je rekao da na području CG i Raške oblasti deluju vehabije.
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #16 on: May 10, 2008, 05:38:33 pm »

Rade imas na Youtube snimak gde se jasno vidi on i Lazanski vodi na Kosarama sa njim intervju. Inace, prvo je dobio po nosu za ovo sto je objavio javno a posle za Vehabije i ne znam. Jedino sto znam je to da mi je jako cudno kako je taj covek dosao sa takvim prekidima na taj polozaj. Inace, ne znam da li je bio nacelnik resora ili komandant jer strukturu VB tesko ko zna. Jedino mogu reci da je bio vojnicina ali brate strog katastrofa. Pa on mi je natovario dve nedelje pritvora i tri nedelje produzetka. Rekao mi jos da imam pravo na zalbu. Ja sam rekao da sam morao da uradim to sto sam uradio i da nije moglo drugacije tako da se zaista nisam ni zalio. Ali jako interesantno to sve.

Ne mogu samo da se setim linka gde sam ga pronasao na Youtube eto bas da se uveris i sam. A i cudno je da covek iz VB preuzme komandu nad jedinicom ARJ PVO zar ne?

Ne znam u to vreme je bilo dosta cudnih stvari. I zato ovde pise reorganizacija Vojne Policije a ja se pitam sta je tu ko i sta predstavlja da li me razumes?

Ima nekih cudnih stvari a ja sam realista tako da sigurno ne verujem u neke zavere ili sta ja znam. Ali ovo sto sam zaista sam doziveo e to je to. A pogotovo kad sam video intervju i njegovu sliku u novinama znas koji osecaj  Shocked kako god da bilo znam da je jos tada dao izjavu. Mislim da sam i ostavio negde te novine ali imam dvoje klinaca pa znas kako tu nesto brzo nestane inace bih bas skenirao i poslao.
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #17 on: May 11, 2008, 11:12:37 am »

Quote
E sad neko je napisao da su bili obicno pijani po kafanama, ja mogu samo da kazem ono sto sam ja video. To su bili sve profesionalci i znam da je svako od njih trenirao neku borbenu vestinu tako da je to sa pijancenje po kafani verovatno obicna novinarska patka.
То што си ти видео и евентуално чуо од неких од њих не мора да буде потврда да су у питању "врхунски професионалци-специјалци". У тај батаљон су улазили људи првенствено по партијској опредељености. Било је важно да ли си за Мила, или за Мома. Многи од њих немају ама баш никакво војно образовање.

Quote
rec je o pukovniku Stojanovic Momiru koji je pre pocetka agresije bio komandant VB za Pristinski korpus zatim za vreme rata je eto bio kao komandant nekog bataljona VP ali ne znam koji je to bataljon da bi posle rata bio komandant 52. Djakovicke brigade ARJ PVO i sa time i moj komandant. Kao komandant 52. Djakovicke brigade postaje 2.000 godine i komandant kasarne Pantelej i ostaje na toj duznosti. E sad slucajno ja pre par godina kupim Nedeljni telegraf i otvorim stranu kad na slici vidim coveka koji mi je poznat. Reko pa sta ce ovaj ovde, kad posle procitam intervju sa pukovnikom Stojanovic Momirom komandantom za VB VSCG. E to je jako zanimljiva prica ili
Па није то ништа чудно. Има примера да су поједини официри били и у КОС, или у ВОС и у јединицама током каријере. Поготову за време рата је било разних постављења, па су на пример људи из војног школства слани на дужности у јединице...
Као што рече Раде, служба безбедности је једно, а војна полиција друго. Једино што, по природи посла, често сарађују. Сада, на пример, ВБА уопште није у саставу ВС већ у саставу МО.
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #18 on: May 11, 2008, 07:52:52 pm »

Dobro machak ajd pustimo to a i stvarno nisam ih nikada ni pitao sta su ikada radili niti bilo sto. Meni je bilo dosta da vidim i one momke u kasarni Pantelej a to je verovatno bio treci bataljon VP i niko mi ne moze reci da su to obicni vojnici. Momci su isli na teren u e necete verovati ali istina je grckim uniformama sto sam mojim ocima video. Zatim obaveno pancir prsluk i normalno kevlarski slemovi o kojima smo mi mogli da sanjamo. Idemo dalje, svako je imao pistolj CZ 99 sa taktickom futrolom, bili su svi po dva metra kao korneti i imao sam prilike da medju njima vidim pumparice sacmare kao i Heckler MP 5 pored nasih M 70. Za uporedjenje pesadijski puk u toj kasarni je izgledao kao partizani i duzio je jos SMB uniforme. Ako bi poredili te vojnike iz bataljona VP i ostalu vojsku onda dobijamo za to vreme specijalce naspram partizana maltene. Da dodam da su momci iz bataljona VP duzili i borbene prsluke o kojima smo mi mogli samo da sanjamo a vozili su se u blindiranim TAM 110. E sad ovi obicni panduri su bila sasvim druga prica i moje pitanje je da li su oni pripadali istoj jedinici samo eto ovo je prakticno bio odred za posebne namene a ono obicni panduri ili su bili razdvojeni. Od burazera koji je bio mladji vodnik u Valjevu u bataljonu VP znam istu pricu i tamo su svi bili VPU kao i ovamo. A eto i sedmi bataljon koji sam ja sreo je izgledao isto tako. Sta se u uporedjenju sa takvim jedinicama promenilo posto je eto reorganizacija u toku. Dakle mozda neko zna koliko je recimo to bilo zaista bataljona Vojne Policije u VJ i kakva im je bila organizacija a kakva je danas. Hvala na odgovore ukoliko naravno nije tajna.
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #19 on: May 12, 2008, 12:07:37 am »

У ВЈ су постојали армијски и корпусни батаљони ВП, као и водови и одељења у оквиру бригада и пукова.

Све што си набројао од опреме није ништа спектакуларно ни непознато. Што се тиче професионализације и то сам већ давно поменуо.

Тема је реорганизација садашње ВП, а не историјат.
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #20 on: May 12, 2008, 02:15:46 pm »

Machak ipak hala na odgovoru. Mislio sam da posto ja nisam bas najbolje jos uvek ukapirao ovaj brigadni sistem, odnosno jednostavno sam navikao na stari pa sam mislio da moze eto neko da kaze u cemu je razlika ali dobro dobio sam delimican odgovor. Samo pokusavam da se informisem, nista vise. Inace, ja sam mislio da bataljoni VP jos uvek funkcionisu po starom sistemu pa sam zbog toga i pitao. Nisam znao da su vec reorganizovani pa da se radi jos jedna reorganizacija eto u tome je zabuna.
Logged
maricvta
mornar
*
Offline Offline

Posts: 16


« Reply #21 on: May 28, 2009, 05:09:31 pm »

A da li neko zna u kom "Vojnim Sluzbenom Glasniku" je  izaslo (a trebalo bi da jeste) nadleznosti svake od tih jedinica VP?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #22 on: July 06, 2009, 09:05:58 pm »

@maricvta
Не пратим Војне службене гласнике, али они нису више тајна па се можеш о томе информисати у Министарству одбране. Постави питање преко њиховог сајта. Не знам на какву надлежност мислиш. Ако мислиш на делокруга рада и овлашћења то је решено Законом о Војсци.  Ако мислиш на простор који покривају при обављању задатака то се регулише наредбом или начелник Генералштаба или Министра одбране. Не знам да ли је та наредба објављена. Генерално то није нека тајна. Најопштије, 3. и 5. бВП имају зону одговорности (сваки, приближно, по пола државне територије), а унутар те зоне  свака  деташована чета (она која није у седишту команде батаљона) има опет своју зону. У оквиру зоне батаљони су одговорни за обављање војнополицијских задатак: контрола војног реда и дисциплине (укључујући и разне интервенције према војним лицима, углавном по позиву МУП-а), сузбијање криминала у јединицама, укључујући и сарадњу са тужилаштвима и судовима, регулисање и контролу саобраћаја, спровођење наређених мера безбедности, обезбеђење одређених објеката и лица и сл.Ове задатке обављају за потребе мање- више свих јединица ВС у зони, без обзира на њихову припадност (КОВ, В и ПВО, логистика). Ту пре свега мислим на контролу реда и дисциплине, сузбијање криминала и регулисање и контролу саобраћаја. Обезбеђују се само одређени објекти и лица - они за које се то посебно одреди.
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.026 seconds with 23 queries.