PALUBA
April 28, 2024, 04:29:27 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Одбрамбени буџет за 2015. годину  (Read 8467 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #15 on: December 19, 2014, 12:59:38 pm »

Da preracunamo budzet za VS u 2015. u omiljenu nam deviznu valutu EUR (122,4206 дин) to je 457,7 mil EURA ili 562.2 mil USD.
Jako malo.
« Last Edit: December 19, 2014, 01:07:06 pm by pvanja » Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #16 on: December 19, 2014, 01:32:41 pm »

То нам је што нам је.

Требало би и пушака и хеликоптера, и униформи и топова, и чамаца и авиона, али нема па нема. И ове године МУП има већи буџет. Очекивано.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #17 on: December 19, 2014, 02:29:44 pm »

Izdrzalo bi se to da je to samo ova godina ili 2-3 godine ali ovako se tretira voska vec decenijama.

Sa ovakvim izdvajanjima ne tu ni v od vojske jer decenije neulganja se dovele do toga da su sada odmah potrebna ogramna ulaganja.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #18 on: December 19, 2014, 04:21:36 pm »

ne tu ni v od vojske

Бој не бије свијетло оружје, већ бој бије срце у јунака.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #19 on: December 19, 2014, 06:33:31 pm »

Da li to vazi i u avijaciji?
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #20 on: December 19, 2014, 10:16:03 pm »

Видео си 1999. да важи.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #21 on: December 19, 2014, 10:57:48 pm »

Ја јесам конструктиван. Хтео сам да образложим чему служи та ставка.

Повећање расхода за управу се може бранити и чињеницом да се новим Законом о одбрани уводи Војно правобранилаштво које ће заступати МО и ВС пред судовима. Именоваће правобраниоца, његовог заменика, секретара и запослиће још неке приправнике. Мораће да им обезбеде просторије, канцеларијски материјал итд.

Поред свега овога могао бих да додам да се доста издваја за међународне мисије, односе са јавношћу и још неке ствари. Тај новац би могао да се преусмери у РВ да се набаве нови хеликоптери који су се показали преко потребним у поплавама које су захватиле Србију у мају месецу. Поред хеликоптера треба улагати и у остала средства за заштиту државе и народа од природних катастрофа јер је то обавеза војске.

На крају бих додао да би МО трбало да уложи додатна средства у истраживање и развој нових технологија као и НВО те да би се тај новац вратио кроз трговину истим.



Neće biti da je VS dužna da ulaže u ostala sredstva za zaštitu države i naroda od prirodnih katastrofa. Promašio si sektor.

Quote
Сектор за ванредне ситуације настоји да изгради, одржи и унапреди способност читаве нације како да превентивно делује на ризике, тако и да одговори на изазове и ублажи последице од различитих катастрофа које могу погодити наш регион. Он обједињује све постојеће ресурсе у заштити, спасавању и реаговању у ванредним ситуацијама.

Од 2006. године организована је модерна Служба која поред ватрогасаца-спасилаца у свом саставу има и Управе које се баве превентивном заштитом, управљањем ризицима и цивилном заштитом. Велики труд улаже се у побољшање организације, јачање људских капацитета и снабдевање опремом у циљу подизања безбедности и смањања броја жртава и материјалне штете.

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #22 on: December 19, 2014, 11:38:59 pm »

Quote
U vezi novca, potpuno se slažem u vezi prikazivanja podataka. Međutim, to bi zahtevalo ozbiljne doktrinarne i planske dokumente. Ovako imamo tonu papira koja ne daje odgovor ni na jedno bitno pitanje. Pomešaš JNA i NATO, ubaciš par sličica i eto "reformskog dokumenta", koji ubrzo ide na dorađivanje, izmene itd.

Kada je u pitanju NVO, mislim da treba napraviti rez. Pumpanje brojnog stanja i glumatanje držanja tehničko-tehnološkog nivoa samo dodatno jede pare. Sa jedne strane stalno se podreva priča o kupovini ovoga i onoga, sa druge ne postoji neki jasan plan i ideja šta sa postojećom tehnikom. Šta je perspektivno, šta je ekonomično... Rečju, šta je moguće, a šta ne.

Слажем се, с тим да није проблем у томе што се помеша ЈНА и НАТО. Камо лепе среће јер обе су имале, а ова друга има и сада добре доктринарне документе. Овде је кључ што "политика" не зна шта хоће, шта се може и како. Министри (сви досадашњи редом) и њихове "тимови" су углавном скуп дилетаната за посао који треба да раде. Не мислим да то требају бити официри, али људи који су кроз досадашњи рад исказали знење и умење у управљању сложеним системима.

Што се тиче перспективности постојећег наоружања и опреме то је давно урађено (још негде 2003-4). То је потребно ревидирати и јасно одлучити: ово иде, ово не иде у осваремењавање, ово остаје до..., ово мењамо са... и то до..., ово развијамо..., ово купујемо... и за све дефинишеш трошкове, рокове и одговорне. И при том бити немилосрдно реалан.

Хвалисање о успесима када је у питању реаговање услед ванредних ситуација јесте успех, али не и на основном задатаку - одржавању и подизању способности за одговоре на основне ризике због којих војска и постоји.

Дакле, Министартсво одбране са све министром треба да се колико данас посвети кључном питању - одржавању оперативних способности (или ти борбене готовости) и стандарад свих припадника Војске у овој и пројектованој ситуацији за наредних 5-10 година. Да вредно раде у тишини, без саморекламерства (мислим на политички део МО), непотребног рекламерства и приче о успесима и да средином године изађу за доктринарним документима, односно реалним решењима и да онда још вредније приступе спровођењу тога што су донели.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #23 on: December 20, 2014, 12:31:57 am »

Када сам рекао мешање ЈНА и НАТО мислио сам на неселективно преписивање једних и/или других (или неких трећих свеједно) ставова, без неког размишљања и анализе да ли је конкретно решење примењиво у нашим условима или не, те да ли је могуће можда његово преузимање уз неке модификације. Ако је нешто већ на прву лопту апсолутно нереално не треба га стављати у документ само да би он био cool. Овако добијамо документе који врло брзо трпе измене или чак бивају замењени новим документом. У неким случајевима правила ни не буду усвојена, а већ иду на дораду. Такође, поједине политичке "потребе" једноставно обесмишљавају поједине ствари (нпр. ограничење примене начела ратне потребе).

На примеру "реактивације" појединих гарнизона видели смо да се ти "закључци" о перспективности не поштују. Такав случај је и са техником. Мислим да је боље имати и можда нешто застарелију технику и лошијих тт карактеристика (наравно потпуно исправну и поуздану), али у довољном броју (у сразмери са дефинисаном величином снага), задовољавајућом ефикасношћу, прихватљивим трошковима експлоатације и са заокруженом логистичком подршком. Исправан Т-55 је бољи од неисправног Леопарда 2А6.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #24 on: December 20, 2014, 09:21:57 pm »

Србија нема пара за авионе и радаре, оружаним снагама смањен буџет за пет милијарди динара!

Р. Драговић | 20. децембар 2014. 20:51 | Коментара: 0

Војска Србије догодине ће потрошити 55 милијарди динара, што је пет милијарди мање него у овој години. У плану градња новог хангара у Батајници

ВОЈСКА Србије догодине ће потрошити 55 милијарди динара, што је пет милијарди мање него у овој години - предвиђено је предлогом државног буџета за 2015. Три милијарде динара, колико је намењено новом наоружању и опреми, биће довољно само за ситније набавке. Пара у војној каси за куповину радара, авиона, средстава ПВО или других савремених система, следеће године - неће бити.

Уколико народни посланици без већих измена усвоје Владин предлог државне касе, оружане снаге располагаће у 2015. години и са 1,2 милијарде нераспоређеног вишка прихода оствареног претходних година. Од већих инвестиција у плану је изградња новог хангара на војном аеродрому у Батајници, вредног 200 милиона, као и гасификација техничко-ремонтног завода у Чачку, што ће коштати око 100 милиона динара.

Од набавке нових руских „мигова“ војни врх је још летос дефинитивно одустао. У војној каси резервисана су средства за пројекат модернизације авиона „супергалеб Г4“. За то су, међутим, планирана само 24 милиона динара. Командант војне авијације генерал-мајор Ранко Живак о овом, као и другим пословима од којих зависи будућност српског ваздухопловства, каже да они зависе од нивоа научнотехнолошких знања и финансијских могућности државе.

- За пројекат модернизације „супегалеба Г4“ потребна нам је помоћ и сарадња одговарајућег страног партнера - каже генерал Живак. - Набавка савремених борбених система, попут вишенаменског борбеног авиона или радара, условљена је финанасијским средствима. Постојеће стање и проблеми са новцем отежавају модернизацију, али се надам да то неће спречити набавку нових борбених средстава у следећих неколико година.

Једну од већих ставки у војној каси за 2015. чине односи са јавношћу, за шта је намењено око милион евра. Ратном ваздухопловству и ПВО намењено је око милијарду динара, док ће српски плави шлемови у свету коштати 826 милиона динара.

Војни буџет од 443 милиона евра Србију сврстава међу европске државе са најмањим издацима за војску. Износ који је намењен оружаним снагама већ годинама је испод 2,4 одсто државног БДП, што је као праву меру војних трошкова још 2008. препоруком одредила Влада Србије.

По проценту који издвајамо за војску можемо да се поредимо са Бугарском, која такође издваја до 1,5 одсто БДП, али и Хрватском, која има дупло мање војника него Србија. По дебљини новчаника иза нас су и војске Албаније, Црне Горе, Македоније и БиХ, које имају значајно мање људи у строју. Упркос напорима војног врха годинама нам је недостижан ниво војног буџета Словеније, Грчке, Аустрије, па чак и Румуније.

НАЈВИШЕ ОДЕ НА ПЛАТЕ

ВОЈНА каса Србије следеће године биће на нивоу од око 1,4 одсто БДП-а, што је за цео проценат мање него што је предвиђено као оптимална мера. Највећи део новца који припада оружаним снагама троши се на персоналне трошкове - плате, доприносе и друге принадлежности за око 36.000 запослених у систему одбране. Да би систем био дугорочно одржив, неопходна је примена тзв. норвешког модела. Према њему, кадру припада око 40 одсто укупног новца, док је остало намењено инвестицијама и трошковима војних операција.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 235


« Reply #25 on: December 20, 2014, 11:25:23 pm »

Једна ствар ме збуњује. На Википедији се наводи да је буџет за 2013 био 1,62 милијарде долара, за извор информација узимају Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI). Да ли је у 2013. години буџет заиста био три пута већи од овога што је предвиђено за 2015, или се ради о различитој методологији мерења коју Швеђани примењују?

Било како било, тих 560 милиона долара је мање од 80 долара по становнику. За малу земљу као што је Србија, то је јако мали износ. Грчка троши $1230.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #26 on: December 21, 2014, 02:56:03 am »

2013. budžet MO prvobitno je iznosio 59.942.039.000 dinara, ali je kasnijim rebalansom smanjen.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #27 on: December 21, 2014, 11:11:18 pm »

Ni blizu 2.4 % BDP-a a koliko je bilo predvidjano da je optimalno i ovih 1.4% ce nekim sledecim rebalansom u 2015 biti smanjeno.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #28 on: December 21, 2014, 11:29:59 pm »

Ја јесам конструктиван. Хтео сам да образложим чему служи та ставка.

Повећање расхода за управу се може бранити и чињеницом да се новим Законом о одбрани уводи Војно правобранилаштво које ће заступати МО и ВС пред судовима. Именоваће правобраниоца, његовог заменика, секретара и запослиће још неке приправнике. Мораће да им обезбеде просторије, канцеларијски материјал итд.

Поред свега овога могао бих да додам да се доста издваја за међународне мисије, односе са јавношћу и још неке ствари. Тај новац би могао да се преусмери у РВ да се набаве нови хеликоптери који су се показали преко потребним у поплавама које су захватиле Србију у мају месецу. Поред хеликоптера треба улагати и у остала средства за заштиту државе и народа од природних катастрофа јер је то обавеза војске.

На крају бих додао да би МО трбало да уложи додатна средства у истраживање и развој нових технологија као и НВО те да би се тај новац вратио кроз трговину истим.



Neće biti da je VS dužna da ulaže u ostala sredstva za zaštitu države i naroda od prirodnih katastrofa. Promašio si sektor.

Quote
Сектор за ванредне ситуације настоји да изгради, одржи и унапреди способност читаве нације како да превентивно делује на ризике, тако и да одговори на изазове и ублажи последице од различитих катастрофа које могу погодити наш регион. Он обједињује све постојеће ресурсе у заштити, спасавању и реаговању у ванредним ситуацијама.

Од 2006. године организована је модерна Служба која поред ватрогасаца-спасилаца у свом саставу има и Управе које се баве превентивном заштитом, управљањем ризицима и цивилном заштитом. Велики труд улаже се у побољшање организације, јачање људских капацитета и снабдевање опремом у циљу подизања безбедности и смањања броја жртава и материјалне штете.



Раде ја не бих да скрећем са теме, али ево шта каже члан 41. Закона о одбрани:

U slučaju prirodnih i drugih nesreća većih razmera u kojima su na određenoj teritoriji ugroženi život i zdravlje ljudi i životinja i materijalna dobra, jedinice Vojske Srbije na zahtev organa nadležnih za zaštitu i spasavanje ljudi i materijalnih dobara, mogu se angažovati na pružanju pomoći stanovništvu, u skladu s posebnim zakonom.

Наравно има још прописа који регулишу то. Ово је само један од њих.

Један пријатељ из Обреновца ми је рекао да није било војске тешко да би се рашчистио онолики отпад и рушевине које су остале када се вода повукла.



Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #29 on: December 22, 2014, 12:08:26 am »

Нагласак је на могу.

Примарна намена оружаних снага наше земље опредељена је Уставом, који у члану 139. прописује да "Војска Србије брани земљу од оружаног угрожавања споља и извршава друге мисије и задатке, у складу са Уставом, законом и принципима међународног права који регулишу употребу силе."

Природне непогоде и др. погибељи спадају у тзв. трећу мисију Војске, када они који су надлежни закажу.
Logged
Pages:  1 [2] 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.