PALUBA
April 27, 2024, 09:47:19 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11   Go Down
  Print  
Author Topic: Нови Закон о оружју и муницији  (Read 42720 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« on: December 31, 2014, 04:19:21 pm »

Влада Републике Србије упутила је у скупштинску процедуру предлог новог закона о оружју и муницији.

Кога занима, на сајту парламента може да прочита текст предлога закона.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #1 on: December 31, 2014, 06:05:57 pm »

Preleteo sam preko predloga zakona. Konačno, uvodi se lekarski pregled kao obavezna stavka za podnosioca zahteva za izdavanje oružnog lista. Pohvalno je i što su konačno izašli u susret sportskim strelcima i ručno sklapanoj municiji. Smiley
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2 on: December 31, 2014, 06:08:06 pm »

Na brzinu sam preleteo preko teksta i po mom ubeđenju previše je komplikovan, rogobatan, u nekim slučajevima dvosmislen i nedorečen. Očito da prevodioci evropskih propisa ne poznaju materiju dovoljno dobro.

Naprimer:

- u definiciji oružja lovačke dvokuglare uopšte nisu obuvaćene opisom;
- oružni list - dozvola za nošenje; to znači da u nekim slučajevima za jedno oružje moraš imati dva dokumenta, što je suludo. Moglo je da se reši drugačije;
- kategorije oružja su po meni nedefinisane - naprimer, prema tekstu predloga zakona ispada da vatrena oružja kalibra ispod 4,5 mm nisu oružja
- uslovi za izdavanje odobrenja za držanje oružja (oružnog lista) podrazumevaju između ostalog obilazak stana (kuće) lica koje je podnelo zahtev za oružje, od strane policijskog službenika - što je zaista van svake pameti.

Itd. itd. itd.

Mislim da je pristup izradi ovog zakona pogrešan - jer se praktično na papiru traži ''dlaka u jajetu'' licima koja žele postati lovci ili se bave streljaštvom, odnosno, sve se svodi na neku ''ličnu procenu'' nadležnih lica i institucija.

Nije mi jasno kako će se pod zakon podvesti lica koja već imaju registrovano oružje, a ne ispunjavaju baš sve uslove koje ovaj zakon propisuje.
Naprimer: hoće li policijski službenici nakon donošenja ovog zakona krenuti po Srbiji u obilazak svih lica koja već imaju registrovano oružje i procenjivati da li ga drže prema kriterijumima iz ovog zakona?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #3 on: December 31, 2014, 09:01:29 pm »

Лекарска уверења о здравственој способности за поседовање оружја, па тиме и дозволе важиће (према овом предлогу) 5 година. Дакле, сваких 5 година на лекарски преглед. Моје мишљење је да је ово непотребно. Испада да због једног промила псхопата два милиона дригих људи троши време, новац и кида живце.

Такође, прописана је обавеза лекара да пријави полицији лице које има поремећај понашања а које има дозволу за поседовање оружја. Овим нацртом закона је предвиђено да полиција обавести изабраног лекара сваког лица које поседују дозволу за оружје. Оваквим решењем се уводи велико администрирање а питање је да ли се све то коси са професионалном (лекраском) тајном. Да не говорим о могућим лекарским грешакам, могућим злоупотребама у вези са тим (на пример да се лекар притиска да пронаже "фелер" код некога). Такође, питање је који је лекар квалификован да утврди "поремећај" и то пријави поилицији? Изабрани лекар или специјалсита - психијтара. Шта ако се "поремећени" жали? Шта бива са оружјем током трајање жалбе и шта ако се његова жалба прихвати (на пример конзилијум утврди да нема поремећаја? Да тај тада некога не тужи, тражи одштету и сл.

Нацртом закона је предвиђено да сви који сада имају дозволе морају у року од 3 године да пререгиструју оружје, односно прођу процедуру издавања (лекарски преглед).

Занимљиво је да у случају смрти лица које је поседовало оружје, наследници морају предати оружје полицији (која га чува) док се не реши оставински поступак (наследство). Онај кога суд одреди населдником мора проћи процедуру издавања дозволе. Ако не прође оружје "пада" у власништво државе.

Мени се чини да превише "бриге за безбедност" (што је овај нацрт закона) води у небезбедност већу него што је сада. Једностваније је било да се забрани физичким лицима да поседују оружје и држе оружје (кући). Изузетак би била спортска и ловачка друштва, као и правна лица за послове приватног обезбеђења која би члановима (запосленима) привремено и повремено давала оружје уз надзор и контролу, односно по постојећој или предложеној процедури. Ионако разбојници, пљачакши, убици ни до сада нису имали пријављено оружје. Оваквим законом се само иритирају грађани и он чини тешко спроводљивим. Боље је да се сачека са изгласавањем, поведе  шира организована (осмишљена) расправа и прво утврди треба ли грађанима оружје  и ако треба како га заштити од злоупотреба.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #4 on: December 31, 2014, 09:35:33 pm »

Kod nas u CG lekarski pregled je obavezan za dobijanje (produženje) oružnog lista, već više od 10 godina.

Praksa je pokazala da je to čista formalnost - zapravo uzimanje (otimanje) para od širokih masa. Naime, svi kandidati (za oružje i produženje vozačke dozvole) idu zajedno čoporativno kod očnog, psihijatra - psihologa, lekara specijaliste za medicinu rada, na potpuno identične ''preglede''. Razlika je u tome da se pregled za vozačku dozvolu plaća 25, a za oružni list 65 €.

Pre 2 godine su uvedeni biometrijski oružni listovi (za svako oružje posebna dozvola) - ali je je na taj način ostvarena određena olakšica za ljude koji poseduju više oružja: jedan lekarski pregled je dovoljan za sve oružne listove, prilikom produženja istih.
Oružni listovi se izdaju sa rokom važenja od 5 godina - ali se taksa razlikuje u zavisnosti od vrste oružja za koje se izdaje. Napr. za lovačko - sportsko oružje je 25 € po oružju, plus 5 € za biometrijsku plastičnu karticu. Za revolver je taksa 35 €.
Tako naprimer, lovac koji ima sačmaricu, MK pušku i karabin treba da plati 65 € za lekarski pregled, po 25 € za puške plus po 5 € za svaki oružni list.
I to tako svake pete godine. Čista otimačina para!

Tako će biti i u Srbiji, po uvođenju ovog zakona!

Po mom ličnom ubeđenju rok od 5 godina za registraciju oružja je bezvezno kratak. Nakon isteka tog roka, vlasnik se sa svim oružjem koje poseduje mora pojaviti u MUP - radi uvida!

I onda kada dođeš kod njih i naletiš na lika koji nema blage veze sa oružjem, a merodavan je za pregled. Prošle godine kada sam se pojavio u MUP, sa mojim arsenalom ''nadležni stručnjak'' je uzeo metar da izmeri dužinu cevi kod mog zastavinog lovačkog karabina. Kada sam mu rekao da nema potrebe to da radi jer zastava za sve standardne kalibre pravi cevi iste dužine - 60 cm, lik se uvredio. Tobož, ne treba ja njega da učim!


Dalje: pre par godina kada sam produžavao vozačku dozvolu - psiholog-psihijatar je u lekarskom nalazu napisao da sam sposoban za nošenje oružja. Nisam obratio pažnju na to, tek su mi u MUP rekli da mi lekarsko ne važi. Morao sam se vratiti kod dotičnog psihologa da mi izda novo lekrasko uvrenje!

U svakom slučaju, zakon koji treba da se usvoji u Srbiji potrebno je pre skupštinske procedure dati stručnim licima, da isprave greške koje su se potkrale usled nestručnog prevođenja evropskog teksta, i da test prilagode uslovima u zemlji!

 
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #5 on: December 31, 2014, 09:53:53 pm »

Испада да због једног промила псхопата два милиона дригих људи троши време, новац и кида живце.

Па то и јесте поента. Ви искидате живце и нисте више способни да држите или носите оружје, а држава "безбеднија" јер се смањио број наоружаних. Е сад што тако живчани можете да убијете некога и кухињским ножем, неком летвом или ко зна чиме не мари.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #6 on: January 16, 2015, 03:16:16 pm »

Ako već žele takvu zdravstvenu kontrolu obaveštavanjem policije, neka to uvedu i u saobraćaju sa obavezom da drugostepeni lekarski konzilijumi psihijatara po konačnoj dijagnozi izdaju mišljenje da lice nije poslovno spososbno u smislu upravljanja motornim vozilima, posedovanja oružja itd.........

Valjda bi pre toga morao da se donese poseban pravilnik stručno-lekarski za procenu sposobnosti i na koja stanja i dijagnoze se to odnosi i da li je privremeno ili trajno itd........
Spadaju li u to svi dijagnostikovani: uživaoci droga, etiličari, pacijenti posle preživljenog moždanog udara, sa kardiološkim poremećajima.......
Ako uvedeš obavezu da lekar to mora da prijavi onda treba da se propiše i način na koji je lakar ovlašćen da bude obavešten poseduje li neko lice oružni list ili vozačku dozvolu ili će verovati na reč pacijentu ili će ad hok stalno i sve prijavljivati pa neka MUP donosi rešenja po službenoj dužnosti.
Etički vrlo komplikovano.........
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #7 on: January 16, 2015, 04:21:20 pm »

O ovome sto pominje ONR je pre par godina bilo reci u medijima. Valjda posle nekog ubistva za koji je optuzen PTSP. Tada rekose da lekari psihijatri odnosno zdravstvene ustanove u kojima rade imaju obavezu da novoregistrovane  obolele od odredjenih bolesti (verujem da se tacno zna koje su to dijagnoze u pitanju) sluzbenim putem prijave MUP-u radi postupka oduzimanja oruzja a u nekim slucajevima i vozackih dozvola. Rekose tada da samo VMA tu obavezu postuje.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #8 on: February 19, 2015, 09:03:31 am »

Vlasnici oružja svake pete godine kod lekara
T.M.S.   19.02.2015.

Predlog zakona o oružju i municiji, koji će se danas naći pred poslanicima, predviđa dva nova uslova za posedovanje oružja - zdravstvenu sposobnost i opravdan razlog za nabavku oružja.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Predlog zakona ima dva cilja - prvi je da omogući efikasnu kontrolu posedovanja i prometa oružja, a drugi da legalnim vlasnicima omogući da oružje koriste za lov, sport, samoodbranu, ali i kao kolekcionari. Predloženim rešenjem se precizira da će pored ranijih uslova za posedovanje oružja (neosuđivanost za određena dela, poslovna sposobnost, obuka u rukovanju) uvesti i dva nova uslova. "Zdravstvena sposobnost osoba za držanje i nošenje oružja proveravaće se na pet godina" izjavio je ministar policije Nebojša Stefanović obrazlažući zakon u parlamentu. Predlogom se predviđa da oružni list bude biometrijski dokument, a uvodi se i strože kažnjavanje za zloupotrebe.

Bezbednost

Nošenje oružja je predviđeno i kada građanin dokaže da mu je bezbednost ugrožena, ali ga može nositi ako ne uznemirava druge.

Kolekcionar
Kolekcionarska dozvola se može izdati osobi koje ima najmanje pet registrovanih oružja i poseduje uslove za bezbedno čuvanje.

900.000 maksimalan broj ilegalnog oružja, 92,59 odsto krivičnih dela počinjeno nelegalnim oružjem, a 8.455 komada cevi predato u legalizaciji 2007.

Izvor: www.blic.rs


* 480693_kragujevac-oruzije120614ras-foto-mup-2_f.jpg (51.7 KB, 470x270 - viewed 74 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #9 on: February 19, 2015, 09:16:59 am »

Upravo sada odoh po ljekarsko uvjerenje. Izdaje se u Banja Luci samo na jednom mjestu i košta 100 KM. Ne može se dobiti na drugim mjestima.

Prije neki dan sam dobio potvrde da se se protiv mene ne vodi krivični i prekršajni postupak i da nisam krivično kažnjavan. Iz dva suda. Opštinski i Okružni. I u jednom dokumentu se navodi da sam prekršajno kažnjavan zbog sudara od prije 4 godine, ali tu piše da tada nisam kažnjen zabranom posjedovanja vatrenog oružja zbog toga. Ne navode da me digao pauk prije dvije godine i kaznu za dva parkiranja. I jedan radar, ali to je bilo u Srbiji.

To me koštalo 33 KM.

Taksa u SUP-u 52 KM.

I fotokopija lične karte. A ličnu kartu sam dobio od SUP-a, a njima dajem fotokopiju lične karte.

Zbirno, 100 KM + 33 KM + 52 KM = 185 KM za produženje oružnog lista.

To je obnova oružnog lista koji sam dobio prije pet godina plus nekoliko dana dok ovo sve izganjam. Najgore je šetanje za ovu svu papirologiju. Treba izaći sa posla, a prva sam smjena, hladno u gradu itd.

I na kraju će biti FTJP. Fali ti jedan papir.

Pozdrav

Vlado
Logged
BrRista
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 317



WWW
« Reply #10 on: February 19, 2015, 11:15:25 am »

Lekarski pregled podrzavam ali je 5 godina veoma kratak period. Proleti caskom. 10 godina je minimum na koji bih ja isao da pisem zakon.
Drugi problem je nelegalno oruzje- hoce li vlasnici takvog oruzja ici na lekarski pregled  pravilo
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #11 on: February 19, 2015, 11:55:02 am »

Završio.

Kod psihologa sam slagao nekave kockice, rješavao test inteligencije, pitala me gospođa zašto mi treba pištolj, a pištolj mi ne treba, pa me pitala zašto produžujem dozvolu, a ne treba mi pištolj, i tako malo priče. U stvari, hoće moj sin taj pištolj da nasljedi, jer sam ga i ja nasljedio od mog oca, ali ga ne može dobiti moj sin  jer nije služio vojsku, pa mora da polaže neke ispite. A ti ispiti skuplji nego diploma na Harvardu.

Kod psihijatra, opet gospođa, sam bio kratko, dobio njen štambilj, pa sam nakon toga rekao da sam miran, tih i pomalo krvoločan, a ona mi odgovori da je i ona krvoločna, ali se ne vidi, na kontroli sluha su vidjeli da malo slabije čujem na desno uho, a što nije čudo kad sam ispalio mali milon granata, kod očnog sam brzo završio, isčitao neka slova i brojeve sa table na zidu, pa sam onda čitao one brojeve sa testa za daltonizam.

I skupio još hrpu nalaza i otišao do načelnice službe za medicinu rada, dao njoj te sve nalaze i  popričao sa njom desetak minuta. Sa njom je bio još jedan doktor, komisija, i dobio i njihova dva potpisa. I to je to.

Sutra ode u SUP. Otišao bih danas, ali držim neku nastavu od 12 sati, pa ću sutra do SUP-a.

Ličnu kartu sam fotokopirao.

Za sada skupio sve papire.

Pozdrav

Vlado
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #12 on: February 19, 2015, 12:06:42 pm »

Vlado, pitaj Boru šta je rekao psihiatru, kad ga ovaj pitao dali ima problema... Grin
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #13 on: February 19, 2015, 01:38:40 pm »

Kod nas nema tog pregleda. Koliko se sječam sam od samostalnosti samo jedan put bio radi dozvole za nošenje oružja u MUP-u. Onda su se mijenjali dokumenti o tome. U sve to vrijeme sam jedan put morao nosit revolver na pregled ovlaštenom oružaru (oni su mi oderdili kojem).
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #14 on: February 19, 2015, 08:14:54 pm »

Da mi ga hoće oduzeti...
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.