PALUBA
April 28, 2024, 08:40:25 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11   Go Down
  Print  
Author Topic: Нови Закон о оружју и муницији  (Read 42739 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #60 on: March 02, 2015, 01:08:59 pm »

Po ovome ni pracku nesmes da imas uza sebe...

Nisam dobro shvatio: dal' moze transistor da se nosi... kad te napadne lopov, kriminalac,a ti mu lepo u tom slucaju pustis sa tranzistora omiljenu pesmu... da se covek smiri!

Sad ozbiljno: Mislim da neke stvari treba temeljito sagledati, izanalizirati pa doneti resenje primenljivo nasim uslovima, a i to sto se donese u praksi i primenjivati. Ovako, ovo do sada cini mi se da smo sa nekim stvarima zastranili... gde god nesto vidimo, a mi hajd' da to i mi uvedemo kod nas.

Zato skoro svaki zakon, posle godinu-dve menjamo, dopunjujemo, stotinu nekih uredbi donosimo, menjamo... nije to dobro. Ispadamo neozbiljna drzava.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #61 on: March 02, 2015, 01:43:54 pm »

I ovaj zakon je usvojen na brzaka!

Kada se pojavio predlog zakona i kada je dat na razmatranje - bilo je masu primedbi na njega. Međutim, očito se nekom žurilo i usvojen je provobitni tekst, sa masu nejasnoća, nedoumica i nedorečenih odredbi.

Na žalost, U Srbiji je suština u tome, što će se zakon odnositi i primenjivati na obične ljude, a kriminalci i hohštapleri na koje bi se najviše trebao odnositi, prolaziće i dalje kao do sada: uvek će kod sebe imati i noževe i pištolje i ostalo - sve zbog svoje lične sigurnosti.
No, pri tom je važno da u njihovim međusobnim obračunima ne stradaju nevini!
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #62 on: March 02, 2015, 08:11:58 pm »

Čekaj malo nije mi jasno, meni laiku.
ovo je novinar napisao

Quote
Šta se nosi po Srbiji

Krivični zakonik Srbije jasno zabranjuje nošenje svih sečiva koja mogu naneti povrede. Svi noževi, bodeži, kame, sablje, „bokseri“ koji su takođe popularno hladno oružje, kao i bejzbol palica po zakonu moraju da budu konfiskovani. Zaprećena kazna za posedovanje tih predmeta je 60 dana zatvora ili 10.000 dinara, a osoba u čijem se posedu nalazi goni se prekršajno a ne krivično.

e sad ako je usvojen onaj predlog piše sledeće

Quote
4) категорија Д – хладно оружје, гасни спрејеви, уређаји за изазивање
електрошокова, ваздушно оружје чија кинетичка енергија је мања од 10,5 Ј или
је брзина пројектила мања од 200 m/s и калибра 4,5 mm или мањег, као и
оружје са тетивом или опругом чија је сила затезања тетиве до 450 N, односно
чија је натезна тежина до 101libre.

...

Оружје из категорије Д може се набављати и држати без исправе и
пријаве надлежном органу, у складу са овим законом.

i šta sad ?

ispada da ne sme da se nosi ni obična brtiva ... ali smeš da je nabaviš ili držiš, malo ...





Па није баш тако страшно. Цени се намера. Неће нико приводити човека на селу са секиром који је пошао у сечу  дрва. Али, хоће у граду онога који је са секиром пошао у драгстор. Тако је и са ножевима. Нико те неће привести ако имаш џепни нож, чак и кад улазиш у зграде где се обавља КД преглед, уз услов да то пријавиш. Чак и кад не пријавиш (заборави човек) ако се ради о преклопном ножу ("стандардне" величине) неће бити проблема. Нож ће задржаити док се не вратиш. Али заиста није примерено да носиш "чакију" од 30 цм када идеш у суд или на на некој журци. Кључно питање је зашто тако нешто носиш?
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #63 on: March 02, 2015, 08:26:10 pm »


Па није баш тако страшно. Цени се намера. Неће нико приводити човека на селу са секиром који је пошао у сечу  дрва. Али, хоће у граду онога који је са секиром пошао у драгстор. Тако је и са ножевима. Нико те неће привести ако имаш џепни нож, чак и кад улазиш у зграде где се обавља КД преглед, уз услов да то пријавиш. Чак и кад не пријавиш (заборави човек) ако се ради о преклопном ножу ("стандардне" величине) неће бити проблема. Нож ће задржаити док се не вратиш. Али заиста није примерено да носиш "чакију" од 30 цм када идеш у суд или на на некој журци. Кључно питање је зашто тако нешто носиш?

Jbg., to tako ne piše u zakonu!

A zakon se može svakojako tumačiti - u zavisnosti od onoga ko ga tumači.

Kako je pre nekoliko postova Bozo napisao: zaustaviše ga na aerodromskoj kontroli zbog pedikirskih makazica. Pa kada se on usprotivio rekavši da su te makaze za sečenje dlaka što vire iz nosa a ne da naškodi posadi aviona ... a što se tiče bezbednosti posade aviona, pilot se može ubiti i običnim kajšem od pantalona.
Na tu njegovu izjavu su ga zadržali nekoliko sati na ''driblanju''.

Dzumba, što se tiče sekire u dragstoru: možda je čovek sa sela pošao u grad, u redovnu nabavku, pa prvo svratio da kupi sekiru (bilo mu je usput), zatim je svratio u dragstor da kupi hleba... 
Znači, imao je nameru da kupi sekiru i hleba, a ne da ubije nekoga - pa se ipak kosi sa zakonom!
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #64 on: March 02, 2015, 08:27:01 pm »

Točno. Namjera se kažnjava kao i učinjeno djelo. Barem je tako sudio Leo Lemešić u nogometu. Šalu na stranu. Danas je rijetko kome potreban džepni nožić a o čakijama da ne govorimo. Čak  sa normalnom kacavidom možeš toga malo u kući napraviti. Što će običnom građaninu oružje? Zbog čega ga drži ili nosi?Zbog straha ili neke nečasne namjere? Pa nemaju svi oružje koji žive u zabačenim selima ili po planinama. Barem ti stanovnici bi imali opravdani razlog za držanje i nošenje jer divlje zvijeri spuštaju se do samih kuća.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #65 on: March 02, 2015, 09:41:02 pm »


Ajd da se i ja uključim u diskusiju.

Svi ste u pravu ali mi se najviše sviđa post @viteza koje.Jedino bih zamijenio ono što on navodi kao "ozbiljno" sa onim što misli da je "neozbiljno".Najviše zbog toga što je kod nas "pravo"kao nauka neozbiljna a često više možemo saznati iz "neozbiljnih" tekstova koji pokazuju na lijep način stvarnost.
@dzumba je u pravu ali samo teoretski.@brodarski također jer se i ja slažem sa postavkom da ljudima ne treba oružje.Međutim,zakon se u tom slučaju ne bi trebao niti donositi.Ali ako netko ima pravo na oružje a netko ne ova postavka pada,jer nismo svi u "ravnopravnom" položaju.Onaj koji dobije dozvolu je ipak malo "ravnopravniji".Da ne teoretišem dalje i sami zakon uvodi u tu spiralu naoružavanja.

Prije koji mjesec u jednoj velikoj samousluzi susreo sam se sa jednim kolegom bivšim podmorničarem(Dane, ima ga na niz fotki na topiku Podmornice JRM).Kroz razgovor došli smo i do teme o pištolju-porezu na njega.On kaže da je pištolj vratio oadmah kad je došao u penziju.Na moju primjedbu da li je dobio kakvu novčanu nadoknadu,on tvrdi da niti je tražio niti misli da bi je dobio, a kroz koju godinu koliko bi dao za porez sigurno mu se vraćanje isplati.
Kolko sam video u Zakonu piše da ljudi koji odlaze u penziju imaju pravo da dobiju i pištolj ( koji je oslobođen poreza).Međutim,to iz njegovog slučaja ne vidim ili je to pravo rezervisano samo za SUP (on je otišao u mirovinu iz vojske).

Na kraju i evo jedne priče iz mog života u vezi sa sekirom i prodavnicom.
Kako sam već naveo,radio sam u građanstvu,u jednoj velikoj državnoj firmi.U firmi se zapošljavalo po ključu(nacionalnom).Pošto su mi utrapili da kod mene budu ljudi koji se obučavaju,jednom sam dobio i jednog Roma.Kao što obično biva čovjek je bio siromašan.Jednom kad sam bio u firmi zbog nekih potreba,jedan od starijih drugara mi reče:"jes čuo da je Cveja otvorio radnju?",Ja i ne razmišljjući začuđeno i polukoncetrisano promrmljah:"kako?", "pa sekirom" reče on smejući se.

Poz.

Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #66 on: March 02, 2015, 09:48:50 pm »

Ja imam uvek imam ovaj ili ovaj mini alat sa sobom (bili u akciji za sitne pare na pumpi gde sam tankao). I nikad nisam imao problema sa tim. A kada idemo u šumu, imam malu sekiru sa sobom. Nekad imao veči "surviver" nož ali je kombinacija sekirice i manjeg preklopnog noža priročnija.

Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #67 on: March 02, 2015, 11:14:14 pm »

Kad se policija odrekne oružja, onda neka uzmu i građanima. Malopre gledam snimak iz SAD kako 4 policajca ubijaju sa 5 hitaca beskućnika. Posle kažu bila pljačka u blizini a beskućnici su sumnjivi. I nikom ništa. E pa jebem ti ja američku demokratiju i ljudska prava, ako nemaš pravo na život, a ni na suđenje. Tastes like Liberty. Kako da ne.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #68 on: March 03, 2015, 12:17:11 am »

Jeste @Adler, ali ja ne mislim da je kod nas situacija mnogo bolja.Juče ili prekjuče ubiše onog Opačića sa ženom.Mislim da su "imali" dozvolu po novom Zakonu da se to "ne bi" desilo.Imali bi sigurno razumjevanje za "humanost" našeg "zakonodavca".Vidite koliko su već zaraženi "demokracijom" i našim pravom da su mu ubili i ženu,valjda zbog rodne ravnopravnosti.Pa i sam Opačić,je više bio na raznim odmorima nego u zatvoru,zato što je naše zakonodavstvo izuzetno "humano",doduše kako za koga.
Danas u vijestima imate da je ona drogirana ubila majku i baku satarom.Da je bio novi zakon to se vjerojatno "ne bi" desilo jer bi morali da prijave sataru, itd...

Poz
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #69 on: March 03, 2015, 12:34:37 am »

Za nas važi ona latinska: Corruptissima Rei Publica Plurimae Leges (što gora država, to više zakona). A opet, kakva je takva je, naša je.  Smiley Pozdrav i laku noć.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #70 on: March 03, 2015, 07:45:06 am »

Normalnim ljudima zakon i ne treba, a ostalima ne vredi, da imaju bilo kakav zakon. Preventiva je ono
što može da dovede do boljeg stanja. Ako je ljudsko biće zadovoljno i ispunjeno neće imati ni želje ni
potrebe da upotrebi oružje na pogrešan način. O kriminalcima i sličnima ne vredi govoriti, oni će uvek
imati mogućnost da nabave i upotrebe oružje kada to njima odgovara.
Da bi situacija bila bolja osim zakona o oružju potrebno je mnoge zakone napraviti ispravno i primenjivati ih
striktno i neslektivno (izuzetno važno) u dužem vremenskom periodu kako bi se narod navikao na vladavinu prava.
I naravno kaznena politika treba da je drugačija. Dok je kaznena politika takva da se za dokazano delo može
dobiti raspon od 2-12 godina zatvora tu je kraj ozbiljnom sudstvu. Naravno da će uvek biti pokušaja da se zaobiđu
zakoni, ali to je u ljudskoj filozofiji pa se  protiv toga treba boriti dugo i strpljivo.
Logged
mwolf
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 231



WWW
« Reply #71 on: March 03, 2015, 07:49:04 am »

Nije samo problem oko "nožića"
ako su predvideli da može da se poseduje gasni sprej i/ili uređaj za elektrošokove, zbog čega ne može da se nosi?
jako čudno ...
čist primer, neki silovatelj krene  da siluje devojku i ona izvadi elektrošoker ili biber sprej, i na kraju je ona kriva jer je to nosila sa sobom, a u zakonu ne piše da je to dozvoljeno.

što se džepnih noževa tiče, dok sam nosio sa sobom uvek se našla neka situacija da mi je trebalo za nešto (sečenje plastične flaše, nečega...otvaranje piva), sad ga više ne nosim baš zbog mogućih problema ...  
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #72 on: March 05, 2015, 01:28:16 pm »

Legalizacija oružja

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srbije od 4. marta 2015. godine, u trajanju od tri meseca sprovodi zakonsku legalizaciju oružja.

Vlasnici oružja (fizička i pravna lica) mogu da predaju sve vrste oružja i municije najbližoj policijskoj upravi, odnosno policijskoj stanici bez dokazivanja porekla oružja i municije i neće odgovarati za neovlašćeno nabavljanje i držanje oružja.

Tokom zakonske legalizacije, fizička i pravna lica mogu registrovati oružje za ličnu bezbednost (pištolji i revolveri), lovačko oružje (lovačke puške i karabini) i sportsko oružje (malokalibarski pištolji i revolveri, malokalibarske puške i vazdušno oružje) za koje ne poseduju odobrenje Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije.

Izvor: www.blic.rs

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #73 on: March 05, 2015, 07:15:08 pm »

Генерално, то није лош потез. Међутим, на основу ранијег искуства биће мало оних који ће вратити оружје, а такође мали број оних који ће егализивати оружје. Сума сумарум не више од 6-8000 комада оружја. И то углаваном оног оружја које у било у поседу нормалних грађана (оних који никада нису имали проблема са законима). Криминалци неће пријавити ни предати ништа.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #74 on: March 05, 2015, 08:21:54 pm »

Legalizacija uključuje i troškove za onoga ko legalizuje oružje: lekarski pregled, razne takse i sve ostalo što novi zakon predviđa.
Novi zakon u Srbiji je dosta sličan onome u CG, i verujem da će i troškovnik biti približan.

To znači da bi neko legalizovao jedan pištolj ili jednu pušku - trebaće mu najmanje 80 - 90 evra. U trenutnoj ekonomskoj situaciji običnih građana to je veoma mnogo.
I upravo je to osnovni razlog zašto legalizacija neće doneti očekivane rezultate.
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.