PALUBA
April 28, 2024, 07:14:59 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11   Go Down
  Print  
Author Topic: Нови Закон о оружју и муницији  (Read 42747 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #90 on: March 30, 2015, 11:19:42 pm »

нисам дуго пратио форум па се нисам укључио у ову расправу.

џумбо, твоја "теорија" о ловачком оружју у посебним просторијама ловачких друштава била је на снази у румунији у време чаушескуа. обзиром да се срећемо са њима у лову (ловиште ми је на самој граници) боље да не знаш какво је стање оружја из тог времена. чак и руске пушке са хромираним цевима су пропале, што се код нас сматра немогућим. ови млађи имају ново оружје које се нормално чува по кућама и оно је сасвим ок. дакле, то је јако лоше и неодрживо решење. поред тога, сигурно би изазвало нападе криминалаца који би да се докопају гомиле оружја и џебане у једном замаху, вероватно са људским жртвама јер би тог стражара најпре убили и онда на миру "оперисали". поред тога, замисли ову ситуацију: недеља ујутру, креће се у лов. моје ловачко удружење има око 400 ловаца. нека у лов крене половина, око 200 људи. колико би људи било потребни, и које време, да се уради сва потребна папирологија? да не причам за нека београдска друштва која имају много више чланова. даље, лов на крупну дивљач је 4 дана недељно (уторак, четвртак, субота и недеља). исто питање, само 4 пута. и лови се од 20 до 24 сата, од суботе на недељу од 20 у суботу до 24 у недељу. значи најмање још три човека морају да џеџе у ЛУ и чекају ко ће кад са се врати. неће бесплатно, наравно. лов на патке и гуске је сваки дан од 1.12. до 28.2. ја нпр идем најмање 5 дана у недељи јер ми време дозвољава, често и сваки дан (кола остављам на 2-5км од куће, зависно где идемо). рачунај да си из лова дошо мртав уморан, често покисо и смрзо, ке*а ти се (живи смо људи Grin), у блату си до гуше (у лову на гуске се често и залеже баш ко у војсци), и најгоре од свега, оружје ти је хладно и МОРА да се остави на аклиматизацију најмање сат времена пре чишћења. итд,итд... много је разлога против а НИ ЈЕДАН ЗА. ако неког хоћу да убијем имам 101 могући начин, од пајсера, секире, штангле, водоводне цеви, кабла, жице од гитаре и да не набрајам даље, стручан си у пољу спец јединица и знаш боље од мене која се све средства могу употребити у те сврхе. у крајњем случају имам и ауто, а ту је робија мања   Wink поред свега, ловци ВОЛЕ своје оружје и неће да направе глупост па да га изгубе (мада се дешава, али ретко).

једна од напаметнијих изјава које сам у животу чуо је ова са претходне стране (извињавам се што нисам упамтио ко је написао)

Normalnim ljudima zakon i ne treba, a ostalima ne vredi

требало би је уврстити у све светске збирке.

закон је лош у смислу колекционарства. зашто ја морам имати најмање 5 регистриованих (употребљивих) цеви да добијем колекционарску дозволу? од нечег се мора почети, а колекционарство ипак није исто што и употреба оружја. на страну што гомила клинаца скупља муницију и тако почиње да улази у свет оружја. имати метак-два од сваког калибра није нека опасност. то сито ради и гомила ловаца, нарочито са старим и ретким калибрима.

такође, закон не познаје трофејно и породично оружје, што је ноторна глупост. мој деда је рецимо био ловац а ја нисам, али ето желим да задржим његову пушку из сентименталних разлога. зашто ме условљавају да морам да будем ловац, или не дај боже да морам да онеспособим (читај уништим) пушку? није проблем набавити ловну карту, али и то значи да морам да полажем за руковање оружјем, ловачки испит и још гомилу глупости које ме не занимају. једноставно та пушка ми је успомена на деду и детињство и мени значи (ово је пример, ја сам ловац и нисам добио пушке у наслеђе јер моји нису ловци). исто важи и за ратне трофеје, деда донео валтера из партизана или мосинку са сремског фронта и сад треба да га уништим? то је глупост невиђена.

за крај о самоодбрани довољна је слика



* ammoland.jpg (44.83 KB, 600x466 - viewed 81 times.)
Logged
mwolf
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 231



WWW
« Reply #91 on: March 31, 2015, 06:44:52 am »

Nešto rezmišljam, u kako bi klasifikovali istrošenu zolju?trofejno?onesposobljeno? treba dozvola? ne treba dozvola? ...
obična neupotrebljiva teleskopska cevka, koja može da služi eventualno za nacrtnu geometriju i slično da bi stavio veći format hamera ....
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #92 on: March 31, 2015, 08:19:33 am »

Nešto rezmišljam, u kako bi klasifikovali istrošenu zolju?trofejno?onesposobljeno? treba dozvola? ne treba dozvola? ...
obična neupotrebljiva teleskopska cevka, koja može da služi eventualno za nacrtnu geometriju i slično da bi stavio veći format hamera ....


Mozes misliti !!!!

Evo, ja imam predlog. Uzmi hamer formata A0 (taj se prodaje u knjizari), saviga u "trubu", stavi u "cevku" od zolje, prebaci preko ramena i izadji na ulicu...

Mislim da bi u roku od maksimalno pet minuta dobio odgovore na sva gore postavljena pitanja...
Logged
mwolf
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 231



WWW
« Reply #93 on: March 31, 2015, 09:00:59 am »

Ma razumem ja to Smiley
dobio bi prvo 30 dana pa posle ko zna koliko Smiley

Nego me sad interesuje klasifikacija, trofejno?treba dozvola?
ispada da bi morao da plaćaš za nešto što možda skuplja nekome prašinu
ovo sam dao kao primer, nešto što nije ni pištolj ni puška ni bilo šta slično 
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #94 on: March 31, 2015, 06:32:30 pm »

ssekir75@ прихватам да је предлог "глуп" и неспроводљив. Да, боље је да ловци оружје држе кући.

Испаљена "Зоља" није оружје, али би њено ношење (празне цеви) сигурно изазвало (по мени оправдану) реакцију и грађана и полиције. Сигурно је не треба регистровати или пријављаивати, али ни јавно носати јер нико, осим власника не зна да је неупотребљива као убојно средство.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #95 on: March 31, 2015, 08:22:20 pm »

пре 20так година у нишу је то било релативно уобичајено. било је бар 5-6 студената (мислим грађевинци) који су тако носили радове. не знам да ли су имали проблема, али, што каже џумба, да сам ја на месту полиције сигурно бих га проверио.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #96 on: April 08, 2015, 07:42:29 am »

Da li ovome i sličnima vredi ikakav zakon?

izvor:novosti.rs

BEOGRAD - Viši u Beogradu ukinuo je danas pritvor Nikoli Vaviću (25), mlađem bratu jednog od vođa Partizanovih navijača Aleksandra Vavića, na današnjem suđenju zbog optužbi da je krajem maja prošle godine hicem iz pištolja teško ranio radnika obezbeđenja splava "Blejvoč", Roberta Radojičića (27).

Vavić je pušten da se brani sa slobode, ali uz meru zabrane prilaska Radojičiću i zabranu napuštanja prebivališta, uz obavezu da se javlja policiji svakog prvog ponedeljka u mesecu.

Njemu se optužnicom na teret stavlja krivično delo ubistvo u pokušaju.

Radojičić je obavestio sud da se nalazi na rehabilitaciji, a njegovo saslušanje planirano je za početak juna.

Nakon incidenta, beogradski mediji su preneli da je u sukobu sa pripadnicima obezbeđenja splava Vavić pretučen.

Potom je hice iz pištolja ranio Radojčića, a zatim skočio u reku. Partrola Rečne policije pronašla ga je u čamcu privezanom uz splav, preneli su tada mediji.

U vreme incidenta, na splavu je bilo oko 400 ljudi.

Nikola Vavić je mlađi brat vođe Partizanovih navijača Aleksandra Vavića, koji takođe "dobar poznanik" suda, mahom zbog nasilničkog ponašanja.

Aleksandar Vavić osuđen je na 22 meseca zatvora zbog ranjavanja Stefana Gajića 2005. godine, kada mu je nožem naneo telesne povrede.


Aman ljudi ima li spasa za normalne?Huh?Huh???

 
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #97 on: April 08, 2015, 02:58:21 pm »

Ovaj prethodni post nema veze sa novim zakonom. Ovakvima pomaže samo maca od 5 kg - pravo u čelo.

Na žalost, novi zakon ne spominje macu kao oružje. Zapravo možda je to i dobro, jer je možeš stalno nositi uza sebe.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #98 on: June 11, 2015, 09:04:44 am »

Na ovom topiku neke kolege su zastupale mišljenje da po novom Zakonu neće biti porez na oružje jer je valjda dovoljno troškovi pregleda i takse.Da bih dokazao da to nije moguće jer se država ne odriče svojih prihoda evo dole i sken skoro dobijenog rješenja za porez.
Da izletim i malo vanka,kod rasprave o sankcijama odnosno pojeftinjenju nafte neki su tvrdili da je to dobro a ja da se država neće odreći svog djela prihoda te da svaki budžet miriše na naftu i duvan.Pogledajte koliko običan građanin ima koristi odnosno koliko je pojeftinjenje naftinih derivata.
U kriznim situacija država pribjegava i izmišljanju nameta i povećanju poreza.Ovid dana sam dobio i porez za nekakvo odvodnjavanje,povećan je porez i za stan,a vidim negdje i 100% sa nekakvim obrazloženjem da se radi o umrlim vlasnicima te nasleđu(opet zarada na mrtvacima)i da naslednici imaju vremena da se žale i eventulno traže smanjenje poreza.Da ne pišem dalje čujem komentare da su ovi gori od Turaka jer su oni imali jedan porez a ovi stotinu.

Poz.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Porez or.jpg (748.05 KB, 1700x2338 - viewed 80 times.)
« Last Edit: June 11, 2015, 09:17:53 am by MOTORISTA » Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #99 on: June 11, 2015, 10:51:23 am »

Prema informacijama sa nekih grupa vojnih penzionera na Fejsbuku i bivsim pripadnicima vojske su pocela da stizu resenja za porez na ono oruzje sto su oslobodjeni palcanja tog nameta. Neki su proveravali u svojim opstinama i rec je o tome da su resenja izdavana po nekoj tamo levoj bazi podataka gde nema podataka o oslobodjenju od poreza. Oni koji uloze prigovor dobice ponistaj primljenog resenja. Tako bar kazu clanovi koji su bili u toj situaciji.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #100 on: June 11, 2015, 10:54:51 am »

Hvala tko mi je izbrisao brljotinu flomastera.Žurio sam pa sam to uradio na brzaka.
Hvala onome i za izbrisani greškom tekst u drugoj boji(kao link)na nekom topiku.Žurim i dalje .

Poz.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #101 on: June 11, 2015, 08:33:45 pm »

Ја сам био ослобођен плаћања пореза на оружје (оружни лист) јер сам пиштољ добио на поклон. Међутим, пре неки дан добих решење за порез. Наравно уложио сам жалбу и сад чекам решење о "поновном"  ослобађању. Сигуран сам да ће ме ослободити јер и у добијеном решењу пише да је ослобођен онај који оружје добио на поклон или као награду док је радио у Војсци или полицији.

Очигледно је порез разрезиван без контроле сопствене (пореске) базе податка већ само на основу базе података МУП-а о регистрованом оружју. Мрзи чиновнике да раде а и ко вели, кога  зезну ионако је глуп. На оружје криминалаца у илегалном поседу се наравно порез не разрезује.

Нисам ја против пореза. Уредно га плаћам и треба тако. Него проблем је што га увек плаћају једни те исти - обични поштени грађани. Нека мало потраже оне који не плаћају. Ето, беше повика на естрадне звезде да не пријављују приходе и не плаћају порез. Долазили у пореску управу, сликали се и.... све по старом или барем ја не чух да је неко платио додатни порез. Можда су им, као што то обично бива за неуредне платише, дали да плате 50% пореза. Ови што уредно плаћају сваке године плаћају 100%.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #102 on: June 11, 2015, 09:02:48 pm »

Malo je čudno - plaćati i porez i taksu na oružje. Novi zakon je između ostalog uveden i zbog toga da se kroz taksu prilikom registracije naplate dažbine koje se nisu mogle naplatiti kroz porez.
Ovo, ovako je dvostruki namet.

Kod nas u CG nema poreza, samo taksa prilikom registracije. Registracija je do sada vršena svakih 5 godina - novi zakon predviđa registraciju oružja svakih 10 godina.
(još ga nisam čitao ali sam čuo tu ohrabrujuću vest)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #103 on: June 11, 2015, 09:30:49 pm »

Zakon o oružju ne reguliše poreze. To je regulisano posebnim "poreskim" zakonom.  Ima dosta oslobađanja pa se, osim oružja dobijenog na poklon, ne plaća na jednu pušku sačmaricu i jedan karabin, tako da je većina lovaca oslobođena te obaveze ali verujem najmanje 200000 ljudi mora da ga plati. Ako se porez od 3400 dinara pomnoži sa 200000, dobije se 680000000 (šestotinaosamdeset miliona dinara). Čak i da je upola manja to je fina svota. Zašto bi se država odrekla toga?
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #104 on: June 11, 2015, 09:48:01 pm »

Slažem se sa obojicom no moja namjera je bila i ranije drukčija.Mislim da zakoni kod nas u dobrom djelu služe za uzimanje para(pljačka)od naroda.To se vidi i iz ovog neseliktivnog slanja rješenja.Zato sam i izašao izvan mog gornjeg posta pa naveo još niz poreza i njihovih povećanja.
Sigurno da je porez potreban jer od čega bi država živjela ali on treba da zavisi od proizvodnje i nekih opštih faktora.Recimo imovina(stan itd)sjećam se da je to nekad bilo daleko bolje riješeno,pa je bilo predviđeno da kako stan stari smanjuje se i porez jer mu je i vrijednost manja.Međutim kako smo prolazili kroz "tranziciju" u "novi društveni poredak" uzimanja su bila sve veća.Mislim da bi ovako nešta trebalo biti i za oružje.
Drugi problem koji sam htio potencirati je da zakon treba da ima i pozitivan efekt.Zapitajte se koliko će ljudi sada prijavljivati oružje pa je i taj humani efekt poništen ovim zakonom.Na pr.za porez za pištolj sam do sada dao da sam mogao kupiti bar 10-ak možda i boljih pištolja na divlje.Povećanjem broja nelegalnog oružja se baš ugrožavaju životi pa je donošenjeg ovakvog zakona suprotno medijskom predstavljanju a i u stavrnosti.Zar se nije moglo ići recimo na simboličnu taksu pri prvoj registraciji i zakonom obavezivati doktore da prijavljuju one koji obole da nisu za držanje oružja.
Kod prve registracije da se uzmu potrebni podaci sa oružja(i otisak cijevi).Trebalo bi ovdje navesti još nekih no ja nemam namjeru da pišem zakon.
Jednostavno rečeno mislim da je ovaj zakon a i još niz,gloup i bezobrazan način,uzimanja para i čak će dovesti do pogoršanja stanja a ne popraviti nešta u državi.

Poz.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.