PALUBA
March 28, 2024, 10:41:08 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Moralni cin:Češki potpukovnik: Vraćam ordenje zločinačkoj NATO alijansi  (Read 3522 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« on: January 04, 2015, 02:47:09 am »

Češki potpukovnik: Vraćam ordenje zločinačkoj NATO alijansi


03. januar 2015. 21:08


Bivši češki vojni lekar, potpukovnik Marek Obrtel, koji je služio na Kosovu, u BiH i Avganistanu zatražio je u otvorenom pismu ministru odbrane da mu se ordenje oduzme


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

BIVŠI češki vojni lekar, potpukovnik Marek Obrtel, koji je služio na Kosovu, u BiH i Avganistanu, i nekoliko puta odlikovan, zatražio je u otvorenom pismu ministru odbrane Martinu Stropnickom da mu se ordenje - oduzme. U obrazloženju navodi da se na to odlučio kada je shvatio da je NATO zločinačka organizacija.

Češko ministarstvo odbrane je saopštilo da ordenje Obrtelu ne može da oduzme, već da on treba da ga - vrati, "o čemu će mu izdati pismenu potvrdu".

- Odričem se ratnih odlikovanja - Direktan impuls da ovo uradim jeste trenutna politička situacija u svetu.

Ovim gestom Obrtel, kako navodi, želi da izrazi neslaganje sa politikom SAD prema Rusiji i zemljama Evropske unije, kao i posledicama te politike. Ogorčen je, navodi, zbog dezinformacija i informativnog embarga na Zapadu kada se radi o ključnim pitanjima vezanim za trenutnu geopolitičku i vojnu situaciju u svetu. One koji to čine smatra krivim što može doći do globalnog konflikta SAD i Rusije, a pre svega na teritoriji Evrope.

- Ako ordenje ne mogu da mi oduzmu, onda ću ga Ministarstvu poslati u kutiji. Ja ga, prosto, ne želim! - poručio je Obrtel.

U misijama NATO-a odlikovan je četiri puta. Vodio je 11. poljsku bolnicu u Avganistanu i bio u misijama na Kosovu i u Bosni i Hercegovini.

Obraćajući se svom ministru odbrane Obrtel, između ostalog, u otvorenom pismu ističe:

- Ratna odlikovanja vraćam jer se duboko stidim što sam služio zločinačkoj organizaciji kakva je NATO sa SAD na čelu. Ovim činom želim da izrazim i apsolutno neslaganje sa politikom SAD prema Rusiji, zemljama EU i svom slobodnim i suverenim zemljama sveta sada i u prošlosti, a pre svega sa posledicama te politike.

Zatim Obrtel navodi detalje iz svoje karijere:

- Završio sam Vojnu lekarsku akademiju i postao vojni lekar sa diplomom Karlovog univerziteta u Pragu, potpukovnik sam Armije Češke Republike, sada u rezervi, i tokom službe sam obavljao neke od najviših dužnosti u našoj armiji kada je zdravstvo u pitanju. Među najznačajnije spada vođenje kontingenta Armije Češke Republike u Avganistanu i dužnost načelnika 11. poljske bolnice u toj zemlji... Tokom karijere sam se, u okviru vojnih operacija, upoznao i sa dešavanjima u Bosni i Hercegovini i drugim delovima bivše Jugoslavije, ali pre svega na Kosovu... Baš tamo u meni se rodila sumnja da put kojim idemo (učešće u vojnim operacijama pod vođstvom NATO) nije ispravan...

Objašnjava i zašto je doneo odluku o vraćanju ordenja:

- Slaba uteha da mi je kao lekaru misija da pomažem bolesnima, ranjenima i svima koji su konfliktom pogođeni, nekoliko godina me je sprečavala da u punoj meri shvatim da je to što radi NATO, a pre svega SAD, u mnogim zemljama sveta puka opijenost moći i, pre svega, namerno izazivanje konflikata i imperijalistička politika koja ne zna za granice... Gde god da sam se našao u svetu, nisam izbegavao kontakt sa lokalnim stanovništvom, radilo se o pružanju medicinske pomoći ili, jednostavno, o razgovoru prilikom slučajnih susreta ili uzajamnih poseta. Tako da nisam bio upućen samo na informativne izvore bliske NATO-u, već sam bio u mogućnosti da analiziram situaciju iz svih uglova.

A prelomilo je ono što je doživeo na našim prostorima:

- U zemljama bivše Jugoslavije sam imao tu prednost da sam brzo savladao lokalni jezik dovoljno dobro da bih vodio osnovnu komunikaciju. To mi je dalo mogućnost da shvatim besmisao onoga što radi NATO, a pre svega SAD, u okviru čitavog niza veštački izazvanih sukoba sa ciljem destabilizacije zemalja koje nisu htele da budu poslušne lutke i vazali SAD. Deo te mašinerije sam, nažalost, bio i ja.


UKRAJINA I AMERIČKI IMEPRIJALIZAM

Nije, navodi u pismu potpukovnik Obrtel, spreman da bude poslat u još jedan rat koji je, kaže, proizveo američki imperijalizam - na istok Ukrajine:

- U tom konfliktu radi se o nečem potpuno drugom nego što je odbrana ljudskih prava i sloboda, u ime kojih je Amerika već uništila toliko zemalja... Čovek ne mora biti stručnjak iz politikologije ili sociologije da bi shvatio ko je tu agresor i zašto, a ko se brani. Za to je dovoljan zdrav razum, malo inteligencije i sposobnost da se vesti iz raznih izvora povezuju u smisleni kontekst. Ja sam to učinio i zato ne mogu i neću dalje da nosim ratna odlikovanja iz operacija NATO. Na levoj strani moje oficirske uniforme nema mesta za njih sve dok Sjedinjene Američke Države i njima slični vode NATO.


Izvor:Vecernje Novosti


* vracam-ordenje_620x0.jpg (105.72 KB, 620x391 - viewed 85 times.)
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #1 on: January 04, 2015, 11:49:34 am »

Da je zapad "neslobodan" vjerojatno najbolje svjedoči to što taj odlikovan vojni liječnik može javno izraziti svoje neslaganje bez ikakve bojazni za vlastitu sigurnost. Svašta...
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #2 on: January 04, 2015, 12:24:21 pm »

Nigde nije ni rekao da ne moze da izrazi svoje neslaganje...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #3 on: January 04, 2015, 02:39:17 pm »

Quote
Da je zapad "neslobodan" vjerojatno najbolje svjedoči to što taj odlikovan vojni liječnik može javno izraziti svoje neslaganje bez ikakve bojazni za vlastitu sigurnost. Svašta...

Pa sa to oko sigurnosti (mislim pre svega na posao, zaposlenje, odnos administracije prema njemu i porodici) saznaćemo za par godina. Postoji stotinu načina u gde se čak i u demokratskim zemljama čini pakost političkom neistomošjeniku.
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #4 on: January 04, 2015, 02:45:17 pm »

Quote
Da je zapad "neslobodan" vjerojatno najbolje svjedoči to što taj odlikovan vojni liječnik može javno izraziti svoje neslaganje bez ikakve bojazni za vlastitu sigurnost. Svašta...

Pa sa to oko sigurnosti (mislim pre svega na posao, zaposlenje, odnos administracije prema njemu i porodici) saznaćemo za par godina. Postoji stotinu načina u gde se čak i u demokratskim zemljama čini pakost političkom neistomošjeniku.

Postoji, ali to su sitne pakosti u odnosu na ono što se dešava u neslobodnim zemljama. Štoviše, ponekad je ovakav "protest" vapaj u pomoć zbog nesnalaženja u slobodi. Ljudi ostanu bez posla, napusti ih žena, sve i svašta se desi, onda bude kriv netko treći. Ako ništa time je dobio popularnost i mogućnost probitka. Sloboda na djelu.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #5 on: January 04, 2015, 03:01:17 pm »

Povraća mi se na pomen slobodnih i neslobodnih zemalja.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #6 on: January 04, 2015, 03:03:59 pm »

Sitne pakoste mogu biti jako bolne, često gore nego "velike". Tako da je sloboda često privid. Kad sedneš na vrh igle boli više nego kad sedneš na vrh brda.
Logged
TNT024
Prijatelj foruma
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 689


« Reply #7 on: January 04, 2015, 04:06:08 pm »

Quote
Da je zapad "neslobodan" vjerojatno najbolje svjedoči to što taj odlikovan vojni liječnik može javno izraziti svoje neslaganje bez ikakve bojazni za vlastitu sigurnost. Svašta...

Pa sa to oko sigurnosti (mislim pre svega na posao, zaposlenje, odnos administracije prema njemu i porodici) saznaćemo za par godina. Postoji stotinu načina u gde se čak i u demokratskim zemljama čini pakost političkom neistomošjeniku.

Postoji, ali to su sitne pakosti u odnosu na ono što se dešava u neslobodnim zemljama. Štoviše, ponekad je ovakav "protest" vapaj u pomoć zbog nesnalaženja u slobodi. Ljudi ostanu bez posla, napusti ih žena, sve i svašta se desi, onda bude kriv netko treći. Ako ništa time je dobio popularnost i mogućnost probitka. Sloboda na djelu.

Pakosti, sitne ili krupne, su uvek pakosti. A slobodnih demokratskih zemalja u svetu NEMA, samo je pitanja praga tolerancije, određeni privid slobode.
A, ovo je klasični primer pakosti (sitne), mene uopšte ne boli kada ti dobiješ 25 po zadnjici, bez obzira da li je zasluženo ili nezasluženo.
Samo mislim da nećemo nikad saznati kako je dotični lekar prošao poslovno, privatno itd, ali čisto sumnjam da će biti poželjan u "demokratskom" društvima, sa USA kao predvodnik te "slobode", pa makar pokušao da tamo ode čisto profesionalno, kao lekar na neki skup, kongres itd.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #8 on: January 04, 2015, 04:06:34 pm »

Ако ћемо право, слободних земаља је на овоме свијету веома мало. Гледајући Европу, у Средњој (сем Њемачке), Источној и Југоисточној Европи нема слободних земаља. Брежњевљеву доктрину ограниченог суверенитета, мало измјењену, само је наставио други господар. Покушај вођења самосталне политике се строго кажњава. Не заборавите да је премијер једне државе из региона, иначе чланице ЕУ и НАТО-а, недавно у америчком Сенату окарактерисан као "неофашистички диктатор који се слизао са Владимиром Путином". То што у неким земљама можеш да кажеш било шта, а у некима не можеш, и нема неке везе. Ситну боранију и онако нико ништа не пита.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #9 on: January 04, 2015, 04:31:52 pm »

I opet u politiku ?? Dosta bre vise...
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #10 on: January 04, 2015, 04:32:18 pm »

Koga se pita, ako se ne pita "sitnu boraniju"?
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #11 on: January 04, 2015, 05:03:10 pm »

Радиће [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* metla-cirokova.jpg (8.94 KB, 300x342 - viewed 91 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #12 on: January 04, 2015, 05:14:09 pm »

Sad se sjetio vratiti. Gdje je bio kad ih je primao? Primao ih je u pečalbi a vraća ih kod kuće. Amoralni tip.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 9 115



« Reply #13 on: January 05, 2015, 10:19:03 am »

Постоји један проблем због кога већ неколико дана лупам главу, а то је: зашто је г. Мареку требало толико простора и дуго време
да сконта оно што одувек сви знају и да на концу конца нема више дилеме?
Да је, рецимо, завршио Полицијску лекарску академију, ствар би одмах била јасна, и његов ћудоредни чин похвалио бих персонално и лично,
ризикујући да се замерим НАТО-САД алијанси или ма шта слично.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.