PALUBA
April 27, 2024, 06:55:42 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 127   Go Down
  Print  
Author Topic: Izbor novog aviona za V i PVO Srbije  (Read 538194 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #120 on: August 18, 2009, 12:33:31 am »

Kada si pomenuo šta u slučaju krize, taj element bih donekle zanemario iz razloga što smo u potpunosti okruženi NATO zemljama, što znači da u slučaju krize dolazimo u sukob sa njima, pa je sasvim sve jedno da li smo kupili opremu od rusa, kineza ili amerikanaca, rezervni delovi neće stići jer nemaju kako. Tako da se mora voditi računa pre svega o ekonomskom momentu, koji je danas najznačajniji u svakoj zemlji, naročito danas zbog ekonomske krize koja je zahvatila sve zemlje.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #121 on: August 18, 2009, 04:48:21 pm »

Mislim da ce o buducem avionu odlucivati samo politika i ekonomija.

Vojska ce dati sta im treba a dobice ono sto drzava moze da priusti (uz naravno masnu provizju koju ce maknunti politicari)

U svakom slucaju trebalo bi pazljivo da se izabare jer nama stvarno treba VISENAMENSKI avon i to na duzi period jer sumljam da ce se uskoro (citaj u narednih 10-tak godina i vise) nabavljati ili zanavljati avijacija - to sto kupimo to nam je (i kao izvidjac, lovac, bombarer, jurisnik itd sve to ce morati da radi tih 14-16 aviona).

Takodje ako ne kupimo i svu dodtatnu orepmeu i oruzje nema smisla ni uzimati avion.

Bitno je i da se prilikom nabavke sagledaju mogucnosti modernizacije i novog naoruzanja i da se i to uplanira i obezbede pare.

Bez toga je isto glupo i uzimati avion jer ce za 5 godina biti zastareo tj bice zereo za modernizaciju (ako imas samo 14-16 pravih aviona onda oni trebaju da budu "u top formi"). Smiley

Ja iskreno bih najvise voleo da vidim neki od derivata Su-27 (ali prilagodjen NATO standardu) jer je to najbolje sto moze da se kupi za skromniju kolicinu para tj dobije se mnogo muzike za relativno malo para.
A Su-27 ima jos prostora za modernizaciju (ima i dovoljno veliki nos u koji moze da se smesi velika antena i jak radar) dok mislim da je Mig-35 maksimum za tu platformu.

F-35 bi bio pravi izbor ali cena je prevelika, a i odrzavanje u toku eksplatacije je preskupo za nas.

F-16 sa novim AESA radarom je skuplji od SU-27.

Naravno treba se vise odluciti istok ili zapad - nismo vise tako velika drzava kao sto smo bil kao SFRJ pa da mozemo da igramo na obe strane.


Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 414


« Reply #122 on: August 20, 2009, 12:36:33 pm »

Наравно да у случају кризе и сукоба са великом  војним савезом који нас окружује никаква авијација нема шансе, макар била и десет пута бројнија ( са справнијим авионима) него данас. Само би можда мало намучили противника. Али ако имаш савезнике можда и може више да уради. Зато увек треба имати савезнике вљне да ти на време помогну, политички, екоомски, па и војно. То је државни  интерс. Најбоље је да су ти најмоћнији савезници. Не мислим ту само на НАТО.

http://www.politika.rs/rubrike/ostali-komentari/t4642.sr.html

Ово само да подсетим јер сам већ стављао на другим постовима овај линк.

Иначе, иако сам генерално лаик за авијацију, мислим да би нам за одговарали неки од руских авиона, уз квалитетнију западну авионику.Не бих занемарио ни оно што нуди Израел. Ипак, све је то на првом (и последњем) месту политика и економија.
Logged
deyboy
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 21



« Reply #123 on: August 23, 2009, 12:14:35 am »

Čitajući neke od komentara iznetih ovde, ne mogu a da se ne setim reči Miroslava Lazanjskog:
"da smo 1999 godine imali 2 baterije S-300 i 1 eskadrilu aviona Su-27, pitanje je da li bi nas NATO napao".
Zašto?
Po meni, cilj LBA nije samo zaštita sopstvenog vazdušnog prostora, već i potencijalno zastrašivanje i odvraćanje protivnika od napada. Na jedan način razmišljaš kada znaš da se protivnik samo brani, a sasvim drugačije kada znaš da može uzvratiti udarac daleko u dubini sopstvene teritorije. Su-27 je mogao da napadne aerodrome u Italiji koje je NATO koristio kao baze za napade na SRJ. Takođe, Su-27 je bio ravnopravan sa svim NATO avionima, ako ne i bolji. Naravno, kvantitet bi nadvladao kvalitet, ali bi morali dobro da razmisle da li da se upuste u taj rizik ili ne.
Sve ovo što sam naveo je samo hipotetički. Nismo imali ni ljudstva ni resursa za tako nešto. Ali zato, pri izboru novog aviona bi trebalo uzeti ovo u razmatranje.
Ne spremati se za napadački rat, ali u slučaju napada na našu zemlju, biti spreman udariti duboko u neprijateljsku teritoriju.
Jer, kao što kažu naši stari, napad je najbolja odbrana.
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #124 on: August 25, 2009, 03:52:02 pm »



Zaslon : Yesterday at 08:18:01 PM
Quote
Quote from: Broker on Yesterday at 02:40:47 PM
Quote
Srbija ima mali vazdušni prostor i uopšte aviona nam ne treba ne znam koliko mnogo, u VS treba razvijati PVO.
Ovo je samo donekle tačno!
Treba razvijati PVO, sto vise! Ali to ne znači odreci se lovačke avijacije, jer je organizovana lovačka avijacija najbolja PVO. Sto se tiče veličine drzave, a veličine borbene avijacije - ugledajmo se na Holandiju, Svajcarsku , Izrael  Grin , Grčku,...
Ловачка авијација је основна маневарска и удрана снага система ПВО територије. Wink
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #125 on: August 26, 2009, 08:43:40 am »

Čitajući neke od komentara iznetih ovde, ne mogu a da se ne setim reči Miroslava Lazanjskog:
"da smo 1999 godine imali 2 baterije S-300 i 1 eskadrilu aviona Su-27, pitanje je da li bi nas NATO napao".
Zašto?
Po meni, cilj LBA nije samo zaštita sopstvenog vazdušnog prostora, već i potencijalno zastrašivanje i odvraćanje protivnika od napada. Na jedan način razmišljaš kada znaš da se protivnik samo brani, a sasvim drugačije kada znaš da može uzvratiti udarac daleko u dubini sopstvene teritorije. Su-27 je mogao da napadne aerodrome u Italiji koje je NATO koristio kao baze za napade na SRJ. Takođe, Su-27 je bio ravnopravan sa svim NATO avionima, ako ne i bolji. Naravno, kvantitet bi nadvladao kvalitet, ali bi morali dobro da razmisle da li da se upuste u taj rizik ili ne.
Sve ovo što sam naveo je samo hipotetički. Nismo imali ni ljudstva ni resursa za tako nešto. Ali zato, pri izboru novog aviona bi trebalo uzeti ovo u razmatranje.
Ne spremati se za napadački rat, ali u slučaju napada na našu zemlju, biti spreman udariti duboko u neprijateljsku teritoriju.
Jer, kao što kažu naši stari, napad je najbolja odbrana.

Najbolja upotreba vojske je kada ne moras da je upotrebis tj kada ostvaris efekat odvracanja.
Inace napravljen je plan nabavke novih RS i aviona negde '95 za dug Rusije (SSSR) prema Srbiji.
Naravno Rusi nisu hteli da se prebiju za ceo iznos vec su hteli jedan deo i u kesu i tu je pukla stvar.
Naravno nikom nije plao na pamet (od politicara) da je i to bolje nego neuzeti nista i onda smo prosli kako smo prosli.
U pricu su bili Silo (kasnije smo ih ipak dobili u ogranicnemom broju), Buk, TOR, tunguska, S-300, Mig-29 - do duse to je vise bio spisak zelja ali bilo sta da su od toga nabavili znacilo bi nam puno.
Sta se desavalo posle svi znate.
Logged
miodrag2
desetar
*
Offline Offline

Posts: 100


« Reply #126 on: August 26, 2009, 09:43:21 am »

Čitajući neke od komentara iznetih ovde, ne mogu a da se ne setim reči Miroslava Lazanjskog:
"da smo 1999 godine imali 2 baterije S-300 i 1 eskadrilu aviona Su-27, pitanje je da li bi nas NATO napao".
Zašto?
Po meni, cilj LBA nije samo zaštita sopstvenog vazdušnog prostora, već i potencijalno zastrašivanje i odvraćanje protivnika od napada. Na jedan način razmišljaš kada znaš da se protivnik samo brani, a sasvim drugačije kada znaš da može uzvratiti udarac daleko u dubini sopstvene teritorije. Su-27 je mogao da napadne aerodrome u Italiji koje je NATO koristio kao baze za napade na SRJ. Takođe, Su-27 je bio ravnopravan sa svim NATO avionima, ako ne i bolji. Naravno, kvantitet bi nadvladao kvalitet, ali bi morali dobro da razmisle da li da se upuste u taj rizik ili ne.
Sve ovo što sam naveo je samo hipotetički. Nismo imali ni ljudstva ni resursa za tako nešto. Ali zato, pri izboru novog aviona bi trebalo uzeti ovo u razmatranje.
Ne spremati se za napadački rat, ali u slučaju napada na našu zemlju, biti spreman udariti duboko u neprijateljsku teritoriju.
Jer, kao što kažu naši stari, napad je najbolja odbrana.
Ako pogledas takticke radijuse , videces da svaki od predlozenih aviona sa ili bez dopune gorivom u vazduhu moze da izvrsi zadatak dubokog prodora u protivnicki vazdusni prostor . Takodje ces da vidis da im gama naoruzanja omogucava da nanesu ozbiljnu stetu . To uopste nije problem niti je argument u ovoj raspravi . Doduse , ne mogu svi da ponesu istu kolicinu naoruzanja , ali u principu svi mogu da izvrse zadatke preciznih udara duboko unutar teritorije protivnika . Ako analiziras sta smo imali od naoruzanja 1999.-te , videces da smo mi ozbiljne udare mogli da nanesemo svim okolnim zemljama iz cijeg smo vazdusnog prostora napadani . S obzirom da je akcija izvedena bez odobrenja UN , to smo mogli bez ikakvih pravnih posledica da shvatimo kao agresiju tih zemalja , jer je udar izveden preko njihovog vazdusnog prostora , i da na to uzvratimo po ciljevima i u Madjarskoj , i Makedoniji , i BiH , i Hrvatskoj , i Bugarskoj , i svim zemljama preko kojih su NATO avioni preletali . I sve su nam bile u dometu avijacije . Problem je bio to sto mi , za razliku od NATO-a , nismo imali nikakvu logisticku , obavestajnu , i , sto je najvaznije , podrsku aviona za EI i PEB , bez kojih ti udari ni tada , a ni danas , ne bi imali nikakvu realnu sansu za uspeh , a ako bi i uspeli , pitanje da li bi nam se i koliko aviona sa tih zadataka vratilo . Bez podrske AWACS-a , satelita , aviona namenjenih iskljucivo za PEB koji bi cistili put od radara i raketnih sistema PVO , ti nasi avioni ni tada a ni danas ne bi imali nikakve sanse .
Takodje , ne bi imali nikakve sanse ako bi napadali te ciljeve sa toliko malim brojem aviona na raspolaganju . Sa dvadesetak savremenih visenamenskih aviona taj zadatak se , protiv bilo kakvog ozbiljnije organizovanog RV i PVO ne moze uspesno izvrsiti .
Zato je rasprava na tu temu bespredmetna . Nama je ovde vazno koji od ovih aviona moze najbolje zastiti nas prostor , uz najmanje troskove po nasu drzavu . Takodje , moramo da imamo u vidu da ce svako resenje koje odaberemo biti prelazno , jer su svi ponudjeni avioni osim F-35 osavremenjeni avioni cetvrte generacije .
Po meni , F-16 otpada , novi su preskupi , kupovina polovnih uz osavremenjavanje je takodje preskupa , na trzistu ima jeftinijih resenja . F-18 je odlican avion , ali i njemu vreme polako prolazi . Uz to , njihova nabavka bi znacila nabavku nove opreme , kompletno novog naoruzanja , preobuku i pilota i tehnicara , a opet bi dobili avione koji su konstruisani izmedju 1970-1980.-te i ciji je kapacitet za dalje osavremenjavanje iscrpljen . Su-30 je odlican avion , ali nekako mi je preveliki . Uz to , mnoga resenja primenjena na njemu su polovicna i tek sada kod Su-35 ( koji mozemo da sanjamo da dobijemo , od toga nema nista ) i MiG-35 dozivljavaju punu zrelost , kao sto je vektorisanje potiskom . Takodje bi zahtevao preobuku i pilota i tehnicara , nabavku govoto kompletno novog naoruzanja , rezervnih delova , alata i opreme . Zahtevao bi i prilagodjenje infrastrukture na aerodromima . Jednostavno , cini mi se da je to preveliki avion , pravljen za daleko vece zemlje , gde bi njegov potencijal dosao do punog izrazaja , ne i ovde . Eurofighter i Rafalle su za nas preskupi , zahtevali bi isto sto i prethodni avioni , noviji su avioni , imaju mesta za osavremenjavanje i dalje usavrsavanje , mogli bi da budu resenje na duzi rok , pa bi na osnovu toga moglo da se isplati ulaganje u preobuku , prenaoruzanje , prilagodjenje infrastrukture , ali su jednostavno preskupi . Francuzi bi mogli da budu zanimljivi , ako bi preko njih mogao da se nastavi rad na Novom avionu , ali nasa drzava za tako nesto nema para . Ako bi , umesto toga , ponudili dobre ofset poslove , i transfer dobrog dela tehnologija , moglo bi se razmisliti i o njemu . Za Eurofighter to je nemoguce .
Na kraju se sve svodi na MiG-35 , i na Jas-39 Gripen . I jedan i drugi imaju i prendosti i slabosti kao resenja , i jedan i drugi nude mnogo . I tesko je odluciti se .
Svedski avion je noviji , nudi mnogo savremenih resenja , ekonomican je , lak za odrzavanje , ima veliki potencijal za dalji razvoj , mali je , pa mu je i radarski odraz mali , uzlece sa svakog parceta puta . Uz njega se nudi odlican ofset .
MiG-35 je nastavak razvoja miG-29 , i verovatno krajnji stepen u njegovom razvoju . Neizvesno je da li ce se uopste proizvoditi , jer proizvodnja zavisi od ugovora sa Indijom . Mi , kao sami i jedini kupci , ne bi smo mogli da ga dobijemo , ili bar ne po ceni koja je isplativa . Uz njega se ne nudi znacajan ofset , mada , ako bi se dobro ispregovaralo , mozda bi moglo da se dobije nesto znacajnije ( robna razmena , pre svega u oblasti hrane , itd ) . Piloti su leteli na MiG-29 , ali je ovo potpuno drugaciji avion , zahtevao bi preobuku i pilota i tehnicara . Prednost je sto vec postoji infrastruktura za njegov prihvat , postoji dobar deo naoruzanja , alata bar za jedan deo sklopova , tako da bi prelazak na njega bio jeftiniji i bezbolniji . Dvomotorac je , pa je sigurniji u eksploataciji , ali je u isto vreme i cas leta skuplji . Problem je sto je ovo najverovatnije zadnja stepenica razvoja MiG-29 , i da se dalje nece nista na njemu raditi . I biro MiG ce po zavrsetku razvoja preci na proizvodnju PAK-FA zajedno sa Suhojem , pa je pitanje i dalje podrske za MiG-35 .
Odluka je teska , morace da je izvagaju pre svega vojnici i politicari . Nase je da cekamo i vidimo . Ja bih najradije da dobijemo F-22 , F-35 ili PAK-FA , ali to su pusti snovi barem za sledecih deset godina , od toga nema nista .
Kinezi bi isto mogli da ponude neko resenje , ali je pitanje koliko su kineske kopije , s obzirom na trenutni tehnoloski nivo kojim vladaju i oslanjanje na razne komponente razvijane u Rusiji i drugim zemljama , ravne onome sto nam se nudi od proizvodjaca iz Rusije i sa Zapada .
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 414


« Reply #127 on: August 26, 2009, 07:49:07 pm »

Miorag2
Браво за анализу. Ово да мало разрадиш и објавиш у неким озбиљним новинама (часопису). Мада ни овај форум није неозбиљан. Свака част.
Logged
left4dead
mornar
*
Offline Offline

Posts: 1


« Reply #128 on: September 12, 2009, 10:54:37 am »

Ko ne bi rado pisao na ovakvu temu Smiley
btw. ne znam jel iko ima pouzdane informacije da li je uopste razmatrano da dodje do raspisivanja tendera u dogledno vrijeme. U svakom slucaju u ime dobre rasprave i ljubavi prema avijaciji...
Mislim da ce odabira (kad jednom dodje taj cas) mnooogo zavisiti od politike. Realno gledano, ko bi zamerio Rusima ljutnju ako im Srbija ne ubaci tolike pare u budzet a oni stoje uz Srbiju u pogledu situacije sa Kosovom? Rusija je ogromna ali to su znacajne pare. S druge strane, ko bi normalan zamerio Srbiji ako kulturno okrene glavu od americkih favorita na tom hipotetskom tenderu?
Moj licni favorit bi bio Rafal. Sa Francuzima treba teziti dobrim vezama, a i rec je o jednoj od 2 najjace EU ekonomije, po mom misljenju ovaj avion je malo bolji od gripena... itd. Ovo je moja subjektivna zelja, opet kazem da mislim da je politika najbitnija u svemu. Moja bi  subjektivna zelja bila i nesto iz Suhojeve kuhinje. Ako cemo gledati hoce li se uzimati MiG ili Su po velicini kaponira i hangara, bolje da ne nabavljamo nista, jer brate, ocito je nemamo love i da je to previse za nas (meni se cini da je ovo i najizvesnija buducnost). Sto se tice preobuke na Su ili eventualne zapadne avione, podsetio bih vas na situaciju posle 1948. god. kad je JRV dobilo americke avione. Nije lako, al polako Wink Takodje, u sklopu raznih ofset poslova, evroatlantskih integracija itd, itd, valjda bi se naslo nacina da se ugura 20ak pilota u razne aranzmane sa strancima za obuku. 
Logged
Daba82
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 70



« Reply #129 on: December 06, 2009, 11:27:39 pm »

МИГ-35 би требао да наслиједи наше 29.-ке због сличних карактеристика,према томе и лакшој преобуци пилота и могућностима за основно одржавање тих апарата.
Logged
Бродски мали
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 673



« Reply #130 on: December 07, 2009, 12:55:13 am »

МиГ-35 - јер тако неодољиво врцка  Smiley.

Шалу на страну, у неформалном разговору са својим пословним партнерима из Грипенове постојбине изјавим ја да би била идеална прилика, кад сам већ ту, да посетим њихов ваздухопловни музеј који слови за један од најбољих у Европи, кад ће мој саговорник:
"јест, имамо најбољи музеј али зато ваздухпловство скоро да уопште немамо"
ја (тепућући окицама): "како то мислите, па наша земља треба да купи ваше авионе"
он: "јаој, па зар нисте нашли ништа боље? Па ми њих никако не можемо да продамо, ни сами их не користимо, а кад их продајемо морамо да платимо дебелу провизију. И онда нам се жале и враћају због разних неисправности"
Напомињем да ми саговорник јесте био техничко лице (и љубитељ ваздухопловства) али је цивил тако да је то можда само његово лично мишљење
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #131 on: December 07, 2009, 01:15:51 am »

Prodali su već određen broj primeraka u četiri zemlje i nadmeću se u još nekoliko, a oni ih i te kako koriste, tako da je informacija poprilično netačna.
Logged
miodrag2
desetar
*
Offline Offline

Posts: 100


« Reply #132 on: December 07, 2009, 08:28:14 am »

Ako cemo gledati hoce li se uzimati MiG ili Su po velicini kaponira i hangara, bolje da ne nabavljamo nista, jer brate, ocito je nemamo love i da je to previse za nas (meni se cini da je ovo i najizvesnija buducnost). Sto se tice preobuke na Su ili eventualne zapadne avione, podsetio bih vas na situaciju posle 1948. god. kad je JRV dobilo americke avione. Nije lako, al polako Wink Takodje, u sklopu raznih ofset poslova, evroatlantskih integracija itd, itd, valjda bi se naslo nacina da se ugura 20ak pilota u razne aranzmane sa strancima za obuku. 

Uporedjivati 1948. i danasnje vreme je isto sto i uporedjivati nebo i zemlju . Bolje bi bilo da si uporedio prelaz sa F-86 na MiG-21 1970.-tih . A koliko je para bilo tada , i koliko se tada moglo odvojiti , a koliko moze sada , o tome ne treba pricati . Ne prica niko ovde za stajanke na otvorenom , ili montazne hangare , vec na podzemne instalacije , i kaponire od armiranog betona na aerodromima . Takodje , oprema za servisiranje , rezervni delovi , gotovo kompletno naoruzanje , potpuna preobuka pilota i tehnicara na nove avione , za servisiranje novih motora , hidraulike , avionike , FBW sistema , itd . Za koliko te dve eskadrile treba da postanu potpuno operativne ? Koliko ce vremena trebati ? A resursi remontovanih MiG-29 uskoro isticu . Sta ce mo sa ostalom opremom , recimo sta ce mo sa cisternama za dopunu goriva ?
Kada pogledas cenu samih aviona po primerku , to i nije veliko ulaganje . Ali , kada uracunas cenu svega ostalog sto uz njih ide , od preobuke ljudstva , preko rezervnih delova , naoruzanja za te avione , pratece opreme , opremanja radionica alatima za odrzavanje , prilagodjenja infrastrukture da te avione prihvati , cena ide nebu pod oblake . A kada sve to uracunas , onda ta investicija mora da se i isplati . Taj avion mora da te sluzi dovoljan broj godina da bi isplatio pare ulozene u njega . Zato neces da gledas avion koji je razvijen 70.-tih godina proslog veka , u sluzbi je trideset godina , i na kraju je svog razvoja , vec ces da gledas nesto novo , sto ce se tek razvijati i sto uz osavremenjavanje moze da sluzi u tvom RV narednih trideset godina .
Sto se Rafale-a tice , tu se slazemo . Najvise bih voleo da u naoruzanju vidim njega ili EF-2000 , ali je tu problem para . Jednostavno su preskupi . Ako bi uz njih dosli ofset poslovi , ili transfer tehnologija , moglo bi i o njima da se razmisli , ali ovako , nema svrhe .
Za suhoje sam vec rekao sta mislim , a realno , i tu bi dobili avion razvijen iz trideset godina stare platforme , koji ce pojavom PAK-FA ubrzo prestati da se proizvodi . O licenci mozemo da sanjamo , pa samim tim ta kupovina za nas postaje preskupa i bespredmetna , jer bi morali da ulozimo u sve ostalo , osim sto bi nesto naoruzanja obezbedjenog za MiG-29 mogli da koristimo i za njega . Sve ostalo bi morali da platimo , kao i za bilo koji drugi avion .
MiG-35 ili neka od osavremenjenih varijanti MiG-29 bi mogao da se uzme kao prelazno resenje , dok se situacija u zemlji ne popravi dovoljno da mozemo sebi da priustimo prelazak na potpuno novi tip visenamenskog aviona . Ali , buducnost MiG-35 je potpuno vezana za tender sa Indijom . Kupovina savremenijih varijanti MiG-29 bi bila resenje na kratke staze , ali je problem visoke cene odrzavanja . Zato ih i Malezija napusta , i ostavlja samo suhoje i F-18 .
Kada sve ovo svedemo , ostaje Gripen . Najbolja kupovina za pare koje mozemo da odovjimo , najjeftiniji cas leta , odrzavanje , itd . Dobri ofset poslovi . Platforma koja moze da se nadogradi i sledecih dvadeset do trideset godina obezbedi da imamo savremene visenamenske avione .
DA mene neko pita , ja bih uzeo Rafale-a , uz uzimanje licence za veliki broj komponenti , zavrsio NA i gurao ga sa Francuzima uz Rafale-a . Kupis eskadrilu RAfale-a , dve eskadrile NA i imas savremeno vazduhoplovstvo , uz to su ti motori , i vecina elektronske opreme isti ili slicni . Dobro po francuze , dobro po nas . Ali , nemamo para . Uz malo pameti , mogli bi da ih obezbedimo , ali je pitanje da li su nasi politicari ( ne bitno iz koje partije ) zeljni i sposobni da to i izvedu . Nacina ima , ljudi su na vise foruma , pa i ovom ponudili vise puteva i nacina kako da se to odradi , ali na zalost to ne zavisi od nas ovde , vec od ljudi koji su sada ili ce ubuduce biti na vlasti .
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #133 on: December 07, 2009, 10:16:02 am »

Oko Gripena - na papiru bi trebao biti vrlo lak za održavanje i pouzdan.

Mada su iskustva barem Madžara vrlo loša - sa održavanjem avijona imaju dosta problema. Sada tačno neznam, kdje je problem,
tehnička kultura, nepouzdanost pojedinih djelova avijona ...
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #134 on: December 07, 2009, 04:33:31 pm »

Mislim da ljudi grese kad kazu da je Su PREVELIK.

Mozda je skuplji od Gripena ili Miga-35 ali zato pruza mnogo.

Armirani kaponiri su balast prethodnih vremena koji predstavljaju savsene mete u modernim ratovima za laserske i gps bombe i rakete (ovo cisto kao primer u vezi sa infrastrukturom).
Vecina oruzja koje je kupljeno za Migove 21 i 29 (takodje i "moderno" oruzje za LBA, Durandal, BL-755, Mevrici, itd) je istekao resurs, takodje i zemaljska oprema za odrzavanje je na izdisaju, a novi motori i elekotronika i na migu-35 i su-30,35 su uznapredovali toliko da bi trebala ponovna obuka i pilota i tehnicara.

Sto se tice prelaska na zapadnu tehniu tu je i problem promene filiozofije kod obuke pilota jer je ona totalno drukcija od Ruske (ovo bi zahtevalo malo vise vremena i novca).

Licno ja bih pre bio za neko jeftino prelazno resenje kao sto je kinesko/pakistanski JF-17.
Posto nemamo para to je za nas ! Sad

Sanse da mi nabaviomo avion od 40-50 mil usd u narednih 4-5 godina su dosta male.

Prekopiracu sta sam vec pisao na stranici o JF-17 (ovo je sustini prikladnije za ovu temu):

Ovaj avion mozda nije los za siromasnie zemlje (tu smo i mi  ) u ulozi jeftinije dopune visenamesnkog aviona (gde bi ga prvenstveno koristili za LBA  a dopunski za IA i LA) pogotovu sa cenom od 10 do 15 mil USD.

Nama bi bas dobro legao kao zamena za Orlove, a mislim da ne bi bilo problem da se naoruzanje unificira sa skupljin visenamenskim avionom i postojecim naoruzanjem.

Jedna eskadrila bi nas izasla (14-20) aviona oko 200-300 milona USD sto je samo polovina ili trecina  od cene buceg visenameskog aviona.
Braca kinezi bi nam verovatno dali neki povoljni kredit (kao za ovaj most preko dunava)  

Naravno da je bilo srece i razmisljanja mogli smo ovako nesto vec uzeti (pre 2-3 godine pa da sad vec pocne isporuka) i time kupiti malo vremena pre nabavke pravog visenamenskog aviona, taman da se vidi sta ce se izdesavati sa F-35, Su-PAK, a i cene njihovih konkurenata bi pale a mozda bi i nasa privreda zivnula pa bi stvarno i mogli da odvojimo 700-900 mil. USD za "pravi" avion.

Verovatno ce neko da postavi pitanje zasto "bacati" pare na ovakav avion ali ovakva avion bi popunio prazninu do nabavke novog aviona,  zastitnu naseg neba i eventualno bi mogli da pruzamo tu uslugu Crnoj Gori i Makedoniji i eventualno BiH, sto bi bio lep prihod, obuka pilota i tehnica koja bi ih primakla tehnologiji buduceg visenamenskog aviona, bez obzira koliko je ovaj avion inferiorini od Gripena ili recimo Miga-35 itd, on bi povecao mogucnosti celokupnog RV xx puta u odnosu na sve cime trenutno rasolazemo a kasnije bi bio prava dopuna novom visenamenskom avionu.

Ovako nema sanse da ce se nesto raditi povodom kupovine novog aviona u naredni 3-4 godine a da poleti kod nas pre 2015 nema ni teoretske sanse. Na to treba dotati od 1 do 3 godine dok se potpuno obuci ljudstvo, znaci da necemo imati potpno operativnu eskadrilu do 2018-19 i to ce nam biti jedina eskadrila sa pravim borbenim avionom (a sumljam da ce se kupiti vise od 14-16 aviona) a ispomoc ce mu pruzati eskadrila G-4MD ako taj projekta zazivi a i ta modernizacija ce potrajati barem 3-4 godine, a ne zna se ni kada ce poceti.

Do data ce sve iz dosadasnjeg inventara da nam ostane bez resursa osim tri miga 29 i ako zavrse remontovanje na ovom cetvrtom.

Ovo kod nas ide dosta kilavo mada stvari su se makar pomerile sa mesta ali mislim da su rokovi koje su postavili dosta nerealni.

Pakistan ce nabaviti oko 20-250 komada.

Evo i par linkova

https://www.paluba.info/smf/avioni-i-helikopteri/fc-1-jf-17/
http://en.wikipedia.org/wiki/JF-17

Cene (ovo je uzeto sa wiki cisto orjentaciono za potrebe diskusije)

Su-27 - 35 mil usd
Su-30MKI - 40 mil usd
Su-30MKK - 53 mil usd
Su-35MB - 65 mil usd (procena)

Gripen - 40-60 mil usd
Eurofighter - 65 mil EUR (97 mil usd)
Rafale - 82 mil usd

F/A-18 - 29-57 mil usd (za USN)
F/A-18E/F - 55 mil usd (za USN)
F-16A/B - 14.6 mil usd
F-16C/D - 18.8 mil usd
F-35 - 83 mil usd

Naravno ove cene su dosta neprecizne jer su neke cene za sam avion a neke su sa rezervnim delovima i podrskom (obukom). Obicno rez. delovi i obuka dupliraju cenu aviona.
« Last Edit: December 07, 2009, 05:02:26 pm by pvanja » Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 127   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.05 seconds with 24 queries.