PALUBA
April 28, 2024, 01:21:40 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 127   Go Down
  Print  
Author Topic: Izbor novog aviona za V i PVO Srbije  (Read 538501 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #135 on: December 07, 2009, 05:07:05 pm »

Ako vec spominjemo avione u kategoriji od 15 miliona dolara, moj favorit bi onda bio JAK-130D ili italijanski kontrapart Aeromacci M-346. O ovome sam pricao i na makedonskom forumu.
Znaci napredni skolski trenazer sa punim borbenim mogucnostima (ne znam jel na nivou JF-17, ali sigurno nije ni daleko), dosao bi kao odlicna popuna za G-4 (sa MD ili bez njega) i kao pojacanje Orlovima, a stim bi imali i napredni skolski avion za moguce nove nabavke, ako da bog, u buducnosti.
Sto se tice airpolicing-a, za Crnu Goru i Bosnu ne znam, ali tesko da ce biti u Makedoniji, jer tesko da cemo uci u NATO.
Inace samo zemlje clanice NATO-a imaju potrebe za airpolicing, za ostale nije obavezno. Sada ne znam kakav je princip, ali mislim da zemlja koja izvodi airpolicing mora da bude isto tako NATO clanica.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #136 on: December 07, 2009, 05:19:37 pm »

JF-17 imaju i mogućnost napada na vazdušne ciljeve iza horizonta zahvaljujući raketama srednjeg dometa SD-10 (PL-12), tako da je u tom smislu potentniji od Jaka.
Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #137 on: December 08, 2009, 12:08:56 pm »

Ako Srbija zeli da joj uzor bude Banglades ili Zimbabwe onda neka se opredeli za JF-17, jer samo takvi i traze ovaj avion,ako ne -komsije nisu daleko pa moze videti na njihovom primeru kako izgleda zanavljanje RV-a.
Druga stvar koja je po meni bitna je da napustimo vec jednom (JNA/VP) ideju kvantiteta na ustrb kvaliteta.Ljudi moji, zar nije bilo dovoljno ratova koji su demonstrirali koja opcija na kraju pobedi,eto vam Iraq-Iran 8 godina su se istrebljivali,i na kraju smo videli kako je ko prosao.
Po meni najpametnije resenje je Gripen-vise nego moderan visenamenski takticki LB.Sve druge opcije potezu za sobom ono "ali".
Za amerikance se ne bi nikada opredelio jer smo imali vise nego dovoljno "posla " sa njima, a neke stvari se ne mogu i ne trebaju zaboraviti preko noci.
Francuzi imaju super avion Rafal al je super i njegova cena.
Rusi su se pokazali,a narocito u zadnje vreme koliko mogu da budu ozbiljan paratner na primeru Indije koja se sve vise okrece zapadno trzistu NVO.Nekoliko veoma bitnih poslova izgubili su zahvaljujuci starom nacinu razmisljanja i sada se nalaze u velikim problemima.Logika nalaze da ne trebamo mi biti ti na kojima ce se oni izvlaciti (osim ako politika ne ucini svoje),jer da nesto ne valja kada su oni u pitanju najbolje ilustruju otkazane narudzbine.Izuzetaka ima u vidu Suhoja (i nekih drugih kompanija),ali ti avioni nisu za nas i to jednom treba da bude jasno.


____________________


Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #138 on: December 08, 2009, 12:45:43 pm »

Ako Srbija zeli da joj uzor bude Banglades ili Zimbabwe onda neka se opredeli za JF-17, jer samo takvi i traze ovaj avion,ako ne -komsije nisu daleko pa moze videti na njihovom primeru kako izgleda zanavljanje RV-a.
Druga stvar koja je po meni bitna je da napustimo vec jednom (JNA/VP) ideju kvantiteta na ustrb kvaliteta.Ljudi moji, zar nije bilo dovoljno ratova koji su demonstrirali koja opcija na kraju pobedi,eto vam Iraq-Iran 8 godina su se istrebljivali,i na kraju smo videli kako je ko prosao.
Po meni najpametnije resenje je Gripen-vise nego moderan visenamenski takticki LB.Sve druge opcije potezu za sobom ono "ali".
Za amerikance se ne bi nikada opredelio jer smo imali vise nego dovoljno "posla " sa njima, a neke stvari se ne mogu i ne trebaju zaboraviti preko noci.
Francuzi imaju super avion Rafal al je super i njegova cena.
Rusi su se pokazali,a narocito u zadnje vreme koliko mogu da budu ozbiljan paratner na primeru Indije koja se sve vise okrece zapadno trzistu NVO.Nekoliko veoma bitnih poslova izgubili su zahvaljujuci starom nacinu razmisljanja i sada se nalaze u velikim problemima.Logika nalaze da ne trebamo mi biti ti na kojima ce se oni izvlaciti (osim ako politika ne ucini svoje),jer da nesto ne valja kada su oni u pitanju najbolje ilustruju otkazane narudzbine.Izuzetaka ima u vidu Suhoja (i nekih drugih kompanija),ali ti avioni nisu za nas i to jednom treba da bude jasno.


____________________




JF17 je jeftin avijon, ali mu je pouzdanost još mala. Kad bi imao stvarne mogučnosti kakve su na papiru, bio bi idealan avijon. Ali u realnosti nije.
Isto važi i za Ruse. Realno ostanu u igri Gripeni (koji su isto dosta složeni za održavanje) te po mome Miragi 2000 (koje bi Srbija mogla povolno dobiti). Inače se tvojim pisanjem slažem.

Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #139 on: December 08, 2009, 05:56:53 pm »

Ako Srbija zeli da joj uzor bude Banglades ili Zimbabwe onda neka se opredeli za JF-17, jer samo takvi i traze ovaj avion,ako ne -komsije nisu daleko pa moze videti na njihovom primeru kako izgleda zanavljanje RV-a.
Druga stvar koja je po meni bitna je da napustimo vec jednom (JNA/VP) ideju kvantiteta na ustrb kvaliteta.Ljudi moji, zar nije bilo dovoljno ratova koji su demonstrirali koja opcija na kraju pobedi,eto vam Iraq-Iran 8 godina su se istrebljivali,i na kraju smo videli kako je ko prosao.
Po meni najpametnije resenje je Gripen-vise nego moderan visenamenski takticki LB.Sve druge opcije potezu za sobom ono "ali".
Za amerikance se ne bi nikada opredelio jer smo imali vise nego dovoljno "posla " sa njima, a neke stvari se ne mogu i ne trebaju zaboraviti preko noci.
Francuzi imaju super avion Rafal al je super i njegova cena.
Rusi su se pokazali,a narocito u zadnje vreme koliko mogu da budu ozbiljan paratner na primeru Indije koja se sve vise okrece zapadno trzistu NVO.Nekoliko veoma bitnih poslova izgubili su zahvaljujuci starom nacinu razmisljanja i sada se nalaze u velikim problemima.Logika nalaze da ne trebamo mi biti ti na kojima ce se oni izvlaciti (osim ako politika ne ucini svoje),jer da nesto ne valja kada su oni u pitanju najbolje ilustruju otkazane narudzbine.Izuzetaka ima u vidu Suhoja (i nekih drugih kompanija),ali ti avioni nisu za nas i to jednom treba da bude jasno.

Nisi me shvatio i ja bih vise voleo da vidim neki moderan avion (to je realno najbolje resenje), ali mislim da Srbija sada nema para za taj sport.
A ako se nesto hitno ne uradi ostacemo bez avijacije.
Cini mi se da je bilo ovog leta da je dezurnu paru na Batajnici sacinjavao jedan Mig-21.
Da se sad zarati sumljam da bi mogli da imamo vise 20-tak G-4 i ogrlova i 10-tak migova-21 u vazduhu a sobzirom na tempo borbenih dejstava to bi se za samo nekoliko dana prepolovilo zbog otkaza i za 10-tak dana bi ostalo samo 5-6 operativnih aviona verovatno i manje.
Naravno mi sad nismo ni sposobni za neke ozbiljnije akcije a ne za neki malo veci sukob - recimo oko kosova, barem sto se tice avijacije.

Mislim da bi i nasim pilotima i tehnickom osoblju odgovarao avion kao sto je JF-17 da premoste tehnoloski jaz, pa da se 2015-16 udje u pricu o nabavci modernog visenamenskog aviona.
E sad dolazimo do najbitnijeg dela:
 - JF-17 bi trebalo da ispuni sve ono sto na papiru stoji i da nema neke velike decije bolesti.
 - trebalo je da smo ga vec narucili i da recimo isporuka pocinje 2010. godine.

Sumljam da bi se Pakistan odlucio za ovaj avion da ga nisu detaljno ispitali, testirali.
Kinezi bi ga verovatno isto uveli u upotrebu ali oni sada imaju mnogo vise para i mogu da biraju.

Mi smo sad zbog neulaganja primorani da kupujuemo avion 4, 4+ generacije za dosta velike novce i da ponovo za 6-7 godinam imamo tehnoloski inferiorna avion i to taman kada ga uvedeno u naoruzanje.

Ajde da pogledamo kako bi to izgledalo na vremenskoj skali - kada bi mogli odmah da ih narucimo (sto nije trenutno realno).
2010 raspisivanje tendera i zavrsavanje istog u rekordnom roku do kraja godine.
2011 narucivanje aviona, pocetna obuka selektovanih kadidata pilota i tehnicara
2012 isporuka inicijalnih aviona
2014 kompletiranje isporuke, zavrsena inicijalna obuka pilota i tehnicara za osnovno odrzavanje i upotrebu
2016 dostizanje kompletne operativne sposobnosti eskadrile

Slozicete se da je ovo prilicno optimistican raspored, sto zbog finasija, sto zbog potrebne obuke i pilota i tehnicara.

Mnogo je realnije da novi avion nece stici pre 2015 godine i da ce se cela ova prica razvuci do iza 2020.

Naravno obim zadataka koji ce tih 14 aviona morati da obavljaju je jako velik i jedostavno ce morati da se radi specijalizacija pilota. Tesko je verovati da ce jedan pilot biti u stanju da izvrsava podjednako lovacke, bombardereske, izvidjacke, itd. zadatke.

Iz tih razloga sam rekoa da bi MOZDA bilo bolje uzeti jeftin avion JF-17, da bi sto pre uveo u naoruzanje odrzalo letacki trenig i da bi se preslo na modernu tehnologiju koju nudi JF-17. U ostalom koncepcija tog aviona je slicna onome sto je trebalo da bude NA. Gripen je po koncepciji isto tu samo je dosta skuplji i nudi vise, samo je pitanje da li nudi 2x do 4x vise koliko je skuplji.

U principu to je visenamenski avion koji pruza sve sto i skuplji avion ali u skromnijem obimu, sto je za ovu fazu razvoja naseg vazduhoplovstva dovoljno. Kasnije bi ti avioni bila dobra dopuna punokrvnom visenamenskom avionu, mnogo bi se lakse sa tog aviona piloti prebacili na moderniji, isto vazi i za tehnicko osoblje, mogli bi ga modernizovati sa i bez kineske pomoci posto je dosta otvorena arhiktetura a i sa Kinezima nemamo ama bas nikakve razloge da budemo u losim politickim odnosima.

Verovatno bi do tada moglo da se razmislja o punokrvnom avionu 5 generacije.

Sto se tice Ruskog blamiranja oko isporuke prvenstveno Migova-29. Ti poslovi su radjeni na sumljiv nacin obecavane su kule i gradovi za jako malo novca i naravno da drugacije nisu mogil da prodju.
Glavni aduti tih poslova su bile visoke provizije u necijim dzepovima.
Sto se tice problema Madjara sa Gripenom i Poljaka sa F-16, to je taj generaciski i tehnoloski jaz i totalno druga filozofija, upotrebe, odrzavanja, tehnicke kulture koji mora da se prevazidje.

Nasoj avijaciji je potreban visenameski avion, G-4 ce se na ovaj ili onaj naci najverovatnije odrzati u letnom stanju i sluzi ce za obuku u manjem ili vecem broju, sa trentnom avionikom ili manje ili vise modernizovanom avionikom. Orlovima i Migovima-21 vreme je skoro pa iscurelo.

4 miga 29 (ako remontuju ovaj cetvrti) u trenutnoj verziji niti je dovoljno niti moze da cini osnovnu udarnu snagu RV-a.

Jedina opcija je modernizacija i dokupljivanje dodatnog broja aviona - ali to bas nije srecna kombinacija, s obzirom na starost platforem i nemogucnost- ogranicenost dalje modernizacije.

Osim toga dosta je skup za odrzavanje i let, a i sam KB je u dosta losem stanju i pitanje je da li ce preziveti ili ce se fuzionisati sa Suhojem.

Poenta price je para nema a potrebe su velike - kako to resiti ?

Mozda na kraju ipak bude najlosije resenje da se dokupi 6-8 migova 29 modernizuju na neki stepem koji im omogucava da izvrsavaju delimicno visenamense zadatke i da se cekaju bolja vremena za kupovinu modernih aviona.

Sto se tice ljudi iz RV-a mislim da su oni najblizi Migu-35, a da bi zeleli da vide Gripena kod nas kad bi im drzava to omogucila.

Jos je jedno pitanje da li neko misli da je 14 aviona dovoljno ?

Samo zbog odrzavanja ce 2-4 aviona uvek biti van stroja.

Sta ako posaljemo 4 aviona recimo u neku medjunarodnu mirovnu misiju, ostacemo na samo 6 aviona.

Gde su tu vanredni dogadjaji gubici aviona - sumaljma da ce drzava odresiti kesu za 50-100 mil i kupiti zamenu.

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #140 on: December 08, 2009, 09:27:53 pm »

Ја не сумњам да и сада у В и ПВО има врло паметних људи који ће реално анализирати проблем и предложити бар два могућа решења. Које ће то бити и када ће то бити је друго питање. Нисам никакав стручња ка вазудхопловство (иако сам носио ту униформу), али ћу себи дозволити "безобразлук" да, ипак као лаик, дам  мишљење. Сигуран сам да се авион не бира само по перформансама и цени већ пре свега по следећим критеријумима:

- чему ће да служе ти авиони (одбрана сопственог ВаП, офанзивна дејства изван свог ВаП, вишенаменска дејства или само ловачка или примарно бомбардерска и сл.);
- ко је (су) потенцијални противник (ици) и чиме ће га (наш ваздихоплов) угрожавати (авијација потенцијалних противника, противничка ПВО);
- ко су савезници или они на које се можеш поуздано ослонити;
- коликио пара ћемо имамо или можемо имати у периоду набавке авиона и на који начин је то најповољније реализовати (плаћање кешом, кредитима, контраиспорукама, лиценца, трасфер знања и тд);
- стање и спсобност људства да прихвати и усвоји ваздухоплов (да га користи и одржава);
- стање инфраструктуре да прихвати ваздухоплов и потребна доградња;

Када се то сагледа може се причати о конкретним авионима и њиховим карактеристикама и правити упоредни прикази на бази ових критеријума.

Одлуку ће као и увек у оваквим случајевима донети политика, не струка. Надајмо се да ће им се мишљења подударити, бар 50%.

Ако се објективно гледа не бих потпуно одбацио ни један авион, па ни помињани кинеско/пакистански. на папиру не изгледа лоше. Међутим , треба га погледати у ваздуху, пробати па рећи "не ваља", или "није лош", или пак "одличан за нас". Можда испадне и српски или и балкански ако га и други "богати" свет са ових простора почне да разматра, па се уђе у кооперацију. Ипак, то је мало вероватно јер у игри су велике паре (наше) и главни свтски играчи ће се потрудити да нам увале своје.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #141 on: January 18, 2010, 01:45:24 am »

vreme lagano prolazi, a tender se ne raspisuje.
2011-2012 ce mo ostati sa 5 migova 29 od toga 4 sa punim borbenim sposobnostima, mada posto sad 29-tke nose samo R-60 moze se i dvosed smatrati da ima pune borbene sposobnosti Smiley. Ceo intervju http://www.vs.rs/index.php?interview_article=924873bc-45a5-102d-8a7e-00215e73a110

“ВРЕМЕ”: Тренутно се у тој улози налазе прилично застарели ловци МиГ-21бис - могу ли они ефикасно да одговоре на овај задатак који је и предвиђен Стратегијом одбране?

ГЕНЕРАЛ РАНКО ЖИВАК: Он може и даље да обавља функцију заштите и контроле ваздушног простора, али морамо бити свесни да су његове могућности изузетно скромне, наводи се са земље, генерацијски је превазиђен. Оно што можемо је да их искористимо максимално у оквиру техничких могућности како би премостили период до набавке новог борбеног авиона. МиГ-21 су са веком употребе 30 година, произведени су почетком осамдесетих, што значи да могу бити у употреби до 2011. - 2012. године.

“ВРЕМЕ”: Министар Одбране, као и претходни командант, у више наврата помињали су набавку новог вишенаменског борбеног авиона. Колико је таква набавка далеко или близу и шта је оно што треба ВиПВО? Колико је још употребни век МиГ-21 и “Орла”, односно могу ли уз ремонте обезбедити континуитет летења борбене авијације до те набавке?

ГЕНЕРАЛ РАНКО ЖИВАК: Тактичка студија је усвојена на војно-техничком савету и ради се тзв. претходна анализа. Током идуће године направицемо ту анализу, видети који су типови прихватљиви и који су могући модалитети набавке. Незахвално је прогнозирати када ће се то десити, оно што знамо је да су ресурси ваздухоплова који су сада у употреби прописани, они имају своју границу и морамо да уводимо нови ваздухоплов пре те границе. „Орлови“ ће ући у процес продужетка употребе, то сигурно стоји. Вишенаменски борбени авион мора да замени МиГ21 који има век употребе до око 2012. Да ли ћемо у томе успети, да затворимо целу причу до тада и уђемо у процес испоруке авиона – не знам, али морамо у том времену да заврсимо процес анализе и да јасно презентујемо државном руководству какве су могућности и потребе, а онда ће надлежни државни органи донети одговарајуће одлуке на државном нивоу. 

Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #142 on: January 18, 2010, 12:27:11 pm »

Quote
2011-2012 ce mo ostati sa 5 migova 29 od toga 4 sa punim borbenim sposobnostima
Заборавио си да је један изгубљен у удесу. Дакле остаћемо са 4 29ке од тога 3 са пуним борбеним способностима.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #143 on: January 18, 2010, 04:09:01 pm »

Quote
2011-2012 ce mo ostati sa 5 migova 29 od toga 4 sa punim borbenim sposobnostima
Заборавио си да је један изгубљен у удесу. Дакле остаћемо са 4 29ке од тога 3 са пуним борбеним способностима.

Previd.
Nisam zaboravio. Da li neko zna sta je nalaz komisije o udesu 29-tke ?

 
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #144 on: January 18, 2010, 04:11:06 pm »

Ne znam da li je izveštaj zvanično objavljen, ali iz izvora koji su bliski istrazi sam saznao da je u pitanju greška pilota.
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #145 on: January 21, 2010, 04:30:08 pm »

Tender neće biti raspisan u narednom periodu. Čeka se "imovinska rasprava", tj. šta se može i po koliko prodati od vojnog zemljšta pre svega u Beogradu. Tek potom će se izvršiti analiza svrsishodnosti celog projekta nabavljanja novih borbenih aviona. Sa jedne strane sam čak čuo da su nam i Kinezi ponudili dosta dobar aranžman u slučaju da se odlučimo za njihove avione.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #146 on: January 21, 2010, 05:10:14 pm »

Mi smo sustinski pricino nagnuti ulasku u NATO (trenutna politicka ekipa). Jedino nas koci ta bliska istorija  (`99) pa nije bas popularno kod sirokih narodnih masa ta ideja. Mada ministar je sad oko nove godine otvoreno spominjao da bi trebalo preispitati odluku o neutralnosti.

A to znaci najverovatnije bi se uzimoa aviona sa zapada - tu cak ni rusi ne dolaze  u obzir (sa zapadnom avionikom) najverovatnije GRIPEN.

Mada bilo bi to unosan posao ako bi usli u NATO nabavili eskadrilu GRIPENA i uzimali pare za zastitu neba komsijama.

BiHi, Crnogorci, Makedonci nemaju niti ce imati avijaciju. Potencijalno su tu i Albanci i Hravti mada tu bi politika igrala veliku ulogu. Pogotovu bi Hrvati tesko odustali od avijacije a tek da im Srbija cuva nebo to tek ne bi bilo popularno kod raje.

U svakom slucaju isplatio bi se sa ekonomskog aspekta Smiley
Logged
miodrag2
desetar
*
Offline Offline

Posts: 100


« Reply #147 on: January 23, 2010, 03:13:34 pm »

Tender neće biti raspisan u narednom periodu. Čeka se "imovinska rasprava", tj. šta se može i po koliko prodati od vojnog zemljšta pre svega u Beogradu. Tek potom će se izvršiti analiza svrsishodnosti celog projekta nabavljanja novih borbenih aviona. Sa jedne strane sam čak čuo da su nam i Kinezi ponudili dosta dobar aranžman u slučaju da se odlučimo za njihove avione.
Od koga si cuo , pretpostavljam da ne mozes da nam kazes , ali jer mozes da budes konkretniji o kojim je letelicama rec ?
Sam ulazak u NATO ne bi bio problem da nije doslo do priznanja Kosova , tada bi to jos nekako politicari mogli da proguraju , ali problem je upravo to . Ja licno nisam za to , ja sam vise za puno iskoriscenje programa Partnerstvo za mir . Ne zbog bombardovanja ( kada bi tako gledali , Nemci i Francuzi bi i sada ratovali ) , ne zbog Rusa ( ako nemaju problem sa Bugarima i Rumunima , zasto bi imali problem sa nama ? ) , vec zbog ratovanja za ko zna cije interese ko zna gde . Ovako je bolje , saradnja kroz program Partnerstvo za mira , mirovne misije UN ( podjednako odmenimo i Amere i Ruse , pa bi svi bili zadovoljni ) , niti bi bilo primedbi , niti bi menjali poziciju oko Kosova , niti bi nekom brkali u oci . Vuci siti , ovce na broju , a mi mirni .
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #148 on: January 23, 2010, 04:27:37 pm »

Ajde da jos jednom kazem.
Cuvanje neba clanicama NATO-a, moze obavljati samo clanica NATO-a. Znaci Srbija ne upada u tu kombinaciju sve dok ne postane clanica NATO pakta.
Zemlje koje nisu clanice NATO pakta, nemaju obaveze da obezbede airpolising (popularno ime za cuvanje neba), ali mogu to da urade sa bilateralnim dogovorima sa nekom zemljom.
Srbija ne moze cuvati nebo Hrvatskoj i Albaniji zbog toga sto nije clanica NATO pakta.
Srbija moze cuvati nebo nad Makedonijom i Bosnom, samo u slicaju da se dve zemlje medjusebno dogovore, ali Makedonija i Bosna nemaju obavezu da imaju obezbedjeno cuvanje neba, jer nisu clanice NATO pakta.
Ukoliko Makedonija i Bosna postanu nekad clanice NATO pakta, ondak ce imati obavezu da cuvaju nebo, stim sto ce to moci da za njih radi neka clanica NATO pakta, nikako drzava koja nije u NATO paktu.
Znaci Srbija ne moze racunati sa parama od airpolicing-a u nikom slucaju, dok nije clanica NATO pakta.
Logged
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #149 on: January 23, 2010, 05:27:49 pm »

Posto vidim da sam jedini koji je glasao za F 16, tako omrazen avion kod nas i pre bombardovanja a kamo li posle evo i da objasnim ukratko.

 F16 blok 40+ je recimo mozda najbolji izbor za nas. Prvo , avion je u sluzbi 30 godina, prelezao je sve decije bolesti, doziveo maksimalnu modernizaciju i dokazao se kao odlican visenamenski avion u praksi . Sa zadovoljavajucom cenom, gabaritima i sirokim spektrom naoruzanja za malu zemlju kakva je Srbija i ne treba vise za sopstvenu zastitu i namenu koju ima bilo koji buduci avion za Srbiju.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 127   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 24 queries.