PALUBA
March 28, 2024, 10:16:14 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 127   Go Down
  Print  
Author Topic: Izbor novog aviona za V i PVO Srbije  (Read 532743 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #15 on: November 03, 2008, 08:54:17 am »

24 Gripena NG sa 2-4 Saab 2000 sa Erieye radarima, gde bi nasoj sreci bio kraj...  pilot

Tačno tako,još bi mogao da dobiješ i popust za Saab 2000,veliki deo da platiš robom,a još ti otvore neku fabriku,a ti si rešio problem lovačke avijacije i još imaš mini AWACS za kontrolu neba.Mađari su to rešili majstorski,kada bi se ugledali na njih....
Logged
grbe
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18



« Reply #16 on: November 03, 2008, 09:38:40 am »

Iako nisam iz Srbije, mislim da bi sa GRIPen-om Srbija napravila dobar posao. Svidja mi se kod tog aviona što je kompaktan, gledano sa strane gabarita on je u klasi mig 21. To je veoma značajno, jer sam negdje čitao da su za vrijeme azijskih ratova (vijetnam i dr.) upravo manje dimenzije i adekvatno farbanje aviona imale presudan značaj kod bliskih borbi. Migovi su se praktično "gubili" na nebu. Da ne govorimo o današnjem vremenu  kada su dimenzije aviona mnogo veće, pa skoro u ravni sa transportnim. Pogledati primjer AN-26 i miga 29 u VS, a 29 je za trećinu manji od npr. SU 27/30, i dosta manji od F-15. Takođe Gripenu je cijena sata lete značajno manja. Kako Švede imaju dosta sličnu taktiku kao SFRJ (svaki put je pista), tako da je i to značajno. Ovo bi bio tek vrh brijega od prednosti za ovaj avion.
Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #17 on: November 03, 2008, 12:48:37 pm »

Dao sam glas JAS-39C/D ,a razlog su vec dobrim delom naveili moji prethodnici.Ono sto je vazno a narocito za nase uslove je cena letenja na gripenu koja je daleko najmanju u odnosu na konkurenciju.Mnogi su se bavili efektima kupovine ,mislim da bi bilo bolje da se drzimo tehnicke i takticke strane,a ne da nagadjamo koliko ce se radnih mesta otvoriti jer tako nesto ne mozemo predvideti.



_____________________________________




Logged
SKYLARK
desetar
*
Offline Offline

Posts: 125



« Reply #18 on: November 03, 2008, 04:07:13 pm »

@grbe
Izvini druze ali se malo ne slazem sa tobom u pogledu velicina: mig 29 i f15 se razlikuju za nekoliko centimetara, a i ostali su svi priblizne velicine. Jedini lovci ogromnih razmera su suhoji ali to je onda izuzetak.
Glasam za gripen jer je to jedino realno, zaista mi se i kolebamo i oko same kupovine a onda cemo da pljunemo lovu za mig35. Mada sam uvek bio pristalica migova i najzalije mi je sto ih ne sacuvasmo, al ajd sad.... :'(
Logged
grbe
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18



« Reply #19 on: November 03, 2008, 06:25:28 pm »

@grbe
Izvini druze ali se malo ne slazem sa tobom u pogledu velicina: mig 29 i f15 se razlikuju za nekoliko centimetara, a i ostali su svi priblizne velicine. Jedini lovci ogromnih razmera su suhoji ali to je onda izuzetak.
Glasam za gripen jer je to jedino realno, zaista mi se i kolebamo i oko same kupovine a onda cemo da pljunemo lovu za mig35. Mada sam uvek bio pristalica migova i najzalije mi je sto ih ne sacuvasmo, al ajd sad.... :'(
OK. Poenta mi je bila da kazem da je veci, a nekako na slikama mi f15 izgleda robustniji.??Nisam sada baratap preciznim mjerama.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #20 on: November 03, 2008, 06:35:11 pm »

Quote
Izvini druze ali se malo ne slazem sa tobom u pogledu velicina: mig 29 i f15 se razlikuju za nekoliko centimetara

Pa ako ćemo baš da teramo mak na konac, maksimalna poletna masa F-15 je za celih 10t veća nego kod MiG-29. Kad smo kod gabarita, F-15 je preko 2m duži, na zemlji gotovo 1m viši i ima 1,5m veći raspon krila. MiG-29 spada u kategoriju lakih taktičkih lovaca (iliti kako su to Rusi nazvali - frontovski lovac), te je prema gabaritnim merilima jako blizak F-16. F-15, kao i Su-27 su pak lovci za postizanje vazdušne prevlasti, sa mnogo većim akcionim radijusom, nosivošću i naravno - gabaritima.
« Last Edit: November 03, 2008, 06:38:26 pm by FF » Logged
SKYLARK
desetar
*
Offline Offline

Posts: 125



« Reply #21 on: November 03, 2008, 06:55:28 pm »

Nisam hteo terati mak na konac, pogresno ste me razumeli, samo sam zeleo reci da po velicini nema velike razlike i da su svi veoma bliski. Poenta je u naoruzanju i opremi.
Sve u svemu za nas je jedina realna solucija (spram nasih mogucnosti) od ponudjenih gripen.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #22 on: November 03, 2008, 07:19:22 pm »

Pa ako je max poletna masa MiG-29 20t a F-15 30t, to jeste velika razlika u nosivosti, a i u veličini. Jednostavno, MiG-29 i F-15 ne spadaju u istu kategoriju lovaca, samo sam to hteo da razjasnim.
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #23 on: November 03, 2008, 08:31:16 pm »

Ако Србија мисли да набави озбиљну борбену машину онда је то МиГ-35.

<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/KG_EgwoEQdk?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>



« Last Edit: July 27, 2010, 11:25:16 am by Broker, Reason: ubačeni youtube tagovi » Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #24 on: November 03, 2008, 08:50:29 pm »

Ovo je MiG-29OVT - jedinstveni tehnološki demonstrator sa sistemom vektorski upravljanog potisa. Postoji samo jedan ovakav eksperimentalni primerak koji je prikazan prvi put na MAKS-u 2005. Imam negde dokumentarni film sa izvanrednim kadrovima u vazduhu, u kojima ovaj avion bukvalno prkosi zakonima fizike. Impresivno za gledanje, ali vrlo upitno u smislu korisnosti tako nečega. MiG-35 sa OVT motorima bio bi fantastičan akrobatski avion, kad bi ušao u serijsku prozivodnju. Za sada, najveće šanse su mu ako pobedi na indijskom tenderu, u konkurenciji Mirage 2000-5 i JAS-39C. S jedne strane, aranžman je prihvatljiv Indijcima ukoliko im Rusi ponude sklapanje aviona u Indiji. S druge strane, Indijci su se više puta opekli u poslovima sa Rusima, i imaju sve manje strpljenja za njihov neprofesionalni pristup. Kupovati avion koji ne samo da još nije ušao u serijsku proizvodnju, već ni zemlja proizvođač nije donela odluku o opremanju svog RV-a njime, je kupovina mačke u džaku.
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #25 on: November 03, 2008, 08:57:06 pm »

Све је то тачно што си навео, али гледајући његове тактичко техничке карактеристике Грипен је далеко испод већ споменутог МиГ-а 35.Кад производња почне ово ће бити један од наојпродаванијих авиона јер однос цијена квалитете је на његову страну.

            Индијци имају стрпљења јер знају шта чекају. Wink
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #26 on: November 03, 2008, 09:00:40 pm »

Da, samo što naš budžet nikako ne možemo da ravnamo sa indijskim... ne samo za avione, već i za tenkove.... brodovi nam već ne trebaju... Smiley
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #27 on: November 03, 2008, 09:14:48 pm »

Quote
... али гледајући његове тактичко техничке карактеристике Грипен је далеко испод већ споменутог МиГ-а 35

Koje su to TT karakteristike? Možeš li dati usporedni prikaz - u čemu je to MiG-35 bolji od Gripena?

Mislim da je 35-ica veoma dobar avion, ali podmlađivanjem nečega što je prvi put poletelo krajem 70-tih ne dobija se lovac koji treba da konkuriše nadolazećoj 5 generaciji narednih 2-3 decenije. Gripen je od početka konstrisan kao avion 4+ generacije i u njegov dizajn inkorporirana su neka rešenja koja su kod 35 zbog samog dizajna, tj. njegovog porekla (MiG-29) neprimenjive. Pogledajte usis i generalno položaj motora 35-ice - to stvara veći radarski odraz od An-2. Ali kao što već neki navedoše - eksploatacija Grippena je mnogo jeftinija nego kod svih drugih konkurenata. JAS-39 je skrojen po merilima malih zemalja.
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #28 on: November 03, 2008, 09:28:22 pm »

Касније ћу ти објаснити предности МиГ-35, немам сад времена.

   
Quote
JAS-39 je skrojen po merilima malih zemalja.

            Ја се борим за Велику Србију. Wink
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #29 on: November 03, 2008, 09:47:51 pm »

Quote
Кад производња почне ово ће бити један од наојпродаванијих авиона јер однос цијена квалитете је на његову страну.
Индијци имају стрпљења јер знају шта чекају.

Pod uslovom da uspeju za početak kompletirati makar tehničku dokumentaciju. Kada je Indija dobila prve Su-30MKI, bili su veoma neprijatno iznenađeni činjenicom da Ruska strana nije obezbedila dokumentaciju, pa su je Indijci na kraju morali sami to uraditi, s obzirom da su sami počeli sklapati avione u svojim fabrikama. S Rusima je problem da pokušavaju uvaliti mnogo toga što je ili godinama daleko od operativne upotrebe kod njih samih, ili ni nemaju nameru da to uvode u operativnu upotrebu. I dalje držim do toga da je MiG-35 sjajan avion, ali avion koji je dostigao kulminaciju i kod koga nema više mnogo prostora za dalje usavršavanje. Danas je možda konkurantan, ali za 10 godina biće prevaziđen. Gripen će pak biti aktualan najmanje 2x duže, jer je dizajniran kao modularna platforma lako prilagodiva novim tehnologijama.
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 127   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 24 queries.