PALUBA
April 27, 2024, 08:51:53 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... 127   Go Down
  Print  
Author Topic: Izbor novog aviona za V i PVO Srbije  (Read 538205 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #165 on: March 30, 2010, 01:07:16 pm »

To oko modernizacije G4 je dvojbeno. Ovi Galebovi su več dosta stari, tu je problem još i motor viper, koji je po strukturi još stariji, neadekvatan ...
Elektronike ne radi Srbija sama, jedini + u ovome poslu je jeftina radna snaga. Problem je i u tome, da su nekadašnji naučnici več otišli vani ili su ostarljeli, mladi kadar ne postoji niti ga niko ne želi i ustvariti te platiti (pa slično je i kod nas u Sloveniji). Kada bi modernizaciji postupili odmah, možda bi se još isplatilo, kroz koju godinu neče se imati šta da modernizuje.

Po mome do uspešne modernizacije Super Galebova barem u brojki 14 komada neče doči. Ma da bi stvarno voljeo, da grešim.

Oko Laste 95 - ako je dobra, nabavka ima smisla. Ako ne, stavio sam samo alternativu.

Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #166 on: March 30, 2010, 01:34:27 pm »

Srpski G4 jesu stari gledajući godinu proizvodnje, ali pojedini primerci još nisu naleteli ni polovinu resursa zmaja, tako da itekako ima smisla modernizovati ih, jer će sigurno narednih 10-ak godina moći da lete bez produženja resursa. G4 predstavlja dobru platformu za modernizaciju i biće neophodan i kao školski avion za naprednu obuku, ali i u sekundarnoj ulozi, kao avion za podršku trupama na zemlji, kada J22 budu povučeni iz upotrebe, posebno u svetlu činjenice, da novi višenamesnki avion neće ući u sastav ViPVO jož duže vremena.

Zamena motora sa jačim agregatom bi trebalo da bude najvažniji iskorak u modernizaciji G4, jer time rastu i sve druge preformanse aviona, od letnih karakteristika, do količine korisnog tereta koji može da nosi. Ali, mislim da je to krupan zalogaj za uništenu srpsku ekonomiju koja ima mnogo većih problema od stagnacije ratnog vazduhoplovstva, i ne vidim tu neku ozbiljnu šansu za takav obim modernizacije.

Ono što je realno izvodljivo, to je ugradnja savremene avionike, koja bi kokpit G-4 učinila sličnim kokpitu letelica 4 generacije, čime bi on postao dobra školska platforma za prelazak na novi avion. Drugi korak je integrisanje vođenih oružja, pre svega IC samonavodećih raketa v-v, TV i laserski navođenih raketa i bombi v-z. Dobar deo ovoga je već razrađen na projektima M/MD i uz adekvatnu finansijku injekciju, možda i ugleda svetslost dana.

Na kraju, G4 na najzahvalniji i najbolje "osvojen" avion, u smislu održavanja i remonta u srpskom vazduhoplovstvu. Najjednostavnije rečeno - mnogo pruža, a malo traži.

Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #167 on: March 30, 2010, 01:58:29 pm »

Oko modernizacije motora - možda  jedino prerada postoječih na standard Viper 680 - nešto jači motor, ne treba zahvat na strukturi zmaja.
Oko ostalog - baš bi voljeo videti uspešnu modernizaciju. Ali još uvjek mislim, da je neče biti.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #168 on: March 30, 2010, 02:45:39 pm »

Dali će modernizacije biti, ili pak ne, jeste upitno, jer tako nalažu okolnosti koje modernizaciji ne idu u prilog. Ali to ne zači da modernizacija G4 ne predstavlja dobar potez. Naprotiv - to je jedinia letelica u srpskom RV koju ima smisla modernizovati.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #169 on: March 31, 2010, 02:13:55 pm »

svi ti planovi oko modernizacije srpske avijacije ce se prolongirati bare par godina zbog ekonomske krize

jedio sto bi moglo da se desi je da se urade remonti G-4 i J-22 da bi se imalo na cemu leteti.

po meni imalo bi smisla da se uradi i remont par 21-dinica da bi im se produzio zivoti resurs - nesto se oko toga se u momi petljalo pa ne bi bilo lose da se uradi to na recimo 4-5 aviona kao dopuna 29-tkama do boljih vremena.

ono sto sam pisao da treba dokupiti 29-tke - mislim da ni za to nema para trenutno ko zna mozda bude za godinu dve.
Sumljam da ce biti para u skorjie vreme za kupovinu novog visenamenskog aviona to je prevelik zalogaj za srpsku ekonomiju. Ali vidim da se u vazduhoplovstvu nadaju. Mada ako neguraju tu opciju nikada nece dobiti nista tako da ih sa te strane razumem.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #170 on: March 31, 2010, 04:04:33 pm »

Treba razlikovati pojam remonta i pojam produženja resursa. Produženje resursa radi se kada avion naleti br. sati koji je proizvođač deklarisao kao maksimalan, posle čega stanje strukture, tj. zmaja letelice više nije takvo da obezbeđuje bezbedno letenje. U takvom slučaju, radi se strukturalna reparacija, što je izuzetno dugačak, komplikovan, a i skup proces. Preblem srpskih, kao i svih drugih MiG-21 u svetu danas je upravo isticanje resursa, jer su u upotrebi zadnji proizvedeni primerci i njima se ubrzo bliži kraj resursa.

Rumunski MiG-21 Lancer se npr. brzo povlače iz upotrebe, iako su modernizovani i opremljeni mnogo savremenijom avionikom i naoružanjem u odnosu na standardne verzije iz koji su proistekli. Ali zmajevi tih aviona su odradili svoje...
Logged
taz1cl
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 59


« Reply #171 on: March 31, 2010, 07:27:21 pm »

nisam dstrucan da bih mogao pojasniti migovi mi se jako svidjaju  Smiley
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #172 on: April 01, 2010, 08:22:57 am »

@FF

Znam za ogranicenja vremenskog resursa zmajeva ali navodno su u Momi nesto radi na produzivanju ovih resursa na 21-dinicama. Sad da li su to prazne price ili ima nesto u tome ne znam.

U vazduhoplovstvu bi najradije uzeli nove aviona ali kada bude izvesno da od toga nema nista (barem za neko vreme) mozda ce se opredeliti za tu opciju ako je moguca a po sajtu Mome kaze se da je moguce tj reklamiraju i tu uslugu.
http://www.vzmoma.com/srpski/remont/avioni/mig21.htm

"Na osnovu sprovedenih radova:
-         avionu MiG-21 – propisuje se novi vremenski rok rada od 5 godina ili 500 časova leta;
-         avionu MiG-21 – propisuje se vek upotrebe do 40 godina;"

Znam da su radili studiju o produzenju vremenskih resursa i za orlove i sa G-4.

Koliko sam shvatio za G-4 i za neke orlove ce se navodno raditi produzetak resursa.
Logged
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #173 on: May 14, 2010, 12:43:05 am »

Drago mi je cuti od odgovornih ljudi da se o vazduhoplovstvu razmislja ozbiljno. U planu su modernizovana Lasta, Modernizovan G4 i savremeni visenamenski avion. Mislim da se u strucom smislu razmislja i planira ozbiljno, tako i treba. Od nekih drugih ljudi ce zavisiti ceo projekat, nadam se da ce imati bar malo sluha da se ceo ovaj program realizuje.
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #174 on: May 14, 2010, 07:49:20 am »

Od ozbiljne modernizacije G4 neče biti ništa. Možda jedino neki malo veči remont, sa sosatkom kojeg instrumenta. Lasta če vjerovatno biti nabavljena, resursi postoječih Mig 21 i po kojeg mig29 če se natezati do krajnih granica.

Oko nabavke - ako ide Srbija u Nato, na kraju če to biti neki polovni F16 ili možda čak neki F18. Ako bude Srbija izvan Nato, možda dođe do nabavke nekog Mig29.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #175 on: May 14, 2010, 12:48:15 pm »

Ma sve je to fino ljudi planiraju i predlazu ali dzabe kad ovi koji treba da odrese kesu se prave blesavi. Ovo sto su predlozili je stvano minimum minimuma (15 klipinih, 15 skolskih mlazih i 14-20 borbenih) ako zelimo da imamo avijaciju i ekonomski je prihvatiljivo i izvodljivo samo je pitanje politicke volje.

Jedino sto me iritira je sto se samo prica o lovackoj zastiti neba kao da ce se ti avioni koristiti samo za to!

To je VISENAMENSKI AVION tj namenjen je za vazdusnu borbu, napad na povrsinske ciljeve, izvidjanje, i eventualno za elektronska dejstva.

O slanju u neku misiju izvan zemlje da i nepricam koliko bi to znacilo Srbiji diplomatski.

Interesantan je podatak koji se pojavio na pocetku snimka (5:21) da navodno Litvanija, Letonija i Estonija ne placaju za zastitu svog VaP-a vec se rotiraju zemlje clanice NATO-a koje to rade o svom trosku. Svakih 5 meseci se rotiraju i patroliranje kosta zemlje koje salju svoje avione prosecno 5 mil. evra.

Sad me interesuje da li Slovenija placa Itlaliji za zastitu svog VaP ili ne?
Logged
Djole fulcrum
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 62



« Reply #176 on: June 10, 2010, 02:28:37 pm »

Konacno se ozvanicila vest da uzimamo Eurofightere.

http://www.flightglobal.com/articles/2010/06/10/343013/ila-eurofighter-submits-tranche-3b-offer-as-serbia-shows.html
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #177 on: June 10, 2010, 03:19:04 pm »

@Djole fulcrum

Malo si se izleteo. Ovo je samo inicijalna faza upoznavanja sa avionima i ponudama. Ovakvih bi ponuda a i obilazaka trebalo biti i sa ostalim ponudjacima (Svedjani, Rusi, Amerikanci, Francuzi,...)

A da li ce i ako ce se kupovati to je jos daleko.

Licno ovo je preskup avion za Srbiju i za nabavku i za odrzaanje a mozda i previse velik tehnoloski zalogja.

Ali ko zna kakvu ce nam ponudu dati. Posle ovih ponuda za Rumuniju izgleda da je sve moguce.
Logged
Djole fulcrum
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 62



« Reply #178 on: June 10, 2010, 03:47:23 pm »

Ma nasi su skroz okrenuti ka njemu.Valjda ce uskoro biti nekih malo detaljnijih vesti.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #179 on: June 10, 2010, 04:04:15 pm »

Nisu naši okrenuti nigde.

Ovo je očekivan potez konzorcijuma proizvođača Eurofightera, kao odgovor na interes Srbije da u budućnosti izvrši nabavku borbenog aviona na svoje vazduhoplovstvo. Na potpuno iste načine reagovaće ili su već reagovali i drugi potencijalni ponuđači (BAE, MAPO MiG, Dassault itd.).

Nije nikakva tajna da je MO R. Srbije pokrenulo pitanje nabavke borbenih aviona. Odavno je obelodanjeno da je u toku definisanje TTZ za novi borbeni avion. Svetski proizvođači samoinicijativno reaguju na ovu inicijativu već u ovoj početnoj fazi i pokušavaju da se nametnu nebi li u kasnijoj fazi ušli u uži izbor. To je čist marketing i nema nikakve veze s eventualno modlukom od strane Srbije. Nije ništa nije odlučila - čak ni šta konkretno želi,  ni procenila može li sebi to priuštiti. U sadašnjim okolnostima, očigledno ne i izvesno je da će se nabavka borbenih aviona odložiti za određeni broj godina. Koliko - zavisi od toga koliko će trajati ekonomska kriza.

Primara radi, BAE System je pre nekoliko godina otvorio firmu u Hrvatskoj pod nazivom Gripen Croatia (ili tako nekako) koja ima zadatak da promoviše Gripen kao potencijalni novi avion za Hrvatsko RZ. Gripen je sletao na Plseo i Hrvatski piloti su imali prilike da ga vide i bolje upoznaju. To je bilo pre ne baš malo vremena, a Hrvatska je i dalje svetlosnim godinama daleko od obnavaljanja svog RZ. A mi nismo još ni u toj fazi u kojoj oni jesu.

Tako da - spusti loptu na zemlju i ... take it easy. Još dugo će čađave MiGuše parati naše nebo (ako u međuvremenu ne popadaju u udesima).
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... 127   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.026 seconds with 24 queries.