PALUBA
April 29, 2024, 07:48:53 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 [113] 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 ... 127   Go Down
  Print  
Author Topic: Izbor novog aviona za V i PVO Srbije  (Read 539323 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #1680 on: May 07, 2014, 10:52:36 am »

Moji komentari u ovoj temi su daleko od stručnih pa zato molim da mi se ne uzme za zlo sledeći komentar.

Mislim da u ovakvoj Srbiji ne treba mnogo ulagati u neke besne avione bilo kojeg tipa, dovoljno je da pravi stručnjaci
(ne keramičari) daju svoje mišljenje šta nam treba. A svakako da uz par aviona radi patroliranja nebom nad Srbijom
treba mnogo više ulagati u PVO. Iz gorkog iskustva sa NATO bombardovanjem valjda smo shvatili da od vazdušnih duela
na našem nebu možemo samo da imamo velike gubitke, dok ozbiljna PVO može da bude ozbiljan garant bezbednosti
vazdušnog prostora.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #1681 on: May 07, 2014, 01:29:44 pm »

E pa sad, nije da nam ništa ne treba. Treba nama svašta, ali mora postojati nekakva ostvariva politika opremanja i racionalnog korišćenja postojećih sredstava. Veliki sam protivnik priče ne treba VS-u lovci, helikopteri, tenkovi, brodovi, artiljerija... ajd da sredimo samo pešadiju, samo specijalne jedinice (oni posebno, pošto se njihove želje ispunjavaju samo tako), samo mirovne kontigente. Onda nam uopšte ne treba vojska, dovoljna je i žandarmerija. Ta "politika" da je čovek ključni faktor sistema odbrane nas je dovela kao narod tu gde jesmo. Što se mene tiče, koliko god skupa, tehnika je jeftinija od ljudi.

I to stalno vraćanje na 1999. pokazuje megalomaniju i fiks ideju oživljavanja "4. sile".

Uzgred, integrisani sistem PVO teritorije čine ARJ PVD, LA i VOJIN. Drugim rečima, lovačka avijacija je deo protivvazduhoplovne odbrane, a lovačko-bombarderska avijacija, jurišna, laka borbena, transportna, trenažna, laka višenamenska, vezna i svi helikopteri su vazduhoplovna komponenta.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #1682 on: May 07, 2014, 01:38:33 pm »

O tome ja i govorim treba  "adleri" koji su odgovorni i stručni da kažu šta i koliko treba za ostvarivo funkcionisanje sisitema
odbrane neba nad Srbijom naravno u sprezi sa svim ostalim sistemima odbrane.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 494


« Reply #1683 on: May 07, 2014, 02:14:38 pm »

Ma, Milanče, treba nam svašta i sve, ali svako vreme nosi svoje breme, pa i ovo. Ako smo bili među prvima koji su imali avijaciju, red je valjda da budemo među poslednjima koji će je izgubiti, a ne ovako, da tiho gasne i trune. Rano je. Nije vreme. Još.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #1684 on: May 07, 2014, 02:15:57 pm »

Nama istorija nikada nije bila problem, već geografija. A istorije proizvodimo i više nego što je možemo konzumirati.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #1685 on: May 07, 2014, 04:33:50 pm »

Novi avion za V i PVO Srbije treba da zameni sve postojece tipove borbenih aviona koji su danas u satavu.
Nije ovde rec samo o lovackom avionu.
Avijacija je danas nosilac borbenih dejstava.
Osim toga ko ce podrzati tu specijalnu brigadu, pesadiju, OMJ itd ako ne aviajcija.
Takodje PVO se nemoze zamsiliti bez LA. LA je manevarski deo PVO sistema.
`99 LA je bila u takvom stanju da je joj je upotrebnu vrednost davala jedino cinjenica da su se u NATO bojali samo 29-tki od celokupnog arsenala PVO. Samo je njihovo poletanje moglo da dovde do povlacenja udarnih grupa van VaP-a SRJ.
Da smo imali kvalitetniju PVO (tj modernije RS PVO) 29-tke nebi bile glineni golubovi vec bi imali sigurnu bazu odakle da dejstvuju po protivniku i to onda kada bi one imale prednos a ne kao sto se radilo `99 kada pritisak postane neodrziv da se rastereti sistem digne se 29-tka.
Taktika upotreba RJ PVO `99 nije bila ona optimalna nego iznudjena i jedina moguc da bi se prezivelo.

U svakom slucaju ja sam jako skeptican da ce Hr izvuci svih 10 godina resursa (neznam kako su ukrainci dosli do 10 god. cini mi se da se barata sa max dozvoljnih 30% produzenje vremenskog resursa) iz ovih dokupljenih i sopstvenih remontovanih Mig-ova 21.

Rusi su dali svoje misljenje hrvatima:
"- avioni u operativnoj uporabi MiG-21bisD evidencijski broj: 110, 116, 117 i 121 te MiG-21UMD evidencijski broj 164, 165, 166, 167 - POSJEDUJU POTENCIJAL ZA DALJNJU EKSPLOATACIJU, odnosno prije odluke o produženju životnog vijeka potrebno bi bilo provesti dubinski tehnički pregled aviona. U slučaju dobivanja pozitivnih rezultata pregleda, produženj životnog vijeka bilo bi moguće provoditi u etapama od jedne do dvije godine uz obaveznu provedbu specifičnih pregleda prije svakog novog produženja životnog vijeka."

A ti hrvatski su uglavnom mladji od srpskih kod kojih je valjda najmladji 1977. godiste.

Uopste na koliko srpskih migova moze da se izvrsi produzenje vremenskog resursa ?
Logged
Honkytonky
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 491



« Reply #1686 on: May 07, 2014, 04:37:22 pm »

A ti hrvatski su uglavnom mladji od srpskih kod kojih je valjda najmladji 1977. godiste dozvoljeno produzenje vremenskog resursa je oko 30%.

Pa koliko ja znam realne brojke su od 5 do 7 godina i to za air policing da se dobije malo na vremenu dok se ne odluci šta i kako dalje. Cijeli remont migova je u osnovi samo produženje njih ka njih radi air policinga i to je sve.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #1687 on: May 07, 2014, 05:01:49 pm »

pvanja, koliko puta treba iste stvari da ponavljam?
Postupak produženja veka upotrebe za L-17 sam već napisao po stavkama u temi o MiG-21. Tamo imaš i da je maksimalno produženje 10 godina tj. sa 30 godina na 40.
Za hrvatske MiG-ove Rusi su dali negativno mišljenje i ponudili mađarske 29-ke. General Lovrić je izjavio da će HRZ-ovi posle remonta ostati u naoružanju do 2021.
I nije tačno da su hrvatski avioni mlađi od naših. Naši najmlađi su iz 1983. (L-17) odnosno 1986. (NL-16).
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #1688 on: May 07, 2014, 05:14:58 pm »

@Adler
Ponavljanje je majka nauke! Smiley
Ti si ovde da nas korigujes, meni je ostao u glavi podatak da je najmladji 21-dinica `77 godiste.

Koliko ima VS 21-dinica kojima bi se mogao produziti resurs za jos 10 godina.
Rusi su rekli da nije isplativo modernizovati 21-dinice na standard 21-93 i predlozili si varijantu sa 29-kama za Hr.
Meni se cini da Rusi i Ukrainci nemaju iste arsine za produzivanje  resursa.
Logged
Honkytonky
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 491



« Reply #1689 on: May 07, 2014, 05:22:17 pm »

General Lovrić je izjavio da će HRZ-ovi posle remonta ostati u naoružanju do 2021.
I nije tačno da su hrvatski avioni mlađi od naših. Naši najmlađi su iz 1983. (L-17) odnosno 1986. (NL-16).
Da do 2021 i to ne svi nego koji su najbolji tj do tada ce se polako povlacit određen broj a 2021 je krajnja godina. Uostalom neki migovi su i dokupljeni a cisto sumnjam da su uzeti migovi starijeg godišta itd itd itd. Uglavnom to je sve nebitno jer Hr ima neki svoj program za avijaciju i taj program je takvi kakvi je tj produživanje resursa migovima i dokupnja još par da bi imali neke avione za air policing do 2020 tj da se dobije na vremenu dok se ne odluci šta i kako dalje.

Vaši ako su najmlađi to godište onda u svakom slucaju vec sada su tu do 2018 i ako ideš radit remont najdalje ti je do 2026 dakle nekih osam godina a istodobno nemaš para i propada ti mig 29 koji ima puno jace resurse i pametnije kupit par polovnih mig 29 pa si onda miran malo više godina nego sa ulaganjem u te mig 21.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #1690 on: May 07, 2014, 05:32:56 pm »

Na 11 BIS-eva i 5 UM-ova od preko 30 u OE se može produžiti vek upotrebe. E sad, za koliko to je stvar analize i procene. Deset godina je maksimum, a resurs (između dva remonta) je pet godina, pa bi posle toga opet morali na remont za tih još pet (ako budu perspektivni, tj. ako bide potrebe). 30% koje pominješ odnosi se na produženje resursa a ne veka upotrebe, i produženje resursa je već bilo urađeno za godinu dana. Da li je u međuvremenu produženo za još 6 meseci ne znam.

Rusi nemaju neku nikakvu korist od 21-ca jer ih više ne remontuju u Sokolu, pa zato i daju negativna mišljenja. Ukrajinci, pak, rade remonte i to vrlo dobro koliko vidim na ovim hrvatskim. Kod nas su Rusi bili prošle godine i "klimnuli glavom" za 5 godina zbog nabavke MiG-35 inače bi i nas otkačili. Samo nekome treba da dođe iz u glavu i da dreši kesu da ih Moma remontuje.
Logged
Honkytonky
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 491



« Reply #1691 on: May 07, 2014, 06:06:18 pm »

Nezgodno je to šta Rusi ne remontiraju više te mig 21 pa kad bi otišao radit to kod ovih nekih drugih onda imaš opet višu politiku upletenu u to itd itd itd. Službeno VS misli te migove 21 povuc 2018 godine. Produženje resursa ocito nema tko napravit jer onaj tko može nece a onaj drugi koji to može napravit nije u ok odnosima sa ovim prvima pa onda radi više politike to ce se jednostavno povuc i to je to.

Sad kad se to pogleda iz takve perspektive onda ostaje jedino šta se tu spasit da je ta neborbena komponenta tj dvosjed pa onda pošto je neborbeni avion dat nekome da ga remontira i tako pa barem da ima za obuku pilota i to jer je ok avion za prelaznu obuka za mig 29 no opet ce se tu umiješat viša politk tako da mi se cini da ni od toga nema ništa jer i produženje za njih mora odoborit il Ukrajnac ili Rus il netko tko ima licencu ( Rumunji i Cesi mislim ).
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #1692 on: May 07, 2014, 06:15:19 pm »

Pa sad vise nema sta da se misli moraju se remontovani 21-dinice jer ocigledno se nista nece nabavljati uskoro.
Vidim da se u hrvati u svojim analizama spominju podataka od 60% raspolozivosti 21-dinica (to je po njihovom iskustvu) tako da i za VS treba nekih 10-tak aparata, ali to ako ce  se kupovati ti migovi 35 ako ne onda je varijanta sa madjarskim 29-tkama najbolja.
Logged
Honkytonky
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 491



« Reply #1693 on: May 07, 2014, 06:25:04 pm »

Pvanja , produžetke resursa ti može dat samo proizvođac ili netko tko ima dozvolu za to. Odeš li u Ukrajinca il nekog drugog ( Rumunji i Cesi mislim ) naljutit ceš Ruse. Nije stvar tehnicke prirode nego politicke. Uostalom Rusi mig 21 više ne remontiraju i u interesu im je da Srbija kupi njihove nove avione a oni daju kredit. Politika je to. Da je samo struka bilo bi puno jednostavnije.

Ne znam samo kako se vodi ovaj dvosjed jer je to neborbeni avion pa onda Rus ne bi galamio ako bi se to remontiralo kod Ceha npr i tako. Dvosjed mig 21 je ok za obuku pilota na mig 29.
Logged
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #1694 on: May 07, 2014, 06:25:59 pm »

Neko stvrno strucan je rekao sta je potrebno aviaciji, sad sve zavisi od politike i para.
99-ta je mnogima napravila zabludu da treba imati samo neki odlivan PVO a lovci su igracke za napaljene momke.  Pvanja je to u svom postu kratko i jasno objasnio kako deluje pvo sistem i lovacka aviacija koja je deo tog sistema.
Posto para nema, najpametnije , najeftinije i dugorocno resenje su madjarske 29-ke za koje negde procitah da nemaju veliki nalet. Uraditi remont i neko osnovno osavremenjivanje i za ocuvanje LA i air policing sasvim zadovoljavajuce do nekih boljih vremena.
 
Logged
Pages:  1 ... 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 [113] 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 ... 127   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 24 queries.